Izolacja dachu: jak zablokować zimno ”,

Zasadniczo istnieje pięć sposobów ocieplenia dachu:
 

 1. Izolacja nakrokwiowa
 2. Auflattdämmung
 3. Między izolacją krokwi
 4. Izolacja podkrokwiowa
 5. Izolacja wdmuchiwana


Która metoda izolacji ma największy sens, ostatecznie zależy również od wieku i stanu dachu oraz lokalizacji budynku.

1. Izolacja nakrokwiowa: Izolacja dachu od zewnątrz

W przypadku konieczności odnowienia pokrycia dachowego, idealną izolacją dachu jest izolacja nadkrokwiowa. Ta izolacja od zewnątrz może być układana płasko nad krokwiami i zapewnia pełną ochronę termiczną i cieplną. Panele wykonane z wełny mineralnej lub szklanej mocowane są zwykle nad drewnianą konstrukcją dachu pomiędzy krokwiami a pokryciem dachowym. Tworzy to zamkniętą warstwę izolacyjną w dachu bez mostków termicznych. Izolacja z zewnątrz gwarantuje większą prześwit pod spadzistym dachem. Możliwe jest również zaprojektowanie przestrzeni dachowej z piękną odsłoniętą więźbą dachową. Ponieważ izolacja nakrokwiowa jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem ocieplenia dachu, najczęściej stosuje się ją w nowych budynkach. Chcąc zamontować tego typu izolację w trakcie remontu dachu, trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami, gdyż przy izolacji nakrokwiowej dach musi być najpierw zakryty, zanim będzie można go docieplić.

2. Auflattdämmung: Izolacja dachu od zewnątrz

Aufflattdämmung to rozwinięty wariant izolacji nadkrokwiowej. W tym przypadku izolację dachu montuje się nie tylko nad krokwiami, ale także nad łatami dachowymi, dzięki czemu uzyskuje się również pełną izolację dachu bez mostków termicznych. Do tego typu izolacji najczęściej jako materiał izolacyjny stosuje się panele wykonane ze styropianu.

3. Izolacja podkrokwiowa: Izolacja dachu od wewnątrz

Jeśli nie chcesz całkowicie zakrywać dachu, możesz ocieplić skośny dach od wewnątrz za pomocą izolacji podkrokwiowej. Jest to również zalecane w przypadku poprawy istniejącej, ale nieefektywnej izolacji dachu. Ponadto koszty są znacznie niższe niż w przypadku ocieplenia dachu od zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mostki termiczne pozostają.
 

4. Między izolacją krokwi: Izolacja dachu od wewnątrz

Izolacja między krokwiami to właściwe rozwiązanie, jeśli w innym przypadku pomieszczenie byłoby zbyt niskie. Należy jednak pamiętać, że krokwie stanowią około dwunastu procent powierzchni dachu. Z izolacją między krokwiami izolacyjność całej konstrukcji pogarsza się o prawie 20 procent. Dlatego potrzeba do jednej czwartej więcej materiału izolacyjnego. Dobrze wiedzieć: zazwyczaj łączysz izolację podkrokwiową z izolacją międzykrokwiową, aby zmniejszyć straty ciepła.
 

Izolację pomiędzy krokwiami najlepiej połączyć z izolacją podkrokwiową, aby uzyskać jak najlepszą izolację termiczną.

Zdjęcie: iStock/ronstik

5. Izolacja wdmuchiwana: przypadek szczególny

Z technicznego punktu widzenia izolacja wdmuchiwana to także izolacja pomiędzy lub pod krokwiami. Jednak w przypadku tego typu izolacji najpierw tworzy się wnęka, a następnie wdmuchiwany jest materiał wypełniający. Ale bądź ostrożny: ta izolacja dachu jest najbardziej nieefektywnym wariantem spośród wymienionych opcji.

Izolacja dachu wg ZVDH

Zbiór zasad Centralnego Zrzeszenia Niemieckich Branży Dekarzy (ZVDH) zawiera ogólnie uznane zasady techniki i stanowi podstawę profesjonalnej pracy na dachu. Nieprzestrzeganie tych specyfikacji jest uważane za wadę konstrukcyjną.
W przypadku paroprzepuszczalnej izolacji nakrokwiowej z użyciem produktów z włókna drzewnego przepisy zalecają połączenie płyt izolacyjnych i zatopionego. Dwie warstwy izolacyjne można ułożyć na osobnych poziomach lub jako kompozytową płytę izolacyjną w jednym kroku.

Zalety i wady różnych izolacji dachu

Zalety

niekorzyść

Krokiew-
izolacja

Auflatt-
izolacja

Pod krokwiami-
izolacja

Między krokwiami-
izolacja

Izolacja wdmuchiwana

 • Bardzo dobry
  Właściwości izolacyjne
 • Brak utraty przestrzeni życiowej
 • Wyższy koszt
 • Ze starymi budynkami
  do domu obok
  Powstają różnice w wysokości
 • Pokrycie dachu musi
  REMOVED
 • Oferty izolacji dachów
  bardzo dobre właściwości izolacyjne
 • Brak utraty przestrzeni życiowej
 • Łaty dachowe od pogody
  chroniony
 • W przypadku renowacji tylko
  Zadaszenie,
  nie cała konstrukcja
  zostać usuniętym
 • Wyższy koszt
 • Ze starymi budynkami
  do domu obok
  Powstają różnice w wysokości
 • Brak cyrkulacji powietrza
  może prowadzić do rozwoju pleśni
  prowadzić
 • Niskie koszty
 • Kolejny
  Możliwa izolacja dachu
 • Łatwy do zamocowania
  izolacja
 • Zmniejszenie przestrzeni życiowej
  przez grubość
  izolacja
 • W niektórych przypadkach zostań
  Są mostki termiczne
 • Niskie koszty
 • Późniejsza izolacja dachu
  możliwy
 • Łatwy do zamocowania
  izolacja
 • Zadaszenie
  nie musi być
  REMOVED
 • Lepszy efekt izolacji
  niż z
  Izolacja podkrokwiowa
 • Zmniejszenie przestrzeni życiowej,
  jeśli wzmocnienie
  niezbędne są krokwie
 • Montaż
  Paroizolacja uciążliwa
 • Drewniane belki pozostają
  nieizolowany, co oznacza
  Powstają mostki termiczne
  Móc
 • Powinien być używany w połączeniu z
  izolacja podkrokwiowa
  być przywiązanym
 • Bardzo tanie
 • Szybko i łatwo
 • Ograniczenie
  Warstwa izolacyjna przez
  Wymiary wnęk
 • Później
  Przełomy ścienne mogą
  sypki materiał
  przeciek
 • Możliwe mostki termiczne
  może być przez
  Izolacja dachu nie
  usunąć

Jakie są koszty izolacji dachu?

Na ocieplenie dachu zawsze trzeba liczyć kilka tysięcy euro. W poniższej tabeli zestawiliśmy dla Ciebie koszty różnych izolacji termicznych na metr kwadratowy.
 

Izolacja nakrokwiowa

Aufflattdämmung

Izolacja podkrokwiowa

Między izolacją krokwi

Izolacja wdmuchiwana

Około 200 do 250 euro za metr kwadratowy

Około 200 do 250 euro za metr kwadratowy

Około 30 do 60 euro za metr kwadratowy

Około 40 do 60 euro za metr kwadratowy

Około 15 do 30 euro za metr kwadratowy


Ze względu na rosnące koszty energii, inwestycja w dobrą izolację dachu jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Dzięki lepszej izolacji termicznej możesz znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Fundusze państwowe na izolację dachów

Każdy, kto zajmuje się izolacją dachu, może ubiegać się o odpowiednie wsparcie finansowe od Reconstruction Loan Corporation (KfW). Ważne, aby wniosek o dofinansowanie złożyć wraz z certyfikowanym doradcą energetycznym przed rozpoczęciem prac budowlanych. W przypadku rozpatrzenia wniosku można zapłacić 10 proc. kosztów izolacji dachu, ale nie więcej niż 5 proc. w przypadku środka indywidualnego.000 euro zostanie przejętych.
Masz również możliwość kredytu remontowego do 50.000 euro i dodatek do spłaty do 27.450 euro - jeśli nowa izolacja termiczna osiągnie współczynnik przenikania ciepła U maksymalnie 0,14 W/(m²·K).
W ramach remontu domu efektywnego możesz otrzymać nawet 30 procent kosztów, ale nie więcej niż 30.000 euro.

Jakie materiały izolacyjne nadają się do izolacji dachu?

Istnieje szeroka gama materiałów izolacyjnych, które można wykorzystać do izolacji dachu. Rozróżnia się substancje organiczne i nieorganiczne. Poniżej przedstawimy odpowiednie materiały izolacyjne do izolacji dachu.
 

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest dostępna zarówno jako izolacja z wełny mineralnej, jak i jako wełna szklana. Oba materiały izolacyjne są trwałe i ognioodporne. W sklepach można je niedrogo kupić w postaci prześcieradeł, prześcieradeł lub wełny do cerowania. Podczas układania zdecydowanie powinieneś nosić odzież roboczą i rękawice, aby chronić skórę i drogi oddechowe.

Styropian (EPS)

Styropian, zwany również EPS, jest produkowany na bazie ropy naftowej i jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych na dach. Oprócz izolacji podkrokwiowej nadaje się do wszystkich rodzajów izolacji. Materiał izolacyjny ma również tę zaletę, że nie gnije i jest szczególnie odporny na wilgoć. Jednak w przeciwieństwie do wełny mineralnej, styropian nie przekonuje dobrą ochroną przeciwpożarową. Otwartość na dyfuzję również pozostawia wiele do życzenia.
 

Poliuretan (PUR)

Poliuretan w równym stopniu nadaje się do wszystkich rodzajów izolacji i jest odporny na warunki atmosferyczne i wilgoć. Ze względu na stopień usieciowania sztywna pianka izoluje znacznie lepiej niż konwencjonalne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna. Duża wada: PUR jest łatwopalny i w większości przypadków ma nawet działanie przeciwpożarowe.
 

sztywna pianka rezolowa

Sztywna pianka Resol jest szczególnie nowoczesnym materiałem izolacyjnym do izolacji dachów. Materiał ten jest bardzo cienki i kładzie się go na dachu w postaci paneli. W przeciwieństwie do styropianu, sztywna pianka jest otwarta na dyfuzję i zapobiega powstawaniu pleśni.
 

Płyty izolacyjne z włókna drzewnego

Płyty izolacyjne z włókna drzewnego zapewniają dobrą przewodność cieplną w izolacji dachu. Przy średniej wartości współczynnika U od 0,040 do 0,055 W/(m²·K) spełniają wymagania rozporządzenia o oszczędzaniu energii (EnEV). Ponadto, dzięki doskonałemu efektowi izolacji akustycznej, panele izolacyjne z miękkich włókien mogą być również instalowane jako izolacja od dźwięków uderzeniowych. Dostępne są jako elastyczne lub sztywne panele w kilku standardowych formatach, w formacie ścianki działowej oraz w formacie konstrukcji drewnianej, a także w różnych grubościach do izolacji dachu.
 

Podsufitki z włókna drzewnego

Deski sarkingowe zwykle zapobiegają przedostawaniu się wody do przestrzeni dachowej i zapewniają wiatroszczelność. Ponadto ta izolacja dachu poprawia izolację cieplną i akustyczną. Wydłużeniu ulega również przesunięcie fazowe – czyli czas, w którym ciepło migruje z zewnątrz do wewnątrz. Otwarte dyfuzyjnie panele dachowe są w stanie pochłaniać wilgoć i odprowadzać ją z powrotem do powietrza zewnętrznego.

Dobrze wiedzieć:

Uzupełnieniem systemu izolacji są paroizolacje, arkusze szalunkowe, taśmy uszczelniające i sznur okrągły zapewniający niezbędną szczelność powietrzną przegród zewnętrznych zgodnie z rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV). Do izolacji sufitów oferujemy również papier chroniący przed ściekaniem i papier jastrychowy.

System ociepleń jest rozbudowany o paski, aby zapewnić szczelność.

Zdjęcie: Pavatex

Izolacja dachu z włókien drzewnych: Optymalna izolacja

Zwykłe materiały izolacyjne ważą od 15 do 85 kilogramów na metr sześcienny. Jednak im wyższa surowa waga materiału, tym więcej ciepła może on zmagazynować. Płyty izolacyjne z włókna drzewnego ważą od 140 do 240 kilogramów na metr sześcienny. Właściciele budynków czerpią korzyści z odpowiedniej izolacji dachu na dwa sposoby:
 

Ochrona cieplna poprzez izolację dachu

Jeśli surowa waga materiału izolacyjnego jest niewielka, latem może być bardzo ciepło nawet pod ocieplonym dachem. Badania przeprowadzone przez Politechnikę w Kassel pokazują, że materiały izolacyjne o wysokiej zdolności akumulacji ciepła utrzymują przestrzeń dachową w temperaturze od czterech do pięciu stopni Celsjusza niżej niż materiały izolacyjne o niskiej zdolności akumulacji ciepła. Materiały izolacyjne z włókna drzewnego skutecznie tłumią letnie upały: magazynują ciepło, które próbuje przeniknąć z zewnątrz przez dach i ponownie je uwolnić z opóźnieniem czasowym. Proces ten jest znany jako przesunięcie fazowe. W przypadku materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego jest to 13 godzin i więcej. Oznacza to, że zanim we wnętrzu dotrą maksymalne temperatury południa, nastaje przyjemny, nocny chłód. To sprawia, że ​​materiał izolacyjny doskonale nadaje się do izolacji dachu: Przegrzania w lecie można uniknąć dzięki samej izolacji nakrokwiowej, co pozwala zaoszczędzić dodatkowe koszty energii na klimatyzację.
 

Izolacja akustyczna poprzez izolację dachu

Wysoka masa materiału izolacyjnego z włókna drzewnego chroni przed hałasem zewnętrznym i skutecznie izoluje hałas powietrzny. Izolacja nakrokwiowa z podsufitką o grubości 22 milimetrów wykonaną z włókien drzewnych ma izolację akustyczną na poziomie 51 decybeli. Wielu mieszkańców domu szeregowego narzeka na hałas dobiegający z sąsiednich budynków, który przenika przez dach. Ten problem jest znany jako podłużne przewodzenie dźwięku. Niezależne badania wykazały, że izolacja nad krokwiami z materiału izolacyjnego z włókna drzewnego zapewnia najlepszą i najbardziej opłacalną izolację akustyczną.
 

Ochrona przeciwpożarowa poprzez izolację dachu

Instytut Materiałów Budowlanych, Konstrukcji Solidnych i Ochrony Przeciwpożarowej (iBMB) w Brunszwiku przetestował zachowanie ogniowe konstrukcji dachu o następującej konstrukcji:

 • Zadaszenie
 • Łaty / kontrłaty / wentylacja
 • Panele podsufitki
 • Warstwa izolacyjna
 • Papier paroizolacyjny
 • Deskowanie drewniane pióro-wpust (19 milimetrów)
 • Krokwie z litego drewna

Po 50 minutach testów iBMB określił następujące temperatury: na krokwiach było 800 stopni Celsjusza, a na spodniej stronie drewnianego szalunku 820 stopni Celsjusza. Temperatura w środku warstwy ocieplenia wynosiła 100 stopni Celsjusza, na zewnątrz desek sarkingowych tylko 18 stopni Celsjusza. Zgodnie z tym protokołem testowym bardzo dobrą ognioodporność komponentów można osiągnąć dzięki zastosowaniu produktów izolacyjnych z włókna drzewnego.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Bauwissen Anzeige Hemp Insulation: naturalna alternatywa izolacji przedstawione przez Budowanie wiedzy o panelach do izolacji próżniowej: zalety, wady i koszty Remont loftów: trzeba na to zwrócić uwagę

Jaka izolacja dachu jest odpowiednia dla starego budynku?

Scenariusz 1: Brak izolacji dachu
W tym scenariuszu konstrukcja dachu od wewnątrz na zewnątrz w starym budynku wygląda następująco:

 • 15-milimetrowy tynk wewnętrzny
 • 25-milimetrowe lekkie panele z wełny drzewnej
 • 120-milimetrowe krokwie bez izolacji
 • Szalunek drewniany 19 mm z membraną szalunkową
 • Łaty i kontrłaty, pokrycia dachowe.

Współczynnik U przed renowacją: 1,93 W / (m² · K).

Sugerowane rozwiązanie 1: Ponowne pokrycie dachu lub ponowne pokrycie dachu deską dachową i izolacją między krokwiami

 1. Włóż izolację o grubości 120 mm między krokwie
 2. Zamontuj 22-milimetrową dolną pokrywę od zewnątrz
 3. Skręć ze sobą łaty i kontrłaty
 4. Zakryj dach

Współczynnik U po renowacji: 0,28 W/(m²K).

Sugerowane rozwiązanie 2: Ponowne poszycie i ponowne pokrycie dachu z izolacją nad i międzykrokwiową
Zamiast płyty podsufitkowej montuje się elementy izolacyjne o grubości 60 milimetrów jako izolację dachu - płyta warstwowa przeciwwilgociowa z połączeniem na pióro i wpust ma na wierzchu warstwę o grubości 20 milimetrów.
Współczynnik U po renowacji: 0,23 W/(m²K).

Scenariusz 2: Izolacja dachu jest niewystarczająco izolowana
Jeśli dach mimo izolacji traci zbyt dużo ciepła lub latem ledwo można go znieść pod pochylnią, dodatkowa izolacja zmniejsza zużycie energii i zapewnia dobre samopoczucie.
Istniejąca konstrukcja dachu od wewnątrz na zewnątrz wygląda następująco w scenariuszu 2:

 • 15-milimetrowy tynk wewnętrzny
 • 25-milimetrowa lekka płyta z wełny drzewnej
 • 140-milimetrowe krokwie
 • 100 milimetrów izolacji
 • Szalunek drewniany 19 mm wentylowany pod membraną dachową
 • Łaty / kontrłaty, pokrycia dachowe

Współczynnik U przed renowacją: 0,42 W / (m² · K).

Sugerowane rozwiązanie 1: Ponowne poszycie dachu lub ponowny dach z deską dachową i dodatkową izolacją między krokwiami
Zainstaluj 40 milimetrów pełnej izolacji krokwi i 52 milimetrów stropu na wierzchu istniejącej warstwy izolacyjnej. Budowa wydłuża przesunięcie fazowe do 10,3 godziny.
Współczynnik U po renowacji: 0,24 W/(m²·K).

Propozycja rozwiązania 2: ponowne pokrycie dachu lub nowe pokrycie dachu z izolacją nadkrokwiową i dodatkową izolacją międzykrokwiową
Zainstaluj 40 milimetrów pełnej izolacji krokwi i 60 milimetrowej płyty dachowej na istniejącej warstwie izolacyjnej. Przewaga nad pierwszą propozycją to maksymalny komfort przy przesunięciu fazowym o 12,1 godziny.
Współczynnik U po renowacji: 0,23 W/(m²K).

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here