Odwodnienie dachu”,

Odwodnienie dachu na dachach płaskich - bezpieczne odprowadzanie wody

Dachy płaskie © Wolfgang Cibura, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pomimo solidnego uszczelnienia, deszczówka powinna jak najszybciej spływać z dachu płaskiego. Dach płaski jest zwykle osuszany wewnętrznie. Oznacza to, że odpływ jest zintegrowany z powierzchnią dachu, co jest widoczne jako wpust na dachu. W budynku woda jest odprowadzana do kanalizacji rurą spustową.

W wyjątkowych przypadkach dach płaski można odwodnić również przez klasyczną rynnę – np. gdy jest on używany jako taras dachowy i jest ograniczony z jednej strony budynkiem. W tym przypadku konstrukcja rynny odpowiada tej na dachu dwuspadowym. Jednak rynna montowana jest tylko z jednej strony, pozostałe otwarte boki dachu płaskiego mają podniesione wykończenie, dzięki czemu woda jest skierowana w stronę rynny.

Odwodnienie dachów płaskich przez rynnę do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Nachylenie zapewnia optymalny drenaż

Aby woda mogła szybko spływać do odpowiednich odpływów, dachy płaskie prawie zawsze mają lekki spadek wynoszący co najmniej 2 procent. Tak zwane dachy zerowe, które w ogóle nie mają nachylenia, są bardzo rzadkie i problematyczne pod względem odwadniania. Niewielkie nachylenie nie może zapobiec tworzeniu się kałuż na powierzchni dachu po intensywnych opadach deszczu. Występują one dopiero po gradiencie około 5 procent.

Dachy płaskie wymagają również niewielkiego nachylenia

Istnieją dwa sposoby tworzenia spadku na dachu płaskim:

  • Jastrych skośny: Na wylany betonowy strop stropodachu nakłada się warstwę jastrychu skośnego, która ma odpowiednie nachylenie do odpływu.
  • Izolacja skarpy: W handlu dostępne są panele izolacyjne, które są lekko zwężane z jednej strony. Przy prawidłowym montażu spadzista izolacja daje taki sam efekt jak ukośna warstwa jastrychu i zapewnia niezawodne odwodnienie dachu.
Przykłady pochyłego jastrychu

Prawidłowo wykonuj odpływy dachowe

Aby wpust dachowy działał optymalnie, musi być ułożony jako najniższy punkt na płaskim dachu. Wpusty dachowe zwykle mają wbudowany kołnierz. Jest on przyklejany do hydroizolacji dachu tak, aby przejście przez dach było odpowiednio uszczelnione. Za pomocą barwnika można sprawdzić działanie odpływu po instalacji.

Wymagana regularna konserwacja

Cząsteczki brudu, liście, części roślin, które jesienny wiatr niesie na dach – wszystko to może na dłuższą metę zatkać odpływ. Z tego powodu konieczna jest regularna kontrola, konserwacja i czyszczenie wpustów dachowych. Tylko wtedy, gdy drogi odpływowe są czyste, woda może bezpiecznie odpływać z dachu.

Budowa wpustu dachowego

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here