Świetlik

Okna dachowe: Więcej światła dla komfortowego życia

Ponieważ przestrzeń na dachu nie była wcześniej planowana jako przestrzeń mieszkalna, większość powierzchni dachowych ma tylko bardzo małe okna. Te świetliki miały na celu jedynie zapewnienie pewnej podstawowej jasności i możliwości wentylacji. Jeśli jednak chcesz mieszkać pod dachem, potrzebujesz znacznie większej jasności. Najłatwiej wnieść to na strych przez świetliki.

Okno dachowe z izolacją © Bauherren-Schutzbund e.V.

Wymagania dotyczące montażu okien

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo łatwe: późniejszy montaż okna dachowego jest bardziej skomplikowany niż oczekiwano i dlatego zdecydowanie powinien zostać wykonany przez specjalistyczną firmę. Ponieważ oprócz tego, że dach musi być otwierany na okno, często konieczna jest również zmiana konstrukcji dachu. Przede wszystkim pojawia się pytanie, czy statyka konstrukcji dachu może wytrzymać dodatkowe obciążenie okna?. Jeśli tak nie jest, więźba dachowa wymaga wzmocnienia, co wykonuje profesjonalnie dekarz. Przy wyborze rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę podstawową konstrukcję dachu:

 • w Dachy płatwiowe montaż dużych okien dachowych jest stosunkowo łatwy. Ponieważ tutaj siły działające na dach są pochłaniane przez płatwie poprzeczne i rozpraszane w dół przez podpory.
 • w Dachy krokwiowe o wiele bardziej skomplikowane jest wyjście poza określony rozmiar okna. Każda krokwi przyczynia się do stabilności dachu. W przypadku przerwania krokwi przez okno, występujące obciążenia muszą zostać przeniesione na sąsiadujące z nią krokwie. Ponieważ mają teraz większy ciężar, należy je odpowiednio wzmocnić. W tym celu między krokwiami umieszczane są tzw. naprzemienne, czyli belki poprzeczne. W idealnym przypadku jednak nie należy przerywać więcej niż jednej krokwi. Alternatywą dla dużego okna jest zatem kilka małych, które są wystarczająco wąskie, aby można je było umieścić między dwiema krokwiami. Ułożone w kwadracie, dają również dużą powierzchnię okienną, która dzięki krokwiom pomiędzy nimi przypomina okno kratowe.
Montaż dużych okien dachowych jest łatwiejszy w przypadku dachu płatwiowego niż w przypadku dachu krokwiowego Dach krokwiowy i dach płatwiowy do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Spełnij prawo energetyczne budynku ze świetlikami

Montaż okien dachowych © LBS

Podobnie jak wszystkie okna w domu, również okna dachowe podlegają wymogom ustawy o energii budowlanej (GEG). Przeszklenia i ramy mogą przepuszczać tylko pewną ilość ciepła z wewnątrz na zewnątrz. Ta ilość jest podawana jako tzw. współczynnik przenikania ciepła. Jednostka fizyczna to W / (m²K). Wyraża, ile watów (W) na metr kwadratowy (m²) przepływa przez element przy określonej różnicy temperatur w kelwinach (K). Im mniejsza liczba współczynników przenikania ciepła, tym lepiej, bo im mniejsza ilość traconego ciepła. W przypadku świetlików specyfikacja GEG wynosi 1,4 W/(m²K). Nowoczesne elementy okienne mogą znacznie przewyższyć tę wartość dzięki wysokiej jakości szybom izolacyjnym.

Pod względem energetycznym świetliki muszą spełniać wymogi prawne

Ciche mieszkanie dzięki dobrej izolacji akustycznej

Podobnie jak w przypadku izolacji termicznej, szyby izolacyjne mogą mieć wpływ na izolację akustyczną. Okna dostępne są w sześciu różnych klasach izolacyjności akustycznej. Uzyskujesz następujące wartości izolacji akustycznej:

 • Klasa izolacji akustycznej 1: 25 do 29 decybeli
 • Klasa ochrony przed hałasem 2: 30 do 34 decybeli
 • Klasa ochrony przed hałasem 3: 35 do 39 decybeli
 • Klasa ochrony przed hałasem 4: 40 do 44 decybeli
 • Klasa ochrony przed hałasem 5: 45 do 49 decybeli
 • Klasa ochrony przed hałasem 6: ponad 50 decybeli

Izolacja akustyczna jest ogromna, szczególnie w klasach wyższych. Spojrzenie na powszechną praktyczną zasadę pokazuje, że: Jeśli głośność dźwięku zostanie zmniejszona o 10 decybeli, będzie on odbierany jako głośniejszy tylko o połowę. Dzięki wysoce efektywnym dźwiękoszczelnym przeszkleniom można stworzyć bardzo ciche środowisko życia.

Istnieje sześć różnych klas ochrony przed hałasem

Nadbudowy okienne i loftowe – wszystko musi do siebie pasować

Równie ważne jak nowoczesne okno jest otoczenie, w którym się znajduje. Wysokiej jakości elementy okienne zamykają się bardzo szczelnie i dzięki temu osiągają bardzo dobre wartości. Nie przydadzą się one jednak, jeśli reszta konstrukcji dachu nie jest do tego przystosowana. Aby uniknąć strat ciepła i uzyskać dobrą izolację akustyczną, dach musi być również ocieplony oraz odporny na powietrze i wiatr.

Okna dachowe: okna uchylne i okna obrotowe

Należy zauważyć, że wysoki stopień uszczelnienia uniemożliwia wymianę powietrza przez powierzchnie dachowe i okna. Dlatego niezbędna jest regularna i odpowiednia wentylacja, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń mieszkalnych. W ten sposób można jednak zapewnić przyjemny klimat w pomieszczeniu, co umożliwia wysoką jakość życia przy wystarczającej ilości światła dziennego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here