Nachylenie dachu: wyjaśnienie i obliczenia ”,

Nachylenie dachu: do czego jest to ważne i jak można je samemu obliczyć

Jeśli chodzi o nowy budynek, to jasne: nachylenie dachu jest odnotowane w dokumentach inżynierów budownictwa i architektów. Nachylenie dachu można również łatwo określić w przypadku domów prefabrykowanych. Można to znaleźć w dokumentacji budowlanej lub poprosić producenta domu prefabrykowanego. Sytuacja jest inna w przypadku istniejącej nieruchomości. W takich przypadkach nie wszystkie dokumenty przygotowawcze są często przekazywane nowemu właścicielowi podczas zakupu. W budynkach historycznych często już ich nie ma. A jeśli dom na przestrzeni dziesięcioleci lub stuleci otrzymał nową konstrukcję dachu lub miał dodatkową kondygnację, to jeszcze trudniej będzie znaleźć kąt nachylenia dachu w dokumentach.

Ale to nie jest problem, którego nie da się rozwiązać. Ponieważ: kąt nachylenia dachu jest stosunkowo łatwy do samodzielnego obliczenia. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić. Odpowiada również na następujące pytania: Jaki jest kąt nachylenia dachu?? I dlaczego musisz to wiedzieć?

Określ kąt nachylenia dachu: Twierdzenie Pitagorasa i zestawy kątów umożliwiają © blende11.zdjęcie, magazyn.cegła suszona na słońcu.com

Kąt nachylenia dachu - co to jest?

Kąt nachylenia dachu jest miarą określającą nachylenie dachu. Zgodnie z definicją kąt nachylenia dachu to kąt, który istnieje między połacią dachu spadzistego a poziomem. Kąt nachylenia dachu jest mierzony odpowiednio w stopniach. Czasami jest też informacja w procentach. Nachylenie dachu można łatwo przeliczyć ze stopni na procenty za pomocą prostego wzoru matematycznego (patrz poniżej).

W zależności od kąta nachylenia dachu dach należy do określonej grupy nachylenia dachu

 • I grupa nachylenia dachu: płaski
 • Grupa nachylenia dachu II: płasko nachylony
 • Grupa nachylenia dachu III: nachylony
 • Grupa nachylenia dachu IV: stromy
Grupy nachylenia dachu

Obszar zastosowania: Kiedy ważny jest kąt nachylenia dachu??

Nachylenie dachu to przede wszystkim element projektu. Wygląd domu w dużej mierze zależy od kąta nachylenia dachu. Ponadto należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące kąta nachylenia dachu w obowiązujących planach budynków dla nowych budynków. Nie każdy kąt nachylenia dachu jest dozwolony w każdym obszarze budynku.

Ponadto nachylenie dachu ma w wielu przypadkach znaczenie praktyczne

 • Pokrycie dachu: W zależności od nachylenia dachu inne pokrycia dachowe są mniej lub bardziej odpowiednie. Zastosowanie pokrycia dachowego, które nie jest odpowiednie dla określonego nachylenia dachu, może prowadzić do przedostawania się wody do dachu podczas ulewnego deszczu.
 • Panele słoneczne: jeśli chcesz zainstalować panele słoneczne na swoim dachu, nachylenie dachu ma ogromne znaczenie. Ponieważ w zależności od nachylenia dachu mogą być generowane różne ilości energii słonecznej.
 • Osłona przeciwśniegowa: w zależności od nachylenia dachu i ilości śniegu w regionie, dachy muszą być wyposażone w osłonę przeciwśniegową. Zapewniają one, że płaty śniegu nie spadają po prostu z dachu i nie powodują uszkodzeń. Poznaj przechodniów.
 • Świetliki: W zależności od nachylenia dachu należy zamontować różne rodzaje świetlików.
Podczas montażu paneli słonecznych bardzo ważne jest nachylenie dachu. Ponieważ jeśli moduły słoneczne są optymalnie dopasowane, działają efektywniej © fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Obliczanie nachylenia dachu: dwie wartości i sposób ich wyznaczania

Aby określić kąt nachylenia dachu, stosuje się twierdzenie Pitagorasa i wyprowadzone z niego twierdzenia o kątach: Oznacza to, że w trójkącie prostokątnym suma kwadratów dwóch boków jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej. Na dachu znajduje się trójkąt prostokątny. Składa się z następujących stron: wysokość dachu, głębokość dachu i nachylenie dachu. Aby określić kąt nachylenia dachu wystarczy znać wysokość i głębokość dachu.

Ważny: Nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się to wydawać, nie jest konieczne określanie całkowitej wysokości dachu i całkowitej głębokości dachu. Raczej wystarczy przeprowadzić ten pomiar częściowo. Dzieje się tak, ponieważ kąt nachylenia dachu pozostaje taki sam na całej długości powierzchni dachu (z wyjątkiem specjalnych kształtów dachu).

Pomiar na poddaszu

Jeśli twój dom ma dostępne poddasze, możesz mierzyć stąd. Zaznacz punkt na podłodze taśmą. Teraz zmierz odległość od dachu do swojego oznaczenia. Następnie zmierz odległość do dachu pod kątem prostym. Teraz znasz dwie długości i miarę kąta, dzięki czemu możesz również określić kąt nachylenia dachu za pomocą twierdzenia Pitagorasa i wyprowadzonych z niego zestawów kątów.

Aby obliczyć głębokość dachu i wysokość dachu, sekcje dachu można określić na podstawie strychu. Odniesienie do rysunku 1: Głębokość dachu odpowiada kątowi ustawionemu w odległości c, wysokość dachu odpowiada odległości a (na powyższym rysunku oznaczono „h ”). © khorixas, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pomiar bez poddasza

Nie każdy dom ma dostępne poddasze. Ale nawet w tym przypadku można określić wymagane wartości: Tutaj musisz określić wartości z zewnątrz. Jednak nie jest tu również konieczne mierzenie całej wysokości i głębokości dachu. Wystarczy zmierzyć jedną sekcję na raz. Jeśli Twój dom jest bardzo wysoki lub boisz się wysokości, to pomiar należy pozostawić dekarzowi. W każdym przypadku upewnij się, że jest odpowiednio zabezpieczony.

Prawidłowy pomiar w celu określenia nachylenia dachu Nachylenie dachu: określenie kąta nachylenia

Narzędzia online: Określ kąt nachylenia dachu na podstawie zmierzonych wartości

Każdy, kto zna się na matematyce i nadal zna twierdzenie Pitagorasa i twierdzenia o kątach, może z łatwością określić kąt nachylenia dachu z wyznaczonych wartości. Wszyscy inni mogą korzystać z narzędzi: Istnieje wiele kalkulatorów nachylenia dachu online jako ogólnodostępnych narzędzi online. Obejmujący

 • // komputer online.de / nachylenie /
 • // www.handel hbw.de / informacje / wyznaczanie połaci dachowych.html
 • // stopnie procent.de /

Jeśli chcesz określić kąt nachylenia dachu w procentach, nachylenie dachu w stopniach można łatwo przeliczyć na nachylenie dachu w procentach. Wzór konwersji to: p% = 100 x tan (α).

Alternatywnie możesz również wyszukać tabelę konwersji online lub skorzystać z jednego z narzędzi do konwersji, jeśli tabele konwersji nie są dla Ciebie wystarczająco szczegółowe.

 • // stopnie procent.de /
 • // www.handel hbw.de / informacje / konwersja-dach-nachylenie-stopnie-procent.html

Wniosek:

W wielu przypadkach ważny jest kąt nachylenia dachu

 • Zadaszenie
 • Moduły słoneczne
 • Spódnica śnieżna
 • Świetlik

Kąt nachylenia dachu nie zawsze jest znany. Można to jednak łatwo obliczyć samemu. Ważne: Kąt nachylenia dachu można określić w stopniach lub procentach.

: Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący nachylenia dachu i bezpieczeństwa przed deszczem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here