Wyrzuć papę dachową ”,

Utylizacja papy dachowej: to się liczy

Wyrzuć starą papę dachową mhp, magazyn.cegła suszona na słońcu.com

Filc dachowy jest szeroko stosowany do pokrycia wiat garażowych, domków ogrodowych i dachów płaskich w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Stosowane są również jako dodatkowa warstwa hydrofobowa pod dachówki, także na dachówkach. Filc dachowy to tektura impregnowana materiałami wodoodpornymi. Do tego celu można użyć różnych materiałów, dla których obowiązują różne przepisy dotyczące utylizacji. Dowiedz się tutaj, jakie rodzaje papy dachowej i jak prawidłowo się ich pozbyć.

Popularny materiał budowlany z historią

Filc dachowy: popularny materiał na dach w domkach ogrodowych © SusaZoom, fotolia.com

Filc dachowy to wypróbowany i przetestowany materiał budowlany. Materiał ten został opracowany już w XIX wieku do pokrywania dachów. Ponieważ pokrycie dachu papą jest stosunkowo proste i niedrogie, materiał ten jest szeroko rozpowszechniony. Jednak żywotność papy dachowej jest ograniczona: z powodu wzajemnego oddziaływania ciepła i zimna, promieniowania słonecznego i ewentualnie również obciążeń mechanicznych, papa dachowa cierpi i musi zostać wymieniona.

Renowacja dachu może, w zależności od wielkości budynku, generować ogromne ilości odpadów. Utylizacja może okazać się bardzo czasochłonna z dwóch powodów: Z jednej strony filc dachowy jest bardzo ciężki, przez co trudno jest go usunąć we własnym samochodzie, jeśli powierzchnia dachu jest nieco większa. Z drugiej strony filce dachowe czasami zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia.

aż do 30% zapisać

Oferty utylizacji,
Rozbiórka i porządkowanie

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź tanie firmy zajmujące się utylizacją odpadów, porównaj oferty i oszczędzaj.

Nie każdy filc dachowy jest taki sam

Filc dachowy staje się barierą dla wilgoci, mocząc arkusze tektury w odpowiednich materiałach hydrofobowych. Początkowo używano do tego celu smoły, dlatego czasami używa się terminu smoła utworów. Jednak smoła jest szkodliwa dla zdrowia. Przez pewien czas azbest był również używany do produkcji papy dachowej. Materiał ten ma doskonałe właściwości techniczne, ale jest niezwykle szkodliwy dla środowiska i rakotwórczy. Filc dachowy wyprodukowany po 1970 roku nie zawiera już smoły, lecz bitum.

Ten materiał jest znacznie bardziej przyjazny dla zdrowia. W zależności od tego, jaką papę dachową należy zutylizować, obowiązują różne przepisy. Ponieważ papa dachowa zawierająca smołę lub nawet azbest jest odpadem niebezpiecznym, którego utylizacja podlega specjalnym zasadom.

Filc dachowy zawierający smołę lub nawet azbest jest odpadem niebezpiecznym

W zależności od roku budowy lub remontu domu trudno stwierdzić, czy użyty papa jest odpadem niebezpiecznym, czy nie. Aby mieć pewność, w razie wątpliwości należy zlecić eksperta. Alternatywnie, jako środek ostrożności, papę dachową można traktować jako odpad niebezpieczny, ale wiąże się to z wyższymi kosztami.

Bezpieczeństwo pracy: odzież ochronna na ślady smoły

Jeśli papa jest w rzeczywistości papą lub papą, do której użyto azbestu, należy koniecznie nosić odpowiednią odzież ochronną. Niebezpieczeństwem stwarzanym przez azbest jest niewielki rozmiar włókien azbestu osadzających się w płucach. Może to spowodować raka płuc. Włókna mogą również powodować poważne podrażnienia skóry. Szkodliwe składniki smoły dostają się do organizmu z jednej strony przez płuca, a z drugiej przez skórę i są również rakotwórcze.

Wdychane włókna azbestu mogą powodować raka płuc

Dlatego podczas usuwania papy ze smołą lub azbestem należy zawsze nosić odzież ochronną:

 • Kombinezon ochronny (pełny kombinezon)
 • rękawiczki
 • okulary ochronne
 • Buty ochronne
 • Respirator

Zanim takie papy zostaną wywiezione z terenu budowy lub choćby tylko składowane na placu budowy, muszą być owinięte w specjalne folie. W przeciwnym razie szkodliwe substancje mogą dostać się do powietrza lub do ziemi. Należy również pamiętać, że papy zawierające azbest i smołę nie mogą być składowane przez dłuższy czas na terenie budowy. Należy zapewnić szybkie usunięcie.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm zajmujących się utylizacją odpadów i zaoszczędź do 30 procent

Utylizacja przez centrum recyklingu lub kontener

Filc dachowy można właściwie zutylizować na dwa sposoby: w centrum recyklingu lub w kontenerze. Wyrzucanie razem z odpadami domowymi nie jest możliwe. Każdy rodzaj utylizacji ma swoje zalety i wady.

Utylizacja poprzez centrum recyklingu:

Centrum recyklingu © Astrid Gast, stock.cegła suszona na słońcu.com

Chcąc zutylizować papę za pośrednictwem centrum recyklingu, należy znaleźć środek transportu. W zależności od rodzaju papy dachowej należy ją przed odtransportowaniem zwinąć i dokładnie owinąć w duże folie. Ważne jest, aby papa nie mieszała się z innym gruzem budowlanym. Zanim go wywieziesz, powinieneś również zapytać w centrum recyklingu i, jeśli to konieczne, w urzędzie miasta, czy i jakie specjalne przepisy obowiązują w przypadku utylizacji papy dachowej. Musisz liczyć się z niewielką opłatą za usunięcie na miejscu. Zależy to od ilości papy i jej składu.

Utylizacja z pojemnikiem:

Pojemnik © kliknij kliknij, przyklej.cegła suszona na słońcu.com

Zaleca się utylizację w kontenerze, szczególnie w przypadku większych dachów. Ponieważ nie powinno być możliwe przywiezienie dużych ilości papy do centrum recyklingu prywatnym samochodem. Kolejną zaletą jest to, że przeprowadzkę możesz pozostawić specjalistom. Jest to szczególnie przydatne w przypadku papy zawierającej smołę lub azbest. W niektórych przypadkach można również poprosić personel z obsługi kontenerów, który za opłatą załaduje papę dachową do kontenera. Ważne jest, aby do pojemnika wsypywać tylko określony materiał budowlany i nie mieszać go z innymi materiałami budowlanymi.

Przegląd typów kontenerów

Przy zamawianiu kontenera należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 • Zdobyć kilka ofert a. Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od usługi kontenerowej.
 • Wybierz właściwy pojemnik: Istnieją różne pojemniki na różne materiały budowlane.
 • Oszacowanie ilości: Zamów pojemnik, który jest wystarczająco duży, ale nie za duży. Cena zależy również od wielkości kontenera.
Lista kontrolna uruchomienia usługi kontenerowej

Zalety i wady dwóch opcji utylizacji

Zważ prawidłowo za i przeciw

Centrum recyklingu

 • niedrogi
 • pracochłonny

Pojemnik

 • mała praca
 • Odpowiedzialność prawna w dużej mierze przeniesiona na obsługę kontenerów
 • wyższy koszt

Wniosek:

Podczas utylizacji papy dachowej należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, ponieważ są to zazwyczaj materiały zawierające zanieczyszczenia, a czasem nawet szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Jeśli jednak podejmiesz kilka środków ostrożności, możesz bezproblemowo pozbyć się filcu dachowego lub zlecić jego utylizację.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here