Uszczelnianie i naprawa rynny: przegląd opcji

Przed przystąpieniem do naprawy rynny należy pracować tylko w suchy dzień i wcześniej dokładnie wyczyścić rynnę, aby uzyskać jak najlepszy efekt. 

 1. Zamieć liście, usuń gałęzie, mech i gruz ceglany.
 2. Użyj wody z mydłem, aby wyczyścić okolice pęknięcia lub otworu, dokładnie usuwając wszelkie odchody i inne zanieczyszczenia zarówno z rynny, jak i z zewnątrz.
 3. Niech rynna dobrze wyschnie.

Co służy do naprawy rynny?

Jeśli nie chcesz montować nowej rynny, a jedynie uszczelnić i naprawić rynnę plastikową, aluminiową, miedzianą, cynkową lub blaszaną, masz do dyspozycji duży wybór technik i opcji, z których znajdziesz tylko taki, który jest odpowiedni dla Ciebie Musisz wybrać rozwiązanie. To, z jakiego materiału wykonana jest rynna, o której porze roku chcesz naprawić rynnę i jak duże jest pęknięcie lub dziura. Małe pęknięcia w plastikowej lub metalowej rynnie można łatwo uszczelnić silikonem bez rozpuszczalników. Średnie i większe otwory należy naprawić za pomocą masy uszczelniającej, która jest odpowiednia dla materiału. A w walce z dużymi dziurami lub długimi pęknięciami najlepsza jest taśma naprawcza, która jest przyklejana od zewnątrz lub od spodu rynny. 

Możesz być również zainteresowany majsterkowaniem i naprawami Czyszczenie dachówek: Tak Twój dach znów wygląda jak nowy Wiedza budowlana Lutowanie rynien: Jak podłączyć metalowe rynny deszczowe

Uszczelnienie rynny z cynku, aluminium, blachy lub miedzi

 • Silikon: Nadaje się do zamykania małych pęknięć. Ale ponieważ również łatwo się kruszy, nie jest to trwałe rozwiązanie - raczej pierwsza pomoc, aby zapobiec zwiększeniu szkód. Wkład silikonowy ze strzykawką najlepiej nadaje się do nakładania produktu na całkowicie wyschniętą rynnę. Najlepiej użyć palców do samodzielnego uszczelnienia pęknięcia, ale należy je wcześniej zwilżyć wodą z mydłem. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu, warstwa silikonu nie powinna być nakładana wyżej niż 3 mm na pęknięcie. Resztki silikonu należy zetrzeć natychmiast po nałożeniu wymaganej masy. W przeciwnym razie zapobiega spływaniu wody.

Kup teraz uniwersalny klej Pattex One for All od Amazon.

Zdjęcie: Pattex
 • Szpachlówka: Istnieją masy uszczelniające specjalnie wykonane do rynien metalowych. Nakłada się je po prostu na nieszczelność w rynnie deszczowej za pomocą pędzla lub szpachelki dołączonej do opakowania, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, a problem zostaje rozwiązany. Po dwóch godzinach można nałożyć kolejną warstwę uszczelniacza.

Kup teraz masę uszczelniającą od Dicht-Fix w Amazon.

Zdjęcie: Dicht-Fix
 • Taśma naprawcza: Taśmy naprawcze z folii aluminiowej i masy powlekającej wykonanej z żywic klejących i bitumu elastomerowego można obrabiać na zimno, a nawet odrywać ręcznie z rolki. W chłodniejsze dni taśmę uszczelniającą należy rozgrzać pistoletem na gorące powietrze, aby ułatwić nałożenie jej na otwór lub pęknięcie na zewnętrznej lub spodniej stronie rynny.

Kup teraz aluminiową taśmę samoprzylepną tesa na Amazon.

Zdjęcie: tesa
 • Rynny metalowe lutowane: Możesz oczywiście również lutować rynny deszczowe wykonane z miedzi lub cynku. To wydłuża żywotność o pięć do dziesięciu lat. Jednak eksperci odradzają majsterkowiczom, którzy nie potrafią spawać, pomóżcie tutaj. Zalecają wynajęcie do tego specjalisty - z jednej strony ze względu na ryzyko zranienia, z drugiej ze względu na ryzyko pożaru. Ale jeśli możesz użyć lutownicy, możesz przejść do pracy zgodnie z naszymi instrukcjami i samodzielnie przylutować rynny.

Uszczelnienie plastikowej rynny

 • Silikon: Bezrozpuszczalnikowy silikon może być również stosowany jako środek pierwszej pomocy przy naprawach plastikowych rynien. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej.
   
 • Szpachlówka: Masa uszczelniająca do rynien plastikowych powinna być na bazie silikonu - ale nadal nie jest czystym silikonem i dlatego starcza na długi czas. Szczeliwo należy nakładać tylko na pęknięcie lub dziurę w rynnie deszczowej tylko w suche dni. Najlepiej zrobić to za pomocą dołączonego do opakowania pędzla lub szpatułki.

Kup teraz uniwersalny silikon naprawczy Pattex w Amazon.

Zdjęcie: Pattex
 • Taśma naprawcza: Nawet przy nieszczelnych rynnach wykonanych z tworzywa sztucznego możesz skorzystać z łatwych w użyciu taśm naprawczych. Taśma uszczelniająca, która jest dostępna w różnych powłokach i kolorach, pomaga natychmiast przy dłuższych pęknięciach lub głębszych dziurach - bez czasu schnięcia. 

Napraw rynnę: unikaj uszkodzeń

Aby Twoja rynna – czy to plastikowa, aluminiowa, blaszana, ocynkowana czy miedziana – miała długą żywotność, należy regularnie czyścić rynnę. Ponieważ im więcej brudu się w niej zbierze, tym więcej drobinek może uszkodzić rynnę od środka i tym wolniej woda spływa - fakt, który na dłuższą metę niszczy każdy materiał. Nie chodzi tylko o zmiatanie liści z rynny miotłą, ale także o usuwanie z rynny drobnego proszku, który zmywa się z dachówek podczas ulewnego deszczu. Należy również zetrzeć zwierzęce odchody, ponieważ mogą one na dłuższą metę być żrące i oczywiście usunąć puste gniazda i mech. 

Ponieważ gromadzą się wszelkiego rodzaju zabrudzenia, należy regularnie czyścić rynnę. Pozwala to uniknąć uszkodzeń i wydłuża okres trwałości.

Zdjęcie: istock / IndyEdge

Do ciężkiej pracy dostępne są różne miotły w sklepach z narzędziami lub w Internecie, które dzięki wygiętej części z włosia i długiej rączce z łatwością mieszczą się w rynnie deszczowej bez konieczności stawania na drabinie.

Kup teraz urządzenie do czyszczenia rynien z teleskopowym uchwytem w Amazon.

Zdjęcie: PGV

Istnieją również specjalne urządzenia do czyszczenia rynien z zasilaniem wodnym i bez, których można używać zgodnie z instrukcją w celu łatwego czyszczenia rynny z ziemi.

Kup teraz środek do czyszczenia rynien Fiskars na Amazon.

Zdjęcie: Fiskars

Aby małe zwierzęta, liście i gałązki nie blokowały rynny deszczowej, a nawet rur spustowych do beczki z wodą lub kanalizacji, pomocne są specjalne systemy ochrony rynny przed liśćmi i zatorami. Są łatwe w montażu, a także ułatwiają czyszczenie rynny. 

Kup teraz matę do ochrony rynny w Amazon.

Zdjęcie: Międzynarodowe gospodarstwo domowe

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here