Borsuk w ogrodzie? Lepiej działaj natychmiast ”,

Aby dowiedzieć się, czy gościem w Twoim ogrodzie jest rzeczywiście borsuk i nie musisz odpędzać szopa pracza lub mieć problemu z lisem, innym gatunkiem kuny lub sąsiadem, który zdziczał, powinieneś wziąć bliskie spojrzenie. Wtedy nie powinno być problemu z ustaleniem z całą pewnością, czy borsuk zadomowił się w ogrodzie. Najłatwiejszym sposobem określenia inwazji borsuka są wyrządzone szkody i odchody zwierząt.

Typowe uszkodzenie borsuka

Zmiażdżona ziemia, dziury o głębokości od 5 do 10 centymetrów w grządkach lub na trawniku i zadrapania na drzewach wskazują na borsuka w ogrodzie. Jeśli jako właściciel ogrodu zauważysz to w swoim ogrodzie, powinieneś szybko poszukać wejść do nory borsuczej i odpędzić borsuka.
Borsuki mają długie pazury na przednich łapach, które doskonale nadają się do kopania i kopania. W ten sposób tworzą dla siebie i swoich rodzin budynki o głębokości do 5 metrów, które mają kilka wejść, szeroko rozgałęziony system tuneli i kilka tzw. kotłów żywych. Pod żywymi kotłami znajdują się kolejne jaskinie, w których w marcu rodzą się młode borsuki. Jaskinia borsuka to dom wielopokoleniowy i jest w ciągłej rozbudowie. Oznacza to: w ciągu kilku miesięcy zwierzęta przekopują się kilkaset metrów pod ziemią i bez wysiłku podkopują cały ogród. Pamiętaj, że wszystkie tunele i jaskinie w jaskini muszą być wystarczająco duże, aby borsuk mógł się swobodnie poruszać. Ścieżki i wejścia powinny więc mieć średnicę około 30 centymetrów, by kotły żywe były jeszcze większe. Niebezpieczeństwo polega na tym, że ziemia się osunie, a budynek może się zawalić - co z kolei spowoduje zawalenie się ziemi lub trawnika nad nim.

Typowe uszkodzenia borsuka to duże dziury w ogrodzie i zadrapania na drzewach.

Zdjęcie: iStock / Tony Baggett

Określ odchody zwierzęce borsuka

Borsuk w ogrodzie nigdy nie oddałby się po prostu w ogrodzie, a już na pewno nie w twojej norze. Borsuki drapią bardzo mały zasiłek, małą, wydłużoną i stosunkowo płytką dziurę w ziemi zwaną latryną kałową. Latryny znajdują się w pobliżu krzaków, drzew i wejść do legowiska borsuków - co pomoże ci zlokalizować konstrukcje. Niestety wszystkie inne gatunki kun i szopów również drapią te latryny, więc trzeba przyjrzeć się bliżej znalezionym zwierzęcym odchodom.
Pod żadnym pozorem nie dotykaj odchodów borsuka gołymi rękami, zawsze noś jednorazowe rękawiczki i wstrzymuj oddech. Odchody borsuka zawierają widoczne ślady pokarmu - nasiona, pestki owoców i szczątki małych zwierząt. Ma szorstką powierzchnię i jest cylindryczny do kształtu kiełbasy. Jeśli to, co znalazłeś w swoim ogrodzie, jest zwężające się, to są to odchody lisa.
Podobnie jak w przypadku innych odchodów zwierzęcych, odchody borsuka należy wrzucić do worka z odpadami resztkowymi. W żadnym wypadku nie zostawiaj go po prostu w swoim ogrodzie. Wirusy, bakterie, grzyby, robaki i pasożyty, które zawiera, mogą zostać przeniesione na twojego zwierzaka lub ciebie. W szczególności małe dzieci, osoby starsze lub osoby z wcześniejszymi chorobami mogą doświadczyć poważnych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Odpędź gołębie: te środki obiecują sukces Utrzymanie ogrodu Jak odpędzić kreta Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Sprawdzone wskazówki: Wypędź kuny z domu i samochodu

Używaj delikatnych metod, aby wypędzić borsuka z ogrodu

Borsuki w Niemczech w latach 70. prawie pozwoliły wyginąć ich mieszkańcom z lisami. W tym czasie w norach lisów i borsuków wprowadzono gaz do zwalczania wścieklizny. W międzyczasie populacja się poprawiła, a na borsuki można nawet oficjalnie polować między sierpniem a październikiem, ale ekolodzy wzywają do wypędzania borsuków z ogrodu delikatnymi metodami.
Oznacza to, że należy maksymalnie uprzykrzać życie borsukowi w ogrodzie - najlepiej za pomocą rzeczy, które wydają dźwięki, mocne zapachy i jak najmniej łatwego do znalezienia jedzenia. W szczegółach oznacza to:
 

 • Zawieś dużego, brzęczącego charta na tarasie i zrób dużo hałasu i hałasu w swoim ogrodzie.
   
 • Przykryj kompost lub pryzmę kompostu i zbieraj gratki, aby pozbyć się borsuka w ogrodzie. Warto też schować kubły na śmieci lub jeszcze lepiej je zamknąć.
   
 • Przyprawy o silnym zapachu odpędzą również borsuka w ogrodzie. Odpowiednie są papryka, chili, curry i czosnek. Wokół wejść do nor borsuczych, ale także w ogóle, w Twoim ogrodzie powinien unosić się silny zapach przypraw.
   
 • Odchody zwierząt domowych i ich sierść, umieszczone przy wejściach do nory, mogły również odpędzić borsuka w ogrodzie. Przede wszystkim denerwują borsuka psie odchody czy np. psia sierść usunięta z mieszkania. To samo dotyczy ludzkiego moczu.
   

Można zakwestionować, czy płoszenie kuny z czujnikiem ruchu jest delikatną metodą wypędzenia borsuka z ogrodu. Czujnik ruchu reaguje na borsuka w ogrodzie i odpędza drapieżnika za pomocą ultradźwięków i intensywnych błysków światła - nie tak przyjemny dla borsuka. Oczywiście czujnik ruchu nie rozpoznaje czy to tylko kot np. że nie chcesz odjeżdżać.

Uwaga, wypełnienie wejść do nory borsuków nie jest rozwiązaniem

Jednak wypełnianie lub zakrywanie znalezionych wejść nie jest dobrym pomysłem. Borsuki po prostu wykopałyby się na wolność w innym miejscu. Dopiero gdy rodzina borsuków się wyprowadzi, należy wypełnić cały budynek ziemią, aby zapobiec zapadaniu się terenu.

Jak mogę trzymać borsuka z dala od mojego ogrodu??

Jako właściciel ogrodu nie masz niestety istotnego powodu, dla którego borsuk mógłby czuć się w ogrodzie komfortowo: natury ziemi. Tereny bogate w żywopłoty, lasy mieszane lub liściaste, utwardzona ziemia o stabilnych konstrukcjach – tego potrzebuje budowniczy jaskini. Jeśli mieszkasz w takiej okolicy, nie powinieneś zostawiać karmy dla psów lub kotów stojących na zewnątrz. Nawiasem mówiąc, pomaga to również w walce z innymi szkodnikami - na przykład, jeśli chcesz walczyć ze szczurami. Aby nie dostarczać borsukowi dodatkowych źródeł pożywienia, nie należy wyrzucać resztek jedzenia na kompost, a jedynie do kosza na odpady organiczne i szybko zbierać gratki. Otwory w ogrodzeniu również należy szybko usunąć.
Jeśli jednak mieszkasz w regionie o glebach piaszczystych lub kamienistych ze skalistym podłożem, nie musisz obawiać się borsuka w ogrodzie. Te warunki nie są odpowiednie do wykopów borsuków. To samo dotyczy nieruchomości położonych blisko wody i stref, w których wody gruntowe są wysokie.       

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here