Dachówka

Cegły na dach

Dachówki © Braas

Na pierwszy rzut oka laik prawie nie zauważy różnicy: podobnie jak dachówki, tak i dzisiaj są dachówki w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Jednak to jedyna rzecz, która łączy te dwa rodzaje pokryć dachowych. Pod względem materiału dachówki i dachówki są zupełnie inne. Dachówki betonowe nie są wykonane z gliny, ale z mieszanki cementu, piasku zawierającego kwarc i wody.

Dachówki: zalety i wady

Od rękodzieła do masowej produkcji

Pierwsze dachówki wykonano w XIX wieku. Wykonał go Adolph Kroher w wiosce Staudach w Górnej Bawarii w XIX wieku. W tamtym czasie każdy Dachstein był wciąż jedynym w swoim rodzaju ręcznie robionym. Stał się obecnie znormalizowanym wyrobem budowlanym, który jest produkowany maszynowo w dużych ilościach w tzw. procesie ekstruzji. Materiał wyjściowy jest ten sam: dachówki formowane są z mieszanki cementowo-piaskowej i utwardzane przez kilka godzin w suszarniach w 60 stopniach. Następnie następuje kilkutygodniowe suszenie powietrzem, co zapewnia dachówkom dużą stabilność wymiarową. Dachówki kolorowe mogą być produkowane przy użyciu kolorowych pigmentów, takich jak tlenek żelaza, które są dodawane podczas produkcji lub nakładane później glazury.

Produkcja dachówek

Długotrwałe bezpieczeństwo dzięki długiej żywotności

Dachówki betonowe charakteryzują się długą żywotnością, dzięki czemu niektórzy producenci udzielają na swoje produkty gwarancji nawet do 30 lat. Jeśli dachówki są instalowane na dachu, ponownie twardnieją, co również wpływa na ich żywotność. Waga około 2.300 kilogramów na metr sześcienny, dachówki są stosunkowo ciężkim pokryciem dachowym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here