Paroizolacja i paroizolacja

Paroizolacja a paroizolacja: funkcja, różnice i obszary zastosowań

Terminy paroizolacja i paroizolacja są często wymieniane jednym tchem, jeśli chodzi o uszczelnianie przegród budowlanych. Zasadniczo oba materiały budowlane wykonują podobne zadania. Istnieją jednak również znaczne różnice pod względem instalacji i sposobu działania między nimi, a zatem obszary zastosowań również są różne. Dlatego poniżej omówiono podstawową funkcję tych materiałów budowlanych, wyjaśniono różnice oraz omówiono zalety i wady paroizolacji i paroizolatorów.

Izolacja z folią paroizolacyjną © Bauherren-Schutzbund e.V.

Funkcje paroizolacji i paroizolacji

W konwencjonalnych domach ważne jest, aby elementy przylegające do powietrza zewnętrznego miały niezawodne uszczelnienie przed wilgocią. Dotyczy to w szczególności izolowanych od wewnątrz ścian zewnętrznych oraz konstrukcji dachu. W przypadku braku takiej ochrony przed wilgocią dochodzi do przeciągów, wyższych kosztów ogrzewania i wnikania wilgoci do izolacji dachu lub izolacji wewnętrznej ścian zewnętrznych, co z kolei może prowadzić do powstawania pleśni.

Ale skąd bierze się ta wilgoć, która może przenikać przez izolację??

  • Większość materiałów budowlanych ze względu na swoją konstrukcję zawiera wilgoć resztkową. Cegły gliniane mogą również wchłaniać i magazynować pewną ilość wody.
  • Spotkanie ciepłego i zimnego powietrza w konstrukcji dachu i w ścianie zewnętrznej powoduje kondensację w warstwie izolacji. Efekt ten występuje przez cały rok: latem powietrze na zewnątrz jest cieplejsze niż w pomieszczeniu - i odwrotnie zimą.
  • Ponadto duża część wilgoci pochodzi z wnętrza: czynności takie jak prysznic czy kąpiel, gotowanie, płukanie, ale także oddech samych mieszkańców każdego dnia wytwarzają parę wodną.
Opóźniacze pary muszą wytrzymać różne cykle obciążenia

Zarówno paroizolacja, jak i paroizolacja są instalowane pomiędzy izolacją termiczną a okładziną od strony pomieszczenia. W ten sposób nadmiar wilgoci jest wskazywany do wewnątrz lub na zewnątrz.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Paroizolacja i paroizolacja - różnice

Paroizolacja i paroizolacja różnią się między sobą w zależności od ich stopnia skuteczności: Paroizolacja jest paroizolacją przepuszczalną do wewnątrz i na zewnątrz, a zatem zmienną wilgotnością. Skutkuje to następującym sposobem działania:

  • Jeśli powietrze zewnętrzne zawiera wyższy poziom wilgotności niż powietrze wewnętrzne, paroizolacja odprowadza nadmiar wilgoci, która nagromadziła się w izolacji do wewnątrz.
  • Jeśli powietrze wewnętrzne ma wyższy poziom wilgotności, paroizolacja umożliwia dyfuzję wilgoci na zewnątrz.

W przeciwieństwie do tego paroizolacja jest przepuszczalna tylko z jednej strony. Oznacza to, że odprowadza wilgoć tylko na zewnątrz. Wilgoć, która utworzyła się w izolacji, może jedynie dyfundować na zewnątrz i nie dostać się do wnętrza.

Porównanie paroizolacji i paroizolacji

W fizyce budowlanej paroizolację odróżnia się od paroizolacji na podstawie wartości sd użytego materiału budowlanego. Wartość ta określa, jak mocno materiał budowlany zapobiega przenikaniu pary mokrej, w zależności od materiału i grubości warstwy. Obliczenia oparte są na wzorze: sd = µ x d. "Μ " oznacza opór dyfuzyjny pary wodnej, czyli współczynnik, o który dany materiał jest gęstszy od równie grubej, statycznej warstwy powietrza. „D " oznacza grubość elementu w metrach.

Paroizolacja: wartości sd: 0,5 m < sd < 1.500 m
Paroizolacja: sd> 1.500 m² Wartość sd dostarcza informacji o oporze dyfuzji

Kiedyś zakładano, że izolację wewnętrzną można osiągnąć tylko za pomocą paroizolacji. Jednak całkowita szczelność takiej paroizolacji jest w praktyce trudna do osiągnięcia. Ryzyko wnikania wilgoci znacznie wzrasta, jeśli paroizolacja nie jest optymalnie umieszczona. Dlatego obecnie w większości przypadków stosuje się paroizolację o umiarkowanym działaniu barierowym. Są jednak wyjątki, w których paroizolacja jest zdecydowanie lepsza.

Paroizolacja - gęstość bezwzględna w stosunku do pary wodnej

Paroizolacja to materiał budowlany, który zapobiega przenikaniu pary wodnej do konstrukcji izolowanej termicznie. Oznacza to, że w przypadku zastosowania paroizolacji żadna para wodna nie może przedostać się przez ten element. Paroizolacje zwykle składają się z folii aluminiowej, szkła lub szkła piankowego. Jednak ta absolutna szczelność zależy nie tylko od użytego materiału, ale przede wszystkim od jego obróbki. Otwory, pęknięcia i krawędzie, na których stykają się poszczególne paski, muszą być zatem zamknięte bez żadnych szczelin. W praktyce okazuje się to dużym wyzwaniem.

W praktyce zastosowanie paroizolacji jest konieczne tylko w szczególnych przypadkach. Tak jest między innymi w przypadku basenów, ponieważ rozwój pary wodnej jest tu niezwykle wysoki.

Paroizolacja - umiarkowana ochrona przed parą wodną

W przeciwieństwie do paroizolacji, paroizolacja nie jest nieprzepuszczalna dla pary wodnej. Ma raczej działanie opóźniające parowanie. Zmniejsza więc tylko ilość przenikającej pary wodnej do poziomu nieszkodliwego dla konstrukcji. Dodatkowo paroizolatory są lekko paroprzepuszczalne w obu kierunkach, dzięki czemu para wodna może być oddawana z izolacji w obu kierunkach. Ponieważ nie chodzi tu o absolutną szczelność, nawet drobne niedokładności podczas montażu nie mają poważnych konsekwencji w postaci paroizolacji. Opóźniacze pary mogą być używane w dowolnym miejscu w domu, w tym w łazience.

Istnieją przypadki, w których paroizolacje zdecydowanie powinny mieć pierwszeństwo przed paroizolacjami. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy zamontowana została konstrukcja dachu, która nie przepuszcza pary wodnej. Gdyby w takim przypadku zamontowano paroizolację, wilgoć zostałaby uwięziona w warstwie izolacji, co nieuchronnie prowadziłoby do uszkodzeń.

Przypadek szczególny: opóźniacze pary dostosowujące się do wilgoci

Istnieją teraz specjalne opóźniacze pary, które mają właściwości adaptacyjne do wilgoci. Są to „inteligentne” materiały budowlane, które mają zachowanie dostosowane do ilości pary wodnej: Jeśli ilość pary wodnej gotowej do dyfuzji jest zbyt duża, zwiększa się opór materiałów i chroni elementy przed nadmiernym narażeniem wilgoć.

Zasada działania opóźniaczy pary dostosowujących się do wilgoci

Wniosek

Nawet jeśli paroizolacja była przez długi czas miarą wszystkich rzeczy, paroizolacja stała się teraz nowym złotym standardem. Ponieważ jest to łatwiejsze w instalacji i rzadko prowadzi do problemów. Paroizolacja powinna być preferowana tylko w wyjątkowych przypadkach: Dotyczy to bardzo silnego wydzielania pary wodnej w specjalnie używanych pomieszczeniach, takich jak baseny.

Wskazówka: Przeczytaj również nasz artykuł paroizolacja lub. Prawidłowo zamocuj paroizolację.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here