Ciężar właściwy drewna”,

Ciężar właściwy drewna - co to jest i jak go obliczyć?

Świeżo ścięte drzewo zawiera dużo wody © Photo Feats, stock.cegła suszona na słońcu.com

Podobnie jak człowiek czy zwierzę, drzewo również potrzebuje wody. Jeśli nadal znajduje się w lesie, w jego ścianach komórkowych i jamach znajduje się duża ilość wody. Ta woda zaczyna parować, gdy drzewo zostanie ścięte i np. pocięte na deski lub deski. To sprawia, że ​​drewno jest lżejsze. Ma najmniejszą wagę, gdy nie zawiera już wody. Ta wartość nazywa się Gęstość dawki lub gęstości nasypowej, a drewno jest określane jako suszone w piecu. Ponieważ drewno dostosowuje się do otoczenia, pochłania wilgoć z powietrza i ponownie ją oddaje, gęstość pieca istnieje tylko w teorii. Na przykład możesz wysuszyć drewno w piekarniku i tam je zostawić. Jednak zaraz po wyjęciu z piekarnika ponownie wchłonie wodę.

Ile wody zawiera drewno?

Wilgotność drewna – wartość zmienna

Woda powoli ucieka z ułożonych w stos drewnianych desek © volcanism, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ciężar właściwy drewna zależy od tego, kiedy drzewo zostało ścięte. Zawarta w nim woda odparowuje powoli, gdy drewno jest przechowywane na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu. W takim przypadku waga będzie się zmniejszać przez dłuższy czas. Proces można jednak przyspieszyć w suszarce. Umożliwia suszenie drewna do pożądanej zawartości wody. Inaczej przebiega suszenie na świeżym powietrzu lub w warsztacie Wilgotność w miejscu przechowywania uzależniony.

W świeżo ściętym drewnie zawartość wody wynosi od 25 do 40 procent. Jeśli przechowujesz to drewno w stosie na zewnątrz, po około dwóch latach zawartość wody spadnie do 15 do 20 procent.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przy obliczaniu wagi weź pod uwagę rodzaj drewna

Różne rodzaje drewna © Stefa Knies, fotolia.com

Aby obliczyć wagę drewna, musisz znać wilgotność drewna. Równie ważny jest rodzaj drewna, ponieważ różne rodzaje drewna mają oczywiście różną wagę. Na przykład drewno bukowe jest cięższe niż drewno świerkowe. Typową wagę dla określonego gatunku drewna można znaleźć w tabeli w Internecie lub w specjalistycznej książce. Należy jednak pamiętać, że są to zawsze szacunki. Wzrost drzewa, a tym samym jego waga, zależą od tego, gdzie stało i jak dobre były dla niego warunki życia. Trzecia wartość potrzebna do obliczenia ciężaru właściwego drewna to metr sześcienny.

Solidne metry sześcienne i metry sześcienne - jaka jest różnica?

Drewno opałowe jest zwykle sprzedawane w metrach sześciennych © maho, fotolia.com

Szczególnie jako właściciel kominka, kupując drewno opałowe, z pewnością zapoznasz się z pojęciami Metry sześcienne i metry sześcienne stałe napotkany. Oba oznaczają stos drewna o długości, szerokości i głębokości jednego metra. Jednak podczas układania drewna zawsze są luki. Są one zawarte w metrze sześciennym, podczas gdy lity metr sześcienny to w rzeczywistości drewno o wielkości jednego metra sześciennego. Jednak, podobnie jak gęstość pieca, metr sześcienny w stanie stałym istnieje tylko w teorii. Dlatego też większe ilości drewna, np. drewno opałowe do kominka, oferowane są zazwyczaj w metrach sześciennych. Jednak do obliczeń matematycznych używa się stałego metra sześciennego. Pozwala stosunkowo dokładnie określić rzeczywistą wagę ładunku drewna, ponieważ jeden metr sześcienny to 1,4 m3 a jeden metr sześcienny to 0,7 m3.

To znaczy:

 • Jeśli chcesz zamienić metry sześcienne na metry sześcienne, pomnóż tę wartość przez współczynnik 1,4.
 • Przykład: 3 stałe metry sześcienne x 1,4 = 4,2 metry sześcienne
 • Jeśli chcesz zamienić metry sześcienne na metry sześcienne, pomnóż tę wartość przez współczynnik 0,7.
 • Przykład: 3 metry sześcienne x 0,7 = 2,1 litego metra sześciennego

Oblicz wagę drewna - tak to działa

Znając rodzaj drewna, wilgotność drewna i ilość metrów sześciennych, można obliczyć ciężar właściwy drewna. Jest to szczególnie ważne w transporcie, ponieważ przy wcześniejszym wyliczeniu nie ma ryzyka przeładowania przyczepy. Jeśli nie możesz znaleźć w żadnej tabeli żadnych informacji o wadze wybranego gatunku drewna przy określonej wilgotności drewna, jako podstawę należy użyć gęstości pieca. Dodaj wagę wody do tej wartości. Jeden metr sześcienny wody waży dokładnie 1000 kilogramów, więc ta kalkulacja jest dość prosta. Na przykład, jeśli kupisz metr sześcienny drewna opałowego o wilgotności drewna 15 procent, zawarta w nim woda waży 150 kilogramów (15 procent z 1000 kilogramów).

Wzór do obliczania masy drewna

Na koniec kolejny przykład:

 • Kupujesz dwa metry sześcienne drewna brzozowego o wilgotności drewna 20 procent.
 • 2 metry sześcienne x 0,7 = 1,4 stałego metra sześciennego
 • Drewno brzozowe ma gęstość pieca około 630 kilogramów na metr sześcienny.
 • 1,4 litego metra sześciennego x 630 kilogramów = 882 kilogramy
 • Wilgotność drewna wynosi 20 procent. Ponieważ jeden metr sześcienny wody waży 1000 kilogramów, policz
 • 1,4 litego metra sześciennego x 1000 kilogramów = 1400 kilogramów. Odpowiadałoby to wilgotności drewna wynoszącej 100 procent. 20 procent z 1400 kilogramów to 280 kilogramów.
 • Waga drewna 882 kilogramów i zawarte w nim 280 kilogramów wody dają łącznie 1162 kilogramy.
Przechowywanie drewna opałowego: Ważne jest, aby drewno nie zamokło i dobrze wyschło © Tektur, fotolia.com

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here