Skrzydło drzwi: co jest w środku?

Rurkowa płyta wiórowa całkowicie wypełnia wnękę między dwiema górnymi warstwami. Rurkowa płyta wiórowa składa się z ciągłej płyty z poziomo wierconymi rurami. Drzwi ważą więcej niż drzwi z tekturowym plastrem miodu lub tekturowymi paskami, wytrzymują większe obciążenia mechaniczne i są wygodniejsze. Drzwi rurowe z płyty wiórowej są zwykle używane tam, gdzie pożądana jest lepsza izolacja akustyczna. Do zadań specjalnych zamiast płyty wiórowej rurowej zastosowano specjalne wypełnienia ułożone warstwami, które zwiększają ochronę przed ogniem, włamaniem i hałasem.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Planowanie budowy Najważniejsze typy drzwi do wnętrz Planowanie budowy Drzwi: na te koszty możesz liczyć Planowanie budowy drzwi wewnętrznych: modele i porady dotyczące zakupu

Drzwi oprawione

Drzwi z litego drewna składają się z otaczającej ramy i centralnego wypełnienia. Drewno klejone z co najmniej trzech warstw jest uważane za stabilne, drzwi ramowe wykonane z jednowarstwowego litego drewna lub drewna klejonego są podatne na wypaczanie i pękanie. Są bardzo ciężkie i dlatego rzadko są używane jako drzwi wewnętrzne. Drzwi ramowe znajdują zastosowanie w sektorze prywatnym, często jako drzwi wejściowe.

Zagięcie: długa krawędź drzwi

Krawędzie drzwi wymagają ochrony przed uderzeniami i zużyciem. W większości przypadków długie krawędzie są wykonane z fornirowanego drewna; Folia pokrywa całą długą krawędź, dzięki czemu jest odporna na zużycie i łatwa w pielęgnacji. Długie krawędzie fornirowane ciemnieją pod wpływem światła w taki sam sposób, jak fornirowana powierzchnia drzwi. Obrzeża z litego drewna lub pojedyncze obrzeża z powierzchnią wykonaną z forniru lub płyty laminowanej są odporne na czas, wytrzymałe, odporne na zużycie i można je przerabiać. Mocne krawędzie to wzmocnione krawędzie wykonane z wielowarstwowych klejonych oklein. Są niezwykle odporne na wstrząsy i uderzenia, a dzięki dodatkowemu zaokrągleniu po stronie wrębu są szczególnie przyjemne w dotyku.

Drzwi przylgowe i cieniowane

Przez drzwi pokojowe przylgowe rozumie się drzwi, w których skrzydło drzwi opiera się o ościeżnicę – specjalista nazywa to „klapą nakrywającą”. Drzwi przylgowe bardzo szczelnie zamykają szczelinę między ościeżnicą a skrzydłem, dzięki czemu do pomieszczenia przedostaje się mniej hałasu, powietrza i światła. Natomiast w przypadku drzwi doczołowych ościeżnica montowana jest na równi ze ścianą - więc nie widać żadnej krawędzi. Dlatego drzwi tępe nazywane są również drzwiami bezprzylgowymi.

Oprócz łączenia poszczególnych pomieszczeń w domu, drzwi wewnętrzne przyczyniają się do izolacji termicznej i zapobiegają przeciągom. Więc nie spiesz się przy wyborze drzwi i wybieraj ostrożnie.

Zdjęcie: epr / Holzland

Systemy drzwiowe

Ci, którzy budują od zera, mają wybór między stalową ramą, prefabrykowanymi systemami drzwi i ramami kijowymi. Systemy ram stalowych doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonych obciążeniach mechanicznych – np. w piwnicach i pralniach. Wyglądają niewygodnie i nie pozwalają na wybór projektu ani dostosowanie do stylu życia. Ościeżnice stalowe są już osadzone w stanie surowym, klient musi koordynować różne branże: murarz odpowiada za ościeżnicę stalową, monter drzwi za drzwi.
Gotowe do montażu systemy drzwiowe pochodzą z jednego źródła – istnieją jasne kompetencje dla drzwi i ościeżnicy. Ościeżnica montowana jest na murze otynkowanym, nie ma uszkodzeń konstrukcyjnych ościeżnicy lub drzwi. Wyższe koszty zakupu prefabrykowanych systemów drzwiowych są opłacalne, ponieważ są osadzane szybciej niż murowanie w ramach stalowych i nie wymagają malowania.
W przypadku ramy, zwanej również ramą, drewno ramy jest przykręcane z jednej strony przed ścianą. Ten rodzaj drzwi jest często używany podczas remontów, ponieważ ościeżnica minimalizuje utratę światła przejścia i można zawiesić szeroką gamę drzwi.

Powierzchnie skrzydeł drzwi

 • Solidne drewno: Skrzydło drzwiowe z litego drewna to uosobienie naturalnego życia. Szczególnie atrakcyjne jest to, że jest to unikatowe dzieło. Decydując się więc na skrzydło z litego drewna, możesz mieć pewność, że nikt nie będzie posiadał dokładnie takich drzwi. Skrzydło drzwi również ciemnieje z biegiem lat i przy dobrej pielęgnacji jest gotowe do użytku i atrakcyjne przez kilkadziesiąt lat.
   
 • farba: Skrzydło drzwi z lakierowaną powierzchnią jest szczególnie łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Możesz wybierać spośród różnych kolorów i mieć tę zaletę, że skrzydło drzwi można dostosować do dowolnego stylu umeblowania. Odpowiednia farba sprawi, że pomieszczenia będą wyglądały na jaśniejsze i większe.  
   
 • CPL: Płyta drzwiowa pokryta CPL (ciągły laminat prasowany) jest odporna na zarysowania, ścieranie, uderzenia i rozpuszczalniki, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Nadaje się szczególnie do gospodarstwa domowego z dziećmi lub zwierzętami. Gołym okiem trudno odróżnić CPL od prawdziwego drewna.
   
 • Okleina z prawdziwego drewna: Podobnie jak skrzydło z litego drewna, skrzydło drzwiowe z forniru jest wyjątkowe i starzeje się z upływem czasu. Jeżeli skrzydło drzwi jest zabezpieczone olejem lub woskiem, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć powierzchnię miotełką.
   
 • dekoracje: Skrzydło dekoracyjne to najtańsza opcja wśród skrzydeł drzwiowych. Decor to specjalny papier uszlachetniony żywicami i lakierami. Skrzydło drzwi doskonale odwzorowuje wygląd prawdziwego drewna i dlatego jest często używane jako alternatywa dla skrzydła z prawdziwego drewna.

Drzwi z litego drewna emanują wyjątkowym urokiem i zachwycają swoim naturalnym pięknem.

Zdjęcie: elementy drzwi epr / BAWO

8 wskazówek: tak rozpoznajesz dobre drzwi

Drzwi powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale także długo zachowywać swoją funkcjonalność. Oprócz łączenia poszczególnych pomieszczeń w domu przyczyniają się również do izolacji termicznej i zapobiegają przeciągom. Więc nie spiesz się przy wyborze drzwi i wybieraj ostrożnie.

Wskazówka 1: Subtelny projekt

Zwróć uwagę na przyjemne proporcje i elegancką ponadczasowość – drzwi nie powinny dominować na pierwszym planie, ale skutecznie uzupełniać podłogę i meble oraz je akcentować.

Wskazówka 2: nieskazitelna powierzchnia

Powierzchnia drzwi lakierowanych powinna wyglądać jednolicie – nawet patrząc pod światło wpadające do drzwi. Jeśli ma być zainstalowanych kilka drzwi tego samego modelu, wybierz egzemplarze, które nie różnią się lub niewiele różnią się usłojeniem i kolorem. Drzwi drewniane jednak zawsze są niepowtarzalne i nie do końca identyczne – każde z nich powinno jednak wykazywać symetryczny wzór okleiny.

Wskazówka 3: drewno lub repliki

Puryści wolą drzwi wykonane z prawdziwego drewna, ale powierzchnie z imitacją drewna często wyglądają łudząco realnie i zwykle kosztują mniej. Imitacje drewna i powierzchnie z tworzyw sztucznych sprawdzają się w pomieszczeniach gospodarczych, gospodarczych oraz piwnicach.

Wskazówka 4: perfekcyjne wykonanie

Niezwykle ważne jest, aby drzwi były produkowane zgodnie z obowiązującymi normami DIN. Drzwi na pewno zmieszczą się w zamierzonym otworze ściennym. Zwróć uwagę na wykonanie detali takich jak zaokrąglenia ramy, listwy progowe i frezowane płytki zamka. Krawędzie drzwi powinny być lekko zaokrąglone, są mniej podatne na skaleczenia i łatwiejsze do utrzymania w czystości - nawet jeśli drzwi pomalujesz później, farba będzie lepiej przylegać. Przesuń rękę nad górną poprzeczną krawędzią: ma gładką powierzchnię, która jest łatwa do czyszczenia dla miotełki? W idealnym przypadku dodatkowe listwy są wykonane z tego samego materiału co drzwi - listwy lite lub fornirowane z tego samego gatunku drewna co powierzchnia drzwi są uważane za solidne i ciemnieją równomiernie z powierzchnią drzwi; odcień foliowanych listew można oddzielić od koloru drzwi po dłuższej ekspozycji na światło.

Wskazówka 5: łatwy montaż

Aby można było łatwo zamontować drzwi, powinno być możliwe skrócenie ich o kilka centymetrów bez odsłaniania wnętrza. Wysokiej jakości drzwi zamykają się na dolnej krawędzi z litego drewna i materiałów drewnopochodnych. Odległość między podłogą a drzwiami powinna wynosić co najmniej pięć, a maksymalnie osiem milimetrów.

Wskazówka 6: solidne okucia

Okucia powinny być regulowane bez odhaczania skrzydła drzwi oraz bezstopniowo regulowane zwykłym śrubokrętem. Powinny być dostępne różne rodzaje okuć i powierzchni na każdy gust.

Wskazówka 7: bezpieczne zamykanie

To, czy drzwi domykają się skrzypiąc, czy lekko, cicho i szczelnie, zależy od dokładnego wymiarowo dopasowania drzwi i ościeżnicy, jakości zamka oraz kształtu, dopasowania i elastyczności uszczelki w przyldze. Możliwość przesuwania zawiasów – są zawiasy bezobsługowe i takie, które należy regularnie smarować – oraz profesjonalny montaż elementów również wpływają na komfort zamykania drzwi.

Wskazówka 8: elastyczna rama

Jeżeli ościeżnica wyposażona jest w nos strugarski, nierówności w ścianie można bez problemu wygładzić. Okładzina ramy powinna być wystarczająco szeroka, aby można było skompensować niedokładności wymiarowe w otworze w ścianie. Regulowane ramy są idealne, można je precyzyjnie dopasować do różnych grubości ścian.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here