Umyj i wysusz kurtkę puchową: tak to działa ”,

Przed praniem kurtki puchowej należy spróbować wybiórczo rozwiązać problem. Jeśli pachnie, wywróć kurtkę na lewą stronę i powieś na świeżym powietrzu na noc lub delikatnie spryskaj powierzchnię sprayem odświeżającym. Mniejsze plamy z jedzenia, czy to plamy z kawy, tłuszczu lub plamy z pomidorów z lunchu podczas stania, można zwalczyć z kurtki puchowej za pomocą wilgotnej gąbki i kropli mydła w płynie do żółci lub specjalnego detergentu. 

Jaki detergent jest odpowiedni do kurtek puchowych??

Aby z wyprzedzeniem usunąć uporczywe plamy, możesz użyć mydła w płynie z żółcią. Nie musisz jej spłukiwać, gdy później pierzesz kurtkę puchową. Pod żadnym pozorem nie należy używać do prania kurtki puchowej zwykłych płynów, wełny lub łagodnych detergentów, a już na pewno nie stosować proszku do prania z wybielaczem. I nie dodawaj też zmiękczacza do tkanin. Wszystkie te rzeczy załamałyby się w jednej chwili. Puszysta część piór wymaga specjalnego, bardzo delikatnego detergentu o właściwościach nawilżających i zabezpieczających przed sklejaniem. Na przykład ten: 

Kup teraz Heitmann Down Wash Care w Amazon.

Zdjęcie: Heitmann

Zaleca się również impregnację kurtki puchowej. Wystarczy umieścić odpowiedni środek w pralce zgodnie z zaleceniami producenta. 

Kup teraz impregnat Nikwax w Amazon.

Zdjęcie: Nikwax

Jak prać kurtkę puchową w pralce??

W zasadzie kurtki puchowe należy prać jak najrzadziej. A jeśli metka pielęgnacyjna mówi, że kurtki nie wolno w ogóle wkładać do pralki, należy się jej trzymać z miłości do odzieży i oddać kurtkę do pralni chemicznej. 
Przed praniem kurtki puchowej należy opróżnić kieszenie i zapiąć wszystkie zamki. Następnie odwróć kurtkę na lewą stronę i włóż ją do pralki bez żadnych innych rzeczy do prania. Najlepiej skorzystać z pralki, która może pomieścić co najmniej sześć kilogramów, ponieważ kurtka puchowa zajmuje dużo miejsca.  
Kurtki puchowej nie należy prać w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Jeśli Twoja pralka ma specjalny program do puchu (czasami nazywany programem z pierza lub poduszki), nie martw się. Jeśli tak nie jest, ustaw pralkę na program delikatny lub wełniany i niskie wirowanie, maksymalnie 800 obrotów. Niestety programy ekologiczne nie nadają się do kurtek puchowych, ponieważ ubranie musi unosić się w wodzie, a zapasy nie wystarczają na programy ekonomiczne. Aby zwiększyć efekt prania i utrzymać ruch puchu, zalecamy umieszczenie kulek uniwersalnych w pralce.

Kup teraz wielofunkcyjne piłki firmy Kleiber na Amazon.

Zdjęcie: Kleiber

Jeśli nie masz pod ręką uniwersalnych piłek, możesz użyć również piłek tenisowych. Powinny jednak być trwałe w kolorze i oczywiście czyste. W przeciwnym razie po otwarciu drzwi pralki nastąpi niemiła niespodzianka. Najlepsze są białe piłki tenisowe. Pod względem ceny są jednak wyższe od kulek uniwersalnych.

Kup teraz piłki tenisowe Wilson na Amazon.

Zdjęcie: Wilson

Po zakończeniu programu wełnianego ponownie wypłucz i odwiruj puchową kurtkę - bez detergentu. 
Wyjmij puchową kurtkę z pralki natychmiast po zakończeniu programu. Zachowaj ostrożność, ponieważ gdy jest mokro, puch jest szczególnie wrażliwy, więc kurtka puchowa jest szczególnie zagrożona. Nie ciągnij, nie szarp ani nie wykręcaj kurtki. W przeciwnym razie odłamią się kilki puchu, a pozostałe pióra zbiją się razem. Zamiast tego należy biegać między bębnem a kurtką jedną ręką, jeśli to możliwe bez pierścieni na palcach, unieść kurtkę puchową pionowo i drugą ręką lekko ustabilizować ubranie od góry, nie naciskając zbyt mocno na dół. Otwórz drzwi pralki tak daleko, jak to możliwe, aby w ostatniej chwili nie złapać rękawa kurtki puchowej o zamek w iluminatorze.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

Jakiego programu możesz użyć do wysuszenia kurtki puchowej??

W suszarce obowiązuje również: Nie wkładaj żadnych innych elementów odzieży - kurtkę puchową należy suszyć samodzielnie. Niektóre suszarki mają do tego specjalny program puchowy. Jeśli Twoja suszarka nie ma tego, ustaw ją na 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza i pozwól puchowej kurtce wyschnąć w suszarce przez co najmniej 40 minut, ale nie dłużej niż godzinę. W obu przypadkach wskazane jest użycie kulek suszących, aby kurtka puchowa była puszysta. Są przyjazne dla środowiska, nie wytwarzające mikroplastiku kulki suszące wykonane z owczej wełny.

Kup teraz kulki suszące LAHELA z Amazon.

Zdjęcie: LAHELA

Możesz też po prostu ponownie użyć kulek uniwersalnych, które wkładasz do pralki podczas prania i które dzięki małym kolcom powinny wnieść jeszcze więcej ruchu do procesu suszenia. Alternatywnie możesz oczywiście również użyć czystych piłek tenisowych w suszarce.
Po zakończeniu programu suszenia bardzo ostrożnie wyjmij kurtkę i połóż ją płasko na suszarce. Delikatnie potrząśnij kurtką puchową co kilka minut, aby pobudzić puch. Po godzinie sprawdź, czy puchowa kurtka jest jeszcze mokra lub wilgotna w dowolnym miejscu i ponownie włóż ją do suszarki w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza na maksymalnie godzinę. Wyjmij kurtkę puchową, rozłóż ją na wieszaku na ubrania, odczekaj godzinę i ponownie sprawdź - powtarzaj ten proces, aż puchowa kurtka całkowicie wyschnie. Bo to, czego prawdopodobnie chcesz nawet mniej niż brudną kurtkę puchową, to spleśniała kurtka puchowa. Gdy kurtkę wyschnie, powieś ją na szerokim, wyściełanym wieszaku i pozwól jej swobodnie wisieć w mieszkaniu, a nie w szafie, przez jeden dzień. Od czasu do czasu powinieneś ponownie potrząsnąć puchową kurtką.

Jak prać kurtkę puchową bez suszarki?

Pranie kurtki puchowej bez suszarki jest możliwe - ale zajmuje to dużo czasu, poświęcenia i zaangażowania z Twojej strony i warto zastanowić się, czy wolisz skorzystać z suszarki znajomej, czy z pralni samoobsługowej. Proces suszenia decyduje o tym, czy Twoja puchowa kurtka będzie ponownie nadawać się do noszenia. Zwracamy uwagę, że w większości przypadków profesjonalne czyszczenie lub korzystanie z suszarki w pralce kosztuje mniej niż nowa kurtka puchowa.
Pod żadnym pozorem nie wyjmuj kurtki puchowej z pralki i po prostu wieszaj ją na sznurku. Kurtkę należy rozłożyć na solidnym i dużym wieszaku na ubrania. Pod spodem należy umieścić duży ręcznik, aby chronić podłogę przed kapiącą wodą. Wtedy potrzebna jest siła mięśni: Musisz teraz opanować pracę, którą suszące piłki i suszące piłki wykonałyby razem: regularnie tocz suszące piłki lub czyść piłki tenisowe na kurtce puchowej. Jedną ręką podeprzyj kurtkę od dołu, a drugą przetocz piłkę po wszystkich częściach kurtki puchowej. Powinieneś to robić co dwie godziny. Gdy tylko puchowa kurtka przestanie zbyt mocno ociekać, należy aktywnie, ale ostrożnie nią potrząsnąć. Pamiętaj, że wyschnięcie kurtki puchowej bez suszarki może zająć kilka dni i dlatego przez kilka dni będziesz musiał zapobiegać zbijaniu się kurtki puchowej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here