Tapetowanie i malowanie sufitu: te 5 wskazówek ułatwi ci pracę ”,

  • Przygotuj miejsce pracy (np. usuń bezpieczniki, przykryj podłogę, wyeliminuj ryzyko potknięcia)
  • Całkowicie usuń starą tapetę
  • Wstępnie pokryj sufit głębokim podkładem
  • Prawidłowe składanie pasków tapety
  • Usuń bąbelki
  • Użyj odpowiedniej techniki malowania

Wskazówka 1: Przed tapetowaniem pokryj sufit głębokim podkładem

Aby nowa tapeta jak najlepiej przykleiła się później, przed tapetowaniem zdecydowanie należy pokryć sufit głębokim podkładem. Zmniejsza to chłonność podłoża i znacznie ułatwia nakładanie zarówno tapety, jak i farby. Dodatkowo, jeśli po kilku latach zajdzie taka potrzeba, tapetę można w ten sposób łatwiej usunąć. Podczas nakładania głębokiego podkładu ważne jest, aby znaleźć odpowiedni rozmiar. Należy go nakładać obficie i równomiernie - ale nie kapać z sufitu. Jeśli zauważysz, że podkład natychmiast znika w suficie i wnika w ścianę, warto od razu nałożyć drugą warstwę głębokiego podkładu. W zależności od produktu czas suszenia wynosi od czterech do dziesięciu godzin. Przed przystąpieniem do tapetowania ściśle przestrzegać zaleceń producenta. W ten sposób wynik będzie najlepszy.

Wskazówka 2: Prawidłowe składanie pasków tapety

Podczas tapetowania szczególnie ważne jest prawidłowe zaginanie nasączonych pasów tapety. Aby to zrobić, złóż jeden koniec wstęgi na dwie trzecie, a drugi na jedną trzecią. Upewnij się, że podczas składania nie pozostają odkryte żadne obszary, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że podczas namaczania pasta ponownie wyschnie - średnio od 10 do 15 minut - i tapeta nie będzie już przylegać.
Dobrze wiedzieć: zagięć podczas składania nie wolno wygładzać, w przeciwnym razie widoczne będą zagniecenia na panelach.

Zanim przymocujesz pierwszy arkusz, musisz go zmierzyć i dodać około dwóch cali na każdym końcu. Następnie na suficie należy narysować tzw. linię podejścia.

Zdjęcie: iStock / Annett Vauteck

Wskazówka 3: usuń bąbelki

Pęcherzyki są zwykle spowodowane zbyt dużą ilością kleju pod tapetą. Niektóre z tych bąbelków, zwłaszcza te mniejsze, same znikną po wyschnięciu. Jeśli jednak po wyschnięciu pozostało jeszcze kilka dużych bąbelków, można je pociąć na krzyż, np. nożem do cięcia. Powietrze ucieka, a nacięte miejsca można ponownie nasączyć niewielką ilością pasty i docisnąć.
Każdy, kto ma do czynienia ze szczególnie dużymi, uporczywymi pęcherzykami powietrza, może je usunąć za pomocą kleju w sprayu. W tym celu wystarczy napełnić strzykawkę niewielką ilością pasty i wcisnąć czubek igły do ​​pęcherza. Następnie delikatnie wyciśnij pastę, aby dobrze rozsmarowała się w pęcherzu. Tutaj również należy ponownie zwrócić baczną uwagę na czas naświetlania i dopiero wtedy docisnąć tapetę w kierunku punktu nakłucia.

Wskazówka 4: Użyj tapety z flizeliny na suficie

Coraz więcej rzemieślników przy tapetowaniu sufitów sięga po tzw. tapety flizelinowe. Jest to łatwa w użyciu alternatywa, ale wytrzyma tak długo, jak tapeta z wiórów drzewnych. Duża zaleta: pasty nie nakłada się na tył tapety, ale bezpośrednio na sufit. Z jednej strony nie ma czasu na nasączanie, a z drugiej tapeta nie pęcznieje pod wpływem wilgoci, ani nie kurczy się ponownie podczas wysychania. W sumie obsługa jest znacznie łatwiejsza.

Wskazówka 5: właściwa technika malowania sufitu

Nawet jeśli jest to trudne, poczekaj, aż nowa tapeta całkowicie wyschnie, zanim zaczniesz malować sufit. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo świeżego powietrza i zostaw otwarte okna podczas malowania.
W praktyce rzadko maluje się tylko sufit, ale zazwyczaj również sąsiednie ściany w pomieszczeniu. Obowiązuje zasada: Zawsze zaczynaj od sufitu i dopiero wtedy skup się na ścianach. Podczas malowania sufitów trudno uniknąć rozprysków farby.
Jeśli długotrwała praca na drabinie jest dla Ciebie zbyt uciążliwa, warto użyć do malowania drążka teleskopowego. W sklepie ze sprzętem są praktyczne modele. Ale możesz też zamienić miotłę w drążek teleskopowy i po prostu przymocować z przodu wałek do malowania.
Teraz nadszedł czas, aby usunąć w odpowiedniej kolejności. Z sufitem zaczynasz od dobrej pracy. Więc najpierw zajmij się ostrymi krawędziami. Aby móc pracować czysto i precyzyjnie, wskazane jest użycie mniejszego wałka malarskiego, w razie potrzeby nawet pędzla. Następnie możesz malować dużym wałkiem malarskim. Należy uważać, aby nie wchłonąć nim zbyt dużej ilości farby - nie rozprowadza się równomiernie na tapecie w drewnie i pozostawia nieestetyczne smugi. Lepiej kilka razy przesunąć wałek w górę i w dół na ssawce i dopiero wtedy umieścić go na ścianie. Nawiasem mówiąc, profesjonaliści malują sufity i ściany ruchami w kształcie litery M lub W: pozwala to uniknąć niepożądanego zacienienia i nieregularności koloru.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here