Przykryj sufit płytą gipsowo-kartonową lub płytą gipsowo-kartonową ”,

Przykryj sufit płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami gipsowo-włóknowymi (Rigips / Fermacell)

Płyty gipsowo-kartonowe lub płyty gipsowo-włóknowe mogą być również używane jako okładziny sufitowe lub do podwieszania sufitu. Podobnie jak w przypadku okładzin ściennych i płyt kartonowo-gipsowych, prace są również podzielone na trzy główne kroki: Konstrukcja nośna, montaż paneli i późniejsze fugowanie lub. Pożywny. Później sufit można łatwo poddać dalszej obróbce, np. tynkiem, farbą lub tapetą.

Szpachlówki rzemieślnicze płyta gipsowo-kartonowa © Approbe, fotolia.com

Rigips lub Fermacell: jakie powinny to być panele?

Producent Fermacell wyspecjalizował się w produktach wykonanych z włókna gipsowego i jest najbardziej znanym dostawcą płyt gipsowo-włóknowych w tym kraju. Natomiast nazwa Rigips jest często używana jako synonim płyty gipsowo-kartonowej, chociaż odpowiednie płyty sprzedawane są pod marką Rigidur, a producent oferuje również płyty gipsowo-kartonowe. Oto krótkie podsumowanie tego

Plyta gipsowa Plyta gipsowa
Składa się z rdzenia gipsowego pokrytego tekturą. Składa się z gipsu modelarskiego, włókien z makulatury i wody, która jest wtłaczana w panele. Brak poszycia.
Bardzo niska cena (od 2,80 euro/m²) Droższe do kupienia (od 5,50 euro / m²)
Szare panele standardowe są wrażliwe na wilgoć; Do pomieszczeń wilgotnych dostępne są panele impregnowane (zielone). Niewrażliwy na wilgoć, dzięki czemu można go stosować również w wilgotnych pomieszczeniach.
Stabilność i dokładność kształtu uzyskuje się przede wszystkim dzięki poszyciu. Stabilne mocowanie śrub itp. może być trudne, zalecane są specjalne kotwy do płyt kartonowo-gipsowych. Niezwykle mocny i (wymiarowo) stabilny; łatwe mocowanie gwoździ, śrub i innych elementów mocujących.
Nadaje się do nienośnych lub. konstrukcje lekko obciążone. Nadaje się również do wytrzymałych konstrukcji z większymi obciążeniami
Bardzo łatwe przetwarzanie Przetwarzanie trochę bardziej wymagające
Niższa waga (przy grubości płyty 9,5 mm od 8 do 10 kg/m2) Większa waga (od ok. 11 kg/m2 dla płyt o grubości 10 mm)

Zarówno płyty gipsowo-kartonowe, jak i płyty gipsowo-kartonowe są dostępne w różnych rozmiarach i grubościach. W przypadku okładziny stropowej zwykle wystarcza najmniejsza grubość, ponieważ konstrukcja zwykle musi się tylko podpierać. Przy mniej stabilnej płycie gipsowo-kartonowej możesz wybrać drugi najcieńszy (12,5 mm) wariant zamiast najcieńszego (9,5 mm). Różnica w cenie nie jest znacząca, ale ryzyko przerw w obróbce jest mniejsze.

Notatka: Jeśli planujesz samodzielnie zamaskować sufit, jesteś z Małe lub jednoosobowe talerze najlepsza rada. Jednoosobowe panele Rigips mają tylko 60 cm szerokości i dlatego są łatwiejsze w montażu do sufitu niż standardowe panele o szerokości 90 cm. Panel jednoosobowy firmy Fermacell ma wymiary 1 mx 1,5 m.

Oprócz impregnowanych paneli przeciwwilgociowych Rigips oferuje również specjalne panele dźwiękochłonne, przeciwpożarowe i przeciwpożarowe. Płyty gipsowo-włóknowe są generalnie ognioodporne lub raczej ognioodporne ze względu na brak powłoki papierowej. nadaje się do ochrony przeciwpożarowej. Dla tych, którzy dbają o środowisko, Fermacell oferuje również tak zwane panele „greenline”, które poprawiają środowisko życia poprzez pochłanianie zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Podkonstrukcja: listwy drewniane lub profile metalowe

Można zbudować drewniane łaty lub zastosować prefabrykowane profile metalowe (blachy składane) jako konstrukcję nośną dla płyt gipsowo-kartonowych. Profile do płyt gipsowo-kartonowych są właśnie do tego stworzone: Po pierwsze, profile U z gładkimi krawędziami są instalowane poziomo. Można w nie włożyć ceowniki z zakrzywionymi do wewnątrz krawędziami, jak w szynie prowadzącej. Do sufitów płytowych potrzebne są profile UD i UC - „D” oznacza sufit, profile ścienne są oznaczone UW i CW.

Metalowe profile do suchej zabudowy znacznie ułatwiają pracę z płytami gipsowo-kartonowymi © zdjęcie 5000, fotolia.com

Drewniane łaty na łaty podstawowe (w kierunku wzdłużnym) można kołkować bezpośrednio na stropie płaskim. Niewielkie nierówności można zniwelować za pomocą klinów pod koła lub kołków regulacyjnych. Łaty nośne są następnie przykręcane poprzecznie do łat bazowych, do których później przymocujesz panele. Jeśli sufit ma być jeszcze ocieplony, umieść maty izolacyjne w łatach podstawy; poprzeczki powyżej utrzymasz na miejscu później.

Podkonstrukcja z listew drewnianych do sufitów gipsowo-kartonowych

Podczas wykonywania podkonstrukcji pamiętaj, że płyta gipsowo-kartonowa nie ma fug krzyżowych, ale zawsze układane z przesuniętymi fugami musi być tak, aby strop płytowy był później wystarczająco stabilny i bezpieczny. Najlepsze do tego warunki stwarzasz mocując listwy w odległości połowy długości deski. Później zaczynasz rzędy na przemian z całą i pół płytą gipsowo-kartonową. Więc masz nacisk lub. złącze doczołowe zawsze na drewnianej listwie.

Notatka: Jeśli chcesz podwiesić sufit lub przykryć bardzo nierówny sufit, idealnie sprawdzą się indywidualnie regulowane wieszaki metalowe. Nadają się do zawieszenia o wysokości od 4 do 12,5 cm. Gotowe profile metalowe ułatwiają podwieszanie sufitu

Zaplanuj podkonstrukcję tak, aby zasada siatki dobrze działała w pomieszczeniu. Chcesz jak najmniej odpadów, a później musisz być w stanie utrzymać wokół siebie szczelinę dylatacyjną od 3 do 4 mm. I nie umieszczaj żadnych łat bezpośrednio wzdłuż ściany, ale zachowaj minimalną odległość 10 cm.

Wymagana odległość między łatami lub. Profile zależą od wymiarów zastosowanych paneli. Jednak ze względu na stabilność maksymalna odległość osi nie powinna być zbyt duża ani w przypadku podstawy, ani łat wsporczych. W odległości pół metra sufit staje się stabilny. Poniższa tabela przedstawia idealne odległości dla popularnych rozmiarów paneli:

Długość paneli Odległość między łatami
125 cm 41,5 cm
200 cm 50,0 cm
250 cm lub więcej 50,0 cm

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent

Narzędzia i materiały do ​​sufitu z płyt kartonowo-gipsowych

Lista narzędzi i materiałów zapewnia wstępny przegląd

Oprócz płyt i łat / profili do podkonstrukcji potrzebne będą następujące narzędzia i materiały:

 • Reguła składania
 • Poziomica lub laser krzyżowy
 • Linia ołówkowa lub kredowa

Aby przeciąć / złamać panele:

 • Nóż tnący z wystarczającą ilością zapasowych ostrzy (lub obcinak do płyt Fermacell)
 • Alternatywnie piła; z. B. Piła wyczynowa, wgłębna lub tarczowa, najlepiej z funkcją ssania i ustawieniem niskiej prędkości
 • Prosta krawędź, metalowa szyna lub duża linijka do układania oraz stabilna, prosta krawędź (np. B. Stół roboczy), aby rozbić panele nad nim
 • Strugarka krawędzi
 • Możliwie. Otwornica do otworów przyłączeniowych, m.in. B. Wnęki na kable lub gniazda lamp

Złożyć:

 • Wiertarka, kołki i wkręty do mocowania listew bazowych do litego sufitu
 • Wkrętarka akumulatorowa lub. Wkrętak do płyt gipsowo-kartonowych do montażu panelowego
 • Do listew drewnianych: wkręty do płyt gipsowo-kartonowych (czarne fosforanowane; idealnie pasują do tynku)
 • Do profili metalowych: wkręty z drobnym gwintem (odpowiednie do systemu profili)
 • Jeśli pracujesz sam: podpora teleskopowa

Aby spoinować i wykończyć powierzchnię:

 • Paca do wygładzania i szpatułka do fug
 • Wypełniacz do fug i ścian
 • Papier ścierny (ziarnistość 80 do 120)
 • Głęboki podkład (bezrozpuszczalnikowy)
 • Pędzel Quast lub szeroki

Aby określić, ile paneli potrzebujesz, zmierz sufit i dodaj dodatkowy metr kwadratowy na odpady, aby być po bezpiecznej stronie.

Łamanie i cięcie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty z rdzeniem gipsowym można bardzo łatwo łamać. Płyty gipsowo-włóknowe są rozdzierane nożem tylko z jednej strony, a następnie łamane na mocnej krawędzi. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych najpierw przeciąć kartonową obudowę od widocznej strony, następnie przełamać płytę i na końcu przeciąć również karton na odwrotnej stronie.

Możesz łatwo ciąć płytę gipsowo-kartonową ostrym nożem © ArtHdesign, fotolia.com

Pracuj z kontrolowanym naciskiem, aby panele pękały tylko w odpowiednich miejscach. Kolejne wygładzanie lub. Fazowanie krawędzi strugarką ułatwia późniejsze fugowanie i zapewnia czyste i bezpieczne połączenia.

Przykryj sufit płytą gipsowo-kartonową

Jeśli nie masz pomocnika, użyj podpory teleskopowej, aby docisnąć panele do konstrukcji nośnej, aż przykręcisz je na miejsce. W przeciwnym razie jeden z nich przytrzyma płytkę, a drugi przykręci ją do każdej skrzyżowanej listwy. Połączenie z następną płytą gipsowo-kartonową musi być zawsze wyśrodkowane na łacie. Pogłębiaj łby wkrętów, ale nie wkręcaj wkrętów tak głęboko, że rozerwiesz karton lub pokruszysz tynk paryski. W przypadku paneli, które później mają mieć wgłębienia, należy wcześniej zmierzyć ich położenie, zaznaczyć je i wyciąć otwór, gdy tylko panel znajdzie się na suficie.

Aby nie ściskać paneli podczas ich skręcania, umieść pierwszy wkręt w rogu lub na środku panelu. Maksymalna odległość między wkrętami powinna wynosić od 15 do 20 cm. Po umieszczeniu pierwszego rzędu paneli, montuj obok niego kolejny rząd z przesunięciem co najmniej 40 cm.

Wypełnianie stawów

Dopiero po wypełnieniu okładzina sufitowa staje się naprawdę stabilna i gładka. Masę szpachlową wymieszać zgodnie z instrukcją producenta, połączyć płyty szpachelką i wygładzić powierzchnię pacą wygładzającą. Wypełnij fugi krawędziowe trwale elastycznym materiałem uszczelniającym (np. B. Akryl) w celu kompensacji ruchów elementów i zapobiegania pęknięciom rozszerzalności.

Wypełnianie fug jest czasochłonne, ale niezbędne © Tomasz Zajda, fotolia.com

Ponieważ nawet dobre masy wyrównujące „skurczą się” nieco podczas wysychania, w razie potrzeby powtórz wygładzanie, aż przestaniesz czuć łby śrub lub inne nierówności. Po wyschnięciu zadziory można łatwo usunąć szpachelką. Na koniec dostrajanie przychodzi papierem ściernym – najlepiej ręcznie, aby nie usuwać ponownie zbyt dużej ilości wypełniacza.

Notatka: Wykończenie jest ważne, nawet jeśli sufit wygląda wcześniej gładko. Bo nierówności widać znacznie wyraźniej po malowaniu lub tapetowaniu - a wtedy jest już za późno, aby je odpowiednio skorygować.

Gruntowanie sufitu gipsowego

Aby kolejne powłoki dobrze przylegały i wyglądały ładnie i równomiernie, wykończoną okładzinę sufitową należy raz zagruntować szerokim pędzlem i bezrozpuszczalnikowym gruntem do głębokiego gruntowania. W ten sposób tworzysz powierzchnię, która wszędzie równomiernie odkurza. Bez podkładu fuga i wypełniacz wchłaniają więcej niż powierzchnia płyty. B. Szybsze kolorowanie. To z kolei prowadzi do matowych obszarów, rozpoznawalnych połączeń lub widocznych łbów śrub – klasyczny problem estetyczny w przypadku sufitów z płyt gipsowo-kartonowych bez podkładu.

Gruntowanie przydaje się również przed tapetowaniem. Ponieważ Ty (lub ktoś inny) możesz później zdjąć tapetę z zagruntowanej płyty gipsowo-kartonowej bez rozpaczy, kawałek po kawałku. Natomiast bez podkładu klej i tapeta wiążą się tak mocno z warstwą kartonu, że nie można ich już prawidłowo usunąć.

Pozwól profesjonalistom wciągać sufity z płyt kartonowo-gipsowych

W teorii dużo brzmi łatwiej niż jest. W rzeczywistości praca na suficie jest zawsze wyczerpująca, zwłaszcza gdy nie ma rutyny. Dotyczy to zarówno montażu płyt gipsowo-kartonowych, jak i konstrukcji podkonstrukcji, gdzie szczególnie ważne jest precyzyjne planowanie, mierzenie, obliczanie, pozycjonowanie i poziomowanie. Często jest to trudne dla niedoświadczonych majsterkowiczów, a praca trwa wtedy znacznie dłużej niż oczekiwano.

Jednak dla profesjonalistów zajmujących się płytami gipsowo-kartonowymi wieszanie lub przykrywanie sufitu jest częścią ich codziennej działalności, a koszty są dość łatwe do opanowania. Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby dowiedzieć się, o co proszą rzemieślnicy w Twojej okolicy: W ciągu kilku dni otrzymasz niewiążące oferty od lokalnych firm specjalistycznych, które możesz porównać w wolnym czasie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here