Tapetowanie sufitów i sufitów skośnych”,

Tapetowanie sufitów i sufitów skośnych - instrukcje

Ściany i sufit pięknie wytapetowanego pokoju idealnie tworzą harmonijny ogólny obraz bez irytujących widocznych przejść. Jednak w przypadku powierzchni sufitu i ścian ustawionych pod kątem lub pochyłych jest to nieco trudniejsze niż w przypadku ściany prostej. W pomieszczeniach ze skośnym sufitem, czy to ze względu na lukarnę, na piętrze lub na zaadaptowanym poddaszu, tapetowanie przejść z pionowych powierzchni ścian lub. Podkolanówka do skośnego sufitu może być nie lada wyzwaniem dla niedoświadczonych tapicerów. To samo dotyczy sufitu równomiernie tapetowanego.

Tapetowanie spadzistego dachu, kolan i sufitu stanowi szczególne wyzwanie dla laików © dietwalther, stock.cegła suszona na słońcu.com

W tym przewodniku dowiesz się, jak profesjonalni rzemieślnicy tapetują sufity i skośne sufity i jak Ty też możesz to zrobić. Wyjaśniamy, w jaki sposób najlepiej zaplanować projekt tapetowania, jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz oraz co jest ważne w Twojej pracy, aby później uzyskać piękny, spójny i trwały efekt.

Tapetowanie sufitów i skośnych sufitów - potrzebujesz tego akcesorium

Mówi się, że tylko źli rzemieślnicy obwiniają narzędzia, gdy praca nie idzie dobrze. Z drugiej strony dobrzy rzemieślnicy planują i organizują się rozsądnie, aby mieć odpowiednie narzędzia i wystarczającą ilość materiału, a na budowie niczego ważnego nie brakuje na początku prac.

Aby szybko i bez komplikacji przykleić tapetę na pochyłym suficie i suficie, potrzebne są następujące narzędzia i materiały do ​​tapetowania:

 • Wystarczająca tapeta
 • pasta pasująca do rodzaju tapety
 • Wiadro i trzepaczka lub. Mieszadło do mieszania pasty
 • Wilgotna szmatka lub gąbka do usunięcia nadmiaru pasty
 • Materiał kryjący (folia, plan budowy lub koce do pakowania podłogi, taśma malarska, taśma klejąca do mocowania)
 • drabina (wystarczająco długa, aby z łatwością sięgać do sufitu w dowolnym miejscu),
 • Linia kredowa i poziomica lub linia pionowa dla precyzyjnego wyrównania
 • do tapet papierowych: stół do tapet; nie jest to wymagane w przypadku tapet flizelinowych
 • Nóż do tapet lub nóż rzemieślniczy z wystarczającą ilością wymiennych ostrzy do cięcia długości
 • Duża metalowa linijka lub kwadrat do czystych cięć
 • Quast lub. Pędzel do wklejania pasków (przy tapecie papierowej) lub powierzchni ściany i sufitu (przy tapecie z flizeliny)
 • Do prasowania tapety: wycieraczka lub pędzel do tapet papierowych, wałek z gumy piankowej lub wałek dociskowy do tapet flizelinowych, ew. Rolka do szwów do prasowania szwów
 • Miotła / skruber z długim uchwytem jako ciśnienie lub. Pomoc przy tapetowaniu sufitu
Narzędzie do tapetowania © Alex Po, stock.cegła suszona na słońcu.com Notatka: Nie pracuj sam podczas tapetowania sufitu lub pochyłej ściany, ale zorganizuj przynajmniej jednego pomocnika. Nawet profesjonaliści spotykają się przynajmniej w parach do takiego tapetowania - to znacznie ułatwia manipulowanie dużymi paskami tapety.

Ile tapety jest potrzebne? - Jak określić zapotrzebowanie na tapetę

Możesz obliczyć powierzchnię ściany i sufitu (w m2), po prostu wykonując pomiary i mnożąc ustaloną szerokość i wysokość. Aby sobie to ułatwić, zmierz osobno pionową powierzchnię sztyftu kolanowego i powierzchnię pochyłej ściany, a następnie dodaj te obszary razem.

Prawie wszyscy lokalni producenci tapet stosują format „rolki euro” (zwanej również rolką europejską lub rolką metryczną). Tapeta na rolce euro ma 10,05 m długości i 0,53 m szerokości. Możesz go użyć do tapetowania powierzchni 5 m2.

Wspólne standardowe wymiary tapety

Nierówne wymiary rolek w standardzie europejskim są bardzo praktyczne, ponieważ zawierają już 3 cm szerokości na ewentualne nakładanie się wzorów i marnotrawstwo. Możesz więc wygodnie liczyć na szerokość 50 cm. Długość 10 m jest idealna dla wielu wysokości pomieszczeń wspólnych, ponieważ pomaga uniknąć lepkich i przyciętych krawędzi w połowie wysokości ściany oraz ograniczyć ilość odpadów do minimum.

W przypadku klasycznego zrębki stosowane są również formaty „normalna rolka” (33,5 mx 0,56 m = ok. 18 m2) i „duża rolka” (125 m x 0,75 m = ok. 93 m2). Odpowiada rolce tapety (np. B. w przypadku tapet producentów z USA) nie odpowiada normie europejskiej, należy to wyraźnie zaznaczyć na opakowaniu - a także ilość metrów kwadratowych, jaką można nim tapetować.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przygotowanie spadzistego dachu i podpór kolanowych

Bardzo niewiele skośnych sufitów zaczyna się na ziemi. Prawie zawsze pod spodem znajduje się mniej lub bardziej wysoki kawałek pionowej ściany, tzw. kij kolanowy. A jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujesz przed rozpoczęciem tapetowania, jest to, czy dach skośny i kolano chcesz wytapetować w jednym, tj. ciągłymi paskami tapety, czy osobno.

Wymagania dotyczące idealnego tła tapety

Jeśli tapeta nie jest zbyt ciężka, a powierzchnia jest w miarę płaska, zaleca się ciągłe tapetowanie, ponieważ tworzy to harmonijny obraz bez żadnych szwów i przejść. Potrzebujesz jednak do tego pewnego instynktu i musisz ostrożnie pracować, aby uzyskać zagniecenie na całej szerokości bez wgnieceń i fałd, wybrzuszeń i wgłębień. Ponadto trzeba szczególnie dokładnie skleić i docisnąć w załamaniu, ponieważ ryzyko, że tapeta odpadnie później, jest tutaj szczególnie duże.

Profesjonaliści i ambitni majsterkowicze tapety na kolana i skośne sufity z ciągłymi paskami. Ale to też nie wstyd i może wyglądać bardzo dobrze, jeśli osobno papierujesz pionową ścianę i skarpę. Często jest to lepszy sposób dla niedoświadczonych i niepewnych tapicerów, a także dla bardzo grubych i ciężkich tapet, ponieważ prowadzi bezpieczniej do celu z mniejszą liczbą źródeł błędów i mniejszym ryzykiem.

Aby określić prawidłową długość poszczególnych pasów tapety, zmierz całkowitą odległość (od podłogi do sufitu lub od podłogi do początku skarpy) i dodaj od 5 do 10 cm jako odpad.

Notatka: W przypadku bardzo niskich sztyftów na kolana, istnieje pokusa, aby po prostu wytapetować powierzchnię poziomym paskiem. Oczywiście możesz to zrobić, ale w przypadku tapet wzorzystych lub teksturowanych istnieje ryzyko, że wynik będzie niespójny lub nieprofesjonalny. Usuń starą tapetę z sufitu © Alexander, stock.cegła suszona na słońcu.com Przed ponownym tapetowaniem stara tapeta musi zostać całkowicie usunięta © Alexander, stock.cegła suszona na słońcu.com

Prace przygotowawcze krok po kroku

 1. Zakryj podłogę, kaloryfery, parapety itp. i zabezpiecz materiał okładki taśmą samoprzylepną, aby zapobiec jej zsuwaniu się. Jeśli nie zdemontujesz listew przypodłogowych, również je dokładnie zamaskuj.
 2. Jeśli spadzisty dach został już pokryty tapetą, być może trzeba najpierw usunąć starą tapetę, usunąć resztki pasty z powierzchni i naprawić małe uszkodzone miejsca za pomocą szpachli. Powierzchnia musi być stabilna i stabilna, gładka, czysta i sucha, zanim będzie można na nią przykleić nową tapetę.
 3. Pasy tapety przyciąć na wcześniej ustaloną długość (plus odpady) za pomocą noża lub noża do tapet.
 4. Pastę wymieszać zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu.
 5. Teraz jest wklejony: papierową tapetą wklej paski na stole do tapet, a następnie złóż je razem. Muszą odpocząć i nasiąknąć – wymagany czas namaczania również znajdziesz w instrukcji producenta na opakowaniu. Upewnij się, że dobrze przykleiłeś również krawędzie. W przypadku tapet flizelinowych nie wkleja się przyciętych odcinków, ale powierzchnię ściany. Niektóre pasty zawierają barwnik, który pozwala zobaczyć, gdzie już wkleiłeś. Później kolor znów staje się niewidoczny.
 6. Teraz możesz przystąpić do tapetowania spadzistego dachu - albo ciągłymi pasami, albo osobno kolankiem i pochyłym dachem. Szczegółowe instrukcje dla obu metod znajdują się poniżej.
Rozsądne przygotowania przed tapetowaniem

Metoda 1: Wytapetuj kolano i spadzisty dach ciągłymi paskami tapety

Nachylenie ściany i długość tapety utrudniają pracę i wymagają szczególnej pielęgnacji. Dobra współpraca między Tobą a Twoim pomocnikiem jest tutaj wymagana, aby tapetować profesjonalnie i bezstresowo.

Umieść każdy pas u góry i wyrównaj go pionowo. Aby to zrobić, użyj pionu lub poziomicy. Nigdy nie ufaj poczuciu proporcji ani samej krawędzi sufitu, ponieważ oba są zwodnicze. Jeśli tapeta po dokładnym wyrównaniu sięga nieco do sufitu, nie stanowi to problemu; nadmiarem materiału możesz zająć się później.

Podczas gdy jedna osoba, prawdopodobnie na drabinie, mocuje i wyrównuje górny koniec toru, druga trzyma dolną część z dala od ściany, aby nie utknęła gdzieś przedwcześnie.

Teraz stopniowo przyklej pasek tapety wzdłuż pochyłej ściany. Użyj narzędzi dociskowych lub rąk, aby wytrzeć powietrze ze środka wstęgi na boki, aby nie powstały pęcherzyki. Podczas prasowania druga osoba może pomóc z miotłą lub szorowarką. Pracuj ostrożnie i powoli – masz dużo czasu, zanim pasta zacznie wysychać, a gorączkowe tempo nigdy nie doprowadzi do dobrego wyniku.

Gdy pierwszy pasek jest już na swoim miejscu, umieść następny na górze dokładnie na jego krawędzi i zrób wszystko jeszcze raz. I znowu i znowu, aż wytapetujesz całą ścianę - kolano i spadzisty sufit.

Wspólna taśma tapetowa do spadzistego dachu i kolanowej podłogi

Usuń nadmiar

Jeśli chcesz wytapetować nie tylko skośną ścianę, ale także sufit, niekoniecznie musisz odcinać górne występy. Zamiast tego możesz je po prostu przykleić, a później tapetować za pomocą tapety sufitowej. W takim przypadku najlepiej najpierw wytapetować ścianę, a potem sufit.

Jeśli jednak ma być tapetowany tylko spadzisty dach, należy oddzielić nawisy ostrym (!) Ostrze (obcinak) czysto z zagięcia. Pasta powinna być jeszcze trochę wilgotna, ale już nie do końca mokra. Umieść metalową linijkę, aby precyzyjnie wyciąć.

Metoda 2: Wytapetuj kolano i spadzisty dach oddzielnymi paskami tapety

Zasadniczo postępuje się tak samo, jak przy tapetowaniu ciągłym: ułóż paski u góry, wyrównaj je i przyklej wzdłuż zbocza. Tyle że tą metodą papierujesz tylko pochyloną ścianę krótszymi odcinkami cięcia. Na razie pomiń kij kolanowy; tylko małe występy rozciągają się na pionową powierzchnię.

Jeśli wytapetowałeś całe zbocze, umieść pierwszy skrócony odcinek na kij kolanowy bezpośrednio pod pierwszą długością. W tym samym czasie przyklej górną krawędź małym występem poniżej zagięcia. Podpórki na kolana muszą być również precyzyjnie ustawione, aby wszystko wyglądało później schludnie. Podczas klejenia należy dokładnie przedmuchać powietrze i przykleić tapetę za pomocą narzędzi dociskowych.

Zamiast tapetować najpierw cały spadzisty dach, a potem kolano, można na przemian przykleić pochyłą ścieżkę, a następnie kolano, które zaczyna się poniżej. Dzięki rolce zszywającej zapewniasz czyste, dobrze przylegające przejścia.

Oddzielnie papieruj spadzisty dach i kolano

W ten sposób można uzyskać dokładne szwy i przejścia za pomocą przykładowych tapet

W przypadku tapet wzorzystych paski należy ułożyć i skleić w taki sposób, aby wzór odpowiadał, czyli kontynuował bez przerwy. Może to skutkować długimi zakładkami w szwach. Te występy usuniesz później za pomocą tak zwanego podwójnego cięcia szwów. Ta technika działa tak:

 • Drugą rolkę tapety nałożyć na pierwszą z zakładem 4-8 cm (zwróć uwagę na wzór).
 • Umieść linijkę lub szynę do tapet w miejscu nakładania się.
 • Przytnij oba paski tapety od góry do dołu ostrym nożem (przecinakiem lub nożem przesuwnym) jednocześnie wzdłuż szyny, tak aby przylegały do ​​siebie.
 • Ostrożnie odklej oddzielone paski krawędzi.
 • Lekko podnieś szwy, posmaruj pastą/klejem, dociśnij wałkiem do zszywania.
Wyklej spadzisty dach i podłogę kolanową w dwóch częściach wzorzystą tapetą

Istnieje osobny symbol tapety dla podwójnego cięcia szwów. Jeśli widzisz ten symbol we wkładce rolki lub w opisie produktu, oznacza to, że ta technika jest zalecana do klejenia na płasko. Nie tylko do odpowiednich wzorów, ale także do dokładnego tapetowania na szwach ciężkich tapet lub w trudnych miejscach (e. B. Wnęki, narożniki i krawędzie), klejenie na zakład i późniejsze obszywanie przy użyciu podwójnego cięcia to sprawdzona i profesjonalna technika.

Uzyskaj dokładne przejścia dzięki podwójnemu wycięciu szwów

Wyklej sufit!

Aby uprościć tapetowanie sufitu, lepiej zastosować tapetę z flizeliny zamiast tapety papierowej. Nie musisz go wklejać, wystarczy włożyć go do wcześniej nałożonej pasty na sufit. Ponadto ten rodzaj tapety jest stabilny wymiarowo, więc nie może się wypaczać ani podczas klejenia, ani podczas suszenia. Wielu producentów tapet oferuje wiele tapet w różnych kolorach, ze wzorem, tłoczeniem lub strukturą lub bez, zwłaszcza na sufit.

Tapetowanie sufitu © Alex, fotolia.com Tapetowanie sufitu © Alex, fotolia.com

Tapetowanie sufitu to praca nad głową, a zatem trudna i wyczerpująca. Tutaj też nie pracuj sam, ale z przynajmniej jedną inną osobą. Bardzo ważne jest, aby mieć stabilną i antypoślizgową drabinę, na której najlepiej pracujesz, gdy wysokość nad głową (odległość od sufitu) wynosi od 10 do 20 cm.

Tapetowanie sufitu - przygotowanie

Prace przygotowawcze są w zasadzie takie same jak przed tapetowaniem spadzistego dachu: pokrycie, maskowanie, narzędzia i materiały gotowe. Lampy sufitowe muszą zostać usunięte; Pamiętaj, aby wcześniej wyłączyć bezpiecznik i upewnić się, że nie ma napięcia (sprawdź testerem napięcia). Kable i zaciski świecące pozostają włączone; są po prostu zaklejone papierem. Tapetę przycinasz później w odpowiednich miejscach, a następnie ładnie przyklejasz krawędzie dookoła.

Jeśli wytapetujesz sufit przed ścianami, nie musisz odcinać małych występów na ścianie, możesz je zatapetować. Odwrotna sytuacja ma miejsce, jeśli wytapetujesz pochyłą ścianę przed sufitem (jak opisano powyżej). W takim przypadku przyklej taśmą występy z paneli ściennych. Jeśli pasta kapie na tapetę, plamy należy szybko usunąć wilgotną ściereczką lub gąbką.

Tapetowanie sufitu - Instrukcja

W przypadku tapet z wiórów drzewnych lub innych tapet na podłożu papierowym przycięte odcinki wklejamy na stół do tapetowania, składamy i czekamy na czas nasiąkania zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku tapet flizelinowych wklej sufit pokoju.

Jeśli nie używasz tapety z flizeliny, do tapetowania sufitu potrzebny będzie również stół do tapetowania, na którym można przykleić pasek tapety © Alex, fotolia.com

Mocowanie pierwszego paska: za pomocą kredy narysuj linię równoległą do ściany bocznej, odległość od ściany powinna być nieco mniejsza niż szerokość paska (np. B. 50 cm). Weź pod uwagę kierunek padania światła i pracuj z dala od głównego źródła światła, aby zapobiec późniejszemu zauważeniu irytujących cieni na krawędziach.

Tapetowanie sufitu: Kreda tworzy proste linie

Podczas gdy osoba na drabinie mocuje i wyrównuje pasek tapety, pomocnik na podłodze przytrzymuje resztę paska miotłą i, gdy tylko zostanie prawidłowo ustawiony, dociska go na miejscu. Nawis na ścianie jest również dociskany tak, aby krawędź lub. powstaje zagięcie, które umożliwia późniejsze czyste odcięcie nadmiaru frezem lub nożem do tapet.

Następnie zrób to samo z następnym paskiem i pracuj powoli i dokładnie po całym suficie. Jeśli dojdziesz do kabla z zaciskiem, przytnij tam tapetę na krzyż i przeciągnij kabel. Później cięcie znika pod okładką lub. Osłona montażowa lampy sufitowej.

Notatka: Jeśli używasz tapety papierowej, poczekaj, aż pasta wyschnie. Unikaj zarówno silnego nagrzewania, jak i przeciągów, aby tapeta kurczyła się równomiernie podczas wysychania i ściśle przylegała do ściany i sufitu bez zagnieceń i pęcherzy. Pomoże Ci to uniknąć wielu typowych problemów z tapetami. Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik dotyczący tapetowania sufitu: Jak postępować

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here