Projekt sufitu: od nowoczesnego do romantycznego ”,

Heads-up! W przeciwnym razie coś przegapisz. Sufit powyżej może zrobić znacznie więcej niż tylko biel. Od czasów romańskich, czyli od około 1000 lat, obrazy, efektowne żyrandole czy artystyczne sztukaterie zdobią stropy w kościołach, domach i zamkach. Pokażemy Ci, jak zamienić sufity w przyciągające wzrok w Twoim domu.

W zasadzie każdy materiał, z którego wykonana jest ściana, może być również wykorzystany do wykonania sufitu. Oprócz klasycznego koloru często stosuje się drewno we wszystkich wariantach - od litego drewna po płytę wiórową, tapetę papierową, styropian i płytę gipsowo-kartonową. Przy projektowaniu sufitu ważne jest, aby kolor pasował do koloru ściany i podłogi – najlepiej, aby się uzupełniały. Więc jeśli masz ciemne ściany, powinieneś wybrać jasny kolor sufitu, jeśli masz jasne, wysokie pomieszczenie i chcesz przytulnej atmosfery, możesz pomyśleć o ciemniejszym kolorze sufitu. W zasadzie obowiązuje zasada: ciemny sufit sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się niższe, ale czasami to jest dokładnie to, czego chcesz.

Jeśli mieszkasz w domu, w którym widoczne są drewniane belki na suficie i belki nośne między sufitem a podłogą, powinieneś skorzystać z tego skarbu: drewno zawsze dodaje pomieszczeniu przytulności. W starszych domach stolarz powinien zbadać belki pod kątem ewentualnej inwazji robaków i w razie potrzeby je leczyć. Sprawdź również, czy drewniane belki są nadal stabilne i prawidłowo zamocowane. Jeśli wszystko jest w normie, zdecyduj, czy belki pozostaną w kolorze drewna i po prostu trwałe, czy chcesz je pomalować. Poszczególne paski mogą również stać się ciemne lub pozostać, jeśli przestrzenie pomiędzy nimi na suficie są jasne.

Drewno nadaje niemal każdemu pomieszczeniu przytulną atmosferę.

Zdjęcie: living4media / Scoffoni, Anne-Catherine

Światło to także magiczne słowo dla dużych drewnianych sufitów - np. sufit pokojowy zaprojektowany z paneli lub drewniany strop kasetonowy, jak w starych domach gospodarskich. W kolorach drewna, beżu, bieli, a nawet delikatnej szarości tworzą przytulność i pozwalają oddychać powietrzem. Sufity w kolorze ciemnobrązowym, kasztanowym, a nawet czarnym miażdżą wszystko pod sobą, a pomieszczenie przypomina grobowiec. Panele to oszczędzające nerwy rozwiązanie do projektowania sufitów, zwłaszcza w przypadku nierównych, starszych sufitów.
Poszczególne części sufitu, na przykład w formie kwadratu lub koła, można również zaprojektować w ciemnym drewnie. Na przykład, aby wizualnie oddzielić wykusz od reszty pomieszczenia - lub stworzyć imponującą konstrukcję, do której można następnie przymocować lampę.

Szczególnie w łazience i kuchni niezwykle ważne jest zrównoważone oświetlenie, które tworzy atmosferę, ale nie powoduje przyciemnienia pomieszczenia. Ponadto duże, nisko wiszące żyrandole utrudniają swobodę ruchów w większości łazienek i kuchni oraz zapewniają słabo oświetlone nisze. Jednak szczególnie w kuchni do gotowania i pracy potrzebne jest nieoślepiające i równomierne oświetlenie. Jednym z rozwiązań może być wiele małych reflektorów na suficie, które są ustawione jak gwiazdy, w strategicznie ważnych punktach, zgodnie z wymaganiami. W przypadku nowego budynku pomysł można wprowadzić od razu, a kable i połączenia można ułożyć optymalnie.

Duże drewniane sufity można również wyposażyć w lampy wiszące.

Zdjęcie: living4media / Scoffoni, Anne-Catherine

Ale reflektory można również zamontować na suficie za pomocą platformy, zwanej również stopniem. Paragraf na suficie, jeśli nie jest przymocowany na całej powierzchni sufitu, a jedynie jako kwadrat lub zaokrąglony prostokąt nad wyspą kuchenną, daje sufitowi ciekawy efekt modelowania i może być również pomalowany na jasny kolor.
Postumenty, które nie „wychodzą z sufitu”, ale są obrobione jak rodzaj przyklejonej ramy obrazu „w sufit” i są ozdobione bordiurą lub stiukową ramą, mogą z jednej strony służyć jako oprawa optyczna dla dużych z kolei żyrandole do oświetlenia pośredniego, na przykład za pomocą energooszczędnych taśm LED. Nawiasem mówiąc, świetlówki można również dyskretnie osadzać w prostokątnych wyciętych otworach w suficie z drewnianych paneli.

W celu uzyskania opisanego efektu często łatwiej jest podwiesić cały sufit płytą wiórową lub gipsowo-kartonową lub też styropianem na odpowiednią głębokość i obrobić panel w żądanym miejscu tak, aby był bardziej zamknięty w stosunku do oryginalnego stropu, ale w kierunku salonu w dół powstaje otwarta „rama obrazu”, do której można dyskretnie przymocować oświetlenie pośrednie. W zależności od materiału i sposobu w jaki mocujesz zawieszenie sufitowe, możesz do niego również przymocować cięższe lampy lub lżejsze wiszące półki. Pod względem koloru cokół skierowany do wewnątrz powinien być jasny, w przeciwnym razie wygląda bardziej jak czarna dziura w kosmosie.
Zawieszenie sufitowe niekoniecznie musi składać się z zamkniętego frontu. Mogą to być również pojedyncze, kolorowe kształty geometryczne, które posiadają szczeliny między poszczególnymi elementami, które wiszą na różnej głębokości i do których okazjonalnie mocowane są tylko lampy. Ten wariant może przyciągnąć wzrok architektoniczny w ekstremalnie wysokich pomieszczeniach.

Innym rodzajem zawieszenia sufitowego w wysokich pomieszczeniach, jeśli nie interesuje Cię dzielenie pomieszczenia ze względu na koszty ogrzewania, to kilka lamp z kablami o różnej długości lub jedna lampa z reflektorami o różnej długości. To ostatnie sprawdza się szczególnie dobrze na klatkach schodowych, ponieważ im dalej idziesz w górę lub w dół po schodach, zawsze odpowiedni poziom światła pada na stopnie. Jeśli podoba Ci się to niezwykle nowocześnie i prosto, możesz pozwolić gołym żarówkom zwisać z sufitu na kablach o różnej długości i tym samym optycznie przesuwać sufit w dół.

Kolorowe geometryczne kształty tworzą wizualną atrakcję w pomieszczeniu.

Zdjęcie: Farrow & Ball

Śladami Michała Anioła

Malowidło na suficie jest o wiele bardziej klasyczne - nawet dzisiaj można je znaleźć w większej liczbie domów, niż można by się ogólnie przypuszczać. Z jednej strony w zabytkowych domach, w których ze względu na ochronę zabytków nie wolno malować dzieł sztuki, az drugiej są to salony, w których powstawały nowe malowidła sufitowe jako hołd i pamiątki po wielkich artyści. W tej ostatniej kategorii często znajdują się przedstawienia nieba i aniołów, które mają na celu połączenie ziemi z nieskończonością.
Jeśli masz na myśli tego typu projekt sufitu w swoim salonie, ale pensja artysty przekracza twój budżet, możesz również iść śladami Michała Anioła - pod warunkiem, że masz głowę do wysokości. Za pomocą projektora możesz rzucić żądany motyw na sufit, następnie najpierw narysuj kontury, a potem zacznij od szczegółów - na końcu jest kolorowy. Ważne: Poproś konstruktora rusztowań, aby ustawił dla Ciebie małe, łatwe do przeniesienia rusztowanie, nie manipuluj drabinami i deskami na własne ryzyko. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jeśli to wszystko jest dla Ciebie zbyt kłopotliwe lub budżet na to nie pozwala, nadal istnieje kilka możliwości przeprojektowania sufitu. Chwyć pędzel i pomaluj i pomaluj sufit na delikatny pastelowy odcień, który pasuje do reszty pomieszczenia. Lub wytapetuj sufit. Jeśli lubisz bardziej romantyczne, możesz kupić ozdoby sztukatorskie w sklepie z narzędziami lub w Internecie i przymocować je w oryginalnym kolorze lub pomalowane na kolor. Być może nowa lampa i uwolniłeś sufit z ponurej egzystencji w zaledwie kilku prostych krokach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here