Uszczelnianie podłogi piwnicy: jak postępować ”,

Podłogi i ściany piwnic muszą wytrzymać wiele: wodę gruntową od dołu oraz przesiąkającą wodę deszczową i roztopową z góry.

Zdjęcie: Cunaplus_M.Faba

Należy ustalić przyczyny zawilgocenia podłóg w piwnicy

Woda może przenikać przez nieszczelne podłogi w piwnicy lub płyty podłogowe i powodować pleśń oraz zatęchły zapach przechowywanych przedmiotów.
Podłogi piwnic były i są budowane inaczej i nigdy nie są całkowicie identyczne. Nie ma srebrnej kuli do uszczelniania posadzek piwnicznych, zawsze zależy to od metody budowy oraz sposobu i miejsca dostania się wody lub wilgoci do piwnicy. Jednak poszczególne etapy renowacji i hydroizolacji piwnic są w dużej mierze identyczne.

Renowacja podłogi w piwnicy: na co należy zwrócić uwagę Podłogi betonowe w piwnicy muszą dużo wytrzymać. Tutaj możesz przeczytać, jak pomalować podłogę piwnicy i zwiększyć jej trwałość za pomocą nowej warstwy farby.

Jeśli masz pewność co do przyczyn przenikania wilgoci przez słabo uszczelnioną płytę podłogową, piwnicę można stosunkowo niewielkim wysiłkiem uszczelnić, a następnie w pełni wykorzystać. W razie wątpliwości poproś specjalistę o wyjaśnienie przyczyny zawilgocenia. Bo jeśli mur nie jest uszczelniony, woda może przenikać do muru z zewnątrz i dostać się do piwnicy przez pęknięcia i szczeliny. W takim przypadku konieczny jest obszerniejszy remont piwnicy z uszczelnieniem poziomym, pionowym lub iniekcyjnym, w przeciwnym razie wilgotne ściany są nieuniknione.

Jak uszczelnić podłogę piwnicy??

Możliwości hydroizolacji i późniejszej renowacji podłóg piwnicznych zależą od rodzaju wykładziny podłogowej.
 

Uszczelnianie podłóg piwnic za pomocą jastrychu

Jeśli w piwnicy znajduje się płyta podłogowa wykonana z nienaruszonego jastrychu, należy nałożyć wodoodporną warstwę oddzielającą i dodatkową warstwę jastrychu, aby ją uszczelnić: oczyścić jastrych, który nadal jest płaski, wypełnić pęknięcia i uszkodzone miejsca oraz ułożyć folię PE. Ostrożnie przyklej je wokół krawędzi taśmą uszczelniającą. Następnie nałóż jastrych z asfaltu lanego lub płynny jastrych z uszczelniaczem jako nową podłogę piwnicy. Jeśli piwnica ma być wykorzystywana jako przestrzeń mieszkalna, potrzebna jest warstwa izolacyjna i ewentualnie płyty rozkładające nacisk, ponieważ w szczególności asfalt lany może reagować z urazem na obciążenia punktowe.

Jeżeli poszczególne obszary posadzki piwnicy są narażone na działanie wilgoci, płytę posadzkową można uszczelnić lub uszczelnić za pomocą tzw. iniekcji kurtynowej z zawiesiną cementową.

Wodoodporną warstwę oddzielającą i dodatkową warstwę jastrychu nakłada się na jastrych, który nadal jest w miarę nienaruszony.

Zdjęcie: piovesempre

Hydroizolacja posadzek ceglanych warstwą barierową

Wilgoć kapilarna przesącza się do piwnicy przez ceglane posadzki, czasem więcej, a czasem mniej, w zależności od wilgotności gleby. W związku z tym piwnica staje się wilgotna, zwłaszcza podczas długiego okresu deszczu.
Przed rozpoczęciem właściwej hydroizolacji dokładnie wyczyść podłogę piwnicy. Aby nie dopuścić do wilgoci, uszczelnij podłogę np. żywicą syntetyczną, którą możesz szczotkować lub rozprowadzać gumową raklą. Oznacza to, że podnosząca się wilgoć jest odcinana z zewnątrz. Na warstwę barierową nakładany jest podkład tak, aby kolejna warstwa masy samopoziomującej dobrze trzymała się ostatniej podłogi piwnicy. Taka bariera przed wilgocią z zewnątrz sprawdza się również przy lekko uszkodzonych płytach podłogowych.

Przed rozpoczęciem uszczelniania podłogę piwnicy należy dokładnie wyczyścić.

Zdjęcie: ArisSu

Uszczelnianie podłóg piwnic bez płyty podstawy

Jeśli, jak w wielu starych domach, w piwnicy w ogóle nie ma prawdziwej podłogi, tylko ubitą glinę lub całkowicie porowatą i zniszczoną płytę podłogową, podłogę trzeba odbudować.
Wykop podłogę lub wcześniej usuń wszelkie pozostałości betonu ze starej podłogi piwnicy. Połóż co najmniej pięć centymetrów chudego betonu na gołej podłodze jako warstwę zaślepiającą i wylej beton na co najmniej 3 do 4 centymetrów grubości. Na ten beton nakładana jest warstwa barierowa chroniąca przed wilgocią w postaci uszczelnienia bitumicznego lub folii PE. W każdym razie warstwa na krawędzi musi być wystarczająco podciągnięta, aby uszczelnienie muru zadziałało. W zależności od tego, czy podłoga piwnicy ma być ocieplona, ​​na wierzchu znajduje się warstwa izolacyjna i kolejna folia PE, aby nie dopuścić do zawilgocenia. Po tym następuje jastrych jako podłoga do piwnicy i, w zależności od upodobań, wykładzina podłogowa.
Wskazówka: Zawsze miej oko na ostateczną wysokość pomieszczenia, aby pomieszczenie nie było zbyt niskie. Nigdy nie kop głębiej niż fundament sięga do ziemi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here