Ochrona zabytków: przeszkoda w zakupie domu”,

Po pierwsze: nie wszystkie pomniki są sobie równe. W Niemczech są różne rodzaje zabytków. W tym kraju są pomniki naziemne, architektoniczne, ogrodowe i terenowe. W interesie publicznym jest zachowanie wszystkich zabytków.
Zabytki naziemne: Pomniki naziemne mogą stanąć na drodze do budowy domu. To są pozostałości z historii. Są to obecnie dawne fortyfikacje, miejsca pochówku i kultu, demarkacje, zakłady produkcyjne, osady, firmy i szlaki komunikacyjne. Każdy kraj związkowy sam decyduje, czy warto chronić takie znalezisko archeologiczne.
Zabytki architektury: Zabytki architektury to zazwyczaj pojedyncze budynki lub zespoły – na przykład zabytkowe centra miast, ulice czy place. Mają znaczenie historyczne, techniczne, artystyczne lub naukowe. Nie wolno ich zmieniać lub zmieniać tylko ostrożnie.

Zabytki ogrodowe: W niektórych krajach związkowych istnieją również specjalne pomniki ogrodowe. Jeśli znajdują się one na gruntach publicznych, ich utrzymaniem zajmują się władze. Zabytki ogrodowe na gruntach prywatnych muszą być utrzymywane przez właściciela. Otrzymują na to publiczne dotacje.
Zabytki okolicy: Zabytki okolicy to zazwyczaj całe ulice. Jesteś pod ochroną zespołu. To nie poszczególne nieruchomości są pomnikami, ale wzajemne oddziaływanie między nimi. Poszczególne domy można zmieniać, ale muszą zachować ogólne wrażenie.

Ogród Pałacu Charlottenburg w Berlinie jest jednym z najważniejszych zabytków ogrodowych w Berlinie.

Zdjęcie: iStock/Lingbeek

Co należy wziąć pod uwagę przy ochronie zabytków??

W Niemczech nie ma jednolitych przepisów dotyczących ochrony zabytków. Każdy z 16 krajów związkowych sam decyduje o zasadach ochrony zabytków. Łączy je jednak to, że nakładają warunki na prace budowlane. Obejmuje to między innymi rozbudowy i przebudowy, renowacje i remonty. Nie mogą one zmieniać wyglądu domu.

Na przykład w przypadku renowacji właściciel musi zachować ogólny historyczny wygląd. Dotyczy to również materiałów, kolorów i zastosowanej technologii. Władze zabytków mają również możliwość zastrzeżenia korzystania z obiektu zabytkowego. Jeśli chcesz przekształcić stary sklep w przestrzeń życiową, przeróbka może być zabroniona.

Nawet drobne zmiany są trudne do wprowadzenia w zabytkowym budynku. Oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenia muszą najpierw zostać zatwierdzone przez urząd ds. zabytków. Zmiany mogą zmienić ogólny obraz historyczny. Dlatego obowiązuje następująca zasada: Zanim dokonasz zmiany w zabytkowym budynku, porozmawiaj z właściwym urzędem ds. zabytków.

Możesz również bez zgody podjąć działania mające na celu ochronę zabytków. O ile nie zmienią one znacząco ogólnego obrazu. Obejmują one:
 

  • odnowić zadaszenie
  • osuszyć wilgotne ściany
  • Zaprawka lub odnowienie tynku i farby

Jeśli konieczne jest odrestaurowanie historycznych malowideł ściennych lub aplikacji sztukatorskich, należy to zrobić profesjonalnie. Podczas malowania elewacji ochrona zabytków wymaga, aby kolor oddawał sprawiedliwość zabytkowemu budynkowi.

Z reguły urzędy zabytków nie akceptują dobudowy loftów z lukarnami lub świetlikami. Często dotyczy to również montażu większych lub mniejszych okien. Nawet z formą rzadko masz coś do powiedzenia.

Podczas renowacji wnętrza zabytkowego budynku obowiązują mniej surowe wymagania. Przebudowy nie mogą zbytnio zmieniać charakteru domu. Tutaj również obowiązuje zasada: porozmawiaj z urzędem ds. zabytków, aby uniknąć mandatów.

Na starym mieście znajduje się wiele zabytkowych budynków. 

Zdjęcie: iStock/Cameris

Ignorowanie ochrony zabytków jest drogie

W przypadku umyślnego naruszenia przez właściciela ochrony zabytków przy przebudowie zabytkowej kamienicy kara 60.000 euro zostanie nałożonych. Jak postanowiono w obecnej sprawie Wyższego Sądu Okręgowego w Oldenburgu:
W 2017 roku kupiec posiadał piętrowy budynek z XIX wieku. Zakupiony na Norderney w XIX wieku, a następnie odrestaurowany - bez zezwolenia. Między innymi usunięto stare ściany wewnętrzne, zamurowano otwory drzwiowe i utworzono nowe oraz podwieszono stare stropy. Wyższy Sąd Okręgowy w Oldenburgu stwierdził uszczerbek merytoryczny budynku, a wysokość kary uzasadniono zamiarem. Bezprawne ingerencje w zabytki przyniosłyby kupcowi duże korzyści ekonomiczne, ale dotkliwe, nieodwracalne straty dla ogółu społeczeństwa (OLG Oldenburg, sygn. 2 Ss (Owi) 163/20).

Ochrona zabytków: na co powinni zwracać uwagę nabywcy domów?

Jeśli myślisz o zakupie domu z listy, powinieneś mieć na uwadze kilka punktów. Jak już wspomniano, generalne remonty możliwe są tylko w porozumieniu z urzędem zabytków. Nie możesz zmieniać wyglądu.
Jako właściciel jesteś również odpowiedzialny za utrzymanie zabytku. Chociaż ustawy o ochronie zabytków w krajach związkowych ograniczają obowiązek zachowania do tego, co rozsądne, to, co rozsądne, różni się w zależności od domu.
Gdy tylko nieruchomość nie może być rozsądnie użytkowana, konserwacja zabytku jest obiektywnie nieuzasadniona. To tylko pomnik. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie można już zarabiać na koszty utrzymania. Dotyczy to na przykład restauracji w zabytkowym budynku.
Zanim kupisz budynek objęty ochroną zabytków, porozmawiaj z właściwym urzędem ds. zabytków. Tam możesz dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczą nieruchomości.

Możesz być także zainteresowany Renowacja zabytkowego domu

Jakie są zalety i wady ochrony zabytków??

Musisz więc dokładnie rozważyć, czy zabytkowy budynek jest dla Ciebie warty. Ponieważ konsekwencje mogą być niezwykle dalekosiężne. Niemniej jednak istnieją pewne zalety przemawiające za taką własnością.
 

Zalety

Jeśli wykonujesz prace remontowe lub remontowe przy zabytku, możesz odliczyć koszty od podatku. Ponadto Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) udziela wsparcia finansowego na zabytki architektury. Możesz również uzyskać tańsze pożyczki od KfW.
Ale to nie wszystko. Mienie objęte ochroną zabytkową ma stabilną wartość. Z reguły to się nie zmniejsza. W niektórych przypadkach wartość nawet wzrasta z biegiem lat. Jeśli nie chcesz samodzielnie wprowadzać się do budynku, zabytkowe domy często osiągają wyższy dochód z wynajmu.

Remontując wnętrze zabytkowego budynku masz trochę więcej swobody. Ale koniecznie skontaktuj się z biurem zabytków.

Zdjęcie: iStock / Charday Penn

niekorzyść

Ale tam, gdzie są zalety, są też wady. Należy o tym pamiętać przy zakupie pomnika. Przy każdym remoncie należy wziąć pod uwagę konsultację z urzędem zabytków. Czasami nakłada to surowe warunki na to, co możesz zmienić i jak. Zwiększa to również koszt konwersji, ponieważ w niektórych przypadkach trzeba zatrudnić specjalistów.
Stare budynki zwykle nie są dobrze izolowane, a modernizacja nie jest dozwolona ze względu na ochronę zabytków. W efekcie trzeba liczyć się z wysokimi kosztami ogrzewania. Inne koszty utrzymania są zwykle wyższe niż w przypadku nowych budynków.
Inną ważną kwestią jest to, że jako właściciel musisz dbać o pomnik. Prowadzi to również do dalszych kosztów, które sprawiają, że rzekoma okazja jest droższa.

Jak budynek staje się pomnikiem??

Kiedy budynek staje się zabytkiem, decyduje organ ochrony zabytków danego kraju związkowego:. Nieruchomość musi w tym celu spełniać szereg punktów. Jednym z nich jest to, że budynek ma znaczenie historyczne. Obejmuje to również odniesienie do kultury regionalnej.
 

Kiedy dom jest wymieniony??

Inne aspekty, które mogą prowadzić do ochrony zabytków, mają znaczenie artystyczne, urbanistyczne, techniczne lub naukowe. Jest to ustalane indywidualnie dla każdego budynku. W porównaniu z samochodami, które stają się klasycznymi samochodami 30 lat po pierwszej rejestracji, nie ma określonego wieku domów. Nie ma również stałych specyfikacji, jakich nieruchomości nieruchomość potrzebuje do ochrony zabytków.

Celem ochrony zabytków jest zachowanie historycznego wyglądu zabytków kultury. 

Zdjęcie: iStock/Cameris

Czy można ubiegać się o ochronę zabytków??

Jeśli uważasz, że Twój dom powinien zostać wpisany na listę, po prostu złóż wniosek do właściwego organu ochrony zabytków. Zapewnia to przegląd budynku na miejscu. Na podstawie ww. punktów organ podejmuje decyzję, czy nadaje się do ochrony zabytków. Jeśli spełnia kryteria prawa ochrony zabytków Twojego państwa, zostanie wpisany na oficjalny wykaz zabytków.

Czy można cofnąć ochronę zabytków??

Jeśli nieruchomość znajduje się na liście, nie musi być na zawsze. Są sposoby na usunięcie domu z listy zabytków. Nie jest to jednak łatwe. Jako właściciel musisz wyjaśnić, dlaczego zabytkowy dom powinien być pozbawiony ochrony. Do tego potrzebny jest dowód, że przyczyny, dla których zgłoszono wówczas ochronę zabytku, już nie istnieją.

Jedną z możliwości jest pozwanie za nieracjonalność odbioru. Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG) zastrzegł w 2002 r., że ochrona zabytków nie jest dozwolona za wszelką cenę. Podstawą był dziesięcioletni spór prawny o willę z 1888 r. Właściciel chciał go zburzyć w 1980. Argument: konserwacja i gospodarcze wykorzystanie nie są już uzasadnione. Miasto ogłosiło willę zabytkiem kultury. Właściciel podjął działania przeciwko temu i był tuż przed BVerfG. Dom jest nierozsądny i powinien zostać zburzony. Konserwacja zabytków musiała zejść na dalszy plan dla rozsądku dla właściciela.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here