Wejście do inteligentnego domu”,

  • Centralne urządzenie sterujące do programowania: jednostka sterująca dostawcy elektroniki inteligentnego domu lub komputer PC - teraz często wystarczy aplikacja na tablet lub smartfon.
     
  • Urządzenia wykonujące czynności: czujniki ruchu i kamery monitorujące, termostaty i czujniki zagrożeń, napędy rolet i otwieracze drzwi, systemy oświetleniowe, głośniki multiroom itp.
  • Zasilanie siłowników: sieć, gniazdo, akumulatory lub baterie, może ogniwa słoneczne.
  • W przypadku termostatów bezprzewodowych i innych czujników na początku nie jest potrzebna sieć - można je również obsługiwać indywidualnie lub za pomocą jednostki sterującej. Należy skonfigurować sieć domową z routerem i siecią WLAN, aby uzyskać dostęp przez Internet, za pomocą komputera lub telefonu komórkowego. Drukarki i faksy w domowym biurze również się z tego cieszą.

Które rozwiązanie inteligentnego domu mi odpowiada?

Budujesz nowe lub zasadniczo remontujesz? Jeśli chcesz również sterować ogrzewaniem lub żaluzjami przez Internet lub aplikację na telefon komórkowy i cieszyć się muzyką i filmami w całym domu, powinieneś od samego początku poprowadzić w całym domu stałe kable sieciowe (Ethernet). Komfort bez dużego nakładu pracy ręcznej? Tylko brak brudu budowlanego w mieszkaniu, ewentualnie do wynajęcia! Następnie użyj normalnej sieci elektrycznej (Powerline). A może po prostu WiFi, które i tak prawdopodobnie masz już w domu. W razie potrzeby routery mesh stabilizują sygnał.

Inteligentny dom sprawia, że ​​dom jest mądrzejszy i możesz wygodnie sterować wszystkimi urządzeniami z sofy.

Zdjęcie: iStock / Eoneren

Kto pomoże mi rozpocząć pracę z inteligentnym domem??

Możesz też samodzielnie zamontować czujniki radiowe lub ich centralne sterowanie, bo to bardzo proste (a krok po kroku staniesz się mądrzejszy). Tutaj możesz przeczytać, jak skonfigurować swój inteligentny dom w sześciu krokach. Twoja córka lub sąsiad może z łatwością zainstalować sieć WLAN i inne komponenty sieciowe. Entuzjastyczni programiści mogą zbudować własny inteligentny dom. Wszyscy inni powinni pozyskać eksperta do bardziej złożonych zadań. I tutaj ważne jest, aby zapytać znajomych: kto kogoś zna? Zasadniczo kwestionowani są elektrycy lub inżynierowie elektrycy. Ale niektórzy informatycy myślą zbyt abstrakcyjnie dla tak prostych zadań, jak automatyka domowa. Z drugiej strony, wielu czeladników elektryków tak głęboko zagłębiło się w tę technologię, że będą ci dobrze służyć.

Czy wszystkie elementy inteligentnego domu działają??

Różne standardy wciąż konkurują. Producenci nawiązują sojusze w celu znalezienia jednolitych rozwiązań – w ramach tych urządzeń urządzenia powinny ze sobą współgrać.

  • W miarę możliwości wyposaż swój dom w modele jednego producenta.
  • Zapytaj sprzedawcę lub planistę, czy produkty, które zamierzasz kupić, mówią tym samym językiem i sprawnie ze sobą współpracują - i uzyskaj na to pisemną gwarancję.
  • Upewnij się, że specjalista zna dostępny sprzęt.

Co powiesz na elektrosmog w inteligentnym domu?

Moc transmisji komponentów inteligentnego domu, na przykład termostatów (433 lub 868 MHz), mieści się w zakresie miliwatów na urządzenie. Nie wysyłają stale do siedziby głównej, ale są taktowane; Zasięg i moc transmisji ograniczona do kilku metrów. Ponadto nie znajdują się w bezpośredniej bliskości ciała (w przeciwieństwie do myszy bezprzewodowej). W odległości dziesięciu cm obciążenie spada o 90 proc., ze 100 cm nawet o 99,5%.

Ile będzie mnie kosztowało rozpoczęcie pracy z inteligentnym domem??

Jak zawsze, koszt inteligentnego domu zależy od tego, czego od niego oczekujesz. Przy budowie nowego budynku lub całkowitym jego remoncie istnieje tendencja do robienia tego „jeżeli cokolwiek, to zrób to dobrze” – czyli do wyboru rozwiązania przewodowego i całkowitej automatyzacji gospodarstwa domowego (m.in. rozbudowany system alarmowy, sterowanie markizami, itp.). To zwiększa koszty budowy i konwersji o 10.000 do 30.od 000 euro w górę. To nie tyle elektronika jest droga, co silniki, które wykonują określone czynności.
Bezprzewodowe systemy do modernizacji (dla inteligentnych domów w starych budynkach lub wynajmowanych mieszkań) to od 500 do 5.000 euro - w zależności od wielkości domu i pożądanych funkcji komfortu. Jeśli zaczynasz od małych rozmiarów i stopniowo się rozwijasz, nie ma to większego znaczenia.

Być może zainteresuje Cię także Bezpieczeństwo Wystawione na próbę: Jak bezpieczny jest inteligentny dom? Bezpieczeństwo inteligentnego domu: te problemy wciąż wymagają rozwiązania Dom i technologia Najlepsze systemy inteligentnego domu w porównaniu testowym 2021

Wejście do inteligentnego domu z Fritz!skrzynka

Fritz należy do wielu gospodarstw domowych!Box jest niezbędnym inwentarzem, ponieważ łączy w sobie wiele ról (w różnych modelach): centrala telefoniczna, router dostępu do Internetu, Ethernet w domowym biurze, źródło własnej sieci bezprzewodowej - i wreszcie rozszerzalny rdzeń sterowania w inteligentnym domu. Dostaje posiłki od Fritza!Wzmacniacz WiFi DVB-C (około 100 euro): wzmacnia sygnał WiFi i zapewnia lepszy odbiór na większych odległościach. Oferuje również możliwość dystrybucji sygnału DVB-C do tabletów, smartfonów i komputerów PC: strumieniuje programy kablowe do odbiorników w sieci domowej. 

Fritz!Box to nie tylko centrala, ale oferuje router do dostępu do Internetu i Ethernetu w domowym biurze. 

Sterowanie domem z urządzenia mobilnego

Dzięki inteligentnym urządzeniom domowym Mydlink oraz bezpłatnej aplikacji tablety i smartfony stają się centrum sterowania. Mydlink Home Smart Plug (około 45 euro) integruje jedno urządzenie z istniejącą siecią WLAN: możesz włączać i wyłączać dowolne urządzenie z dowolnego miejsca za pośrednictwem aplikacji (i przez Internet), monitorować jego zużycie energii i konfigurować harmonogramy. Czujnik ruchu Mydlink Home WiFi (około 40 euro) wykrywa ruchy i aktywuje urządzenia podłączone do inteligentnych wtyczek (na przykład światła, gdy przechodzisz obok nich) lub zgłasza to na urządzeniu mobilnym, jeśli coś się poruszy podczas Twojej nieobecności w domu, co powinno nie być.

Mydlink Home Smart Plug służy do integracji urządzenia z siecią WLAN. (w prawo)
Czujnik ruchu Mydlink Home WiFi wykrywa ruchy i włącza światło. (Lewo)

Zdjęcie: Mydilink

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here