Podłogi designerskie: jaka jest różnica między LVT, winylem i PCV?

Co znajduje się na podłodze projektowej?

Podłogi Design są elastyczne, sprężyste i rozciągliwe - a to ze względu na ich strukturę: podkład z tworzywa sztucznego, warstwa nośna z juty, korka, pianki lub polaru, po której opcjonalnie następuje wkładka stabilizująca, warstwa nadruku i warstwa wierzchnia, którą można zwieńczona ochronnym wykończeniem. Plastikowa warstwa spodnia podłóg dekoracyjnych wykonana jest za pomocą spoiw chemicznych. To one nadają pokryciom swoje nazwy, ponieważ najpopularniejsze rodzaje podłóg designerskich niewiele różnią się od siebie pod względem produkcji. Główny środek wiążący nadaje nazwę podłodze projektowej.
Jednak to właśnie te spoiwa i plastyfikatory domieszane do plastiku wielokrotnie sprawiają, że właściciele domów unikają kupowania designerskich podłóg - boją się potencjalnie szkodliwych oparów z wykładzin podłogowych, takich jak formaldehyd. Jednak niezwykle niebezpieczne środki nie mogą być już używane w Unii Europejskiej. A pozostałe, jeśli w ogóle są nadal stosowane, muszą mieścić się w prawnie określonych wartościach granicznych.
Zalecamy zwrócenie uwagi na Błękitnego Anioła przy zakupie podłogi designerskiej oraz na to, aby wykładzina podłogowa została wyprodukowana w Niemczech lub innych krajach europejskich. W najlepszym przypadku podłoga designerska posiada oznakowanie ekologiczne, które daje pewność zakupu podłogi bez toksycznych oparów. Wielu producentów oferuje zdrowe, ekologiczne podłogi w celu wprowadzenia na rynek designerskich podłóg.
 

Kupując podłogę designerską, szukaj certyfikowanych uszczelek, takich jak Blue Angel.

Zdjęcie: iStock/HappyNati

Która podłoga designerska jest najlepsza?

Do najpopularniejszych podłóg designerskich należą następujące trzy wykładziny: podłoga PCV, podłoga winylowa i podłoga LVT.
 

 • Podłoga PCV
  Skrót PVC to skrót od nazwy tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest osłona: polichlorek winylu. Jednak w dzisiejszych czasach podłoga PCV niekoniecznie musi zawierać tę substancję - zamiast polichlorku winylu podłoga może mieć również wykończenie z politereftalanu etylenu (PET). Podłoga PCV jest uważana za pierwszą podłogę z tworzywa sztucznego – została rozwinięta i zamontowana już w latach 60., co czyni ją ojcem dzisiejszych podłóg designerskich.
   
 • Podłoga winylowa
  Podłoga winylowa to nazwa nowszej wykładziny podłogowej, która jest również wykonana z polichlorku winylu. Podłoga winylowa znana jest również jako nowoczesna podłoga PCV, ale z dodatkiem plastyfikatorów jest znacznie bardziej miękka i sprężysta niż oryginalna. Ponieważ rozwój tego produktu nie stanowi problemu w wilgotnych pomieszczeniach, nadaje się również jako podłoga w łazience lub jako element przyciągający wzrok w kuchni.
   
 • Podłoga LVT
  Nazwa LVT oznacza luksusową płytkę winylową, po niemiecku luksusową płytkę winylową i jest najnowszą designerską podłogą. Podłoga LVT to również syntetyczna wykładzina podłogowa, ale ta nowoczesna wersja wykorzystuje poliuretan jako środek wiążący. Pozornie prawdziwe podłogi LVT imitują każdy inny rodzaj podłogi pod względem koloru, struktury i słojów. Dzięki reprodukcji fototechnicznej musisz bardzo uważnie przyjrzeć się, czy jest to prawdziwa drewniana podłoga, płytki ceramiczne, betonowe lub kamienne, dywan lub metalowa kratka - czy podłoga LVT. W przeciwieństwie do podłóg PCV i winylowych, podłogi LVT są dostępne tylko jako podłogi z desek, desek lub płytek, a nie jako towary rolowane, co zwiększa efekt iluzji wizualnej.

Podłogi Design są dostępne w różnych wzorach i mogą nawet imitować podłogi drewniane. 

Zdjęcie: iStock / alfexe

Zalety i wady PVC i winylu

Ale nie wszystkie podłogi designerskie są takie same. lub? A gdzie zalety, a gdzie wady designerskich podłóg? Porównaliśmy dla Ciebie podłogi PCV, winylowe i LVT:

Zalety podłogi PCV Wady podłogi PCV
 • Odporny i łatwy do czyszczenia
 • Najtańsza podłoga designerska
 • Odporne na wilgoć
 • Towary rolowane i łatwe do układania
 • Możliwych wiele kolorów i motywów
 • Może być stosowany na starą podłogę
  być przeniesionym
 • Izolacja od dźwięków uderzeniowych
 • Plastikowa podłoga
 • A
  wymagana jest płaska powierzchnia
 • Może się zmieniać z biegiem czasu
  odbarwić i odbarwić
 • Klej i podłogi
  są trudne do usunięcia
Zalety podłóg winylowych Wady podłóg winylowych
 • Bardzo łatwa w utrzymaniu
 • Antypoślizgowa
 • W wielu kolorach i wzorach
  kupić
 • Również w wersji odpornej na wilgoć
  Kupić warianty
 • Redukcja hałasu o bardzo
  dobra izolacja akustyczna kroków
 • Można łatwo w systemie klikania
  na starej podłodze wyłożonej kafelkami
  być przeniesionym
 • Małe dziury mogą nawet
  być naprawionym
 • Plastik, a nie naturalny materiał
 • Może zawierać plastyfikatory
 • Potrafi się przebić silny
  Przebarwienia pod wpływem promieni słonecznych
 • Czy wgniecenia od poważnych?
  Zdobądź meble
 • Muszą być usuwane jako odpady niebezpieczne
 • Trudne do usunięcia kleju

Jakie są różnice między podłogami PCV i winylowymi?

W porównaniu z podłogą winylową podłoga PCV jest nieco bardziej nieporęczna, ponieważ podłoga winylowa zawiera więcej plastyfikatorów. Najczęściej podłogi PCV kosztują mniej w rolkach niż podłogi winylowe, które rzadziej sprzedaje się na metry, ale częściej do prywatnych gospodarstw domowych w postaci desek, desek podłogowych lub płytek – niektóre z systemem na klik, ponieważ rdzeń podłogi winylowej jest w każdym przypadku W zależności od modelu i producenta płyta pilśniowa podobna do podłogi laminowanej. Według producentów systemów ogrzewania podłogowego jest to bardziej utrudnienie, jeśli chcesz mieć taki system ogrzewania w swoim domu. Zalecają klejenie designerskich podłóg na płasko na podłodze, a nie układanie ich w systemie na klik – czyli na metry czy wykładzinę PCV lub winylową lub jako pojedyncze płytki bez płyty pilśniowej.

Zalety i wady podłogi LVT

Zalety podłóg LVT Wady podłóg LVT
 • Czy optycznie każdy inny
  Naśladuj podłogę
 • Spoiwo mniej agresywne
  niż w przypadku podłóg PCV i winylowych
 • Płytki mogą być indywidualnie
  być zastąpionym,
  czy powinno być uszkodzenie?
 • Solidny i trwały
 • Zmniejsza hałas
 • Podłogi z tworzyw sztucznych,
  brak naturalnego materiału
 • Najdroższa designerska podłoga

Jakie są różnice między podłogami LVT a klasycznymi podłogami PCV?

Największą różnicą są mniej agresywne spoiwa stosowane w podłodze LVT. Jednak niektóre podłogi PCV lub winylowe są całkowicie uzasadnione ekologicznie. Ponadto podłoga LVT jest dostępna tylko jako płytka, deska lub deska, a nie na metry. Szczegółowa imitacja podłogi z drewna, kamienia lub płytek jest jeszcze wyraźniejsza w przypadku podłóg LVT niż w przypadku podłóg PCV lub winylowych. Ponieważ większość podłóg LVT układa się za pomocą systemu zatrzaskowego, należy dokładnie dowiedzieć się, jak model radzi sobie z ogrzewaniem podłogowym. W zasadzie płytki nie stanowią problemu, ale podłoga klejona bezpośrednio na podłodze osiąga lepsze wartości kaloryczne.

Ile kosztują podłogi projektowe?

Ponieważ aspekt finansowy również odgrywa rolę przy wyborze podłogi, podsumowaliśmy koszty podłóg projektowanych w tabeli.
Porównując różne rodzaje wzorniczych podłóg i ich ceny, należy zwrócić uwagę na całkowitą grubość wzorniczej podłogi i grubość warstwy użytkowej. Generalnie jest to od 0,3 do 0,7 milimetra – jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana, należy preferować grubszą wersję. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenie designerskiej podłogi.

Pozycja kosztu podłogi na metr kwadratowy
(w tym. Wersja organiczna)
Podłoga PCV (towar rolowany) od 6,95 euro do 70 euro
Podłoga winylowa (artykuły zwijane i pojedyncze części) od 8,99 euro do 60 euro
Podłoga LVT (poszczególne części) od 19,40 euro

Jak układać podłogi designerskie?

Ze względu na niewielką wysokość, wynoszącą kilka milimetrów, podłogi designerskie są popularnym wyborem w przypadku nowych podłóg, zwłaszcza podczas renowacji, ponieważ można je łatwo układać na starej podłodze bez konieczności mozolnego ich usuwania. Na przykład możesz pokryć stare płytki nową podłogą winylową – to pięć najczęstszych błędów. Ogólnie rzecz biorąc, podłogi designerskie mogą być również układane przez mniej doświadczonych majsterkowiczów bez własnego warsztatu - na przykład wykładzinę podłogową LVT można przyciąć ostrym nożem.

Być może zainteresuje Cię również Remodeling Układanie laminatu na płytkach: W ten sposób można przeprojektować Bauwissen Screed: Wszechstronność pod podłogami Budowanie z drewna Uszczelnianie podłóg drewnianych: W ten sposób powierzchnia staje się piękna

Jedyna przeszkoda: W przypadku designerskich podłóg podłoże musi być wcześniej dokładnie przygotowane – często obejmuje to naprawę starej podłogi, szpachlowanie i wyrównanie, a jeśli chcesz położyć designerską podłogę na starych płytkach, designerska podłoga schodzi z rolki i nie nie posiadają systemu na klik, zalecamy zamknięcie fug między płytkami - w przeciwnym razie w nowej podłodze z wzorem pojawią się wgniecenia. Po zakończeniu tej pracy i usunięciu starych listew przypodłogowych towar w rolce można po prostu przykleić do podłogi. W wersji samoprzylepnej lub ze specjalnym klejem. Jeśli zdecydowałeś się na designerską podłogę w kształcie deski, deski lub płytek, w wielu przypadkach możesz ją ułożyć za pomocą prostego systemu zatrzaskowego, jak w przypadku laminatu, lub zlecić dostawę nowej designerskiej podłogi w postaci wstępnie przyciętych pasów, aby można ją było przykleić do podłoga od razu. Więcej wskazówek dotyczących układania podłogi winylowej znajdziesz w naszym artykule.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here