10 najbardziej niezwykłych budynków na świecie”,

Hotel z domkami na drzewie Mirrorcube w Szwecji jest jednym z najbardziej niezwykłych domów na drzewie i zajmuje 10. miejsce?.

Zdjęcie: Åke E: syn Lindman

9 miejsce: Wykusz ze szklanych pryzmatów, Niemcy

Delikatne zadanie wszczepienia dużego nowego budynku w starym centrum Ulm: Sparkasse Ulm chciał pokazać, że podczas budowy szanuje historyczne otoczenie, ale nadal wykazuje nowoczesność. Architekci ze Stuttgartu LRO przyjrzeli się szczególnie masywnemu ceglanemu budynkowi po przeciwnej stronie. Stulecie. Planiści odeszli 125.000 czystych starych cegieł, użyj ich jako klinkieru licowego i stwórz w ten sposób relację ze starym. 21. Century utwierdza się w oknach wstęgowych z polerowanymi ramami ze stali nierdzewnej: okiełznana dynamika zygzaków. W międzyczasie szklany pryzmat przylega do drugiego. Okna otwierają się do wewnątrz od strony zewnętrznej. Odzwierciedla się renesansowy budynek: stare łączy się z nowym. 

Zyskanie przestrzeni: Okna wykuszowe sprawiają, że wszystkie biura, szczególnie te wąskie, wyglądają o wiele przyjemniej.

Zdjęcie: Stuttgart Architects LRO

8 miejsce: fotowoltaika w kształcie gąsienicy, Niemcy

Marburg chciał zbudować nowe centrum opieki dziennej, które generowałoby więcej energii niż zużywało. Andreas Sedler z Opus Architekten zabrał ze sobą planistę energetycznego z „ee concept”, spin-off z TU Darmstadt, na pierwsze dyskusje. Dwukondygnacyjny budynek został postawiony w miejscu, w którym wyskakuje w terenie: dzieci wybiegają na zewnątrz na poziomie gruntu powyżej i poniżej. Zakłady komunalne powinny obsługiwać system słoneczny na płaskim dachu, opowiadając się za podwyższonymi modułami ze względu na zysk. Planistom energetycznym nie podobała się wynikająca z tego mniejsza efektywność powierzchni. Dlatego woleli złożyć dach w optymalne, postrzępione krawędzie - podobnie jak elewacja. Dalsze zalety: Fałdy przełamują kubaturę budynku i tworzą przyjazne dzieciom wrażenie małych domków ustawionych jeden obok drugiego. Wynik: Nasze ósme miejsce wśród najbardziej niezwykłych domów na świecie.

Gąsienica słoneczna: + e-Kita zyskała swój przydomek podczas fazy planowania. Przenosi 354 moduły słoneczne.

Zdjęcie: Eibe Sönnecken

7 miejsce: statek kosmiczny na poddaszu, Szwajcaria

Efekt jest niezawodny: wchodzisz po schodach i czujesz się jak w innym świecie - a dokładniej jak w statku kosmicznym. Wściekła, pofałdowana konstrukcja, składająca się głównie z trójkątów, zakrzywia się w głąb pokoju, zawęża go do pasa, a następnie wybrzusza się pośrodku w dwie potężne lukarny, które są niezwykle szerokie. Pozornie nieskończona sekwencja ułożonych obok siebie płyt MDF, które łączą się w punkt zagięcia i tworzą jaskinie na dwa łóżka. Tylko podłoga jest płaska i przyjazna dla stóp. Wszystko świadczy o wirtuozowskich umiejętnościach Baier Bischofberger Architects i nerwowych rzemieślników. Właśnie to chcieli osiągnąć planiści: miejsce odosobnienia bliżej nieba niż ziemi. Jeśli przyjrzysz się uważnie, odkryjesz w przestrzennej rzeźbie drzwi: duże prowadzą z wąskich przejść do pomieszczeń takich jak sauna, prysznic i toaleta, małe zapewniają miejsce do przechowywania. Południowa lukarna (po prawej) wysuwa się z ceglanej powierzchni tradycyjnego dachu dwuspadowego: stamtąd możesz patrzeć na Jezioro Zuryskie bez skręcania szyi. Naprzeciw stanowisko pracy w lukarnie północnej i biblioteka na szczycie zachodnim. Zasłużone siódme miejsce na naszej liście najbardziej spektakularnych domów!

Czapka-niewidka: Sauna, prysznic, schowek, toaleta i, co nie mniej ważne, rzeczywista konstrukcja dachu są ukryte za obwiednią pomieszczenia.

Zdjęcie: Roger Frei, Zurych

6. miejsce: ramy okienne o strukturze plastra miodu, Francja

Miasto Nantes chciało ułatwić start-upom trudne początki i zatrzymać aktywnych, odważnych działaczy w mieście - dzięki architektonicznemu arcydziełu: centrum technologiczne „Hub Creatic” dla 70 start-upów zostało zbudowane na krawędź kampusu uniwersyteckiego, którzy płacą stosunkowo niski czynsz za swoje lokale od 16 do 185 metrów kwadratowych. Architekci Tetrarc otoczyli trzy piętra robocze miodowo-żółtym kolorem, ponieważ życie w nich przypomina ul: tętni życiem i brzęczeniem, albo wycofujesz się w plaster miodu i czerw. Ponieważ użytkownicy opracowują nowe pomysły na technologię informacyjno-komunikacyjną i często siedzą przed ekranem, potrzebna była dobra ochrona przeciwsłoneczna. Trapezowe listwy zaginają się wokół tych samych okien, ale każda rama różni się od sąsiada. Te ramki chronią również i utrzymują żółte żaluzje.

Perspektywa: Pomimo różnorodności, lamelowe ramy dają rytmicznie uporządkowaną elewację.

Zdjęcie: Stéphane Chalmeau

5 miejsce: kryształ na mini posesji, Japonia

„Materiał przemawia, słucham” – mówi Yasuhiro Yamashita z Atelier Tekuto. Rzucił kryształ w piasek i patrzył, jak się utknął. Tak powstał kształt zadaszonego miejsca parkingowego. To było jedno z życzeń klienta. Miał jeszcze dwa: maksymalny zysk w przestrzeni we wzorowej architekturze – na małej, ostrokątnej działce o powierzchni 44 m2 w centrum Tokio. Oczywiście należało też przestrzegać przepisów budowlanych. Dlatego architekt odciął wszystkie rogi i zeszlifował powierzchnie jak kryształ. Tak powstało nasze piąte miejsce najbardziej niezwykłych domów: ciekawy wielokąt o powierzchni mieszkalnej 86,2 m2 na czterech kondygnacjach, jeden z nich w piwnicy. Wewnątrz Yamashito wyciągnął wszystkie przystanki, aby umożliwić przewiewne życie: przestrzenie powietrzne i galerie, meble na zamówienie, kilka ścianek działowych - prawie niewidocznych przez lustra, jak puzzle z obrazkami.

Maksymalna objętość dzięki sprytnemu składaniu, pomimo miejsca parkingowego. Duże okno od południa.

Zdjęcie: Jimmy Cohrssen

4 miejsce: Fasada planowana cyfrowo, USA

Misterne elewacje charakteryzują budynek i jego otoczenie. Pozostają w pamięci. Jednak czas, koszty i dokładność dopasowania są często trudne do kontrolowania. Andreas Fuchs (architekt wykłada na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Rhein-Main w Wiesbaden) założył platformę badawczą „Fat Lab”. W ten sposób opracowano „System parametryczny” dla i wraz z firmą okienną i fasadową Schüco. Po dwóch latach dostępna była cyfrowa biblioteka podstawowych modułów. Ich geometria jest elastyczna: zamiast linii, punktu lub powierzchni? Diament zamiast kwadratu? Zakrzywiona fasada? Wszystko jest możliwe. Każda zmiana jest rejestrowana w postaci danych, w tym koszty. Dane sterują również maszynami CNC podczas produkcji. W tym przykładzie przesuwana jest tylko krawędź, w której spotykają się cztery ściany elementów. Efektem jest nasze czwarte miejsce wśród najbardziej niezwykłych domów na świecie.

Przełom: łańcuch wartości oparty na danych zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia największą możliwą różnorodność form.

Zdjęcie: Schüco

III miejsce: stary budynek ze złotą maską, Niemcy

Biuro w domu z lat 80. w Lorsch nie było dobrą wizytówką architekta: banalna fasada ulicy, czterokrotnie przebita standardowymi oknami. Ze względów ekonomicznych nie było mowy o zburzeniu, więc: uzupełnij zapasy. Od wejścia osobna zewnętrzna klatka schodowa wspina się teraz z garażu na dach, gdzie urządzono gabinet, aneks kuchenny i toaletę. Wewnętrzne schody wspinają się wyżej na nowe najwyższe piętro, gdzie biuro oferuje niezakłócony widok na wschód od Bergstrasse. Architekt Dirk Helwig złożył drewnianą konstrukcję na starą substancję. W ten sposób spełnił wymogi prawa budowlanego i osiągnął maksymalną kubaturę pomieszczenia. Cecha szczególna: każdy obszar został strategicznie wygięty. Spad nad drzwiami wejściowymi pełni funkcję daszka np. zasłaniając uskok budynku i zyskując przestrzeń wewnątrz. Przez okno widać miejsce parkingowe. Klient oznaczył i zabezpieczył nowe elementy drewniane gontem metalowym: świecą na złoty kolor na słońcu i wydają się prawie szare w cieniu. To wyraźnie pokazuje, co zostało dodane. Złożona konstrukcja obejmuje stary budynek, który pozostał bez zmian. Rezultatem było ekscytujące połączenie starego i nowego oraz jednego z najbardziej niezwykłych domów na naszej liście dla nas.

Asymetria: Zewnętrzna klatka schodowa łączy się na górze i na dole - również optycznie. Dwie kondygnacje w białym otynkowanym starym budynku pracują osobno. 

Zdjęcie: Kristof Lemp

2. miejsce: Kosmiczny cud na Rebberg, Szwajcaria

Piękny południowy stok z drzewami wiśni i winorośli, stromy i 291 metrów kwadratowych, do uprawy pozostało tylko 5 na 9 metrów. Wolnostojące domy jednorodzinne wymagają około 500 metrów kwadratowych. Ta trudna działka była zachętą dla architektów z Regensberg L3P do uwolnienia swojej kreatywności i zaprojektowania jednego z najbardziej niezwykłych domów, który zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu.
Budynek jest zgodny z kształtem posesji: równoległobok wyginający się wprost do ulicy. Jeśli masz mało miejsca, potrzebujesz również najcieńszych ścian: rozwiązaniem były fasady ze szkła high-tech. Te zakrzywiają się w okna wykuszowe i zapewniają dodatkowe 18 metrów kwadratowych. Powierzchnia mieszkalna naziemna wzrosła do maksymalnie 82 metrów kwadratowych. Podłużna ściana z czarnego pigmentowanego betonu podtrzymuje jednospadowy dach i sufity, które składają się z naprzemiennych platform. Stopnie blokowe łączą te płyty. Tak składa się koce: dwa razy wzdłuż, raz w poprzek. Efekt: niskie, średnie kondygnacje na przemian z bardzo wysokimi pomieszczeniami. Wzorem była winorośl: środek nośny rozciąga od siebie płyty, a okna zwisają z nich jak winogrona na zewnątrz.

Grunty budowlane są rzadkie i drogie. Szansa dla odważnych: trudne nieruchomości, takie jak ta.

Zdjęcie: Vito Stallone

1. miejsce: Drewniana konstrukcja zintegrowana z klifem, Norwegia

Drewniane chodniki mają w kąpieliskach długą tradycję: z wody można dostać się do kabiny kąpielowej lub hotelu bez męczenia nóg przez gorący piasek. W Kleivan w Norwegii pojawił się inny problem: strome i ostro zakończone skały uniemożliwiły bezpieczne wejście.
Prowadzi to do sprytnego pomysłu i na pierwsze miejsce na naszej liście niezwykłych domów: trzy wybiegi zaczynają się na wodzie jako drewniany taras. Nieregularnie kroczą nad wybrzeżem, wznosząc stoły i ławki w górę. Na szczycie klifu trio ponownie porusza się poziomo na różnych wysokościach, tworząc długą jadalnię na świeżym powietrzu. Następnie każdy zespół wykonuje kapar: powstały trzy sale, wykonane na zamówienie okna i drzwi zamykają otwarte boki lub łączą wnętrze. Taśmy wybiegają za budynkiem jak drewniany pokład. Schronisko z sauną i toaletą uzupełnia rodzaj skansenu: trzy opuszczone budynki sprzed ponad 100 lat - chata rybacka, stacja solenia dorsza i wytwórnia oleju z wątroby dorsza - zostały odrestaurowane.

Studenci z Oslo School of Architecture and Design AHO zaplanowali i zrealizowali "The Bands" jako pracę magisterską.

Zdjęcie: SCS Jeszcze bardziej ekscytująca architektura Wiedza o budynkach Filharmonia nad Łabą: Błyszczący punkt orientacyjny Hamburg iCampus w Monachium: Stary teren przemysłowy staje się innowacyjną dzielnicą Planowanie budynków Wielokąt Saary: architektoniczny punkt orientacyjny

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here