10 największych błędów przy tapetowaniu”,

Z tapetowaniem wiele może się nie udać. A ponieważ wpadki i błędy w tapetowaniu można naprawić tylko z trudem lub wcale, najlepiej jest ich unikać od samego początku.

Oto 10 najczęstszych problemów podczas tapetowania z ich irytującymi konsekwencjami - i oczywiście ze wskazówkami, jak można ich uniknąć dzięki dobremu przygotowaniu i starannej pracy.

Zdesperowany rzemieślnik: unikanie błędów podczas tapetowania © Tom Bayer, fotolia.com

Błąd tapetowania nie. 1: Niewłaściwe lub brakujące narzędzie

Mówi się, że tylko źli rzemieślnicy obwiniają narzędzie, które mają w ręku, gdy praca nie wypada zgodnie z oczekiwaniami. Ale to nie znaczy, że dobrzy rzemieślnicy nie potrzebują dobrych narzędzi. Raczej zapewniają, że nie musisz nawet zaczynać od złego lub złego narzędzia.

Jednym z najważniejszych narzędzi do tapetowania jest dobry, stabilny nóż (odcinacz) z wystarczającą ilością wymiennych ostrzy. Cienkie ostrza szybko stają się matowe i dlatego trzeba je często wymieniać. Samo zastosowanie się do tej rady zaoszczędzi ci wielu kłopotów z postrzępionymi krawędziami, nieczystymi przejściami i tym podobnymi. Ponadto zmniejszasz również ryzyko obrażeń, ponieważ znacznie więcej wypadków zdarza się z tępymi ostrzami i złymi nożami niż z ostrymi narzędziami, które bezpiecznie trzymają się w dłoni.

To, czego potrzebujesz, aby uzyskać dobre wyniki, to:

  • Pędzel do tapet, frędzel lub gumowy wałek do wygładzania tapety i wyciskania bąbelków,
  • wystarczająca powierzchnia (np. B. stół do tapetowania) do wklejania pasków oraz wystarczająco dużo miejsca, aby dobrze zagiąć wklejaną tapetę i pozostawić ją na czas namaczania
  • odpowiednia pasta, np. do specjalnych tapet (np. B. tapety z włókna szklanego, tapety z flizeliny) odpowiednia specjalna pasta.
Narzędzia do tapetowania © Stefan Weis, fotolia.com

Błąd tapetowania nie. 2: Niewystarczające przygotowanie ściany/sufitu

Błędy w pracach przygotowawczych często powodują, że tapeta nie trzyma się prawidłowo lub efekt jest nierówny. Ściana lub sufit muszą być gładkie, czyste, wolne od tłuszczu i kurzu oraz suche. Resztki starej tapety należy usunąć bez pozostawiania śladów. Podłoża silnie lub nierównomiernie chłonne lub piaskowe można wzmocnić lub wzmocnić preparatem gruntującym. być zrównoważonym. Aby zapobiec późniejszemu prześwitywaniu nieprawidłowości, możesz również przymocować podkładkę z włókniny lub odpad.

W przypadku naprawdę nierównych ścian lub trudnych powierzchni (np. B. Mur, tynk chropowaty lub drewno) całą powierzchnię należy zaszpachlować i wyrównać. Do tej pracy warto zatrudnić profesjonalistę, który przyzwyczai się do pracy z dużymi gładzikami lub szlifierką i potrafi to zrobić znacznie szybciej niż normalnie wyposażony majsterkowicz.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Błąd tapetowania nie. 3: Chaos na budowie

Tapetowanie to bardzo obszerna praca. Potrzebujesz więc wystarczająco dużo miejsca, a to zwykle można uzyskać tylko przez całkowite oczyszczenie pomieszczenia. Jeśli nie jest to możliwe, należy przynajmniej zakryć wszystko, co nie może się zakurzyć, kleić lub zamoczyć. Upewnij się również, że masz wystarczającą ilość świeżej wody, szmat, ścierek i wiader, aby zapobiec przywieraniu lub wysychaniu plam już po kilku minutach.

Od samego początku zwracaj również uwagę na zalecane czasy namaczania i odpoczynku, aby właściwie zorganizować pracę i nie popadać w gorączkowy pośpiech. I zapewnij wystarczającą ilość napojów i przekąsek dla siebie i swoich pomocników. Wtedy nie musisz opuszczać placu budowy po każdym kęsie lub łyku pomiędzy nimi i uszczęśliwić załogę i dać z siebie wszystko.

Błąd tapetowania nie. 4: Niewłaściwa pasta

Tapetowanie, rzemieślnicy nakładają pastę na ścianę © tunedin, fotolia.com

Potrzebujesz odpowiedniej pasty do każdego rodzaju tapety. Klej do tapet papierowych lub tapetowych nie da dobrego efektu w przypadku tapet flizelinowych lub tekstylnych (i odwrotnie). Dlatego należy uważnie przeczytać informacje producenta na opakowaniu lub zasięgnąć porady specjalisty, aby dobrać odpowiednią pastę do projektu tapetowania. Profesjonaliści zalecają, aby nie oszczędzać na paście, ale używać markowych produktów wysokiej jakości, zwłaszcza że koszty kleju do tapet są raczej niskie w porównaniu z samą tapetą.

Różne tapety wymagają innej pasty

Błąd tapetowania nie. 5: Pęcherze i zmarszczki spowodowane zbyt krótkim czasem ekspozycji

Zarówno pęcherze powietrzne pod tapetą, jak i zagniecenia na ścianie są częstymi konsekwencjami zbyt krótkiego czasu działania i nasiąkania kleju do tapet. Czas pracy pasty jest podany na opakowaniu tapety. Dlatego nie traktuj instrukcji producenta jako pomocy w interpretacji, ale jako obowiązujące przepisy. To bardzo proste: jeśli tapeta nie osiągnie wymaganego czasu namoczenia przed nałożeniem, będzie nadal rozszerzać się na ścianie i tworzyć bąbelki lub fałdy.

Jeśli po wyschnięciu utworzył się pęcherz, którego nie można już wypchnąć, rozetnij obszar nożem (dwa małe nacięcia krzyżowe), nałóż świeżą pastę pod krawędzie nacięcia i ponownie dokładnie wygładzaj. Jednak ten trik nie pomaga na zmarszczki - albo trzeba z nimi żyć, albo całkowicie wymienić prześcieradło.

Zmarszczki i pęcherze są wynikiem zbyt krótkiego czasu namaczania i działania pasty Notatka: W przeciwieństwie do tapet papierowych, tapety flizelinowe nie muszą nasiąkać. W przypadku tego typu tapet to nie tapeta, ale powierzchnia jest wklejana. Ponadto stabilne wymiarowo tapety flizelinowe nie pęcznieją, nie wypaczają się ani nie kurczą. Ale są droższe od tapet papierowych.

Błąd tapetowania nie. 6: Rosnące szwy

W rzeczywistości istnieją trzy różne błędy, które mogą spowodować ponowne otwarcie szwów tapety po wyschnięciu:

  • Tapeta nie została wystarczająco wklejona,
  • wstęga nie była równomiernie wklejona (często zbyt ostrożnie lub zbyt oszczędnie wykonuje się pracę na krawędziach, e. B. aby stół był mniej brudny, lub
  • Tapeta lub. Pasta wyschła zbyt szybko.
Trzy powody, dla których szew tapety może się później otworzyć

Unikaj irytujących rozwartych szwów napinających, nakładając pastę dokładnie i równomiernie, a podczas składania pasków upewnij się, że szwy nie są maksymalnie odsłonięte. Przeciągi lub zbyt duże upały na budowie również skracają czas schnięcia, dlatego lepiej jest mniej nagrzewać lub zamykać okna. Jeśli letnie słońce nagrzewa plac budowy, można temu przeciwdziałać większą ilością pasty.

Błąd tapetowania nie. 7: niechlujstwo w obszarach problemowych

Do pracy w trudnych obszarach (np. B. do czystej pracy na listwach przypodłogowych, do gniazdek lub włączników światła, usuń wszystkie listwy, panele itp. z dala. Nie musisz więc ciąć dokładnie tutaj, ale możesz po prostu później zakryć przejścia, a wszystko wygląda czysto i profesjonalnie. W przypadku instalacji elektrycznych należy wcześniej upewnić się, że nie ma napięcia: Wyłączyć/odkręcić bezpieczniki i przy pomocy testera napięcia sprawdzić, czy w rzeczywistości nie płynie już prąd. Zdobądź nowe gwoździe lub śruby do ponownego zamocowania nóżek lub śrub. Listwy przypodłogowe, wtedy oszczędzisz sobie problemów ze zużytymi lub wygiętymi egzemplarzami. W przeciwieństwie do tego, małe wkręty elektryczne można zwykle bez problemu wykorzystać ponownie - tylko uważaj, aby ich nie zgubić.

Rzemieślnicy tapetowani: absolutnie unikaj niechlujstwa w obszarach problemowych © Alex, fotolia.com

Błąd tapetowania nie. 8: próbka lub. Zgłoszenie zignorowane

W przypadku niektórych tapet z deseniem trzeba skleić paski w określony sposób, aby wzór ładnie się układał (powtarzał) na całej powierzchni. Zwróć uwagę na symbole tapety, które są wstawiane na początku i na końcu każdej rolki. Te ujednolicone piktogramy mogą wskazywać np., że trzeba co drugi pasek kleić „do góry nogami”, aby wzór i przejścia były poprawne. Lub, że jest to tapeta bezszwowa, którą można przykleić paski, gdy się pojawią. Najtrudniejsze są tapety z „podejściem naprzemiennym” – aby osiągnąć nieskazitelny efekt wizualny, warto zatrudnić malarza lub tapicera – zwłaszcza jeśli sam jesteś kompletnym początkującym w tej dziedzinie.

Jeśli chodzi o fototapety i próbki tapet, ważne jest, aby mieć odpowiedni kontakt, aby próbka była jak najlepiej wykorzystana. © Fotograf.ue, fotolia.com

Błąd tapetowania nie. 9: Tory stają się coraz bardziej krzywe

Większość majsterkowiczów intuicyjnie rozpoczyna tapetowanie w rogu, a następnie przesuwa się wzdłuż ściany, pas po pasie. Działa to, jeśli pierwsza krawędź jest w rzeczywistości prostopadła, a każdy rzekomo prosty kąt jest w rzeczywistości jeden. Jednak rzadko tak się dzieje, nawet w nowych budynkach. Błąd zwykle staje się widoczny dopiero, gdy część lub wszystkie paski już się sklejają - i wtedy jest już za późno na sensowne poprawki. Prostym rozwiązaniem jest użycie poziomicy lub pionu, aby upewnić się, że pierwszy pasek jest przyklejony pionowo.

Notatka: W razie potrzeby lut można szybko wykonać z gwintu i nakrętki śruby. Najbezpieczniej jest pracować w dwie osoby: jedna trzyma nić na ścianie lub suficie, druga nanosi oznaczenie, gdy koniec się zatrzyma.

Nie. 10: Skończyła się tapeta, pozostało jeszcze tyle ścian

Ten często występujący problem wynika zwykle z błędnej oceny lub obliczenia powierzchni muru lub. wymagana ilość tapety. Niestety przy ponownym zamawianiu istnieje dodatkowe ryzyko: Rolki z różnych partii (rozpoznawalne różnymi numerami produkcyjnymi) mogą różnić się kolorem, aby później były wyraźnie widoczne. Więc zmierz i oblicz sumiennie z wyprzedzeniem, a kupując tapetę, zawsze upewnij się, że numery produkcyjne są takie same dla wszystkich rolek.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here