10 największych błędów w instalacji elektrycznej”,

10 największych błędów w instalacji elektrycznej

Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Oznacza to, że instalacja elektryczna musi być wykonana przez firmę master. Każdy, kto jako doświadczony majsterkowicz chciałby wykonać część prac z branży elektrycznej, powinien bezwzględnie unikać następujących błędów w instalacji elektrycznej!

Elektryk w pracy © RioPatuca Images, fotolia.com

Błędne przekonanie 1: Po prostu zacznij

Oczywiście jako wprawny majsterkowicz możesz sam wykonać wiele prac manualnych podczas remontu. Nawet z instalacją elektryczną. Należy jednak zawsze pamiętać o jednej rzeczy: prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny i może być śmiertelny! Do wykonania instalacji elektrycznej potrzebna jest rozległa wiedza w następujących obszarach:

 • bezpieczeństwo
 • planowanie
 • Nauka o materiałach
 • Znajomość narzędzi
 • wykonanie
 • Regulaminy, normy i przepisy

Tak więc: szybkie rozpoczęcie pracy nie jest! Przede wszystkim zdobądź wiedzę i przekaż szczegółowe informacje. A dobre zaplanowanie z wyprzedzeniem instalacji elektrycznej to oszczędność czasu i pieniędzy.

NIE zaczynaj po prostu wykonywać prac elektrycznych, planuj ostrożnie Notatka: Proszę również zwrócić uwagę na artykuł „Instalacja elektryczna - co możesz zrobić sam?"I "Zasady bezpieczeństwa instalacji elektrycznych". aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Błędne przekonanie 2: Szybko . . .

Szybko odwieś lampę, wymień gniazdko lub włącznik i oszczędź sobie wyprawy do skrzynki bezpieczników. Wyjdzie. W najgorszym przypadku ten błąd może być fatalny! Prąd elektryczny jest niezwykle niebezpieczny! Dlatego bezpieczeństwo jest kluczowe!!

Przed przystąpieniem do pracy przy instalacjach lub liniach elektrycznych należy zawsze wyłączyć napięcie! Zasadniczo podczas pracy z elektrycznością obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

 1. Przed przystąpieniem do pracy przy urządzeniach elektrycznych wyciągnij wtyczkę zasilania.
 2. Zawsze wyłączaj zasilanie przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. Wyłączyć bezpiecznik należący do odpowiedniego obwodu.
 3. Przyklej etykietę informacyjną do skrzynki bezpieczników, aby zapobiec przypadkowemu ponownemu włączeniu bezpiecznika.
 4. Sprawdź, czy dany system nie jest pod napięciem. Odbywa się to za pomocą testera fazy lub napięcia.
 5. Ręce z dala od połączeń domowych i uszczelnionych liczników i głównych bezpieczników!
 6. Wykonywać tylko prace elektryczne, dla których dostępna jest specjalistyczna wiedza!
 7. Nie używaj, nie odłączaj ani nie usuwaj przewodu ochronnego do innych funkcji.
 8. Sprawdź działanie przewodu ochronnego po zakończeniu pracy.
Zasady bezpieczeństwa instalacji elektrycznych Instalacja elektryczna: zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać Bezpieczeństwo przede wszystkim: prace elektryczne należą do profesjonalistów: Zatrudnij ekonomicznego elektryka tutaj. WAŻNY: Nie bez powodu montaż instalacji elektrycznych jest jednym z mistrzowskich rzemiosł w Niemczech. Oznacza to, że instalacja elektryczna musi być wykonana przez firmę master i jest tematem tabu dla laików! Zakaz ten dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych w domu.

Błędne przekonanie 3: Instalacja elektryczna w starych budynkach podlega dziadkowi

Wielu właścicieli starych budynków odwołuje się do dziadka przy modernizacji instalacji elektrycznej. Twierdzą, że struktura, która kiedyś była legalna, może być nadal używana, nawet jeśli wymagania uległy zmianie.

Instalacja elektryczna w starym budynku © VRD, fotolia.com

Jest to jednak tylko częściowo prawda! W zasadzie nie można już twierdzić, że jest to „grandfathering” w przypadku systemów, które mają więcej niż 40 lat!

W dziedzinie elektrotechniki obowiązuje inaczej następująca regulacja: „Jeżeli instalacja elektryczna była zgodna z „ogólnie uznanymi zasadami techniki” w momencie jej tworzenia, ma miejsce formalne dziadkowanie. Wyjątki, w których dziadek nie ma zastosowania:

 • grożące ostre niebezpieczeństwo
 • istnieje wymóg dostosowania systemu
 • nastąpiła zmiana w użyciu
 • dokonano istotnych zmian
 • przeprowadzono rozszerzenie
W takich przypadkach należy zmodernizować instalację elektryczną

Błędne przekonanie 4: Wiele wtyczek zamiast nowych gniazd

Wiele wtyczek nie zastępuje brakujących gniazd! W żadnym wypadku nie wolno używać stałego rozwiązania ani nawet przełączać jednego po drugim. Korzystanie z wielu urządzeń za pośrednictwem wielu gniazd szybko przytłacza listwę zasilającą, co prowadzi do wytwarzania ciepła, a w najgorszym przypadku może wywołać pożar.

Jeśli nie ma wystarczającej liczby gniazd, lepiej później rozbudować istniejącą instalację elektryczną, np. o tzw. listwy przypodłogowe lub kanały instalacyjne natynkowe ze zintegrowanymi gniazdami.

Wystarczające obwody zapobiegają przeciążeniu

Błędne przekonanie 5: Jedno gniazdo mniej więcej nie ma znaczenia

Właściwe i perspektywiczne planowanie to połowa instalacji elektrycznej. Zaoszczędzi ci to później wielu kłopotów i kłopotów. Gniazdek lub gniazdek brakuje częściej niż myślisz - na przykład, gdy pomieszczenia są przearanżowane lub używane inaczej na przestrzeni lat.

Ponieważ po ukryciu obwodów i rozmieszczeniu różnych gniazdek, możliwe zastosowania domowej instalacji elektrycznej są ustalone na lata. Lepiej więc planować za dużo niż za mało w jednym gniazdku lub gniazdku ściennym lub sufitowym.

Ważne punkty przy planowaniu gniazdek

Błędne przekonanie 6: wystarczy jeden obwód na pokój

Popularna opinia jest po prostu błędna! Ponieważ zależy to od wykorzystania odpowiednich pomieszczeń. Na przykład w kuchni potrzeba kilku obwodów elektrycznych. Kuchenki elektryczne, parowary i płyty w kuchniach do zabudowy, które nie są zintegrowane z piekarnikiem w urządzeniu kombinowanym, wymagają stałego połączenia z własnym obwodem. Wszystkie inne urządzenia są podłączone przez gniazda. Aby nie przeciążać instalacji elektrycznej, wymagają one również podłączonego obciążenia większego niż 2.000 watów własnego obwodu. Należą do nich np. zmywarki i wiele urządzeń mikrofalowych.

Wiele dużych urządzeń elektrycznych wymaga własnego obwodu elektrycznego

Błąd 7: Wszystkie ściany muszą zostać podważone podczas remontu elektrycznego

W żadnym wypadku tak nie jest! Jeśli chcesz ułożyć instalację elektryczną pod tynkiem, możesz skorzystać z alternatyw. Kable można układać również w listwach przypodłogowych lub profilach sufitowych, aby podczas remontu cały dom nie zapadał się w kurz budowlany. Jeśli dom ma zostać doposażony w technologię inteligentnego budynku, zamiast układania przewodów sterowniczych można zainstalować słabszy standardowy system radiowy.

Błędne przekonanie 8: Błyskawica zawsze uderza w najwyższy punkt

Każdy, kto uważa, że ​​dopóki wieża kościoła jest wyższa od własnego domu, nie musi się martwić o uderzenie pioruna, jest w błędzie! Efekt ochronny wysokich budynków jest rażąco przeceniany. To mit, że piorun zawsze trafia w najwyższy punkt.

Jedyną skuteczną ochroną przed wyładowaniami atmosferycznymi jest prawidłowo zainstalowany system piorunochronny. Nawet uderzenia pioruna w promieniu do dwóch kilometrów trafiają do domu za pomocą kabli i powodują uszkodzenia spowodowane przepięciami. W wyniku tego mogą ulec zniszczeniu szczególnie wrażliwe urządzenia, takie jak komputery, telefony, a nawet telewizory. Wielopoziomowy system ochrony odgromowej, składający się z ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej, w kontrolowany sposób kieruje energię odgromową do ziemi i kompensuje przepięcia.

Piorun nie zawsze uderza w najwyższy punkt

Błędne przekonanie 9: Wykrywacze dymu są zbędne

Błąd z poważnymi konsekwencjami! Każdy, kto myśli, że może wyczuć zapach ognia na czas poprzez rozwój dymu lub poczuć go poprzez rozwój ciepła, bawi się swoim życiem! W wielu krajach związkowych czujka ognia lub dymu jest już obowiązkowa.

Czujnik dymu © Stockwerk, fotolia.com

Dwie trzecie wszystkich ofiar pożarów jest zaskoczonych podczas snu. Nie płoną, duszą się. Zatrucie dymem jest śmiertelne już po kilku sekundach. Wystarczy kilka głębokich oddechów. Czujka dymu uruchamia alarm w odpowiednim czasie i, w najlepszym przypadku, ratuje życie.

Czujniki dymu są również obowiązkowe w domach prywatnych

Błędne przekonanie 10: Automatyka domowa jest przeznaczona tylko dla nowoczesnych domów

Dziś każdy stary budynek można zamienić w inteligentny dom. Automatyka domowa to nic innego, że wiele procesów w domu odbywa się automatycznie. Inteligentna technologia myśli sama za siebie i np. automatycznie reguluje ogrzewanie po otwarciu okna.

Smart Home: Modernizacja automatyki © Artur Marciniec, fotolia.com

Obecnie istnieją proste rozwiązania radiowe, które łączą w sieć wszystkie komponenty technologii budynku. Wszystkie informacje są dystrybuowane między sobą za pośrednictwem odpowiednich interfejsów. System ten staje się inteligentny dzięki współdziałaniu urządzeń sterujących i regulacyjnych, takich jak regulatory temperatury pokojowej, czujniki ruchu, czujniki deszczu, wiatru i temperatury zewnętrznej, a także automatyczne napędy silnikowe np. do rolet.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here