Najlepsze wskazówki dotyczące wieszania zasłon ”,

Zapięć jest wiele, najbardziej wypróbowanymi i sprawdzonymi sposobami wieszania zasłon są drążki, drążki lub liny. Oprócz wielkości okna i architektury decydującym czynnikiem przy wyborze jest to, czy system zasłon ma być elegancko powściągliwy, czy też stanowić efektowny element dekoracyjny.

1. Karnisz

Mocowany do sufitu system szynowy dyskretnie wkomponowuje się w architekturę pomieszczenia i tym samym wysuwa zasłony na pierwszy plan. Przy tak prostej konstrukcji ten rodzaj podwieszania zasłon jest szczególnie elegancki, ponadczasowy i dyskretny, zwłaszcza gdy kolor i powierzchnia prowadnicy są dopasowane do sufitu. W przypadku nowych budynków lub później sufitów podwieszanych warto rozważyć osadzenie karniszy zlicowanej z tynkiem w suficie.
Systemy szynowe są dostępne w wersjach jedno- lub wieloprzebiegowych. Jeśli ma być przymocowana tylko jedna zasłona, wystarczy karnisz jednobiegowy; w przypadku zachodzących na siebie zasłon przesuwnych lub kombinacji różnych tkanin biegnących jedna na drugiej, zaleca się zastosowanie karnisza wielobiegowego. Za pomocą haków, rolek, ślizgaczy lub zacisków kurtyna jest prowadzona płynnie w szynach.
Szyna przed montażem jest szyta na wymiar i dopasowywana do danej sytuacji w pomieszczeniu. Z reguły karnisz powinien być o około 30 do 40 centymetrów szerszy niż rama okienna, aby wysokość karnisza nie zmniejszała okna. Materiał szyn zależy od rozmiaru i wagi tkanin: podczas gdy plastikowa szyna wystarcza do mocowania lekkich, przewiewnych zasłon, najlepiej jest zastosować solidne aluminiowe szyny do zasłon wykonanych z ciężkiej jakości.

Zalety

 • Prosta konstrukcja i niewielka wysokość montażu bezpośrednio pod sufitem tworzą spokojny ogólny obraz.
 • Wygląd zasłon i zasłon jest na pierwszym planie.
 • Zasłony można łatwo zdjąć z baru, np. do prania.
 • Wykorzystywana jest cała wysokość pomieszczenia.
 • Karnisz jest często jedynym możliwym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy okna sięgają sufitu.

Części nocne

 • Standardowe zasłony, zwłaszcza w starych budynkach, są często za krótkie do montażu bezpośrednio pod sufitem.
 • Aby szyna trwała, konstrukcja sufitu musi być szczególnie stabilna.
 • Montaż na suficie tworzy trwałe pozostałości.

Karnisze bardzo dyskretnie dopasowują się do otoczenia.

Zdjęcie: ado-goldkante

2. Karnisz

Większość karniszy jest szczególnie dekoracyjna i ma ukierunkowany wpływ na wystrój pomieszczenia. Zasłony można na nich szybko i łatwo zawiesić po zamontowaniu. Rozróżnia się tak zwane pręty okrągłe, do których mocowane są zasłony i zasłony za pomocą oczek, kółek, pętli, taśm lub klipsów, oraz pręty wewnętrzne, które mają jeden lub więcej przebiegów podobnych do karnisza. Tutaj zasłony i zasłony są zawieszone na rolkach lub haczykach. Szyny wewnętrzne nadają się szczególnie do mocowania zasłon przesuwnych, żaluzji i zasłon panelowych. Tak zwane kierownice z wewnętrzną rurą łączą obie zasady, łącząc okrągłą rurę i wewnętrzny profil jezdny na dwóch kierownicach.
Karnisze są wykonane z szerokiej gamy materiałów oraz w szerokiej gamie wzorów i stylów, od aluminium po stal nierdzewną i mosiądz, plastik i klasyczne drewno. Można je przymocować do ściany nad oknem lub podwiesić pod sufitem. Ozdobne końcówki podkreślają pożądany wygląd i zapobiegają zsuwaniu się zasłony.
Zasadą dotyczącą długości karnisza jest umożliwienie wystawania około 30 centymetrów po obu stronach okna. Dzięki temu wiszącej zasłonie jest wystarczająco dużo miejsca, aby rozwinąć swój pełny efekt i jest wystarczająco dużo miejsca, aby otworzyć ją w taki sposób, aby nie zasłaniać widoku na całe okno. Karnisz powinien być przymocowany co najmniej dziesięć centymetrów nad ramą okna, aby okno można było nadal bez problemu otworzyć.

Zalety

 • Karnisze są bardzo dekoracyjne, upiększają wystrój pokoju i oferują różnorodne wzory, materiały i opcje zawieszenia, od bogatych po subtelne.
 • Zasłony i zasłony można szybko i łatwo wieszać i zdejmować.
 • Instalacja jest dość prosta i nieskomplikowana.
 • Koszty zakupu karniszy są stosunkowo niskie.
 • Praktyczne pręty do rur wewnętrznych łączą zalety prętów okrągłych i wewnętrznych profili jezdnych.

niekorzyść

 • Aby zapobiec ich zwisaniu, długie karnisze wymagają dodatkowych podpór centralnych podczas montażu, co również wpływa na wygląd pomieszczenia.
 • Jeśli karnisz wisi bardzo wysoko, może się zdarzyć, że tkanina będzie utrudniona w przesuwaniu, co można rozwiązać za pomocą tzw.

Karnisze są nie tylko bardzo dekoracyjne. Pozwalają również na szybkie wieszanie i zdejmowanie zasłon.

Zdjęcie: ado-goldkante

3. Systemy kablowe do zasłon

Tym, którzy lubią nowoczesne, minimalistyczne i dyskretne rozwiązania, do zawieszania zasłon polecamy systemy lin stalowych. Idealnie komponują się z lekkimi, przewiewnymi tkaninami i czystą atmosferą. Systemy składają się z cienkiej liny drucianej, która jest naprężona od ściany do ściany. Jeśli nie chcesz napinać liny stalowej, istnieją alternatywnie wsporniki, które utrzymują naprężoną linę podwieszoną do sufitu. Warunkiem koniecznym dla tego typu podwieszenia kurtyny są stabilne ściany, które mogą niezawodnie podtrzymywać kołki i wsporniki.
Zasłony są naciągane na linę za pomocą delikatnych metalowych klipsów lub haczyków i można je bardzo łatwo przesuwać tam iz powrotem.

Zalety

 • Filigranowa konstrukcja systemów kablowych jest wizualnie zredukowana w pomieszczeniu.

niekorzyść

 • Systemy kablowe nadają się głównie do lekkich tkanin.
 • Ze względu na dużą siłę naciągu montaż nie jest łatwy, w zależności od materiału ścian i sufitów.
 • Lina może szybko zwisać, dlatego należy ją częściej napinać.

Kurtyny wykonane z lekkich tkanin nadają się szczególnie do systemów kablowych.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid

Praktyczne wskazówki dotyczące zakładania zasłon


Najlepsza długość: Nie ma żadnej reguły ani wzoru na prawidłową długość zasłon, decydującym czynnikiem jest osobisty gust. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od bliskości podłogi powstaje inny przypadek materiału, a co za tym idzie inny efekt przestrzenny:
 

 1. Zerwane lub wiszące zasłony są skrócone o kilka centymetrów dłużej, aby ich rąbek luźno spoczywał na podłodze. Dzięki temu materiał rozchodzi się na dole i wygląda pięknie bujnie. Dodatkowo wysokość pomieszczenia jest wizualnie rozciągnięta.
   
 2. Pływające zasłony koniec około cala lub dwóch nad ziemią. Ten wariant jest szczególnie odpowiedni do zasłon, które są często przesuwane. Zaleta: zasłony pozostają czyste, zapobiegają tworzeniu się kurzu i ułatwiają odkurzanie i mycie podłóg. Jeśli oczekujesz od swoich zasłon absolutnej ciemności, powinieneś wybrać dłuższy wariant.
   
 3. Nadchodzące zasłony po prostu połóż się na podłodze i wesprzyj miękki opad tkaniny i schludny wygląd.
   
 4. Krótkie zasłony do parapetu powinna kończyć się około 5 do 10 centymetrów poniżej ramy okiennej, tak aby pomiędzy parapetem a zasłoną było trochę powietrza.

Jeśli często przesuwasz zasłonę w tę i z powrotem, powinna kończyć się około dwóch do trzech centymetrów nad podłogą.

Zdjęcie: living4media / Ranek, Lars

Idealna szerokość: Więcej znaczy więcej, ponieważ zasada jest taka, że ​​front okna wydaje się bardziej obszerny, gdy tylko zasłona nieco wystaje z obu stron. Podczas gdy w przypadku zasłon panelowych i zasłon przesuwnych do szerokości okna należy dodać tylko kilka centymetrów zwisu po prawej i lewej stronie, czynnik marszczenia ma znaczenie w przypadku zasłon z drapowanymi zakładkami. Zależy to od tego, ile fałd jest pożądanych i jak szerokie powinny być. Im więcej i większe fałdy, tym większa musi być szerokość zasłony. Współczynnik zbierania 1: 2 jest powszechny, dla dużych próbek 1: 2,5 - oznacza to, że co najmniej dwukrotna szerokość tkaniny jest wymagana na każdy mierzony metr okna.

Aby front okna wydawał się szerszy, zasłony powinny lekko wystawać z obu stron.

Zdjęcie: ado-goldkante

Jakie zasłony pasują do którego pomieszczenia??


Zawieś zasłony w salonie

W salonie firany służą przede wszystkim do celów dekoracyjnych lub do ochrony przed wzrokiem ciekawskich z sąsiedztwa. Natychmiast zapewniają większy komfort, kształtują indywidualny styl umeblowania, a pochłaniając dźwięk, sprzyjają także akustyce pomieszczenia. Idealne są pachnące, półprzezroczyste właściwości, które wpuszczają wystarczającą ilość światła do salonu, alternatywnie lniane zasłony wyglądają szczególnie nowocześnie i swobodnie.


Zawieś zasłony w sypialni

Ponieważ hormon melatonina jest uwalniany tylko wtedy, gdy jest ciemno, optymalne warunki oświetleniowe znacznie sprzyjają spokojnym snom w nocy. Melatonina męczy nas i przyspiesza zasypianie. Jeśli w sypialni jest zbyt jasno, poziom melatoniny spada i nie pozwala nam zasnąć. Światło w sypialni pozostaje na zewnątrz nie tylko dzięki roletom zaciemniającym, ale także zasłonom i zasłonom. Idealne są grube, sięgające podłogi, nieprzezroczyste tkaniny w stonowanych odcieniach, które nie tylko blokują dostęp światła dziennego, ale także przekształcają sypialnię w przytulną norę. Ci, którzy wolą jaśniejszy i lżejszy wygląd, mogą po prostu połączyć żaluzje lub rolety z dekoracyjnymi, przezroczystymi zasłonami lub zasłonami przesuwnymi.

Mogą Cię również zainteresować Porady domowe Zaciemnianie okien: Są takie możliwości Dekorowanie Ochrona prywatności okna: Od klasycznej do nowoczesnej łazienki Te pomysły na ochronę prywatności okna w łazience chronią przed wzrokiem ciekawskich

Odwieś zasłony w kuchni

W kuchni stosuje się krótkie zasłony sięgające do parapetu. Szklane zasłony mocowane do połowy, które mocowane są w ramie okiennej za pomocą szklanych lub kawiarnianych drążków, to klasyka. Trzymają z dala niekochane spojrzenia z zewnątrz i nadal wpuszczają wystarczająco dużo światła dziennego. Wykonane z czystego lnu lub w przewiewnej, lekkiej, półprzezroczystej jakości, wyglądają współcześnie i wcale nie są duszne. Ze względu na zapach jedzenia należy używać materiałów łatwych w pielęgnacji, takich jak bawełna, którą można łatwo i często czyścić.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here