Zielona lilia: kępka liści z wieloma wachlarzami”,

Pochodzenie i zastosowanie zielonej lilii

Jako roślina doniczkowa zielona lilia (Chlorophytum comosum) jest tak rozpowszechniona w naszym kraju, że można by pomyśleć, że jest u nas w domu. W rzeczywistości pochodzi z RPA i został wprowadzony w Niemczech dopiero w 1828 roku pod nazwami Graslilie, Brautschleppe i Grüner Heinrich. Do tej pory znanych jest około stu gatunków. Nazwa botaniczna zielonej lilii składa się z greckich słów „chloros” dla zieleni i „phyton” dla rośliny. "Comosum" oznacza kępkę i opisuje charakterystyczną kępkę liści zielonej lilii.
Zielona lilia dobrze wygląda, jest łatwa w pielęgnacji, mocna i może być wystawiana na wiele różnych sposobów. To także świetny odświeżacz powietrza. Często sadzi się je w wiszącym koszu, umieszcza na kolumnie z rośliną lub umieszcza w doniczce wysoko na półce. Ponadto zielona lilia stale rozwija potomstwo, dzięki czemu przy odrobinie wprawy można szybko wyhodować o wiele więcej roślin z jednej.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Monstera: trendsetter wśród roślin doniczkowych Wiedza o roślinach Łatwe w pielęgnacji rośliny doniczkowe w każdym miejscu Wiedza o roślinach Drzewo pieniędzy: szczęśliwa roślina doniczkowa

Wzrost zielonej lilii

Czysto zielone, zielono-białe lub zielono-żółte paski zielonej lilii tworzą gęste skupisko liści, które wystaje ekspansywnie i ma maksymalnie 60 centymetrów wysokości. Liście osiągają długość 40 centymetrów, a także opadające łodygi kwiatowe nawet do metra długości. Siedzą na nich małe, gwiaździste, ale niepozorne zielonkawo-żółte kwiaty ułożone w luźne pęczki – tzw. Kindel. Są to gotowe małe młode rośliny, które można łatwo wykorzystać do rozmnażania rośliny doniczkowej.

Właściwa lokalizacja dla zielonej lilii

Im bardziej kolorowe liście Twojej zielonej lilii, tym jaśniejsza powinna być roślina doniczkowa. Odmiany czysto zielone rozwijają się również w półcieniu. Jednak wszystkie powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – może to szybko doprowadzić do oparzeń liści. W przeciwnym razie zielona lilia czuje się dobrze w normalnej temperaturze pokojowej. W lecie zielone lilie kwitną w temperaturze pokojowej wynoszącej 20 stopni Celsjusza. W tym czasie można je również ustawić na zewnątrz w ogrodzie. Zimą zielona lilia może stać trochę chłodniej i przenieść się np. do nieogrzewanego pomieszczenia. Ale to nie jest konieczne. Warto wiedzieć: temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie roślina przestanie rosnąć.

Donice do lilii zielonych nie muszą być duże.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Sadzenie zielonej lilii: odpowiednie podłoże

Jako podłoża można użyć konwencjonalnej ziemi doniczkowej z centrum ogrodniczego. Jest pięknie bogata w składniki odżywcze i próchnicę, a do tego jest świeża i lekka. Zielona lilia nadaje się również do hydroponiki - gdzie okazuje się, że jest jeszcze łatwiejsza w pielęgnacji niż jest.

Wskazówka: Nie używaj zbyt dużej donicy do swojej zielonej lilii. Doświadczenie pokazuje, że czuje się bardziej komfortowo w wąskim garnku o niewielkiej głębokości.

Właściwa pielęgnacja zielonej lilii

Zielona lilia gęstą kępką liści tworzy piękną figurę. To także popularna roślina biurowa.

Zdjęcie: Floradania

Jak często muszę podlewać moją zieloną lilię?

Zielona lilia rośnie od wiosny do jesieni i odpowiednio zachowuje się spragniona. Jeśli chodzi o podlewanie, lepiej mieć za mało niż za dużo. Korzenie zielonej lilii bardzo dobrze magazynują wodę i dzięki temu przetrwają nawet spontaniczne krótkie wypady i krótkie wypady bez konieczności zmuszania sąsiada do podlewania. Z drugiej strony zatapianie wilgoci powoduje, że korzenie szybko gniją. Przydatne okazało się podlewanie zielonej lilii dwa razy w tygodniu. Zimą wystarczy raz w tygodniu.

Czy muszę nawozić zieloną lilię??

Nakarm swoją zieloną lilię raz w tygodniu od marca do sierpnia. Najlepszym rozwiązaniem jest płynny nawóz, który można aplikować z wodą do nawadniania.

Jak często należy przesadzać zieloną lilię?

Przesadzaj zieloną lilię na wiosnę, gdy bryłę korzeniową można łatwo wyjąć z donicy. Nowa doniczka powinna być o około dwa palce szersza niż stara i niezbyt głęboka.

Kup teraz donice od Amazon.

Czy muszę ciąć moją zieloną lilię??

Nie ma środków do cięcia. Jeśli pędy kwiatowe zielonej lilii staną się zbyt długie, w każdej chwili można je z łatwością przyciąć nożyczkami. Jeśli roślina zajmuje zbyt dużo miejsca, masz możliwość dzielenia rośliny wiosną podczas przesadzania.

Choroby i szkodniki

Zielone lilie to bardzo wytrzymałe rośliny doniczkowe - ale od czasu do czasu są atakowane na przykład przez mszyce lub wełnowce. Kolejny powszechny błąd w pielęgnacji można rozpoznać po brązowych wskazówkach. Często wskazują, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Wtedy nadszedł czas na działanie i użycie butelki z rozpylaczem, ponieważ niewystarczająca wilgotność zwiększa ryzyko inwazji szkodników. Brązowe brzegi liści mogą być również oznaką nasiąkania wodą. W takim przypadku należy mniej podlewać i upewnić się, że woda nigdy nie zbiera się w donicy. Jeśli liście zielonej lilii nagle załamują się bez wyraźnego powodu, jest to oznaka przenawożenia lub zbyt ciepłego powietrza w pomieszczeniach i braku świeżego powietrza. Dzieje się tak często w przypadku zielonych lilii, które zimą umieszcza się na parapecie nad grzejnikiem. Ruch zapewnia szybką poprawę, a nawóz z czasem ponownie się wypłukuje, dzięki czemu roślina doniczkowa zwykle ucieka bez większych uszkodzeń.

Propaguj zieloną lilię

Rzadko zdarza się znaleźć tylko jedną zieloną lilię w gospodarstwie domowym. Każdy, kto uprawia je jako roślinę doniczkową, zwykle ma ich o wiele więcej ukrytych gdzieś w domu. Wynika to z faktu, że zielone lilie mogą być bardzo łatwo rozmnażane przez odrosty (Kindel). Wystarczy odseparować i przesadzić te gotowe, małe rośliny. Aby upewnić się, że dobrze się ukorzeniają, możesz najpierw umieścić zielone młode lilie w szklance wody. Jeśli chcesz umieścić Kindeln bezpośrednio w ziemi, upewnij się, że gleba w doniczce jest wilgotna, aż się zakorzeni. Jeśli chcesz mieć pewność, że rozmnażanie się powiodło, najpierw przesadzaj odrosty, poczekaj, aż się ukorzenią, a dopiero potem oddziel je od rośliny matecznej.  

Po lewej: Oddziel pędy od rośliny matecznej. Po prawej: umieść sadzonki w doniczce wypełnionej ziemią.

Zdjęcie: BIOSPHOTO / Jean-Michel Groult BIOSPHOTO / Jean-Michel Groult

Jakie odmiany zielonej lilii są polecane?

Jeśli klasyczna zielona lilia jest dla Ciebie zbyt nudna, możesz sięgnąć po niecodzienne odmiany do swojego pokoju. ‘Variegata ’ ma ładne zielone liście z białym marginesem, ‘Vittatum ’ ma jasny biały pasek na środku liścia. ‘Bonnie ’ i ‘Curly Locks ’ z natury mają inną „fryzurę ”: ich główki liści są kręcone, więc mają spiralnie skręcone liście.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here