Nowo odkryty kolor YInMn niebieski”,

Piękny i niebieski jak nigdy dotąd: Nowo odkryty kolor „YInMn blue” jest już dostępny w sklepach

W 2009 roku chemicy z Oregon State University przypadkowo odkryli odcień, który wcześniej nie istniał – a jasny, bardzo intensywny niebieski. W dalszych eksperymentach odkryli, że nowa farba jest nie tylko piękna, ale ma również wiele praktycznych właściwości, które sprawiają, że jest tak samo interesująca dla artystów i konserwatorów, jak i dla budowniczych, restauratorów i przemysłu.

YInMn niebieski © Mas Subramanian, Wikipedia

Pigment jest nietoksyczny i łatwy do wykonania, nie blaknie i może być stosowany m.in. jako farba olejna, akwarelowa, dyspersyjna, lakiernicza, barwiąca do tworzyw sztucznych. Ponieważ nowy niebieski odbija również dużo światła podczerwonego dzięki specjalnej strukturze krystalicznej, może być stosowany jako powłoka chroniąca przed ciepłem (np. B. na dachach lub elewacjach) do utrzymania chłodu w domach i pomieszczeniach. Oszczędza to koszty klimatyzacji i zapewnia komfortową temperaturę życia i pracy nawet w budynkach bez klimatyzacji w czasie upałów.

YInMn niebieski stosunkowo dobrze odbija promieniowanie cieplne do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak nowy niebieski ma swoją nazwę?

Odkrywcy nazwali nowy kolor „YInMn Blue ” (czyt. „Yin-Min ”). Dla tej nazwy po prostu ustawili skróty pierwiastków chemicznych, które składają się na pigment: Y (itr), In (ind) i Mn (mangan). Chemik Mas Subramanian i jego zespół eksperymentowali z nimi – właściwie w celu przetestowania właściwości elektrycznych i magnetycznych czarnego tlenku manganu.

Przez czysty przypadek szarość zamieniła się w intensywny niebieski

Yinmin brzmi nieźle, ale kiedy kolorowy pigment był gotowy na rynek i miał trafić do sprzedaży, trzeba było znaleźć nowe nazwy. Artyści z Oregonu wypróbowali już genialny błękit w obrazach i rysunkach, a kilka firm było zainteresowanych prawami marketingowymi.

Gdzie mogę kupić YInMn niebieski i jak nazywa się kolor w sklepach?

W 2015 roku Subramanian i Oregon State University zawarły umowę licencyjną na wyłączność z Shepherd Color Company, która używa nowego niebieskiego od 2017 roku Niebieski 10G513 jako proszek pigmentowy. W tym samym roku Crayola, znany producent kredek, kredy i innych artykułów artystycznych i biurowych, dodał do swojej palety kolorów odcień niebieskiego.

Nowy, intensywny kolor YInMn Blue jest teraz dostępny również jako kredka. © John Young, fotolia.com

Firma wcześniej wezwała wszystkie zainteresowane strony do wzięcia udziału w znalezieniu nazwy i przedstawienia sugestii. Ponadto inny kolor (żółć mniszka lekarskiego) został usunięty z oferty, aby zrobić miejsce dla innowacyjnego, nowego produktu. Nowa kredka, której kolor bazuje na niebieskim YInMn, dostępna jest pod nazwą "Bluetiful „Dostępne w Crayola.

YInMn blue jest dostępny w sklepach specjalistycznych pod numerem Blue 10G513

Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o niebieskim

Odkrycie nieznanego dotąd koloru jest ciekawe choćby dlatego, że występuje bardzo rzadko. YInMn Niebieski to pierwszy nowo odkryty pigment przez około 200 lat. To także szczęśliwy zbieg okoliczności, że kolor może być tak po prostu używany, a nawet ma wiele użyteczności. Mogło być toksyczne, lotne lub radioaktywne. Albo śmierdzi i eksploduje w kontakcie z powietrzem jak nieudany eksperyment z zestawem do chemii. Zamiast tego jest ucztą dla oczu, wzbogaca spektrum kolorów i może być komercjalizowany na wiele sposobów jako budynek i materiał.

Fascynujące w kolorze niebieskim jest również to, że nie był używany od dawna. Chociaż ludzkość od tysiącleci pilnie mówi i pisze, widocznie nie uważała za konieczne nazywania tego koloru aż do kilku wieków temu. Jedyną wczesną kulturą wysoką, która miała dodatkowe słowo na niebieski, byli starożytni Egipcjanie. A to najprawdopodobniej dlatego, że były też pierwszą (i przez długi czas jedyną) kulturą, która wyprodukowała bogaty, jasnoniebieski i wykorzystała go jako barwnik.

Wnętrze w kolorze niebieskim © Photographee.ue, fotolia.com

Rodzi to interesujące pytania: Czy w przeszłości niebieski wyglądał inaczej?? Czy ludzie postrzegali to inaczej?? Jaką rolę odgrywa w tym rzemiosło i zastosowanie artystyczne?? I czy w ogóle można określić „rzeczywisty wygląd” koloru?? Co pozostaje, gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie zmienne, takie jak subiektywna percepcja (kolor), struktura narządu wzroku, warunki oświetleniowe itp. wypłaty?

Filolog L. Geiger zbadał pochodzenie i rozwój terminów kolorystycznych i odkrył, że we wszystkich językach świata pojawiają się pierwsze słowa oznaczające światło i ciemność lub. Czarno-białe dały. Następnie dodano słowo oznaczające czerwony, a następnie żółty i zielony. To, co od razu i całym sercem nazywamy dzisiaj niebieskim, zostało opisane za pomocą słów w różnych kolorach.

Starożytny grecki poeta Homer, który lubił dużo pisać o kolorach i innych szczegółach, nazwał morze w swojej słynnej „Odysei” między innymi „ciemne wino”. A Leonardo da Vinci, którego błękit miał już wtedy nazwę, nazwał jednak ten kolor niematerialnym - czymś metafizycznym, co powstaje, gdy światło słońca miesza się z czernią zaćmienia świata.

Ogólnie rzecz biorąc, „widzenie koloru niebieskiego” wymaga po prostu więcej treningu niż na przykład rozpoznawanie czerwonego sygnału dźwiękowego. To oczywiście nie jest wrodzone ani odziedziczone - więc może się zdarzyć, że myślimy, że niebo jest niebieskie tylko dlatego, że powiedziano nam i uczono nas o tym w dzieciństwie.

Chociaż jest to trudne lub. nie można być tutaj własną grupą rówieśniczą i wyobrazić sobie, jak by to wyglądało inaczej. Ale do dziś istnieją ludy, które nie znają słowa na określenie koloru niebieskiego i też go nie potrzebują, jak na przykład afrykańska OvoHimba, która między innymi potrafi rozróżnić i nazwać znacznie więcej odcieni zieleni. A to tylko jeden z wielu przykładów na to, że postrzeganie kolorów nie tylko różni się indywidualnie, ale – szczególnie w przypadku niebieskiego – jest silnie uzależnione od wychowania, nawyków (społecznych) i używania języka.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here