Właściwa wysokość umywalki w łazience: co wziąć pod uwagę ”,

Norma prawna dotycząca wysokości zlewu

Norma DIN 68935 w Niemczech określa wysokość umywalek w wynajmowanych mieszkaniach i przestrzeniach publicznych. Eksperci ustalili, że optymalna wysokość umywalki wynosi od 85 do 95 centymetrów. Oznacza to: od gotowej podłogi w łazience do zewnętrznej górnej krawędzi umywalki powinna wynosić od 85 do 95 centymetrów. Nieważne, jaką umywalkę, w jakim kształcie i na jakiej głębokości wybrałeś, bez względu na to, czy jest mocowana bezpośrednio do ściany, na podbudowie czy na umywalce. Nawiasem mówiąc, liczby dotyczą również umywalek na postumencie.
Jako właściciel musisz przestrzegać tych norm DIN, większość z nich wybiera medianę, jeśli chodzi o wysokość umywalki i mocuje ją na wysokości 87,5 cm. Dla porównania: w większości hoteli umywalki wiszą na wysokości 90 centymetrów.
Ale jak znaleźć dokładną wartość idealnej wysokości umywalki w nowym domu?? W końcu jako budowniczy możesz dostosować wysokość umywalki indywidualnie do swoich potrzeb w ramach specyfikacji normy DIN.

Jak Twój wzrost wpływa na wysokość zlewu?

Dzięki prostej kalkulacji znajdziesz odpowiednią dla siebie wysokość umywalki, zarówno do umywalki w rodzinnej łazience, jak i do umywalki do rąk w toalecie dla gości:
Wysokość w centymetrach / 2 = idealna wysokość umywalki
Więc jeśli masz 1,70 metra wzrostu, twoja umywalka powinna mieć 85 centymetrów wysokości. Jeśli twój partner ma 1,90 metra wzrostu, jego idealna wysokość dla zlewu wynosiłaby 95 centymetrów - więc wy dwoje bylibyście na odpowiednich końcach skali normatywnej, która ma różnicę dziesięciu centymetrów. To dokładnie te dziesięć centymetrów, które sprawiają, że korzystanie z umywalki nie jest wygodne ani dla ciebie, ani dla twojego partnera. Więc co robić?? Złoty sposób leży w kompromisie: środek między 85 a 95 centymetrami to 90 centymetrów. Zatem idealna wysokość zlewu, z którego oboje będziecie korzystać, to 90 centymetrów. Również dlatego, że wyższej osobie łatwiej jest się trochę schylić niż niższej osobie się rozciągnąć.
Jeśli kompromis nie wchodzi w grę, to dla obojga możliwe są tylko oddzielne umywalki na różnych wysokościach. To z kolei oznacza, że ​​musisz zamontować dwie umywalki bezpośrednio do ściany lub zainstalować dwie oddzielne umywalki. Są to zazwyczaj 60 cm szerokości, jeśli ustawisz dwie z nich, potrzebujesz więcej niż 1,20 metra szerokości, ponieważ musisz również zaplanować przestrzeń między umywalkami, aby zagwarantować swobodę ruchu.
Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze, możesz postawić umywalki na pojedynczej szafce o zmiennej wysokości lub ogólnej podbudowie i sprawić, że będzie to przyciągać wzrok w Twojej nowej łazience – mały element łazienki wellness w codziennej łazience że tak powiem. Na przykład, możesz umieścić dolny zlew dalej z przodu, wyższy z tyłu i pozwolić, aby podstawa przesuwała się jak fala z góry i z tyłu do przodu i do dołu.

Więcej o projektowaniu łazienki Łazienka Ile kosztuje nowa łazienka? Informacje o umeblowaniu Renowacja Przewodnik po płytkach do łazienki: Co warto wiedzieć przed położeniem łazienki Wyposażenie łazienki: 13 zaskakujących pomysłów

Jaka wysokość umywalki dotyczy osób na wózkach inwalidzkich??

Jeśli chcesz zaprojektować łazienkę bez barier lub łazienkę bez barier, ponieważ powinna być zdatna do użytku dla osoby na wózku inwalidzkim, to zmienia się również wysokość umywalki. DIN 18025 stanowi, że wysokość umywalki nie może być niższa niż 80 centymetrów, ale nie wyższa niż 84 centymetry i musi być oczywiście dostępna dla wózków inwalidzkich. Przestrzeń na nogi pod zlewem powinna wynosić co najmniej 55 centymetrów. Planując wysokość umywalki dla osób na wózkach inwalidzkich, weź pod uwagę również obwód górnej części ciała oraz wysokość wózka. W specjalistycznych sklepach dostępne są umywalki z regulacją wysokości i obrotowe, do których można podjechać wózkiem inwalidzkim.

Jaka wysokość do umywalek dziecięcych?

Ustawienie umywalki na optymalnej dla dzieci wysokości ma sens tylko wtedy, gdy z umywalki korzystają stale i wyłącznie dzieci - na przykład w przedszkolu, w pomieszczeniach żłobka, w gabinecie pediatry lub w szkole. Dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat idealna wysokość umywalki to 55 do 65 centymetrów. W przypadku dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat wysokość umywalki wynosi już od 65 do 75 centymetrów, a jeśli z umywalki korzystają głównie dzieci w wieku od dwunastu do czternastu lat, odległość między górną krawędzią a podłogą powinna wynosić około 80 centymetrów. Ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, w przedszkolu lub placówce opiekuńczej można zamontować umywalki na różnych wysokościach, aby zapewnić wszystkim dzieciom ergonomiczną umywalkę na wysokości odpowiedniej do ich wzrostu.
Łatwiejszą technicznie metodą do wykonania dla umywalki dziecięcej w prywatnych gospodarstwach domowych, w tym w łazience dziecięcej, jest wysokość umywalki 75 centymetrów. Na początku dzieci nadal muszą wchodzić na stołek, aby z niego skorzystać, ale im są starsze, tym lepiej pasuje ta wysokość zlewu. Wysokość umywalki lub toaletki może wymagać regulacji tylko wtedy, gdy Twoje potomstwo osiągnie wiek nastoletni. Ale wtedy chyba przyjdzie czas na wymianę modelu na nowy zlew.

Jeśli wysokość umywalki nie może być dostosowana do potrzeb dzieci, może pomóc mały stołek.

Zdjęcie: iStock / FreshSplash

Jakie odległości od zlewu należy zachować??

Generalnie w urządzaniu łazienki mniej znaczy więcej! Bo jeśli uderzyłeś się w mały palec u nogi pięć razy w łazience, cztery razy w kolano i trzy razy w lewy łokieć, bo wszystko jest tak ciasne, że nie masz nawet miejsca, aby obrócić się wokół własnej osi, aby poszukać Łowienie na ręcznik – wtedy szybko się frustrujesz, mimo nowej łazienki, a zły nastrój jest nieunikniony.
Więc zostaw co najmniej 20 centymetrów przestrzeni między zlewem a boczną ścianą, 25 centymetrów byłoby lepiej. Natomiast odległość od krawędzi, czyli odległość między umywalką a krawędzią umywalki lub podkonstrukcją nie powinna być większa niż 10 centymetrów. Ponieważ istnieje duża różnica między wysokością umywalki, wysokością prysznica a wysokością wanny, mogą one przesuwać się bardzo blisko siebie, nie będąc dla Ciebie niewygodnym - jednak zalecane jest 65 cm wolnej przestrzeni Mierzone bezpośrednio po lewej i prawej stronie środka zlewu. Upewnij się, że przed zlewem jest wystarczająco dużo miejsca, aby wyciągnąć szuflady pod spodem lub zdjąć kosze z półki. Idealny byłby jeden metr na 1,40 metra.
Osoba na wózku potrzebuje 10 centymetrów więcej miejsca, czyli 1,50 na 1,50 metra, aby móc samodzielnie poruszać się w łazience. Planując łazienkę dla osób na wózku inwalidzkim, warto więc mieć dużo wolnej przestrzeni. Ważne jest również, aby odległość między krawędzią zlewu a kranem nie przekraczała 40 centymetrów.

Wskazówka:

Aby zorientować się w liczbach i wymiarach, zalecamy skorzystanie z internetowego planera łazienki. Dzięki temu możesz nie tylko zwizualizować na ekranie, jak wygląda Twoja łazienka, ale także kilkoma kliknięciami dowiedzieć się, jak by to było poruszać się po tej łazience.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here