Najważniejsze typy grzejników w skrócie”,

  • Konwekcja zachodzi na zewnątrz grzejnika: ciepłe powietrze unosi się do góry, a zimne powietrze z podłogi napływa od dołu. Promieniowanie konwekcyjne ogrzewa tylko powietrze z otoczenia, a nie elementy stałe, takie jak ściany, sufity czy podłogi. Generuje również silne ruchy powietrza i wzbija stosunkowo dużą ilość kurzu - to wada dla alergików. Ponieważ ogrzewane jest tylko powietrze, subiektywne odczucie ciepła jest niższe w tej samej temperaturze pokojowej niż w przypadku promieniowania cieplnego. Grzejniki konwekcyjne można rozpoznać po licznych cienkich metalowych lamelach, które są zamontowane blisko siebie na jednym lub kilku elementach centralnego ogrzewania. W zależności od rodzaju grzejnika są one ogrzewane elektrycznie lub gorącą wodą. Celem jest osiągnięcie jak największej wymiany ciepła z powietrzem otoczenia.
     
  • Tak jak ciepło słoneczne promieniuje na ziemię, tak samo promieniujące ciepło z grzejnika: ogrzewa tylko stałą i płynną materię w pomieszczeniu, z drugiej strony powietrze pozostaje chłodne. Ten rodzaj ciepła jest dla nas szczególnie przyjemny – wydaje się subiektywnie cieplejszy niż ciepło konwekcyjne, ponieważ ogrzewa również nasze ciało bezpośrednio, a nie tylko pośrednio poprzez temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Typy grzejników, które są zoptymalizowane pod kątem promieniowania cieplnego, mają zwykle znacznie mniej żeber niż grzejniki konwekcyjne.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Grzejnik płytowy (grzejnik płaski)

Powierzchnie grzewcze grzejników płytowych składają się z dwóch gładkich lub lekko wyprofilowanych blach stalowych, w których biegną rury lub kanały doprowadzające ciepłą wodę. W celu zwiększenia mocy cieplnej, pomiędzy płytami montuje się zwykle wały konwektorowe wykonane z blachy; można zamontować więcej niż dwa panele jeden za drugim. Są one licowane po bokach i zwykle pokryte poziomo perforowaną blachą perforowaną u góry. Zaleta: Grzejniki płytowe zajmują bardzo mało miejsca i są bardzo wydajne pomimo swojej lekkiej konstrukcji - przy tej samej mocy grzewczej grzejnik płytowy wymaga najmniej wody w porównaniu z innymi metodami budowy, dzięki czemu jest do 30 procent bardziej energooszczędny niż inne typy grzejniki. Ponadto duża część wytworzonego ciepła jest uwalniana w postaci promieniowania cieplnego dzięki dużym powierzchniom grzewczym skierowanym do pomieszczenia.

Grzejniki płytowe wydzielają swoje ciepło głównie jako ciepło promieniowania.

Zdjęcie: shutterstock / Pavel Łysenko

Grzejnik sekcyjny typ I

Grzejniki żebrowe to najstarsze typy grzejników: pojedyncze identyczne ogniwa lub bloki łączące o głębokości od 70 do 250 milimetrów są ustawiane w dowolnej liczbie i montowane w celu utworzenia grzejników. W ten sposób ich wielkość można bardzo elastycznie dopasować do dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu i uzyskać dowolną pożądaną moc grzewczą. Ich połączenia są również zmienne, dzięki czemu grzejniki można podłączyć do rur o różnych średnicach.

Grzejniki żebrowe są najstarszym ze wszystkich typów grzejników.

Zdjęcie: Replika

Słowo „radiator” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego promieniowanie. Termin ten jest również powszechny dla grzejników sekcyjnych, ale jest raczej mylący: mają mało miejsca na oddawanie ciepła - około 70 procent jest rozprowadzane przez konwekcję.
W przeszłości grzejniki żebrowe wykonywano z żeliwa. Uważane są za szczególnie odporne na korozję i trwałe. Obecnie najczęściej używa się blachy stalowej, ponieważ jest ona lżejsza i tańsza. Ze względu na swoją konstrukcję i dużą ilość zawartej w nim wody, ten typ grzejnika reaguje nieco ospale. Twierdzi też, że zainstalowanie wnęki grzewczej. Z tego powodu w przeszłości umieszczano go głównie we wnękach okiennych, które już tam były, co wiąże się ze stosunkowo dużymi stratami ciepła, jeśli grubość ścianki jest odpowiednio cieńsza, a izolacja termiczna jest niewystarczająca. Kątowe żebra również niosą ze sobą wysokie ryzyko kontuzji: szczególnie małe dzieci często doznają głębokich ran szarpanych podczas zabawy, biegania i podczas pierwszej próby chodzenia, gdy upadną i uderzą głową w żebra.
Grzejniki segmentowe to najtańsze typy grzejników na rynku, ale ze względu na wymienione wady nie są już zbyt rozpowszechnione. Są nadal cenione, ponieważ można je łatwo dostosować do dowolnej wymaganej mocy cieplnej. Dlatego są obecnie instalowane głównie w dużych budynkach, takich jak szkoły i budynki administracyjne.

Grzejnik sekcyjny typ II

Grzejniki rurowe stalowe lub rurowe są dalszym rozwojem opisanych powyżej grzejników sekcyjnych. Składają się również z pojedynczych ogniw i są dostępne na wszystkich możliwych wysokościach i głębokościach. Rury układa się nie tylko obok siebie lub jedna na drugiej. Można je również montować w maksymalnie sześciu rzędach jeden za drugim, aby osiągnąć pożądaną moc grzewczą.

Grzejniki rurowe stalowe lub rurowe są nowoczesnym rozwinięciem grzejników żebrowych.

Zdjęcie: iStock / Akintevs

Podobnie jak stare grzejniki przegubowe, rury grzewcze również emitują niewiele ciepła promieniowania (około 30 procent). Ciepło oddawane jest do pomieszczenia głównie przez konwekcję. Grzejniki rurowe ogrzewają się optymalnie, gdy są zainstalowane jako wolnostojące. Duży plus: są bardzo trwałe i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Kolejną zaletą jest to, że grzejniki rurkowe są bardzo elastyczne pod względem wielkości i kształtu. Na przykład są oferowane jako podgrzewacze ręczników do łazienki, ramowe lustra łazienkowe lub mogą być również używane jako poręcze.

Konwektory

Konwektory o wysokości około 25 centymetrów są wyjątkowo niskoprofilowymi grzejnikami, ale nadal są bardzo wydajne. Konwektory składają się z lameli z blachy stalowej, aluminiowej lub miedzianej w ciasnym rzędzie. Lamele te są przyspawane, wciśnięte lub przylutowane do rur lub profili rurowych i pokryte obudową z blachy: tworzy ona wał, przez który chłodne powietrze przepływa od dołu, ogrzewa się na lamelach i unosi się jako ciepłe powietrze z konwektora.
Nic dziwnego: te grzejniki przekazują swoje ciepło na zasadzie konwekcji. W porównaniu do grzejników konwektory potrzebują mniej ciepłej wody przy tej samej mocy cieplnej i są znacznie lżejsze.

Konwektory o wysokości około 25 centymetrów są wyjątkowo niskimi grzejnikami, ale są niezwykle wydajne.

Zdjęcie: epr / Joco

Kolejną zaletą konwektorów jest ich niska bezwładność. Szybko się nagrzewają i w stosunkowo krótkim czasie nagrzewają powietrze w pomieszczeniu. W pomieszczeniach z dużymi, sięgającymi od podłogi do sufitu oknami prawie nie zakłócają wyglądu. Przed całkowicie przeszklonymi ścianami domu oraz w ogrodzie zimowym można je zamontować nawet jako tzw. konwektory podpodłogowe w specjalnie zaprojektowanym szybie w posadzce. Jednak pomimo dobrej izolacji termicznej traci się do 30 procent możliwej mocy grzewczej.
Grzejniki konwektorowe są droższe w zakupie i trudniejsze do czyszczenia ze względu na gęsto rozmieszczone żebra. Ze względu na silną cyrkulację powietrza, ciepłe powietrze szybko unosi się do góry - niektórzy uważają to za niewygodne i skarżą się na przeciągi i zimne stopy.
Ponadto konwektory wzbijają kurz i dlatego tylko częściowo nadają się dla alergików.

Specjalne formy grzejników

Oprócz standardowych grzejników często w zależności od projektu budynku wymagane są indywidualne i oryginalne projekty, na przykład ogrzewane ścianki działowe, garderoby lub balustrady. Istnieje wielu producentów, którzy specjalizują się w budowie grzejników dekoracyjnych, a także produktach na wymiar i na zamówienie.
Przy okazji: w naszym poradniku wyjaśniamy krok po kroku jak wymienić grzejnik. 

Często zadawane pytania dotyczące typów grzejników

Grzejniki dostępne są jako grzejniki sekcyjne i płytowe we wszystkich rozmiarach i kolorach RAL. Jaki rodzaj grzejnika jest zalecany?
Grzejniki płytowe to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie ze względu na ich wysoką energooszczędność, niewielką wagę i kompaktową konstrukcję. Jednak nowoczesne grzejniki rurkowe mogą być lepszym wyborem w przypadku szczególnych wymagań – na przykład jako wieszak na ręczniki w łazience.
Czy ma sens instalowanie grzejników pod oknem??
Było to powszechne w przeszłości, ale obecnie nie jest już zalecane ze względu na efektywność energetyczną. Największe straty ciepła występują na powierzchniach okiennych. Dodatkowo ściany zewnętrzne we wnękach okiennych są cieńsze i przez to słabo izolowane. Jeśli chcesz wyremontować stary budynek, lepiej zamurować i zaizolować wnęki okienne oraz zamontować kompaktowy grzejnik płytowy przed ścianą. Jeszcze lepiej byłoby znaleźć inne miejsce na grzejnik, które powinno być jak najdalej od okna. Z reguły jednak można to osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie rury grzewcze zostaną wymienione i ponownie ułożone.
Jak najlepiej ogrzać pomieszczenie z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu??
Zasadniczo grzejników nie należy stawiać przed szklanymi powierzchniami, gdyż oznacza to z jednej strony większy wydatek energii, a z drugiej nie jest miły dla oka. Tylko konwektory można sobie wyobrazić przed oknami stojącymi na podłodze: na przykład do łydek lub zintegrowane z podłogą. Alternatywą dla takich pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe - lub grzejnik płytowy montowany na innej ścianie.
Jakie grzejniki poleca się do remontu domu z lat sześćdziesiątych? 
W każdym razie należy usunąć stare, rozpowszechnione w tamtym czasie nocne grzejniki akumulacyjne. W końcu zużywają dużo energii elektrycznej i często zawierają również azbest. Do prawidłowego ogrzewania wskazana jest nowa nagrzewnica gazowa z palnikiem oraz nowoczesne grzejniki przegubowe lub płytowe. Chcąc zachować położenie grzejników pod oknami ze względów konstrukcyjnych, należy dobrze zaizolować ścianę pod każdym oknem, aby jak najmniej ciepła tracić.
Jaki rodzaj grzejnika jest wskazany przy renowacji secesyjnego budynku?? 
Dekoracyjne grzejniki wykonane z żeliwa często można jeszcze spotkać w starych willach. Eksperci radzą zachować je ze względów stylistycznych i pozbyć się wielu warstw lakieru, aby zachować ich piękno. Alternatywnie możesz poprosić o odpowiednie modele od sprzedawców zabytkowych materiałów budowlanych.
Budowniczowie powinni podążać za trendem ogrzewania płaszczyznowego?
Ogrzewanie podłogowe przekonuje wielu użytkowników, ponieważ dzięki ogrzewaniu płaszczyznowemu w pomieszczeniu nie ma grzejników. Jednak mają też pewne wady: z jednej strony rozgrzewają się dłużej. Z drugiej strony mają negatywny wpływ na klimat w pomieszczeniu: na przykład powietrze staje się znacznie bardziej suche. Ponadto sposób, w jaki działa ogrzewanie podłogowe, kontrastuje z krążeniem w ludzkim ciele: jeśli nasze stopy są stale ogrzewane, stają się ciężkie i grube. W szczególności osoby ze schorzeniami układu krążenia lub alergicy powinni zrezygnować z ogrzewania podłogowego. Rośliny domowe również nie tolerują dobrze ogrzewania podłogowego, ponieważ kula doniczkowa jest zbyt mocno nagrzewana zimą.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here