Dieffenbachia (Diefenbachia): Atrakcyjny mieszkaniec dżungli ”,

Rodzaj Dieffenbachia (Dieffenbachia) należy do rodziny Araceae i faktycznie pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Południowej. Rodzaj obejmuje około 25 gatunków, z których głównie Dieffenbachia maculata i Dieffenbachia seguine zostały wykorzystane do wyhodowania nowych odmian. Gatunek Dieffenbachia amoena wytwarza szczególnie imponujące liście i może osiągnąć wysokość do 1,30 metra. Jednak w dzisiejszych czasach jest tak wiele mieszańców i odmian, że nawet koneserom trudno jest przypisać poszczególne odmiany do gatunku. Głównymi cechami wyróżniającymi są oznaczenia na liściach i wigor różnych odmian. Ale w rzeczywistości wszystkie rasy mają jedną wspólną cechę: mają te same wymagania dotyczące lokalizacji i utrzymania.
 

Oznaczenia na liściach są zasadniczą cechą wyróżniającą różne odmiany i mieszańce Dieffenbachii.

Zdjęcie: iStock / hatipoglu

Dieffenbachia jak 's ciepła

Ponieważ Dieffenbachia to w rzeczywistości mieszkańcy tropikalnej dżungli, nic dziwnego, że rośliny doniczkowe kochają przede wszystkim jedno: ciepło. Dieffenbachia może spędzać cały rok w cieple i nie potrzebuje okresu chłodzenia, jak wiele innych roślin domowych. Rodzaj Dieffbachia preferuje temperatury około 22 stopni Celsjusza przez cały rok. Latem nie powyżej 30, a zimą nie poniżej 20 stopni Celsjusza. Jeśli rośliny są zbyt zimne, tracą liście od dołu.
Lokalizacja może być jasna lub częściowo zacieniona. Zwłaszcza gatunki o dużych liściach nie powinny być umieszczane w zbyt ciemnych miejscach, ponieważ szybko zmieniają kolor na zielony w cieniu. Ponieważ rośliny tropikalne preferują dużą wilgotność, są one predestynowane do łazienki z oknem. Alternatywnie można od czasu do czasu spryskać liście deszczówką lub wodą destylowaną. Przy okazji: należy bezwzględnie unikać zimnych przeciągów, rośliny tropikalne są na to wrażliwe.

Utrzymaj Dieffenbachię

Dieffenbachię można uprawiać zarówno w glebie, jak iw hydroponice. Jeśli wybierasz glebę, powinieneś wybrać podłoże bogate w próchnicę i składniki odżywcze. Możesz wziąć zwykłą ziemię roślinną lub doniczkową i wymieszać ją z garścią keramzytu. W przypadku hydroponiki rośliny sadzi się na podłożu czysto nieorganicznym.
Przy okazji: przejście z gleby na hydroponikę jest problematyczne i niewskazane. Trzeba by było zmyć całe podłoże, co rzadko działa i prowadzi do uszkodzenia wrażliwego systemu korzeniowego.

Dieffenbachia Zdjęcie: Radość roślin

Podlewać i nawozić Dieffenbachia

Gleba Dieffenbachii powinna być wilgotna, ale nie mokra przez cały rok, ponieważ „mokre stopy” wcale nie lubią piękności liści. Pierwszymi oznakami nasiąkania wodą mogą być blade lub zwiędłe liście. W najgorszym przypadku nasiąkanie wodą może spowodować gnicie korzeni. Zalaniu wodą można łatwo zapobiec, dodając ekspandowaną glinę do donicy lub spodka i umieszczając doniczkę na górze. Nawozić Dieffenbachię co tydzień od wiosny do jesieni nawozem kwiatowym. Zimą możesz ograniczyć ilość nawozu co dwa do trzech tygodni.

Nowy dom dla Dieffenbachii

Dieffenbachię należy przesadzać mniej więcej co dwa lata. Oczywiście rytm może się różnić w zależności od typu i chęci rozwoju. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna. Doniczka powinna być tylko o jeden lub dwa rozmiary większa niż stara i albo nadal mieścić się w doniczce, albo mieć odpowiednią wagę. Dieffenbachia może z czasem stać się nieco ciężka, a następnie przewrócić się.

Podczas przesadzania Dieffenbachii zdecydowanie należy nosić rękawiczki, ponieważ sok zawiera toksyny, które mogą powodować podrażnienie skóry.

Zdjęcie: iStock / eranicle

Jeśli chcesz rozmnażać Dieffenbachię, potrzebujesz stale wysokiej temperatury gleby. Po prostu pokrój sadzonki głowy do pojemnika z wodą. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze około 22 stopni Celsjusza.  Alternatywnie Dieffenbachię można również rozmnażać za pomocą kawałków z pnia.

Użyźniać

Nawozić raz w tygodniu nawozem niskowapniowym, preparatami nawozowymi organicznymi lub płynnym nawozem do hydroponiki; zimą przy chłodnej pogodzie tylko raz w miesiącu.

skaleczenie

Roślina ma tendencję do zrzucania z biegiem lat. To żaden problem, bo po przycięciu na długość dłoni chętnie ponownie kiełkuje. Nawet przy brązowych brzegach liści wczesnym latem pomaga przycinać roślinę. Potem znowu wyjeżdża.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here