Deski szlifierskie: wyjaśnione krok po kroku ”,

Nie można szlifować wszystkich rodzajów desek. Podłoga z desek drewnianych musi mieć wystarczająco grubą warstwę ścieralną, ponieważ proces szlifowania usuwa około 0,5 centymetra. O ile parkiet fornirowany o średnicy od 0,5 do 1 centymetra jest za cienki do zabiegu, to bezproblemowe są:

 • Parkiet lity: warstwa użytkowa od 8 do 22 milimetrów (można szlifować od czterech do ośmiu razy)
 • Parkiet wielowarstwowy: warstwa użytkowa od 2,5 do 6 mm (można szlifować raz lub dwa razy)

Obsługa szlifierki do parkietu: co jest ważne?

Podczas szlifowania desek najważniejsze jest równomierne i kontrolowane przesuwanie szlifierki pomimo dużej siły ciągnącej. Pozwoli to uniknąć trwałych nacięć i wgnieceń. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku parkietu pływającego, ponieważ deski mogą się nieco unosić. Zwróć także uwagę na następujące punkty:
 

 • Szlifowanie deski podłogowej odbywa się zwykle w trzech etapach szlifowania, z których każdy używa papieru ściernego o ziarnistości 36, 80 i 120. W przypadku mocno zużytych podłóg parkietowych i pomalowanych desek zaleca się dodatkowy, przygotowawczy etap szlifowania o szczególnie gruboziarnistym uziarnieniu 24.
 • Upewnij się, że przesuwasz maszynę w sposób ciągły, ani za wolno, ani za szybko, po drewnianych deskach, aby szlifowanie stało się równe i niezbyt głębokie.
 • Nigdy nie ciągnij maszyną po zagięciach, ponieważ grozi to wypadnięciem papieru ściernego z wałka.
 • Podczas szlifowania desek, zwłaszcza podczas pierwszych przejść szlifierskich, powstaje ogromna ilość pyłu. Dobrze przewietrz pomieszczenie i załóż maskę oddechową.
Być może zainteresuje Cię także Budynek z drewna Układanie desek drewnianych: Dzięki tym wskazówkom każdy majsterkowicz będzie w stanie odpowiednio wyczyścić i konserwować budynek z podłóg z desek drewnianych

Szlifowanie desek: ważne przygotowania

Celem przygotowań jest stworzenie jak najbardziej pustego, stabilnego środowiska, tak aby ani deski podłogowe, ani meble i materiał ścierny nie uległy uszkodzeniu. Więc usuń meble i dywany, zdejmij zasłony i usuń listwy przypodłogowe. Luźne kawałki drewna należy wcześniej mocno przymocować do podłogi z desek za pomocą kleju. Wystające gwoździe są usuwane za pomocą szczypiec lub wbijane w drewno. Przykryj przedmioty, których nie można usunąć folią malarską i taśmą malarską.

Potrzebujesz tego do szlifowania desek

 • Kombinezon roboczy, maska ​​na twarz, ochronniki słuchu i okulary ochronne (lub okulary)
 • Maszyna do szlifowania parkietu
 • Papier ścierny o trzech różnych mocach (ziarnistość 24-40, ziarnistość 60-80 i ziarnistość 100-120)
 • Szlifierka do krawędzi i narożników z papierem ściernym (ziarnistość 40)

Podobnie jak szlifierkę do parkietu, szlifierkę mimośrodową można wypożyczyć w sklepie z narzędziami. Czynsz jest trochę tańszy, około 22 euro na cały weekend.

Zdjęcie: IStock / Patrick Daxenbichler

Instrukcje: Szlifować deski w 3 etapach szlifowania

 1. Zacisnąć papier ścierny gruboziarnistym uziarnieniem 36 do 40: im wyższe ślady zużycia na parkiecie, tym mniejsze uziarnienie.
 2. Przed włączeniem szlifierka jest ustawiona lub pod kątem tak, aby walec nie dotykał podłogi. Dopiero gdy osiągnie pełną prędkość, odkładasz go powoli.
 3. Zacznij od pierwszego przejścia szlifierskiego. Paski są rysowane ukośnie pod kątem 45 stopni do przebiegu desek.
 4. Podczas szlifowania desek pamiętaj, aby przesuwać szlifierkę do przodu powoli i równomiernie. Nie zatrzymuj się ani nie zmieniaj kierunku.
 5. Na końcu każdego pasa ostrożnie podnieś maszynę i przesuń ją o pół szerokości rolki. Przejdź przez pokój od przodu do tyłu i od prawej do lewej w ten sposób.
 6. Dokładnie odkurzyć pył drzewny z podłogi.
 7. Zacznij od drugiego etapu szlifowania, szlifowania pośredniego. W tym celu użyj papieru ściernego o nieco drobniejszym ziarnie od 60 do 80. Paski są ponownie przeciągane ukośnie do przebiegu desek, ale przeciwnie do pierwszego przejścia szlifierskiego, aby wyrównać ślady szlifowania. Parkiet klepkowy nie jest szlifowany pod kątem 45 stopni, ale pod kątem 10 do 15 stopni do przebiegu deski, czyli prawie w kierunku słojów.
 8. Użyj szlifierki ściennej / narożnej, aby dostosować nieprzetworzone obszary. Nie stosuj dodatkowego nacisku podczas używania.
 9. Dokładnie odkurzyć pył drzewny z podłogi.
 10. Zacznij od trzeciego etapu szlifowania, szlifowania dokładnego. W tym celu należy włożyć papier ścierny o szczególnie drobnym uziarnieniu 100 lub 120 i tym razem narysować paski równolegle lub pod kątem prostym do padania światła lub przebiegu desek.
 11. Po dopracowaniu ważne jest usuwanie kurzu bez pozostałości, ponieważ teraz następuje uszczelnienie parkietu. Używa się do tego oleju, lakieru lub wosku.
Wskazówka

Podczas szlifowania desek powstaje dużo kurzu. Możesz użyć tego do wymieszania fugi w pasującym kolorze, za pomocą której możesz zamknąć pęknięcia i dziury w desce podłogowej. Aby to zrobić, zbierz trochę pyłu drzewnego do pojemnika i dodaj fugę. Po drugim przejściu szlifierskim wypełnić otwory masą do fug. Po wyschnięciu masy przeszlifuj ją w ramach dostrajania.

Zabrania się szlifowania desek podłogowych? Szczególny przypadek ochrony zabytków

W przypadku zabytkowych budynków trzeba się dowiedzieć, czy można zeszlifować deski. Zwłaszcza w starych budynkach z XIX wieku. i na początku 20. W XX wieku jest prawdopodobne, że przepisy zabraniają bardzo inwazyjnej renowacji parkietu - zamiast tego podłogę z desek należy „odkleić”. Ponieważ zdzieranie jest przestarzałą, niezwykle złożoną techniką, wymienione parkiety są nadal obrabiane w praktyce za pomocą szlifierki - ale za pomocą specjalnego urządzenia, na którym można regulować nacisk. Umożliwia to ukierunkowane usuwanie mniej niż milimetr. Jeśli więc podczas renowacji zabytkowego budynku szlifujesz deski podłogowe, powinieneś usunąć jak najmniej substancji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here