Uszczelnianie desek podłogowych: materiały i instrukcje ”,

Podczas uszczelniania podłogi istnieją dwie możliwości: gęste uszczelnienie lakierem lub nałożeniem wosku, twardego wosku lub olejów do drewna, takich jak twardy olej, które pozostawiają powierzchnię otwartą na dyfuzję.
Powierzchnia drewniana powinna być wytrzymała i trwała, a uszczelnienie desek nie powinno zanieczyszczać powietrza w pomieszczeniu żadnymi nieprzyjemnymi oparami. W grę wchodzą lakiery do parkietu, a także oleje do drewna, takie jak olej naturalny lub olej twardy i wosk, który zazwyczaj jest olejem z twardym woskiem w podłogach z desek i łączy w sobie zalety czystego oleju i czystego wosku.

Deska podłogowa lub lakier do parkietu

Lakiery są wytrzymałe i suche, mają półpołyskową lub błyszczącą powierzchnię. Lakier do parkietu może jednak odparować zawarte w nim rozpuszczalniki do powietrza w pomieszczeniu. Dotyczy to również w mniejszym stopniu nowoczesnych farb wodorozcieńczalnych, ale parowanie nie jest tak ekstremalne, jak w przypadku farb olejno-syntetycznych, które były powszechne lata temu. Mogą zawierać dodatki rakotwórcze i są rzadko stosowane.
Do uszczelniania desek dostępne są lakiery dwu- i trójskładnikowe. Farby jednoskładnikowe nie wytrzymują obciążeń, jakie muszą wytrzymać drewniane deski. Jeśli drewniana podłoga jest oświetlona słońcem lub jest szczególnie mocno nadepnięta, należy od razu zastosować wytrzymałe farby 3-składnikowe.
Po stosunkowo krótkim czasie obróbki i schnięcia posadzka jest bardziej wytrzymała niż w przypadku olejów i bardzo odporna na zużycie, ponieważ uszczelka jest elastyczna i może dostosowywać się do obciążeń. Powierzchnia jest szczególnie łatwa w pielęgnacji i można ją wycierać na mokro – pod warunkiem, że warstwa farby jest nienaruszona. Jeśli jednak farba jest uszkodzona, wilgoć może wniknąć i uszkodzić drewno. Po uszczelnieniu drewno nie jest już podatne na dyfuzję i dlatego nie przyczynia się już do regulowania wilgotności w pomieszczeniu, a tym samym do klimatu w pomieszczeniu. Podczas malowania trzeba ciężko pracować, ponieważ żywotność, czyli czas obróbki, jest dość krótki. Chociaż farba jest wytrzymała, jest dość droga ze względu na wiele warstw, które są wymagane, ponieważ jeden litr za 20 euro nie pokrywa aż dziesięciu metrów kwadratowych.

Ponieważ czas obróbki lakieru jest dość krótki, trzeba trzymać się obrazu.

Zdjęcie: IStock / simazoran

Uszczelnianie desek podłogowych olejami do drewna, np. olejem twardym

Olej wnika w drewno i chroni powierzchnię drewna od środka, że ​​tak powiem. Drewno pozostaje otwarte na dyfuzję i zachowuje wrażenie drewna. Dodatkowo olej podkreśla kolor drewna, w tym usłojenie i sprawia, że ​​kolor wydaje się ciemniejszy.
Kiedy mówimy o olejach przy uszczelnianiu desek podłogowych, to zazwyczaj mamy na myśli twarde oleje ze składnikami żywicy. Czyste oleje naturalne, takie jak olej lniany lub olej z orzecha włoskiego, są również możliwe do ochrony lub uszczelniania drewna, ale nie są tak odporne na obciążenia mechaniczne i dlatego idealnie nadają się do wszystkich podłóg drewnianych w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Twardy olej twardnieje mocniej niż czyste oleje naturalne. Naturalne olejki schną bardzo długo, dlatego dodano wiele substancji przyspieszających ten proces. Uszkodzoną lub przeterminowaną uszczelkę deski podłogowej wykonaną z twardego oleju można łatwo i łatwo odnowić, co i tak jest konieczne na bieżąco. Olejowana uszczelka nie jest tak wytrzymała, jak w przypadku lakieru.
Odporność powłoki podłogowej wzrasta wraz z liczbą nakładanych warstw, w tym szlifowaniem pośrednim. Aby pokryć deski twardym olejem, drewno musi być gołe - twardy olej na lakierze nie działa. Jeden litr twardego oleju wystarczy na dobre 15 metrów kwadratowych, a niektórzy producenci nawet na więcej. Trzeba na to wydać dobre 20 euro.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów Budowanie z drewna Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja podłogi

Uszczelnij deski twardym olejem woskowym

W przypadku powierzchni drewnianych, oleje z twardego wosku lub twarde woski są zwykle rozumiane, gdy mówimy o woskowaniu powierzchni. Wosk z czystego drewna lepiej znosi naprężenia mechaniczne niż twardy olej, ale twardy wosk jest trudny w obróbce i bardziej wrażliwy na wyższe temperatury. Utwardzona powierzchnia wosku jest przez krótki czas wodoodporna i wytrzymała, ale prawie nie oddycha. Dlatego do uszczelniania chętnie używa się twardego oleju woskowego, czyli oleju z pewną zawartością wosku. Dzięki zawartości oleju zapewnia ochronę aż do głębszych warstw drewna. Jednak twardy olej woskowy twardnieje długo - do dwóch tygodni dla pełnej nośności - i pod tym względem nie jest dla niecierpliwych. Za metr kwadratowy można z grubsza liczyć trochę więcej niż jedno euro, litr kosztuje od 20 do 25 euro, czyli tyle co twardy olej.

Instrukcje: Jak uszczelnić deski podłogowe

Do nakładania masy uszczelniającej do desek podłogowych nadaje się wałek malarski z teleskopowym uchwytem. Podłoga drewniana musi być przeszlifowana czysta i wolna od kurzu. Po zakończeniu szlifowania zacznij uszczelniać obszar w rogu pokoju, który jest najbardziej oddalony od drzwi, a następnie przejdź przez pomieszczenie do drzwi. Większość uszczelniaczy schnie przez noc do momentu, w którym można je zeszlifować. W zależności od rodzaju uszczelnienia jest to konieczne, ponieważ włókna drewna pęcznieją i prostują się - powierzchnia staje się szorstka. Przeszlifować drobnym ścierniwem o ziarnistości 150 i ponownie nałożyć uszczelniacz do desek po dokładnym zamiataniu. Czas schnięcia do osiągnięcia końcowej nośności zależy od użytego środka, a także od producenta. Może to potrwać kilka dni, ale też – jak w przypadku oleju z twardym woskiem – do dwóch tygodni.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here