Podłoga z desek

Podłoga z desek

Jedną z klasyków wśród podłóg drewnianych jest z pewnością podłoga z desek. Często spotykany w starych budynkach, ten rodzaj posadzek staje się również coraz bardziej popularny w nowych budynkach. Bardziej ekonomiczne niż parkiet, ale tak samo żywe i ciepłe, deski z litego drewna układa się jak długie lub krótkie deski na pióro i wpust. Występują różnice w jakości i rodzaju drewna.

Deska podłogowa © Harald Biebel, fotolia.com

Sortowanie decyduje o jakości

Jako deski podłogowe stosuje się tzw. deski płaskie, sortowanie odbywa się bezpośrednio po cięciu w stolarni i po struganiu. Ponadto w wielu przypadkach stosowana jest norma DIN EN 13 226 „Podłogi drewniane – elementy z litego drewna na pióro i wpust”. W załączniku znajdują się zasady dotyczące różnych gatunków drewna.

Przykładami odpowiednich desek drewnianych są:

 • dąb
 • buk
 • modrzew
 • szczęka
 • Świerk
Odpowiednie rodzaje drewna do drewnianych desek podłogowych

Norma dotyczy elementów z litego drewna o powierzchni poddanej obróbce lub niepoddanej obróbce, ale nie dotyczy desek parkietowych. Dopuszczalną zawartość wilgoci w drewnie dla desek z litego drewna można znaleźć również w normie DIN. Podawany jest z idealną wartością 10 +/- 2%. Aby dostosować się do wilgotności w pomieszczeniu, przed montażem deski należy przechowywać w pomieszczeniu przez pewien czas bez opakowania.

To, w jaki sposób i jakie zasady sortowania są stosowane w fabryce, często zależy od producenta. Posortowane w ten sposób lasy określane są mianem wolnych gatunków lub też wolnych klas. Podczas sortowania decydujący jest stan widocznej strony, niewidoczny spód jest sprawdzany tylko pod kątem jego wytrzymałości.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Połóż deski z litego drewna

Sposób obróbki drewnianych desek jako podłogi zależy w dużej mierze od podłoża. Na płaskich podłogach, takich jak jastrych, podłoga jest zwykle układana pływająco. Możliwe jest również ułożenie i bezpośrednie mocowanie na wcześniej ułożonej konstrukcji nośnej. Ten rodzaj montażu jest odpowiedni na przykład na nierównych podłogach, przy czym konstrukcja nośna może być jednocześnie wykorzystana do wyrównania wysokości.

W przypadku nierównych podłóg podkonstrukcja idealnie nadaje się do układania desek

Nie ma możliwości przyklejenia poszczególnych płyt do podłoża ani do siebie. Ponieważ drewno pęcznieje lub kurczy się pod wpływem wahań wilgotności w pomieszczeniu, dochodzi do pęknięć i uszkodzeń.

Pływające deski można układać na równym podłożu w połączeniu z metalowymi klipsami

W przypadku montażu pływającego deski są spięte metalowymi klipsami w rowku wyfrezowanym od spodu. Aby zapewnić dobrą izolację od dźwięków uderzeniowych, zaleca się ułożenie na macie dźwiękochłonnej od dźwięków uderzeniowych. Wymiary deski drewnianej zależą od producenta. Z reguły grubość robocza to 19,5 do 35,5 mm, deski występują w szerokościach od 95 do 175 mm.

Wskazówka: Podczas montażu izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych lub podczas pracy z podkonstrukcją wysokość konstrukcji wzrasta. Należy to uwzględnić przy planowaniu remontu, ale także nowego budynku. Wskazówka: Znajdź układaczy podłóg w swoim regionie i otrzymuj oferty. Zaoszczędź do 30% porównując oferty. Zapytaj teraz bez zobowiązań.

Zalety deski drewnianej na pierwszy rzut oka

Stosunkowo nieskomplikowany montaż zapewnia bardzo dobry stosunek ceny do wydajności przy podłogach z litego drewna z desek. Pokrycie ma również następujące zalety:

 • Płyty samonośne można układać pływająco lub na drewnianych podporach.
 • Zużyte podłogi z desek można zeszlifować, a tym samym znacznie ulepszyć.
 • Niskie odprowadzanie ciepła zapewnia ciepłą stopę.
 • Niska przewodność elektryczna zapewnia dobre właściwości izolacyjne, ładunki elektrostatyczne m.in. B. przez tarcie nie występują.
 • Elastyczność poszycia ćwiczy mięśnie stopy podczas chodzenia.
 • W szczególności olejowane i woskowane podłogi drewniane mają pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu i wspierają równowagę wilgoci w pomieszczeniu.
Wskazówka: Dzięki zastosowaniu lokalnego drewna oraz naturalnych produktów ochronnych i pielęgnacyjnych podłoga z litego drewna staje się ekologiczną i zrównoważoną wykładziną podłogową o długiej żywotności. Czytaj dalej tutaj:

 • Skrzypiące drewniane deski podłogowe – te środki mogą pomóc
 • Drewniana podłoga lub parkiet: łatwo wyjaśnić różnice!
 • Układanie desek podłogowych – instrukcje i najlepsze wskazówki

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here