Odnów deskę podłogową”,

Odnów podłogę z desek — dzięki temu stara podłoga nabierze nowego blasku

W starych domach deska podłogowa często chowana jest pod wykładziną lub linoleum, co wysuwa się na pierwszy plan podczas prac remontowych lub remontowych. Jeśli deski są w dobrym stanie, warto odnowić podłogę. Usuń stare warstwy farby, brudu i gwoździ i nałóż uszczelniacz. Będziesz zdumiony, jak cudownie rustykalnie i naturalnie może wyglądać stare drewno, jeśli otrzymasz je z dużą miłością i cierpliwością. Przeczytaj tutaj, jak najlepiej zregenerować starą drewnianą podłogę.

Deska podłogowa © Harald Biebel, fotolia.com

Zanim zaczniesz: sprawdź materiał i stwórz przestrzeń

Najpierw oczyść całe pomieszczenie i usuń listwy przypodłogowe na podłodze. Jeśli to możliwe, usuń również progi drzwi lub dolne listwy oporowe na drzwiach. Zachowaj te półki i progi, jeśli nadal są w dobrym stanie. Podobnie jak deski, można je odnowić i ponownie użyć.

Wyczyść deskę podłogową z resztek starego dywanu, kurzu oraz wystających gwoździ i śrub. Sprawdź materiał, stukając w każdą deskę. Części drewna poluzowały się lub jest kruche? Widoczna plaga szkodników? Napraw uszkodzone miejsca i w razie potrzeby przymocuj luźne deski lub wymień pojedyncze deski, jeśli są zbyt uszkodzone.

Sprawdź również podkonstrukcję i zastanów się, czy warto montować ochronę przed hałasem. Dzięki izolacji od dźwięków uderzeniowych pod deskami podłogowymi możesz w sposób zrównoważony zredukować hałas otoczenia w życiu codziennym. Oznacza to trochę więcej wysiłku przy renowacji, ale na dłuższą metę może zapewnić dużo komfortu. Należy również rozważyć izolację termiczną w dół lub instalację ogrzewania podłogowego. Na parterze izolacja termiczna podłogi pozwala zaoszczędzić dużo energii grzewczej i zapewnić przyjemną klimatyzację. Ogrzewanie podłogowe nadaje się tylko warunkowo do stosowania pod drewnianą podłogą. Jeśli jesteś zainteresowany, zapytaj swoją specjalistyczną firmę, czy jest to możliwe dla Twojego projektu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Warstwa jest jeszcze wystarczająca?

Ostrożnie spróbuj poluzować jedną z desek, aby określić grubość jej warstwy ścieralnej. Czy pozostało wystarczająco dużo materiału do wykonania niezbędnych czynności szlifierskich?? W przypadku nowoczesnych podłóg z desek warstwa użytkowa wynosi zwykle tylko 3 do 4 mm. W przypadku starszych płyt litych warstwa użytkowa może być znacznie grubsza, do 10 mm. Grubość warstwy ścieralnej można rozpoznać po przekroju poprzecznym - ma ona inny kolor niż warstwa nośna i zazwyczaj jest bardzo dobrze widoczna. Do szlifowania należy pozostawić co najmniej 3 mm warstwy ścieralnej.

Nawet jeśli nowoczesne szlifierki są wyposażone w system odsysania, podczas pracy może wystąpić wysoki poziom narażenia na pył. Dlatego należy uszczelnić okna i niepotrzebne drzwi, a także zakryć gniazda, połączenia kablowe i przełączniki. Oszczędza to czas później podczas sprzątania końcowego. Podczas szlifowania pomyśl o odpowiednim dla siebie BHP. Nosić maskę przeciwpyłową i okulary ochronne oraz rękawice ochronne.

Renowacja podłogi z desek © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com

Przed rozpoczęciem procesu szlifowania jeszcze raz odkurz całe pomieszczenie. Chroni to szlifierkę i papier ścierny, ponieważ piasek, metalowe części i wióry pozostające na podłodze zmniejszają wydajność maszyny.

Usuń stare warstwy

Szlifowanie najlepiej rozpocząć przy oknie i poruszać się w kierunku padania światła. Upewnij się, że zawsze szlifujesz wzdłuż desek. Poruszaj młynkiem tak równomiernie i nieprzerwanie, jak to możliwe. Jeśli będziesz trzymać maszynę w jednym miejscu przez dłuższy czas lub zmienisz kierunek ruchu szlifowania, będziesz szlifować nacięcia w deskach. Te wgłębienia są trudne lub niemożliwe do późniejszego usunięcia. Nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie, ale również tworzą punkty zbierania brudu, wody czy pozostałości środków czyszczących.

Jeśli na deskach nadal znajdowała się stara warstwa farby, może być konieczne kilkukrotne ich przeszlifowanie. Użyj do tego papieru ściernego o różnych rozmiarach ziarna. Zacznij od gruboziarnistej ziarnistości 80 i kontynuuj szlifowanie ziarnistością 100 i 120. Ziarnistość 240 nadaje się do końcowego polerowania. Wymień papier ścierny raz za razem, jeśli zauważysz, że wydajność szlifowania jest zmniejszona. Niektóre pozostałości starej farby są bardzo trudne do usunięcia i mają tendencję do przyklejania się do papieru ściernego. Tutaj może być łatwiej najpierw wypalić starą farbę za pomocą urządzenia z gorącym powietrzem. Przetestuj to w miejscu, które będzie mało widoczne. Jeśli zdecydujesz się go spalić, upewnij się, że masz dobrą wentylację i chroń swój układ oddechowy i oczy. Powstające opary mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Szlifierka do krawędzi i narożników nadaje się do narożników pomieszczenia i obszarów peryferyjnych. Użyj go, aby przejść przez strefy, które później zostaną pokryte listwami przypodłogowymi i upewnij się, że szlifierka jest prowadzona równomiernie i płynnie.

Zeszlifuj podłogę z desek © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com

Napraw uszkodzone obszary

Po ostatnich szlifach łatwo dostrzec uszkodzone miejsca w drewnie. Popraw małe obszary mieszanką kleju do drewna i pyłu szlifierskiego lub gotową szpachlą. Przyklej kawałki gałęzi z powrotem na miejsce, jeśli się poluzują. Jeśli całe deski się wypaczają, sprawdź wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt mokry, przed rozpoczęciem kompensacji należy poczekać, aż wyschnie. Jeśli wypaczonej deski nie można przymocować śrubami lub gwoździami, najlepiej ją wymienić. Mniejsze nierówności można teraz łatwo rozpoznać i ponownie przeszlifować. Możesz również naprawić rowki i rysy, wypełniając je wypełniaczem lub szlifując.

Szpachlówka woskowa do naprawy podłóg drewnianych © Fukume, stock.cegła suszona na słońcu.com Napraw uszkodzenia parkietu: poler lub twardy wosk

Gdy wszystko będzie gotowe, pozwól, aby masa naprawcza dokładnie wyschła. Następnie dokładnie odkurz podłogę i przetrzyj lekko wilgotną szmatką. Starannie usuń pył szlifierski, aby później nie przeszkadzał w szkleniu. Po wytarciu odczekaj chwilę, aż pomieszczenie wyschnie, zanim rozpoczniesz obróbkę deski.

Jaką powłokę powinny otrzymać deski??

Aby odnowione deski przez długi czas zachowały swój piękny, nowy wygląd, należy je wykończyć lakierem, olejem lub woskiem. Powłoka lakierem ma tę zaletę, że jest bardzo wytrzymała. Drewno jest bardzo szczelne i ma ładny połysk. Lakier sprawia, że ​​jest bardzo łatwy w pielęgnacji, ale traci trochę swojego naturalnego wyglądu.

Jeśli chcesz tylko olejować swoje deski, jest to bardzo proste i naturalne rozwiązanie. Dzięki temu drewno może nadal oddychać, a tym samym zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach. Olejowane podłogi drewniane wymagają jednak intensywniejszej pielęgnacji. Sprytną alternatywą są twarde oleje lub twardy wosk. Powłoki te zapewniają również oddychającą powierzchnię, która jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu niż olejowana powierzchnia drewniana. Lakier, olej lub wosk nanosić równomiernie w jednej lub dwóch cienkich warstwach. Uważaj, aby nie malować zbyt gęsto. Dwie cienkie, równe warstwy są lepsze niż jedna gruba warstwa, która może być nierówna.

Zachowaj ostrożność i bądź cierpliwy podczas suszenia

Daj powłoce czas do wyschnięcia i nie wchodź zbyt szybko po powierzchni. Wyjątkiem jest powlekanie olejem lub twardym olejem. Po ok. Jeśli nałożyłeś zbyt dużo oleju o 20 minut za dużo, nałóż go ponownie szmatką lub delikatnie rozprowadź po powierzchni. Sprawdź na opakowaniu, jakie czasy schnięcia zaleca producent dla swojego produktu. Twarda warstwa oleju zwykle trwa 24 godziny, zanim można ją wypolerować. Wykończona, uszczelniona podłoga drewniana nie powinna mieć pierwszego kontaktu z wodą. Odczekaj co najmniej tydzień przed pierwszym wycieraniem.

Obróbka końcowa i wykończeniowa

Ostateczne polerowanie nadaje twardym olejom i woskowi ładny połysk. Im dłużej pozostawisz uszczelniacz do wyschnięcia, tym bardziej sprężyste będą później warstwy. Wypoleruj podłogę przed ponownym zamontowaniem listew przypodłogowych i progu.

Odnów stare listwy przypodłogowe i progi, takie jak deski podłogowe, przed ich ponownym montażem. Zeszlifuj starą farbę i pokryj powierzchnie tą samą powłoką co deski podłogowe. Jeśli starych pasków nie można już używać, zdobądź nowy materiał. Przymocuj paski do podstaw dookoła i przymocuj je gwoździami, kołkami, klejem lub praktycznymi klipsami montażowymi. Uszczelnij połączenia uszczelniaczem akrylowym. Materiał ten jest łatwy do malowania i zapewnia pewną elastyczność.

Regularna konserwacja z odpowiednimi zasobami

Regularna konserwacja jest ważna, aby podłoga z desek zachowała swój piękny wygląd przez długi czas. Jeśli jej powierzchnia została pokryta lakierem, podłogę możesz po prostu odkurzyć, zamieść i wytrzeć. Specjalne produkty pielęgnacyjne nie są konieczne. Po pewnym czasie farba może się częściowo zużyć i wtedy trzeba będzie ją odnowić. Jest to możliwe tylko po uprzednim zmieleniu.

Olejowane podłogi z desek należy zawsze czyścić na sucho za pomocą odkurzacza lub zamiatać. Następnie możesz dokładnie wyczyścić deski mydłem do podłóg drewnianych. Mydło do podłóg drewnianych zawiera olej kokosowy lub sojowy, który w naturalny sposób czyści i natłuszcza podłogę. Przypomnienie jest dołączane w regularnych odstępach czasu. To mydło do podłóg drewnianych z zawartością oleju. Alternatywnie można nałożyć oryginalnie nałożony olej bardzo cienką warstwą i pozwolić mu wsiąknąć.

Z biegiem czasu na woskowanej drewnianej podłodze może tworzyć się szara mgiełka. Możliwe jest również wprowadzenie brudu do stosunkowo miękkiej warstwy wosku. Aby ponownie wyczyścić taką podłogę, należy usunąć warstwę wosku za pomocą intensywnego środka czyszczącego. Następnie ponownie nałóż wosk, wypoleruj go i możesz cieszyć się naturalnie piękną drewnianą podłogą przez długi czas.

Podłogi drewniane i parkiet rosną i pielęgnują © Emmanuelle Guillou, stock.cegła suszona na słońcu.com Czytaj dalej tutaj:

  • Skrzypiące drewniane deski podłogowe – te środki mogą pomóc
  • Drewniana podłoga lub parkiet: łatwo wyjaśnić różnice!
  • Układanie desek podłogowych – instrukcje i najlepsze wskazówki

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here