Te rośliny są trujące dla dzieci ”,

Niektóre trujące drzewa i krzewy w ogrodzie mogą być niebezpieczne dla dzieci nawet w niewielkich ilościach i powodować poważne zatrucia. U innych jagody rzucają się w oczy i kuszą do przekąsek, dzięki czemu dzieci szybko spożywają krytyczną dawkę. 

cis

Ta trująca roślina jest często spotykana jako żywopłot lub topiary w ogrodzie. Ich czerwone, śluzowate strąki nasienne są bardzo interesujące dla dzieci – co nie stanowi problemu, ponieważ są jedyną nietoksyczną częścią rośliny. Sytuacja jest inna w przypadku przeciętych powierzchni gałęzi lub zmielonych igieł: mogą powodować lekkie objawy zatrucia, takie jak wymioty, biegunka, zawroty głowy i skurcze, nawet w kontakcie ze skórą. Spożywanie około 50 do 100 gramów igieł lub żucie nasion może również prowadzić do utraty przytomności, kołatania serca i zatrzymania akcji serca po około 90 minutach – ale jest to bardziej powszechne u bydła i koni niż u ludzi. 
Natychmiastowa akcja: W przypadku przeżucia igieł lub nasion należy podać wodę i skontaktować się z lekarzem. W przypadku większych ilości wezwać lekarza pogotowia.

Kuszące owoce cisa nie są trujące, ale kontakt skóry z pociętymi powierzchniami może spowodować lekkie zatrucie, a spożycie igieł może spowodować ciężkie zatrucie. 

Zdjęcie: BSV / Mój piękny ogród

Złotokap

Kochający ciepło krzew rośnie w wielu przydomowych ogrodach. Wszystkie części rośliny, zwłaszcza dojrzałe nasiona, które przypominają fasolę, zawierają trujące alkaloidy i są bardzo toksyczne nawet w niewielkich ilościach. Oznakami zatrucia są wymioty, nudności i drżenie – porównywalne z zatruciem nikotyną. Znane są pojedyncze przypadki, w których ludzie umierali w wyniku porażenia oddechowego lub niewydolności krążenia. Takie zgony są jednak bardzo rzadkie, ponieważ organizm zwykle reaguje na spożycie trucizny wymiotami, a więc trujące substancje są wchłaniane powoli lub wcale. Dawka śmiertelna u dzieci to około trzech strąków nasion, czyli od 15 do 20 nasion.

Natychmiastowa akcja: Wypluć pod trzema nasionami i podać płyn, w przypadku wystąpienia objawów wezwać lekarza.

Złotokap stoi w wielu ogrodach. Szczególnie dojrzałe nasiona są bardzo toksyczne.

Zdjęcie: fotolia / Bernd Rehorst

wawrzynek

Wczesną wiosną gafa zimowa pokazuje tylko czerwono-fioletowe kwiaty na końcach zdrewniałych gałęzi. Wszystkie części roślin, z wyjątkiem miąższu, są trujące, zwłaszcza nasiona i kora. Znaki pojawiają się zwykle po pięciu minutach. Po zjedzeniu ugryzionych nasion rozwijają się pieczenie, obrzęk, pęcherze i zaczerwienienie ust, nudności, wymioty i biegunka. Trucizna powoduje uszkodzenie nerek i ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się zawrotami głowy i bólami głowy; Mogą również wystąpić skurcze i zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Trująca roślina jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż czerwone jagody kuszą do podjadania w lipcu i sierpniu - śmiertelna dawka to tu dziesięć jagód. Około 30 procent takich zatruć kończy się śmiercią. Po kontakcie ze skórą istnieje ryzyko obrzęku i pęcherzy, początkowo ze swędzeniem i zaczerwienieniem.
Natychmiastowa akcja: Wypluć i podać płyn. Jeśli nasiona zostaną pogryzione, należy natychmiast zabrać dziecko do lekarza. Ale także wyjaśnij łagodniejsze objawy przez telefon. 

Piękne i trujące: prawie wszystkie części wawrzynki są niebezpieczne, zwłaszcza nasiona i kora.

Zdjęcie: alamystockphoto / shapencolour

Tuleja wrzeciona

Atrakcyjna, różowo-czerwona sierść otacza nasiona krzewu wrzecionowatego, znanego również jako Pfaffenhütchen. Te nasiona są szczególnie bogate w toksyny. Ale reszta rośliny też jest trująca i zawiera między innymi różne alkaloidy. Po spożyciu mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, biegunka i nawracające wymioty. W literaturze specjalistycznej opisano również zaburzenia krążenia, uszkodzenie wątroby i nerek oraz zgon. Jednak dawka śmiertelna jest bardzo wysoka i zazwyczaj nie można jej przypadkowo osiągnąć, wynosi około 30 owoców. Opisane objawy mogą pojawić się jeszcze do 18 godzin po spożyciu części rośliny.
Natychmiastowa akcja: Podać wodę, w przypadku wystąpienia objawów udać się do lekarza.

Nasiona eukaliptusa są szczególnie bogate w toksyny.

Zdjęcie: BSV / Mój piękny ogród

ostrokrzew 

Błyszczące czerwone owoce pestkowe ostrokrzewu, które są szczególnie popularne wśród pleśniawek, są tylko nieznacznie trujące dla dorosłych. Ponieważ jednak jagody przypominają wiśnie, istnieje ryzyko, że dzieci zjedzą ich kilka. Jeśli spożyje się więcej niż pięć jagód, pojawiają się bóle brzucha, nudności i wymioty, a czasami zauważa się zmiany w świadomości. W najgorszym przypadku dawka 20-30 jagód może być śmiertelna.
Natychmiastowa akcja: Wypluj to. Jeśli masz objawy, skontaktuj się z lekarzem. 

Czerwone jagody ostrokrzewu są śmiertelne dla dzieci w dużych dawkach od około 20 do 30 sztuk.

Zdjęcie: BSV / Mój piękny ogród

Wilcza jagoda

Ponieważ wilcza jagoda (znana również jako belladonna) jest dobrze znana, prawdopodobnie rzadziej można ją znaleźć w ogrodach przydomowych. Ale można je znaleźć w lesie i przy drodze, gdzie ich czarne owoce wydzielają słodki zapach. Fakt, że nie wywołują wstrętu podczas spożywania, jest szczególnie trudny, ponieważ u dzieci zaledwie trzy lub cztery owoce prowadzą do śmierci – u dorosłych wystarczy dziesięć do dwunastu owoców. Rozszerzenie źrenic, czerwone plamy na twarzy, halucynacje, zaburzenia i utrata mowy, spowolnienie tętna z następującym po nim przyspieszonym tętnem, przymus ruchu, obniżenie temperatury ciała i zmiana koloru twarzy to objawy zatrucia.
Natychmiastowa akcja: Wypluj i podlej wody. Jedź do lekarza. W przypadku większych ilości natychmiast wezwać lekarza pogotowia. 

Zabójcza wilcza jagoda to jedna z najbardziej trujących roślin w tym kraju. Dzieci powinny trzymać się z daleka.

Zdjęcie: Flora Press / Hamburg Homes

Trujące rośliny dla dzieci: byliny i kwiaty cebulowe

Mniszka

Bylina jest najbardziej trującą rośliną w Europie, której toksyna korzeniowa może być wchłaniana przez skórę i błony śluzowe. Dlatego należy stosować rękawiczki i szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas sadzenia topinamburu. Podczas dotykania bulwy mogą wystąpić łagodne objawy zatrucia, takie jak drętwienie skóry i kołatanie serca. Jeśli od dwóch do czterech gramów z bulwy zostanie wchłoniętych przez błony śluzowe, w ciągu trzech godzin prowadzi to do śmierci z powodu paraliżu oddechowego i niewydolności serca. Jednak spożywanie innych części rośliny może mieć również poważne konsekwencje. 
Natychmiastowa akcja: Wypluć lub wywołać wymioty, podać wodę, natychmiast udać się do lekarza. Lekarz pogotowia przy większych ilościach. 

Tojad to najbardziej trująca roślina w Europie. Po dotknięciu może pojawić się drętwienie, po zjedzeniu części rośliny należy wezwać lekarza pogotowia.

Zdjęcie: iStock / Eivaisla

Jesienny krokus

Cebula rozprzestrzenia się szczególnie na wilgotnych łąkach, aby ostatecznie utworzyć dywany z całych kwiatów. Ładnie wygląda - ale uważaj: spożywanie nasion, cebulek lub liści jest śmiertelne nawet w niewielkich ilościach. Po około sześciu godzinach pojawiają się objawy, takie jak trudności w połykaniu i pieczenie w gardle i gardle, a następnie wymioty, skurcze, biegunka i spadek ciśnienia krwi. Nieleczone zatrucie może doprowadzić do śmierci w ciągu jednego lub dwóch dni.
Natychmiastowa akcja: Wypluj i podlej wody. Prezentacja lekarza; wezwać lekarza pogotowia w przypadku większych ilości. 

Wszystkie części jesiennego krokusa są wyjątkowo trujące.

Zdjęcie: BSV / Mój piękny ogród

Lilia doliny

Cieszymy się wręcz z filigranowych kwiatów cebuli, które wiosną dają nam plamy w ogrodzie - niestety konwalia jest jedną z najbardziej trujących roślin dla dzieci i dorosłych. Szczególnie zdradzieckie: ich liście wyglądają bardzo podobnie do liści czosnku niedźwiedziego i kiełków w tych samych miejscach w tym samym czasie. Jednak czosnek niedźwiedzi mocno pachnie czosnkiem. Jeśli nie masz pewności, lepiej ich nie zrywać, bo liście konwalii powodują zatrucie. Ale szczególnie kwiaty i jagody są wyjątkowo toksyczne. Na szczęście smakują tak gorzko, że większe dawki raczej nie będą spożywane.

Natychmiastowa akcja: Jeśli Twoje dziecko zjadło więcej niż trzy jagody, musisz natychmiast zgłosić się do lekarza. 

Szczególnie kwiaty i jagody konwalii są bardzo trujące, ale liście prowadzą również do lekkich objawów zatrucia.

Zdjęcie: ibulb / Mayke de Ridder

Cudowne drzewo / olej rycynowy

Nasiona tego krzewu ozdobnego, które powstają od września, są silnie trujące, choć ich smak jest przyjemny i nie wywołuje obrzydzenia. Dzięki temu dzieci mogą przyjmować większe dawki, nie zauważając niczego. Ale nawet 25 miligramów (jedno ziarno) jest uważane za śmiertelne. Objawy zatrucia to wymioty, drgawki, biegunka, zawroty głowy. Nerki ulegają zapaleniu, a czerwone krwinki sklejają się. Po około dwóch dniach następuje śmierć z powodu zakrzepicy. 
Natychmiastowa akcja: Wypluć lub wywołać wymioty, podać płyn i natychmiast wezwać lekarza.

Pochodząca z Afryki bylina ma ciekawą barwę liści i rzucające się w oczy grona owoców, które jednak zawierają bardzo trujące nasiona.

Zdjęcie: BSV / Mój piękny ogród

Trzymaj się z dala od gigantycznego barszczu!

Mało wiadomo: W niektórych roślinach nawet ich dotknięcie może spowodować poważne szkody. Obejmuje to w szczególności barszcz olbrzymi (również krzew Herkulesa lub zioło Herkulesa). Kontakt z sokiem prowadzi do fotouczulenia skóry. Rezultatem są objawy, takie jak te po ciężkich oparzeniach, które w pewnych okolicznościach mogą być nawet śmiertelne. Zjawiska przypominające oparzenia – choć w znacznie mniejszym stopniu – są również możliwe po zetknięciu się soku z innymi kwiatami baldaszkowatymi, takimi jak pasternak.
Natychmiastowa akcja: Natychmiast zakryj dotknięte obszary skóry. Jeśli masz objawy, skontaktuj się z lekarzem.

W żadnym wypadku nie należy go dotykać! Barszcz olbrzymi po dotknięciu powoduje poważne objawy oparzeń.

Zdjęcie: shutterstock-viicha

Rośliny doniczkowe trujące dla dzieci

Rodzice powinni trąbka anioła nie sadzić, ponieważ jest to jedna z najbardziej trujących roślin w naszym kraju, a dzieci szczególnie przyciągają duże, przypominające kielich kwiaty. Zatrucie, które może powstać przy pierwszym kontakcie ze skórą, staje się zauważalne poprzez ogólne podniecenie natychmiast po dotknięciu lub połknięciu części lub soku roślinnego, a także drgawki, przyspieszony puls i rozszerzenie źrenic. Są też paraliż i halucynacje.
Wiadomo również, że trujące są niektóre południowoeuropejskie rośliny drzewiaste, które są często sadzone w doniczkach w tym kraju, w tym oleander i tuja.

Trąbka anielska to jedna z najbardziej trujących roślin w tym kraju. Kontakt ze skórą wystarczy, aby wywołać objawy zatrucia.

Zdjęcie: Living4media

Ostrzeżenie: trujące rośliny w grządce warzywnej

Zaleca się również ostrożność w przypadku niektórych roślin w ogródku warzywnym: surowa fasola
a ziemniaki i jeszcze zielone pomidory są trujące i można się nimi delektować
Szkodzić dzieciom.

Które rośliny ogrodowe są mniej trujące dla dzieci?

Jarzębina, jarzębina, bawełna, ligustr, wiciokrzew i czereśnia laurowa należą do mniej trujących roślin. Twoje jagody są tylko w niewielkim stopniu trujące. Wymioty i biegunka pojawiają się dopiero po spożyciu dużych ilości. Nie należy się obawiać dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Trujące rośliny doniczkowe

Nawet wśród roślin doniczkowych istnieją gatunki trujące, których niemowlęta i małe dzieci nie powinny dotykać ani nawet wkładać do ust. Podsumowaliśmy je dla Ciebie na liście: 

Roślina domowa

Toksyczność

Objawy

Natychmiastowa akcja

Alpy-
fioletowy

Trujący

Jeśli części korzenia
zostały skonsumowane
mdłości,
Wymiociny,
biegunka,
zawroty głowy,
Wyzysk,
Napad,
Paraliż

Jeśli części bulwy lub
Liście zostały połknięte
natychmiast wywołać wymioty.
Podczas żucia liści
lub kwiaty woda lub
Daj węgiel. Zdecydowanie
udać się do lekarza.

Anturium

Lekko trujący

nudności, nudności,
biegunka,
Zaczerwienienie błony śluzowej,
Pęcherze,
zwiększone wydzielanie śliny

Daj dużo wody.
Jeśli po 20 minutach
nie pojawiają się żadne objawy,
żadna terapia nie jest konieczna.

Zielona lilia

Nietoksyczny

Po spożyciu
większy
Ilości mogą
to do żołądka-
Dyskomfort jelitowy
chodź

Dla bardzo dużych ilości
jest dużo płynu
a także dar węgla
godny polecenia.

Klivie

Lekko trujący

ślinotok,
kaszel,
Wymiociny,
biegunka.

W przypadku większych ilości
także paraliż-
pozory

Dużo wody, w
większe ilości
Węgiel prezent

Monstera

Lekko trujący

Podrażnienie błon śluzowych i
-obrzęk,
udusić,
Wymiociny,
chrypka,
ślinotok

Kiedy błony śluzowe
zaniepokojony lekarz
szukać; Inaczej
duża ilość płynów-
dostarczać

Boże Narodzenie-
gwiazda

Tylko to
Czy dzika forma
lekko toksyczny;
w handlu-
zwykły
Uprawiane formy
nie później-
poinstruowany

Reakcja alergiczna;
ból brzucha,
paskudna kłótnia,
Mdłości

Pij dużo;
biorąc większy
Daj dużo węgla

Pokój-
kalla

Lekko trujący

Silne podrażnienie błon śluzowych
z bólem i
Pęcherze. w
większe ilości
Wymioty, chrypka,
ślinotok,
kaszel,
biegunka

Daj dużo wody
i zdecydowanie do lekarza

Zachowanie w przypadku zatrucia

Zatrucie przez trujące rośliny objawia się na różne sposoby. Ponieważ części roślin są najczęściej zjadane, przewód pokarmowy jest szczególnie dotknięty: konsekwencjami są nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha lub trudności w połykaniu. W ciężkich przypadkach występują skurcze, paraliż aż do zatrzymania oddechu oraz zaburzenia świadomości aż do utraty przytomności. Jeśli Twoje dziecko jest poważnie zatrute, natychmiast udaj się do kliniki.
W przypadku wcześnie wykrytego zatrucia światłem można w pierwszej kolejności udzielić pierwszej pomocy i podać wodę gazowaną lub tabletki węglowe. Jeśli trucizna nie została wchłonięta dawno temu, sensowne jest (tylko przy niezmąconej świadomości) wywołanie wymiotów, aby organizm nie wchłaniał dalszej trucizny. W stanach zagrażających życiu, takich jak utrata przytomności, zaburzenia oddychania lub zaburzenia sercowo-naczyniowe, konieczne jest natychmiastowe podjęcie niezbędnych działań ratujących życie. Zadzwoń po służby ratunkowe.
Przy wszystkich zatruciach należy zabezpieczyć pozostałości trucizn (pozostałości roślin, apteczki). Ponieważ w przypadku zidentyfikowania substancji, które prowadzą do zatrucia, można podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Polecana literatura redakcji:

Zamów teraz książkę „Szybka pomoc dzieciom” w Amazon.

Kontrola zatruć

We wszystkich krajach związkowych istnieją centra kontroli zatruć. Większość z nich należy do klinik uniwersyteckich. Porada telefoniczna w razie wypadku zatrucia lub podejrzenia zatrucia jest dostępna tutaj przez całą dobę - na przykład od Centrum Informacji o Zatruciach we Fryburgu, tel. 0761/19240.

Lista trujących roślin

Centrum kontroli zatruć Uniwersytetu w Bonn zebrało w tabeli najważniejsze trujące rośliny i wymieniło je alfabetycznie. W ten sposób rodzice mogą wcześniej sprawdzić, czy w ich ogrodzie nie rośnie coś trującego. Klikając na nazwę rośliny, roślina zostanie pokazana i szczegółowo opisana. Dowiesz się, które części roślin są trujące, jakie objawy mogą wystąpić w przypadku zatrucia oraz otrzymasz ważne wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here