Dom drewniany ma te zalety ”,

Więcej przestrzeni życiowej dzięki drewnianej konstrukcji szkieletowej

Dla Konstrukcja szkieletu drewnianego używasz drewna o tych samych przekrojach. Stojak, rama i próg - najlepiej z litego drewna konstrukcyjnego KVH - łączone są w ramy nośne. Panele sufitowe, dachowe i ścienne wykonane z gipsu lub materiałów drewnopochodnych z atestem nadzoru budowlanego usztywniają konstrukcję i zapobiegają wyboczeniu lub przechyleniu słupków na bok. Materiał izolacyjny we wnękach ściennych ogranicza straty ciepła, znajduje się pomiędzy belkami – konstrukcja nośna i izolacja stanowią jeden poziom. Drewniana ściana szkieletowa pełni jednocześnie funkcje statyczne i konstrukcyjne. Korzyść: Radzisz sobie dzięki małej grubości ścian, co zmniejsza zabudowę, zyskujesz przestrzeń do życia. Od wewnątrz paroizolacja chroni elementy przed kondensacją powietrza w pomieszczeniu, na zewnątrz wiatrochron i powłoka elewacji utrzymują konstrukcję wiatroszczelną i suchą.

Większa rentowność

Konstrukcje szkieletowe pozwalają na dowolne rozplanowanie kondygnacji, wymiary siatki konstrukcyjnej i poszycia są od siebie niezależne - bardziej ekonomiczne jest jednak stosowanie standardowych wymiarów płyt drewnopochodnych dla wymiarów siatki żeber pionowych. Wspólny wymiar siatki to 62,5 cm, norma DIN 1052 ogranicza odległość między żebrami w zależności od grubości okładziny. Rozstaw stojaków nie może przekraczać 50-krotności grubości okładziny, w przeciwnym razie mogą zmienić swój kształt. W zależności od przekroju drewna konstrukcyjnego poziom izolacyjności cieplnej domu 3 litrowego, domu 1,5 litrowego lub domu pasywnego można osiągnąć za pomocą dodatkowych warstw izolacyjnych. Duża liczba przebadanych konstrukcji ścian, stropów i dachów spełnia wymagania w zakresie ochrony akustycznej i przeciwpożarowej.

Domy drewniane mogą być budowane na trzy różne metody konstrukcyjne: dom blokowy, konstrukcja szkieletowa i konstrukcja szkieletowa. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać prace wewnętrzne, łatwiej jest z drewnianym domem niż z już otynkowanym kamiennym budynkiem.

Zdjęcie: istock / anjajuli

Oszczędzaj czas dzięki prefabrykowanym częściom

Elementy do konstrukcji szkieletowej są zwykle prefabrykowane w hali montażowej stolarza lub firmy budowlanej z drewna - niezależnie od pogody. Prefabrykowane ściany, stropy i konstrukcja dachu są szybko montowane, co oszczędza czas budowy i koszty finansowania.

Konstrukcja z paneli drewnianych jest jeszcze szybsza

Z Konstrukcja z paneli drewnianych uważana jest za konstrukcję drewnianą producenta domów prefabrykowanych, jest ściśle związana z konstrukcją szkieletową. Występują różnice w stopniu prefabrykacji - prefabrykowane ściany domu, stropy i elementy dachu są gotowe z fabryki, gdzie monterzy wykonują izolację w przedziałach konstrukcji szkieletowej, niezależnie od pory roku i pogody układają przewody pod budynek serwis i zamknij elementy Z paroizolacją i wiatroizolacją z obu stron, deskowaniem lub okładziną, na zewnątrz ocieploną elewacją z drewna lub tynku - każda powłoka klinkierowa musi być wymurowana na miejscu. Okna i drzwi zewnętrzne są również częścią fabrycznie zmontowanych komponentów. Konstrukcje z paneli drewnianych można kotwić do fundamentu lub szczytu piwnicy w ciągu kilku dni, a prace wewnętrzne można rozpocząć szybko.

Więcej ciepła

Rozporządzenie o oszczędzaniu energii EnEV wymaga szczelności, wiatroszczelności i izolacji dla nowych budynków, dlatego szkielet jest owinięty dookoła warstwą termoizolacyjną i wiatroodporną, ściany i okna od wewnętrznej strony domu są hermetycznie uszczelnione, a elewacja umieszczona oddzielnie przed konstrukcją nośną. Konstrukcyjne zabezpieczenia drewna, takie jak zwisy dachu, odległość od podłogi i odprowadzanie wody chronią wspornikowe elementy drewniane, takie jak balkony, werandy i chodniki. W zależności od architektury domu chemiczna ochrona drewna może być jednak konieczna również w przypadku elementów zewnętrznych. Podpory i dźwigary, ściany i elementy elewacji są docinane na wymiar, a dzięki prefabrykowanym połączeniom z placem budowy, szalunek można szybko zakotwić na fundamencie lub piwnicy, zablokować i podzielić na pomieszczenia.

Prefabrykowane domy drewniane są zwykle budowane przy użyciu metody konstrukcji drewnianych paneli. Izolacja termiczna i poszycie są mocowane fabrycznie do konstrukcji ramowej.

Zdjęcie: istock / akurtz

Więcej zdrowia

Profesjonalne planowanie i budowa oraz staranne wykonanie przez wykwalifikowane firmy stolarskie lub budowlane zapewniają wartość domu drewnianego. Stosując się do zasad konstruktywnej ochrony drewna, można w dużym stopniu lub całkowicie uniknąć chemicznej ochrony drewna. Obróbka powierzchni chroni drewno na zewnątrz.

Konstrukcja blokowa

Konstrukcja z bali jest najstarszą formą budownictwa drewnianego, dzięki ciągłemu rozwojowi technologii budowy i udoskonalaniu architektury nie straciła nic ze swojej aktualności. Deski są cięte pod kątem prostym lub okrągłym. Układa się je jeden na drugim, tworząc ściany i odkleja w rogach. Nowoczesne domy z bali spełniają aktualne wymagania rozporządzenia o oszczędzaniu energii EnEV dzięki masie drewna, uszczelnieniu przestrzeni między lasami i perfekcyjnie wykonanym połączeniom narożnym.

Konstrukcja z litego drewna: więcej swobody

Elementy do Konstrukcja z litego drewna - pierwotna forma to konstrukcja z bali - składają się z desek, desek lub kantówek, są przybijane, skręcane, skręcane lub wklejane w szyby. W przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowej, warstwy nośne i izolacyjne są zwykle oddzielone od siebie. Nowo opracowane solidne elementy konstrukcyjne i ściany z bali dwupłaszczowych z izolowaną pustą przestrzenią łączą obie funkcje. Warstwa termoizolacyjna zwiększa dobrą izolację termiczną drewna, układa się ją na zewnątrz lub wewnątrz zamiast w płaszczyźnie nośnej; Konstruktorzy wybierają między konstrukcjami dyfuzyjnie otwartymi i dyfuzyjnymi. Jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi, impregnowane laminowane panele z forniru są nakładane na elementy drewniane jako elewacja lub alternatywnie elewacja licowa, która może być również tynkowana.

Nie musisz patrzeć na dom prefabrykowany z drewna, że ​​został wykonany z drewna. Mimo to wygląd naturalnego drewna na elewacji zewnętrznej jest bardzo popularny.

Zdjęcie: Regnauer

Zalety i wady różnych metod konstrukcji drewnianych

W przypadku wszystkich solidnych systemów konstrukcyjnych można zaprojektować indywidualne plany pięter i elewacje, z niektórymi znacznie większymi rozpiętościami niż w przypadku drewnianej konstrukcji szkieletowej. Budynki z litego drewna składają się z prefabrykowanych elementów lub modułów o różnych formatach, elementy ścienne przenoszą obciążenia pionowe na dużej powierzchni, a najczęściej elementy dodatkowo wzmacniają konstrukcję. Klejone krzyżowo solidne elementy konstrukcyjne uważane są za szczególnie stabilne wymiarowo i mniej podatne na odkształcenia skurczowe. Budynki z litego drewna optymalnie wykorzystują właściwości wytrzymałościowe drewna - ściany nośne można zaprojektować tak, aby były wąskie i można uzyskać przestrzeń życiową. Projektanci i stolarze doradzają w kwestiach ochrony przed hałasem, np. w przypadku sufitów zaleca się obciążanie, aby uniknąć przenoszenia dźwięków materiałowych poprzez staranne izolowanie mostków dźwiękowych.

Planowane są odkształcenia

Większość solidnych systemów konstrukcyjnych jest prefabrykowana w fabryce i łączona na miejscu - stan surowy będzie gotowy wkrótce. Drewno może wysychać w ciągu pierwszych dwóch lat po montażu, projektanci i producenci biorą pod uwagę odkształcenia skurczowe drewna, aby uniknąć uszkodzeń konstrukcji. Listwy ślizgowe i ukryte dylatacje nad drzwiami, oknami i nadprożami umożliwiają ustawienie elementów ściennych lub belek pustakowych. W przeciwieństwie do swoich historycznych przodków, nowoczesne konstrukcje z bali są szczelne, np. między wpustami i piórami desek umieszczana jest wstępnie skompresowana taśma uszczelniająca, a łączenia są rozciągane w pionie razem ze stalowymi linkami - dzięki czemu nie otwierają się one podczas drewno "prace".

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here