Daglezja: tutaj pojawia się ”,

Ojczyzną daglezji jest Ameryka Północna. Tam rośnie na zachodnim wybrzeżu Kanady przez USA do Meksyku. Wiecznie zielone drzewo należy do rodziny sosnowej. Cechą szczególną jest wysoki wzrost i różnorodne właściwości jak drewno. Daglezja osiąga średnią wysokość 60 metrów. Niektóre stare drzewa dorastają do 120 metrów wysokości i mogą żyć nawet 400 lat. Drzewo iglaste przybyło do Europy w 1827 r. Roślina ma swoją nazwę od szkockiego kolekcjonera roślin Davida Douglasa. Drewno daglezji może być wykorzystywane na wiele sposobów, ponieważ jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne.
Nawet jeśli daglezja szybko rośnie, jej uprawa w Europie nie pokrywa zapotrzebowania na daglezję. Dlatego jest to importowane jako surowe drewno z Kanady i USA. W Niemczech na każdą ściętą daglezję sadzi się co najmniej jedno nowe drzewo tego gatunku. W przyszłości może zastąpić świerk jako drewno.

Właściwości daglezji

Daglezja jest miękkim drewnem i często musi być importowana ze względu na duże zapotrzebowanie. Dlatego jest trochę droższy niż rodzime drewno. Wolno rosnące drzewa mają inne usłojenie i strukturę niż drzewa szybko rosnące. Wpływa to również na kolor drewna daglezji. Starsze drzewa mają wąskie strefy późnego drewna. To nadaje mu żółtawy kolor. Ziarno jest słabo zaznaczone. Szybko rosnące drewno daglezji jest czerwonawe z wyraźnym usłojeniem. Jeśli surowe drewno zostanie wystawione na działanie czynników atmosferycznych, z czasem zmieni kolor na szary. Drewno łatwo się glazuruje, lakieruje i olejuje.

Od żółtawego do czerwonawego – kolor drewna daglezji zależy od szybkości wzrostu drzewa.

Zdjęcie: iStock/PEDRE

Daglezja jest średnio twarda i dlatego łatwa w obróbce. Wskazane jest jednak wstępne nawiercenie otworów pod śruby. Ponieważ drewno gruboziarniste ma tendencję do pękania i odpryskiwania. W porównaniu z drewnem iglastym, takim jak modrzew czy sosna, daglezja nie wypacza się tak bardzo. Jest też mocniejsze, twardsze i mniej podatne na szkodniki niż drewno świerkowe. Jednocześnie drewno daglezji jest miękkie. Europejski odpowiada klasie trwałości 3 do 4. Drewno sprowadzane z Ameryki Północnej ma klasę wytrzymałości 3.
Drewno daglezji zawiera dużo żywicy. Pojawia się to z czasem. Silnemu wyciekowi żywicy można zapobiec, susząc ją powoli i ostrożnie. Drewno jest odporne na warunki atmosferyczne i stabilne, ale jest umiarkowanie podatne na choroby grzybowe. Jeśli drewno wejdzie w kontakt z elementami żelaznymi, takimi jak gwoździe, zmieni kolor na niebiesko-szary.

Jak długo trwa drewno daglezji?

Nieleczone drewno ma trwałość od 10 do 15 lat. Dzięki dużej zawartości żywicy drewno ma naturalną ochronę przed gniciem i pleśnią oraz jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Konstrukcje zewnętrzne, które są np. zakryte, wytrzymują dłużej. Możesz zwiększyć trwałość, jeśli zastosujesz odpowiednią ochronę drewna na zewnątrz. Deski wykonane z materiału we wnętrzu wytrzymują znacznie dłużej. Zwykle mają żywotność ponad 25 lat. Deski z litego drewna można również kilkakrotnie szlifować, aby wydłużyć ich żywotność. Na przykład drewno akacjowe ma dłuższą żywotność niż daglezja.

Odkryj jeszcze więcej rodzajów drewna

Jaki rodzaj ochrony drewna jest niezbędny dla drewna daglezji?

Nawet jeśli daglezja jest odporna na warunki atmosferyczne, impregnacja jest wskazana do użytku na zewnątrz. Traktuj drewno olejem do drewna. W miejscach bardzo wilgotnych i zimnych zalecana jest dodatkowa warstwa wosku. To uchroni go przed wnikaniem wilgoci. Jeśli masz wbudowane surowe drewno, malowanie farbami olejnymi nie jest odpowiednie. Wysoka zawartość żywicy uniemożliwia prawidłowe utrzymywanie kolorów. Impregnuj drewno na zewnątrz co rok do dwóch lat bejcami, lakierami lub olejami.

Do czego służy drewno daglezji??

Właściwości daglezji sprawiają, że jest to drewno uniwersalne. Ze względu na swoją twardość i odporność na ścieranie jest często wykorzystywana do konstrukcji nośnych takich jak dachy czy mosty. Ale drewno jest również popularne w przemyśle stoczniowym i jako krawat kolejowy. Domy z bali można budować z bali.
Ponadto deski podłogowe, okna, deski podłogowe drewniane, schody i drzwi wykonane są z materiału budowlanego. Idealnie nadaje się jako drewno tarasowe, na wiaty garażowe oraz do realizacji pomysłów ogrodowych altan. Jej specjalne ziarno sprawia, że ​​daglezja jest popularnym materiałem do budowy mebli. Możliwości są prawie nieograniczone. Nawet kupując choinkę natkniesz się na daglezję. Nie należy jednak wieszać na nich ciężkich ozdób choinkowych, gdyż gałęzie są bardzo miękkie.

Ogrodzenie można również wykonać z daglezji.

Zdjęcie: OBI

Alternatywy dla daglezji

Jeśli wolisz używać lokalnych drzew iglastych, w zależności od struktury i koloru nadają się również modrzew i sosna. Alternatywą może być również drewno świerkowe.

Ile kosztuje drewno Douglasa?

Daglezja to jeden z droższych gatunków drewna. Młode drewno jest tańsze niż stare. Jednak to też nie jest takie uporczywe. Tarcica kosztuje od 1.300 i 1.800 euro. Jest tańszy niż drewno konstrukcyjne z upraw europejskich. Wtedy metr sześcienny kosztuje około 900 do 1.100 euro. Deski mają cenę od 2,25 do 6 euro za metr. Belki zwykle kosztują od 20 do 28 euro za metr.
Drewno daglezji często jest już w pełni przetworzone. W sklepach z narzędziami można znaleźć gotowe elementy ogrodzeniowe, wiaty garażowe czy meble ogrodowe. Ceny zależą od grubości i szerokości drewna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here