Drachenbaum: Jak o to dbać ”,

Smocze drzewa można znaleźć na przykład dziko na Wyspach Kanaryjskich.

Zdjęcie: Flora Press / Flowerphotos / Paul Tomlins

Korzystanie ze smoczego drzewa

Smocze drzewa są bardzo popularne jako elementy dekoracyjne do domu. Może też dlatego, że niektóre gatunki są dość cieniutkie i mają właściwości oczyszczające powietrze. Im starsze smocze drzewo, tym bardziej dziwacznie i atrakcyjnie wygląda. Duże okazy z sękatymi, gęsto rozgałęzionymi koronami można znaleźć tylko w ogrodach botanicznych lub na Wyspach Kanaryjskich, ojczyźnie tych drzew. Kilka lat mija w wiadrze, zanim smocze drzewo rozwinie gruby pień, ale nawet młode rośliny zachwycają swoją gałką sztywnych, mieczowatych liści i tworzą ozdobną biżuterię jako pasjanse lub małe grupy - szczególnie do soczystych ogrodów.

Wzrost smoczego drzewa

Smocze drzewo w rzeczywistości nie jest prawdziwym drzewem. Roślina rozwija tylko zdrewniały, przypominający palmę pień. Nawet w uprawie wewnętrznej roślina może osiągnąć wysokość do dwóch metrów. Przez większość czasu jednak przestaje rosnąć na wysokości 1,60 metra. Aby smocze drzewo dobrze rosło, bezwzględnie potrzebuje dużych donic.

Kiedy kwitnie smocze drzewo??

Czas kwitnienia smoczego drzewa przypada na wczesne lato, mniej więcej od maja do sierpnia. Ale głównie tylko w zaawansowanym wieku. Kwiaty są niepozorne, drobne, zielonkawobiałe. Smocze drzewo kwitnie stosunkowo rzadko w pokoju. W domu też nie zobaczysz pomarańczowo-czerwonych owoców.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Monstera: Trendsetter wśród roślin doniczkowych Wiedza o roślinach Pilea: Modna roślina UFO Wiedza o roślinach Korzeń włosiany: Diva roślin doniczkowych

Idealna lokalizacja dla smoczego drzewa

Smocze drzewo przez cały rok preferuje jasne miejsca, ale nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Nie znosi dobrze przeciągów i nie powinien być narażony na chłód ziemi, dlatego należy go przed nim chronić, szczególnie zimą. Może nawet spędzać lato w nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu na zewnątrz - lub posadzić w ciepłym lub zimnym, ale mrozoodpornym ogrodzie zimowym. Wskazane jest regularne obracanie smoczego drzewa, ponieważ silnie dostosowuje się do światła. Więc staje się krzywy, jeśli nie obracasz go od czasu do czasu. Zimą temperatura dla smoczego drzewa nie może spaść poniżej 15 do 18 stopni Celsjusza.

Umieść swoje smocze drzewo w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Właściwa pielęgnacja smoczego drzewa


Która gleba jest odpowiednia dla smoczego drzewa?

Dla smoczego drzewa odpowiednia jest standardowa gleba lub mieszanka kompostu, dobrej ziemi ogrodowej i torfu. Przesadza się je tylko wtedy, gdy stare wiadro jest za małe. Roślina doniczkowa nadaje się również do hydroponiki.


Podlewaj i użyźniaj smocze drzewo

Smocze drzewo jest oszczędne, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Najlepiej przez cały czas utrzymywać glebę lekko wilgotną. Nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej, ponieważ może to szybko doprowadzić do brązowych krawędzi liści. Latem można obficie podlewać smocze drzewo, ale zawsze należy unikać podlewania - w przeciwnym razie korzenie zaczną gnić. W miesiącach zimowych można podlewać wolniej, wtedy podłoże może czasem wysychać. Jeśli to możliwe, używaj wody deszczowej, szczególnie takich smoczych drzew. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się prawie wyłącznie do usuwania starych, brzydkich liści.
W okresie od marca do września najlepiej nawozić smocze drzewo co tydzień lub co dwa tygodnie płynnym nawozem do roślin zielonych. Dziękuje za to z silnym pączkowaniem. Od października do lutego wystarczy jedna aplikacja nawozu co cztery do sześciu tygodni.


Cięcie smoczego drzewa

Można ściąć smocze drzewo, aby stymulować rozgałęzianie, ale cięcie też nie jest bezproblemowe. Pień i kora smoczego drzewa są bardzo wrażliwe i łatwo gniją. Smocze drzewo można przycinać przez cały rok, ale najlepszy czas na przycinanie to wiosna. Aby zapobiec wnikaniu drobnoustrojów i chronić interfejs przed wysychaniem, należy go zdecydowanie odpylić proszkiem węglowym lub uszczelnić woskiem do drzew. Jednak regularne przycinanie nie jest konieczne, smocze drzewo może również rosnąć naturalnie.

Jeśli chcesz stymulować rozgałęzianie się smoczego drzewa, powinieneś je wyciąć.

Zdjęcie: iStock / JackF

Sadzenie smoczego drzewa

Smocze drzewa są sprzedawane w doniczkach w sklepach. Ale często stosowane podłoże nie jest optymalne i doniczka staje się wkrótce za mała. Dlatego najlepiej przesadzać nowo zakupione smocze drzewo bezpośrednio do większego pojemnika, który wypełniasz przepuszczalnym podłożem humusowym.

Przesadź smocze drzewo

Smocze drzewa są bardzo szybko rosnącymi roślinami doniczkowymi, dlatego należy je przesadzać każdej wiosny. Po ukończeniu kilku lat wystarczy przesadzanie co dwa do trzech lat. Wskazówka: Nowa donica powinna być zawsze o około trzy centymetry większa.

Młodsze smocze drzewa należy przesadzać co roku.

Zdjęcie: Flora Press / GWI

Propaguj smocze drzewo

Rozmnażanie smoczego drzewa najlepiej wykonywać za pomocą sadzonek głowy lub pnia. Aby ukorzenić się, wystarczy umieścić sadzonki w szklance wody lub w doniczce z wilgotną, ubogą w składniki odżywcze glebą doniczkową.

Zimowanie smoczego drzewa

Smocze drzewa są bardzo wrażliwe na zimno i dlatego przed pierwszymi przymrozkami należy je przenieść na jasne i chłodne zimowiska. Idealne jest około 10 stopni, ale temperatura pokojowa nie powoduje żadnych szkód, jeśli rośliny są wystarczająco jasne. Podlewanie można znacznie ograniczyć w okresie zimowym i nie ma potrzeby nawożenia w tym czasie.

Choroby i szkodniki smoczego drzewa

Smocze drzewo jest niezwykle odporne na choroby. Jeśli występują szkodniki, to co najwyżej w postaci przędziorków lub mszyc, które są szeroko rozpowszechnione w roślinach domowych.

Popularne odmiany smoczego drzewa

  • Smocze kanaryjskie drzewo (Dracaena draco): Ta odmiana smoczego drzewa pochodzi z Wysp Kanaryjskich i ma długie, ciemnozielone liście. Jako roślina doniczkowa osiąga maksymalną wysokość do dwóch metrów.
  • Pachnące smocze drzewo (Dracaena fragrans): Pachnące smocze drzewo pochodzi z tropikalnych krajów Afryki. Jej kwiaty pojawiają się na wolności od marca do maja i mają aromatyczny zapach.
  • Obramowane smocze drzewo (Dracaena marginata): Odmiana ta ma brunatnoczerwone, cienkie paski na brzegach liści.
  • Rozgałęzione smocze drzewo (Dracaena surculosa): Liście tej odmiany są lekko nakrapiane.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here