Ułóż drenaż

Układanie drenażu: "wysuszyć" dom

Drenaż nie jest już wymagany w przypadku nowych budynków, które są w większości zbudowane ze znormalizowanego betonu wodoszczelnego (beton nieprzepuszczający wody zgodnie z DIN 1045-2: 2008-08 i DIN EN 206-1: 2001-07). Natomiast w przypadku starych budynków, szczególnie tych z nieciągłą płytą stropową, zdecydowanie zalecamy wykonanie odwodnienia podczas remontu. Układanie drenażu reguluje DIN 4095.

Układanie rury drenażowej © mhp, stock.cegła suszona na słońcu.com WAŻNY Drenaż nie jest dozwolony, jeśli wody gruntowe znajdują się na powierzchni lub powyżej powierzchni, na której zbudowany jest fundament. Odwadnianie i tak jest tutaj nieodpowiednie, ponieważ znajduje się w wodach gruntowych i wody nie można spuścić. Ponadto w wielu miastach i gminach zakazane jest odprowadzanie ścieków do kanalizacji publicznej! Układanie drenażu: Zwróć uwagę na poziom wód gruntowych

Konieczny wykop?

Więc zanim zaczniesz prace renowacyjne, musisz wiedzieć, dokąd zostanie skierowana woda. Odprowadzenie do publicznej sieci kanalizacyjnej musi być zatwierdzone przez właściwy organ. Jeśli nie jest to dozwolone, konieczny jest wykop. Jest to podziemny zbiornik buforowy, który pochłania wodę drenażową i umożliwia jej odpływ. Jakość gleby na posesji i średnia ilość opadów mają zasadnicze znaczenie dla wielkości wykopu. Wartości te są zwykle uzyskiwane z badania gleby. Tam wskazana jest prędkość przesiąkania, która ma decydujące znaczenie dla wymiarowania rowu.

Schemat wykopu © Heinz Kerp

Wykop zwykle składa się z szybu, który kończy się wypełnieniem z piasku i drobnego żwiru w wykopie budowlanym. Zasadniczo nie jest trudno samemu zbudować czołg rówowy. Ze względu na szeroki wybór niedrogich gotowych produktów wątpliwe jest, czy wysiłek jest tego wart. Małe okopy są dostępne od 100 euro. Jednak w zależności od pojemności użytkowej ceny wahają się od 300 do 950 euro.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Przeprowadź samodzielnie test infiltracji

Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić test przesiąkania, aby określić charakter i chłonność gleby, możesz to zrobić. Nie zastępuje jednak badania gleby. W tym celu wykopany jest dół o wymiarach około 40 na 40 centymetrów i głębokości od 20 do 40 centymetrów. Równe dno wypełnione jest dwucentymetrową warstwą drobnego żwiru lub gruboziarnistego piasku i podlewane przez dobrą godzinę.

W celu przeprowadzenia rzeczywistego pomiaru dół jest następnie wypełniany 30 centymetrami wody. Co dziesięć minut poziom wody sprawdza się linijką przez pół godziny i odnotowuje wartości. Dodano trzy pomiary poziomu wody. Wartość w centymetrach dzieli się przez 30 minut. W ten sposób uzyskasz szybkość infiltracji gleby w centymetrach na minutę (cm / min).

Jeśli szybkość jest mniejsza niż 0,03 cm / min, infiltracja nie jest możliwa. Przy szybkości od 0,03 do 0,12 cm/min infiltracja jest możliwa tylko przy zwiększonej pojemności pośredniej (wykop). Jeśli wartość wynosi od 0,12 do 1,0 cm / min, masz optymalną infiltrację. Jeśli dół będzie pusty przed upływem 30 minut, woda spłynie zbyt szybko. Infiltracja jest wtedy wątpliwa ze względu na możliwe zanieczyszczenie wód gruntowych.

Układanie drenażu: Przeprowadź test infiltracji WAŻNY Warunkiem prawidłowego działania odwodnienia jest nachylenie. Powinien mieć co najmniej 0,5 centymetra na jeden metr i można go odpowiednio ustawić przez podsypkę żwirową. Woda kierowana jest po skarpie do punktu poboru.

Ułóż drenaż

Podczas układania drenażu najpierw wykopuje się wykop wzdłuż ściany fundamentowej. Pomocna może być tutaj wypożyczona minikoparka. Wykop musi być nieco głębszy niż szczyt fundamentu. Jednak tylko do 30 centymetrów poniżej górnej krawędzi fundamentu. Zdecydowanie nie głębiej. To mogłoby zagrozić statyce domu.

Drenaż: Schematyczna ilustracja © Heinz Kerp

Najpierw dno wykopu jest wyłożone włókniną filtracyjną, aby włóknina wystawała na bok do odwrócenia. Wylewa się na to warstwę przesiąkającego żwiru o grubości co najmniej 15 centymetrów. Rura drenażowa jest następnie umieszczana na tym żwirowym podłożu z odpowiednim spadkiem. Rurę drenażową można przyciąć na wymiar i po prostu podłączyć do elementów łączących z szybami drenażowymi, przyłączami kanalizacyjnymi lub rowami.

Układanie drenażu: jak postępować WAŻNY Zgodnie z normą DIN 4095 rury drenażowe z wyrobów walcowanych są niedopuszczalne podczas układania drenażu! Zamiast tego należy używać towarów z półki. Powód: niezbędnego nachylenia nie można osiągnąć za pomocą towarów w rolkach.

Zaczynając od najwyższego punktu, najniższy punkt drenażu powinien znajdować się 20 cm poniżej górnej krawędzi fundamentu (DIN 4095). Najniższym punktem jest podłączenie do kanalizacji lub wykopu.

W rogach domu u góry zamontowano trójnik i szyb odwadniający. Szyb drenażowy lub szyb rewizyjny to rura kontrolna lub płucząca, przez którą zanieczyszczenia są wypłukiwane z drenażu.

Gdy rura drenażowa jest podłączona do kanału ściekowego lub szybu kanalizacyjnego, wykop jest wypełniany żwirem do momentu, gdy kubełek lub panele izolacyjne przykryją się na wysokości około 50 centymetrów na ścianie domu.

Ponieważ cały drenaż i jego podłoże żwirowe muszą być chronione przed zanieczyszczeniem przez cząstki unoszące się w sączącej lub wznoszącej się wodzie, włóknina jest teraz zawinięta na wystających końcach i cała powierzchnia żwiru jest pokryta.

Na koniec resztę wykopu wypełnia się wykopaną ziemią lub, jeśli nie jest to odpowiednie, innym wypełniaczem, który umożliwia dobre odprowadzenie wody.

aż do 30% zapisać

Specjalistyczne firmy uszkodzenia pleśni i wilgoci

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne zajmujące się kontrolą pleśni i wilgocią, porównaj oferty i oszczędzaj.

Niezbędny materiał

 • łopata
 • taczka
 • Poziom duchowy
 • Rury drenażowe
 • Polar drenażowy
 • Trójniki i łączniki do narożników budowlanych, ewentualnie kątowniki
 • Wał odpływowy i pokrywa
 • Żwir lub grys o uziarnieniu 16 - 32 mm

Jeśli to konieczne:

 • Pierścienie wykopów / studni wykonane z betonu
 • piasek
 • Żwir lub żwir

koszty

Koszty i ceny © eyetronic, fotolia.com

Jeśli nie jest potrzebna koparka ani wykop i nie ma czasu pracy ani kosztów robocizny, można obliczyć koszty od 300 do 350 euro dla standardowej szerokości nominalnej 100 mm. Podane ceny są wartościami orientacyjnymi, oparte są na standardowych materiałach budowlanych, takich jak te oferowane na rynku komercyjnym w asortymencie i mogą różnić się w zależności od regionu.

Wskazówka: Możesz również zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi renowacji zewnętrznych ścian piwnic i układania blach kubełkowych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here