Pranie zasłony prysznicowej: tak znów się czyści ”,

Zasłony prysznicowe z włókien syntetycznych można w większości przypadków bez problemu prać w pralce. Aby być po bezpiecznej stronie, warto spojrzeć na metkę pielęgnacyjną. W najgorszym przypadku podczas prania zasłony prysznicowej w pralce mogą powstać trwałe zagniecenia. Jako program odpowiedni jest program do delikatesów z 30 stopniami i bez wirowania. Zasłonę prysznicową najlepiej prać samodzielnie lub razem z ręcznikami lub matą łazienkową. Normalne ubrania ucierpiałyby na tym, że zasłona prysznicowa wiąże dużą część wody.
 

Większość zasłon prysznicowych można prać w pralce.

Zdjęcie: iStock/Moyo Studio

Jakich detergentów mogę użyć do prania zasłony prysznicowej??

Zasłonę prysznicową można prać dostępnym w handlu łagodnym detergentem. Ale możesz również użyć jednego z następujących domowych sposobów, aby zasłona znów była czysta i higieniczna:
 

 • Ocet przeciw porostowi pleśni
  Ocet ma działanie antybakteryjne i zabija zarazki. Ocet można dodać do detergentu lub wcześniej potraktować zasłonę prysznicową. W tym celu wystarczy wymieszać wodę z odrobiną octu i na chwilę włożyć do niej zasłonę. Do esencji octowej można stosować proporcje mieszania 8:1; z pięcioprocentowym octem stołowym jednak 4:1. Następnie wypierz w pralce. Ewentualnie pół szklanki esencji octowej można dodać do szuflady na detergent.
   
 • Soda do grubych zabrudzeń
  Sodę miesza się z wodą, tworząc gęstą pastę. Konsystencja powinna być zbliżona do pasty do zębów podczas prania zasłony prysznicowej. W przypadku plam, takich jak plamy pleśni, po prostu nałóż pastę. Następnie pozostaw go na około dziesięć minut, a następnie wyszczotkuj. Następnie wypierz zasłonę w pralce, aby usunąć ostatnie pozostałe plamy. Alternatywnie sodę oczyszczoną można również dodać do pralki jako dodatek do detergentu. Aby to zrobić, dodaj około 50 gramów do bębna na zasłonie i uruchom delikatny program prania.
   
 • Kwas cytrynowy do plam wapiennych
  Podobnie jak w przypadku octu, odrobina kwasu cytrynowego miesza się z wodą i umieszcza w niej zasłonę. Proporcje mieszania to 4-5 łyżeczek (forma proszku) na jeden litr wody. Po około 30 minutach spłucz i włóż zasłonę do pralki.
Alternatywa: usuwaj plamy w ukierunkowany sposób

Jeśli myjesz zasłonę prysznicową i chcesz usunąć plamy octem lub kwaskiem cytrynowym, można również zastosować stosunek mieszania 1: 2 (ocet / kwasek cytrynowy: woda). Mieszanina powinna działać tylko przez krótki czas, ponieważ kwas może powodować plamy koloru, jeśli jest w kontakcie zbyt długo.

Jak prać zasłonę prysznicową ręcznie??

Jeśli chcesz wyczyścić zasłonę prysznicową, a możliwe jest tylko pranie ręczne, przetrzyj zasłonę mieszanką octu lub cytryny i sody oczyszczonej (patrz proporcje mieszania powyżej) i dokładnie wyszoruj gąbką. Opłucz zasłonę czystą wodą. Zasłonę następnie umieszcza się na kilka godzin w gorącej wodzie z detergentem lub jednym z domowych środków wymienionych w poprzednim akapicie, a następnie ponownie dokładnie spłukuje i wiesza do wyschnięcia.

Jak usunąć plamy pleśni z zasłony prysznicowej??

Jeśli chcesz ocalić zasłoniętą przez pleśń zasłonę prysznicową, zaleca się kąpiel w occie. Umieszcza się go w nim na około godzinę, a następnie szoruje mieszanką sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego i spłukuje czystą wodą. Zasłona jest następnie ponownie dokładnie czyszczona w pralce
Jeśli pleśń jest wyraźnie widoczna na zasłonie prysznicowej, zwykle wystarczy wymienić zasłonę. W przeciwnym razie zarodniki mogą się rozprzestrzeniać i powodować problemy z oddychaniem. Lepiej kupić nową zasłonę i od początku odpowiednio o nią dbać, aby uniknąć pleśni.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj

Zapobiegaj pleśni na zasłonie prysznicowej

Pleśni można uniknąć dzięki dwóm prostym zasadom:

 1. Zawsze pozwól zasłonie prysznicowej wyschnąć
 2. Dobrze przewietrzyć łazienkę

Pleśń rozwija się, gdy zasłona długo utrzymuje wilgoć. Dlatego po kąpieli należy ją powiesić w taki sposób, aby zmarszczek było jak najmniej, a powierzchnia dobrze wyschła. Zwykłe odsunięcie zasłony na bok i pozwolenie jej na powieszenie jest zatem absolutnie bezproduktywne i sprzyja tworzeniu się pleśni. Dodatkowo powietrze w łazience musi krążyć, aby wilgoć została odprowadzona. Dlatego po każdym prysznicu lub kąpieli należy wietrzyć łazienkę.

Upewnij się, że zasłona prysznicowa może dobrze wyschnąć po prysznicu. Zapobiegnie to pleśni.

Zdjęcie: iStock / yipengge

Często zasłona prysznicowa wisi zbyt blisko sufitu, aby powietrze nie mogło dostać się do prysznica lub wanny. Aby to zrobić, po prostu zawieś zasłonę nieco niżej. W przypadku drążków zaciskowych to żaden problem, w przypadku innych systemów, na przykład, można zastosować dodatkowy rząd zawieszek lub po prostu opaski kablowe, aby kurtyna zwisała nieco niżej. W najlepszym przypadku między kurtyną a sufitem powinno być co najmniej 30 centymetrów odstępu, aby powietrze mogło cyrkulować.

Pranie zasłony prysznicowej: ważne pytania i odpowiedzi

Często Zadawane Pytania

Czy mogę prać zasłonę prysznicową w pralce??

Tutaj pomaga spojrzenie na etykietę. Jeśli nie, mycie rąk jest na porządku dziennym. Większość zasłon prysznicowych jest wykonana z mieszanki włókien syntetycznych i tekstyliów, więc pranie w pralce w 30 stopniach nie stanowi problemu. Jeśli jednak pierzesz zasłonę prysznicową w pralce, ryzykujesz pogniecenie plastikowej zasłony prysznicowej.

Dlaczego zasłona prysznicowa zmienia kolor na czerwony??

Odbarwienie jest pierwszą oznaką, że zasłona nie schnie prawidłowo i wilgoć gromadzi się w fałdach. Ponadto do zasłony prysznicowej przedostają się resztki mydła. Efektem czerwonego przebarwienia jest w pewnym momencie pleśń. Po kąpieli zasłona powinna zwisać jak najmniej zagnieceń, aby woda mogła spływać, a zasłona była całkowicie sucha.

Jak często należy zmieniać zasłonę prysznicową??

Dopóki nie ma pleśni ani innych uszkodzonych obszarów, możesz go nadal używać. Warunkiem jest jednak regularne obserwowanie zasłony prysznicowej. Najlepiej kupić drugą zasłonę i co najmniej raz w miesiącu wymieniać ją i odpowiednio czyścić.

Jak usunąć pleśń z zasłony prysznicowej??

Stare domowe lekarstwo może pomóc w przypadku łagodnych plam pleśniowych: soda oczyszczona. Razem z niewielką ilością wody miesza się w gęstą pastę i nakłada na plamy. Pozwól, aby pasta zadziałała na krótko i zetrzyj pędzelkiem po około dziesięciu minutach. Następnie opłucz zasłonę odrobiną zimnej wody lub w razie potrzeby włóż ją do pralki i gotowe. Jeśli jednak obszar jest zabrudzony pleśnią, zasłonę należy całkowicie wymienić. Pleśń jest już tutaj w blokach startowych i często już nie pomaga, że ​​myjesz zasłonę prysznicową.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here