E-czek

E-Check - Pieczęć aprobaty dla przetestowanego bezpieczeństwa

E-Check jest czymś w rodzaju testu TÜV dla samochodu, z wyjątkiem tego, że E-Check sprawdza, czy instalacje elektryczne i urządzenia w domu lub mieszkaniu są w dobrym stanie. Ale chociaż zatwierdzenie TÜV jest wymagane przez prawo dla samochodów, e-czek jest całkowicie dobrowolny dla właścicieli prywatnych domów lub mieszkań. Nawet ci, którzy wynajmują swój dom lub mieszkanie, niekoniecznie muszą przeprowadzać e-czek (wyrok BGH z 15.10.2008 - VIII ZR 321/07). Nawet jeśli ciągle pojawiają się różne roszczenia!

E-Check © bildergala, fotolia.com

Według stowarzyszenia branżowego zgodnie z DIN VDE 0702 tylko ci, którzy prowadzą obiekty przemysłowe lub handlowe, muszą być poddawani kontroli elektronicznej w regularnych odstępach czasu.

Każdy, kto kupi lub przeprowadzi się do nowego budynku, może zatem zaoszczędzić na e-sprawdzeniu, czy cała instalacja elektryczna została zamontowana przez specjalistyczną firmę. Ponieważ w momencie odbioru tworzony jest odpowiedni protokół odbioru, który gwarantuje profesjonalną instalację.

Procedura e-czeku

Inaczej jest, gdy przeprowadzasz się do starszej nieruchomości. E-czek może tu ujawnić braki. A ponieważ e-czek zawiera oprócz sprawdzenia również porady dotyczące potencjalnych oszczędności energii, może również pomóc w oszczędzaniu energii.

Elektryk w pracy © Monika Wiśniewska, fotolia.chodź do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co jest sprawdzane?

Testowane jest wszystko, co jest zasilane napięciem sieci elektrycznej. Obejmuje to przenośne urządzenia i maszyny, takie jak: monitory, komputery, ekspresy do kawy, zasilacze, lampy, suszarki do włosów, przedłużacze, wielogniazdka, drukarki, urządzenia kuchenne, wiertarki, piły tarczowe, narzędzia ogrodnicze, telewizory, radia, systemy surround i wiele więcej.

Ale także tak zwane systemy stałe: rozdzielnie zasilania, szafy rozdzielcze, gniazda, podrozdzielnie, wbudowane oświetlenie, oświetlenie miejsca pracy, instalacje elektryczne budynku, bezpieczniki czy systemy sterowania i bezpieczeństwa.

E-Check: Te urządzenia elektryczne są sprawdzane

Najpierw przeprowadzana jest kontrola wzrokowa, podczas której obserwuje się wady zewnętrzne. Następnie następuje test elektryczny i pomiary. Następujące wielkości są testowane za pomocą odpowiednich urządzeń pomiarowych zgodnie z normami DIN: rezystancja przewodu ochronnego, rezystancja izolacji, prąd stykowy, prąd przewodu ochronnego, prąd różnicowy, prąd przewodu zastępczego i test funkcji. Odbywa się po pomiarze i jego przechowywaniu.

Wszystko jest udokumentowane na piśmie, a system (zwykle w skrzynce bezpieczników) otrzymuje naklejkę e-check.

Test może przeprowadzić wyłącznie specjalnie przeszkolony elektryk przy użyciu skalibrowanych urządzeń pomiarowych i testujących. Kwalifikację należy udokumentować w protokole.

Ile może kosztować e-czek??

Koszty i ceny e-czeku © eyetronic, fotolia.com

Koszty e-sprawdzenia zależą od wielkości systemu, ilości urządzeń oraz zakresu usługi doradczej, ponieważ e-sprawdzenie oprócz aspektu bezpieczeństwa obejmuje również obszary komfortu i oszczędności energii. W zależności od wielkości i liczby urządzeń e-czek kosztuje od 120 do 250 euro. Uczciwa oferta może być również rozliczana godzinowo lub według sprawdzonego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, test powinien kosztować około 10 euro za urządzenie. Ewentualne egzaminy uzupełniające od 6 do 8 euro.

Pierwszy test jest bardziej czasochłonny, ponieważ elektryk musi najpierw zapisać wszystkie urządzenia w książce urządzeń lub na liście. Ten dodatkowy wysiłek nie jest wymagany później.

Kiedy opłaca się e-czek??

Rabaty na e-czek

E-czek jest uznawany przez coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych jako urzędowo sprawdzony dokument dla instalacji elektrycznych. Klienci E-Check otrzymują dodatkowe korzyści od towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ zmniejsza się ryzyko uszkodzenia w wyniku pożaru, uderzenia pioruna i przepięcia. Zapytania do firm ubezpieczeniowych mogą być opłacalne: niektóre oferują zniżkę w wysokości około 10 procent.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here