Echeveria: roślina doniczkowa dla pracoholików i estetów ”,

Roślina z rodzaju Echeveria ma w zanadrzu wiele różnych piękności: wszystkie tworzą rozety liści, które różnią się kolorem, rozmiarem i kształtem. Niektóre mają nawet drobno owłosione liście lub są pokryte cienką warstwą wosku - oba naturalne środki ochrony przed silnymi promieniami słonecznymi w naturalnym miejscu przypominającym pustynię. Same liście mają kształt trójkąta, ale czasami mają spiczaste, czasami zaokrąglone rogi. Ponieważ są tak gęste, sukulent bardzo dobrze przechowuje w nich wodę. Naturalna paleta kolorów Echeveria waha się od bladej moreli do ciemnozielonego / niebiesko-szarego. Istnieje niezliczona ilość odcieni czerwieni lub zieleni, a niewiele odmian ma kontrastujące kolorystycznie brzegi liści. Echeveria w kolorze czarnym lub różowym, ponieważ niestety również oferowane są w sklepach, są sztucznie barwione i nie polecane.

Od marca do czerwca Echeveria tworzy małe, różowe lub pomarańczowe kwiaty dzwoneczkowe.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Drobne kwiaty dzwoneczkowe Echeveria są raczej drugorzędne. Tworzą się od marca do czerwca w tak zwanych zwojach, są koloru różowego do żółtawopomarańczowego i zwisają na krótkich pędach nad liśćmi. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, rozwijają się z niego również nasiona rośliny.

Od światła do słońca: idealna lokalizacja dla Echeverii

Roślina doniczkowa jest bardzo głodna światła i powinna mieć jasne lub słoneczne miejsce w domu przez cały rok. Latem Echeveria może również poruszać się na zewnątrz, ale musi być tam chroniona przed deszczem. Normalna temperatura w pomieszczeniu jest idealna przez cały rok, tylko zimą Echeveria woli być trochę chłodniejsza. Następnie wchodzą w swoistą fazę spoczynku i preferują temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza.

Gleba kaktusowa jest optymalna

Wysokiej jakości ziemia kaktusowa z centrum ogrodniczego sprawdziła się jako podłoże dla echeverii, które są hodowane jako rośliny domowe. Jest tylko umiarkowanie zasobna w składniki odżywcze, ale pięknie przepuszczalna i mineralna - przypomina więc warunki na stanowisku naturalnym. Miłośnicy dekoracji lubią układać ładne kamienie lub kamyki na wierzchu podłoża, które tworzą ładny kontrast z rozetami liści.

Rzadko przesadzaj

Echeveria nie potrzebuje nowej doniczki najwcześniej za dwa lata. Przesadzanie powinno odbywać się między wiosną a wczesnym latem, wtedy najlepiej roślina doniczkowa może odłożyć zabieg.

Od czasu do czasu trochę wody

Podlewanie nie stanowi problemu z Echeveria - soczysta roślina może obejść się bez wody nawet przez trzy tygodnie. To sprawia, że ​​są idealną rośliną doniczkową dla pracoholików lub globtroterów, którzy często są w ruchu. Zimą prawie nie ma podlewania, reszta roku bardzo sporadycznie. Na co zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę to: Nigdy nie wlewaj do rozety liściowej! Woda zbierająca się między poszczególnymi liśćmi powoduje gnicie rośliny. Jeśli podlejesz za dużo, liście echeverii znikną. Jeśli jednak szybko zareagujesz i zmniejszysz ilość podawanej wody, zazwyczaj wyzdrowieje.

Nawóz do kaktusów

Echeveria jest również niezwykle skromna, jeśli chodzi o nawozy. Świeżo przesadzane rośliny nie potrzebują nawozu na dobry rok, a od kwietnia do września potrzebują nawożenia tylko raz w miesiącu. Najlepiej użyć do tego nawozu kaktusowego.

Nie tnij, łza!

Zwiędłe lub zaschnięte liście Echeverii należy usunąć, ale nie nożem lub nożyczkami, ale silnym szarpnięciem. W ten sposób całkowicie odrywają się od rośliny i nie ma liści, które mogłyby gnić.

Echeveria się rozmnaża

Jeśli Echeveria dobrze się czuje, sama tworzy małą córeczkę lub boczne rozety, które można wyjąć w celu rozmnażania i posadzić we własnej doniczce. Świetny domowy prezent dla przyjaciół, którzy nawet nie potrzebują zielonego kciuka!

W celu rozmnażania po prostu usuń mniejszą córkę lub boczne rozety i umieść je w małych doniczkach.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Ale można też odrywać pojedyncze liście i rozmnażać roślinę tzw. sadzonkami liści. Pozostaw ranę na krótko do wyschnięcia lub przetrzyj ściereczką przed wbiciem liścia w lekko wilgotny piasek z niewielką ilością próchnicy. Nie można siać każdego gatunku lub odmiany, ponieważ nie wszystkie z nich wytwarzają nasiona zdolne do kiełkowania. Rośliny doniczkowe, które sprzedajemy w sklepach to również często mieszańce lub odmiany, które nie mogą być rozmnażane przez nasiona.

Echeveria są solidne i zdrowe

Oprócz zgnilizny korzeni Echeveria jako roślina doniczkowa prawie nie ma problemów z chorobami. Wszy roślinne mogą czasami pojawiać się, gdy roślina kwitnie, ale są one również dość rzadkie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here