Fornir z prawdziwego drewna, lite drewno, lite drewno: co oznaczają terminy ”,

Jak rozpoznać fornir z prawdziwego drewna??

Napis na meblach nie zawsze informuje, czy jest to fornir z prawdziwego drewna, czy powłoka z tworzywa sztucznego, która do złudzenia wygląda realistycznie. „Fornir – podobnie jak lite drewno – można rozpoznać po jego dotknięciu” – mówi Ursula Geismann, rzeczniczka inicjatywy Furnier + Natur. „Okleina z prawdziwego drewna, podobnie jak drewno, jest zawsze przyjemnie ciepła, natomiast folia raczej chłodna."Można też wizualnie rozpoznać okleinę z prawdziwego drewna - jeśli ten sam mebel jest dostępny kilka razy w sklepie lub kilka mebli z tej samej serii lub produkcji. Ponieważ: Każdy mebel pokryty okleiną z prawdziwego drewna ma niepowtarzalne usłojenie i kolor, natomiast komody, stoliki i meble. w większości wyglądają identycznie. W razie wątpliwości najlepiej zapytać w sklepie.

Zalety okleiny z prawdziwego drewna

 • Bardzo zrównoważone wykorzystanie drewna: ponieważ liście drewna są przycinane bardzo cienko, dużą powierzchnię frontów mebli można pokryć małym kawałkiem drewna z lokalnych gatunków drewna. Prawie całą resztę pozyskanego drewna można wykorzystać na podłoża fornirowe.
 • Blat do okładzin sufitowych, ścianek szafek i nie tylko: dostępne są warianty niepalne.
 • Płyta nośna zwykle zapewnia, że ​​meble pokryte fornirem z prawdziwego drewna są stabilne wymiarowo.
 • Fornir zachwyca naturalnym, a jednocześnie eleganckim wyglądem i dotykiem. Przyczynia się do tego również ochrona lakierem, woskiem lub olejem.

Wady okleiny z prawdziwego drewna

 • Podczas czyszczenia należy zachować ostrożność: najlepiej używać wyłącznie suchej, miękkiej ściereczki. Fornir nie toleruje środków czyszczących, w razie potrzeby można użyć wody i płynu do mycia naczyń. Ściereczki z mikrofibry to tabu na malowanych powierzchniach.
 • Lekkie rysy można łatwo naprawić, ale głębsze rysy byłyby śmiertelne. Ponieważ wierzchnia warstwa arkuszy forniru jest bardzo cienka, przeszlifowanie jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie.
 • Z czasem zmienia kolor pod wpływem światła słonecznego, ale może też wyglądać naturalnie.

Ceny okleiny z prawdziwego drewna

Koszty forniru z prawdziwego drewna różnią się w zależności od materiału nośnego: płyta wiórowa jest tańsza, płyta pilśniowa jest wyższej jakości, a zatem droższa. Dodatkowo decydujące znaczenie ma rodzaj drewna i grubość okleiny. Im grubszy, tym wyższa cena. Za mniej niż 1 milimetr zazwyczaj płacisz jednocyfrową kwotę za metr kwadratowy. Meble z okleiną z prawdziwego drewna zaczynają się w średnim trzycyfrowym przedziale cenowym.

Solidne drewno

Norma DIN 68871 definiuje, co zalicza się do mebli z litego drewna: Mebel musi być wykonany z jednego rodzaju drewna, z wyjątkiem tylnej ściany i podstaw szuflad, i nie może być fornirowany. Drewno ścinane na meble z litego drewna jest okrzesywane, okorowane, cięte, suszone, klejone i ostatecznie łączone za pomocą prasy panelowej. Potem wychodzi na powierzchnię. Jest to szlifowane, a następnie zabezpieczane drewnem, takim jak lakier, wosk lub olej. Następnie można z niego zbudować mebel.

Niezawodny stały gość w jadalni: stół z litego drewna.

Zdjęcie: living4media

Jak rozpoznać prawdziwe lite drewno??

„Spoglądając na front, można odróżnić prawdziwe drewno od folii do drewna”, wyjaśnia inicjatywa Pro Massivholz. Ponieważ roczne słoje drzewa są widoczne po bokach. Podobnie jak w przypadku okleiny z prawdziwego drewna, aby zidentyfikować prawdziwe drewno lite, można również sprawdzić, czy mebel ma niepowtarzalne usłojenie i kolor oraz czy jest ciepły w dotyku. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj sprzedawcę.

Zalety litego drewna

 • Lite drewno jest bardzo trwałe. Zadrapania można naprawić znacznie lepiej niż w przypadku forniru z prawdziwego drewna.
 • Wygląd i styl zachwycają uroczym, naturalnym wyglądem.
 • Lite drewno jest szczególnie stabilne.
 • Jeśli meble z litego drewna mają pieczęć FSC lub PEFC, a drewno pochodzi z Niemiec, jest znacznie bardziej zrównoważone niż tanie meble.
 • Lite drewno zapewnia dobry klimat w pomieszczeniu, ponieważ może wchłaniać wilgoć, ale także ją oddawać.

Wady litego drewna

 • Fakt, że lite drewno reguluje wilgotność w pomieszczeniu może powodować jego pęcznienie lub kurczenie się. Aby utrzymać to w granicach, Stiftung Warentest zaleca umieszczenie mebla w pomieszczeniu o wilgotności od 45 do 55 procent. Jednak lite drewno działa mniej niż lite drewno.
 • Podobnie jak w przypadku forniru z prawdziwego drewna, przy pielęgnacji obowiązuje następująca zasada: jeśli to możliwe, używaj tylko suchej, miękkiej szmatki. W razie potrzeby można to lekko zwilżyć (neutralną) wodą z mydłem.
 • Podobnie jak fornir z prawdziwego drewna, lite drewno z czasem ulega odbarwieniu na słońcu.
 • Do drewna litego potrzeba znacznie więcej drewna niż do forniru. Można jednak stosować mniejsze części niż w przypadku litego drewna.

Ceny drewna litego

Koszt mebli z litego drewna zaczyna się od niskiego do średniego trzycyfrowego przedziału dla małych sztuk. W przypadku większych przedmiotów, takich jak stoły do ​​jadalni, czasami mogą zostać naliczone kwoty czterocyfrowe.

Częściowo masywny

Pod tym pojęciem kryje się szczególny rodzaj mebli z litego drewna – a mianowicie meble, które są tylko częściowo solidne. Z przodu są nie do odróżnienia od zwykłego wariantu, bo front jest solidny. Reszta to jednak płyta wiórowa pokryta plastikiem. Jeśli produkt nie jest oznaczony, powinieneś martwić się niską ceną. Najpóźniej zauważysz, kiedy front, wywołany promieniami słońca, przybiera inny kolor niż reszta mebli.

Solidne drewno

Termin ten jest często używany w handlu jako synonim litego drewna, ale nie jest to poprawne. Decydujący czynnik w przypadku litego drewna: deski są cięte w całości z pnia drzewa. Po wyschnięciu są następnie piłowane na paski. Te z kolei są wklejane w panele, które następnie można ciąć i szlifować do produkcji mebli. Lite drewno i lite drewno działają inaczej. Dlatego korpus mebla powinien być wykonany tylko z jednego z dwóch, a nie z mieszanki. Z drugiej strony możliwy jest front z litego drewna dla masywnego korpusu.

Bardziej naturalnie nie mogło być: stołek został wykonany z litego drewna.

Zdjęcie: living4media

Zalety litego drewna

 • Ten wariant jest najbardziej naturalny ze wszystkich, ponieważ używa się ciągłych kawałków drewna.
 • Lite drewno jest też znacznie trwalsze, stabilne i zrównoważone (jeśli pochodzi z ekologicznych, najlepiej lokalnych upraw) niż tanie meble.

Wady litego drewna

 • Najbardziej sprawdza się lite drewno.
 • Skomplikowane przetwarzanie sprawia, że ​​jest to drogie.
 • Nie można używać mniejszych kawałków drewna (w przeciwieństwie do litego drewna), tylko duże, nieuszkodzone obszary. Resztki można jednak wykorzystać do innych celów.

Ceny drewna litego

Ponieważ obróbka drewna litego jest najbardziej skomplikowana i można używać tylko dużych kawałków drewna, meble z litego drewna kosztują więcej niż drewno lite. Ceny zwykle zaczynają się w wyższym trzycyfrowym przedziale.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here