Zmontuj sam komin ze stali nierdzewnej ”,

Zmontuj sam komin ze stali nierdzewnej

W przypadku komina ze stali nierdzewnej można przeprowadzić renowację komina lub zbudować nowy komin przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Jeśli masz doświadczenie manualne, możesz również samodzielnie zmontować swój komin ze stali nierdzewnej. Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Komin ze stali nierdzewnej ze wspornikiem ściennym i przyłączem do spalania na ścianie zewnętrznej © Hermann, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wyjaśnij ogólne warunki przed rozpoczęciem

Nowy szyb kominowy lub komin zewnętrzny może być konieczny, jeśli np. masz.B. chcą uruchomić piec, a istniejący system kominowy nie jest do tego przystosowany.

Najlepiej wcześniej skontaktować się z kominiarzem. Powie dokładnie, czy można podłączyć piec do istniejącego komina, czy też konieczne są prace remontowe. Ponadto kominiarz może wskazać, jakie minimalne odstępy należy zachować ze względu na ochronę przeciwpożarową i jaki przekrój jest odpowiedni dla komina ze stali nierdzewnej. Pomoże Ci również w obliczeniu wysokości komina.

Komin: Wyjaśnij ważne kwestie z kominiarzem

Zmierz wymaganą wysokość komina i określ konfigurację

Wysokość komina i jego przekrój to bardzo ważna wartość dla Twojego nowego komina ze stali nierdzewnej. Oba wymiary w dużej mierze decydują o tym, jak dobry jest ciąg w kominie. Ciąg zapewnia, że ​​spalanie w kotle odbywa się równomiernie i jak najefektywniej oraz z jak najmniejszą ilością sadzy.

Jeśli nie masz pewności co do wymaganej wysokości komina, możesz również zapytać sprzedawcę kominów i uzyskać pomoc.

Ponieważ kominy ze stali nierdzewnej mają budowę modułową, układ wydechowy można bardzo dobrze dostosować do warunków konstrukcyjnych. Dlatego powinieneś wcześniej dokładnie zbadać swój budynek. Więc możesz z.B. określ, czy potrzebujesz przepust dachowy, czy potrzebujesz akcesoriów, takich jak modułowe przepusty ścienne lub kątowniki. może ty.a. może być również konieczne przeprowadzenie komina ze stali nierdzewnej wokół okapu dachu. Należy również wcześniej zdecydować, czy komin ze stali nierdzewnej będzie montowany ze wspornikiem ściennym, czy z podstawą.

Zewnętrzny komin ze stali nierdzewnej z przepustem dachowym © Hermann, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Tani komin-
i kominiarze

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kominki i kominki, porównaj oferty i zaoszczędź.

W ten sposób postępuje się z montażem

 • Wybierz lokalizację podłączenia pieca: Spaliny powinny mieć możliwie najkrótszą drogę od pieca do komina. Najpierw wybierz lokalizację swojego pieca.
 • Ważny: Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zalecane minimalne odległości od elementów palnych. Zalecaną minimalną odległość można znaleźć w przepisach przeciwpożarowych w Twoim stanie. Najlepiej wcześniej zapytać o to swojego kominiarza. Zasadniczo rury łączące komin i kominek muszą być osłonięte, jeśli przechodzą przez palne materiały budowlane.

  Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na swój piec zaznacz na ścianie miejsce na przebicie ścienne.

  Wskazówka: Użyj późniejszej rury pieca jako szablonu. Narysuj okrąg wokół rury pieca. Następnie narysuj kolejny okrąg wokół rury o średnicy większej o trzy centymetry. Wywierć otwór w zewnętrznej ścianie w środku okręgu.

  Następnie możesz narysować okrąg wokół otworu w zewnętrznej ścianie, który jest o trzy centymetry większy niż rura.

 • Stwórz przełom w ścianie:
  • Możesz wywiercić małe otwory wzdłuż rysunku koła wiertłem, a następnie wyciąć lub wyciąć otwór dłutem. -powstrzymać.
  • Jeśli masz wiertarkę rdzeniową, możesz jej użyć, aby samodzielnie dokonać przełomu w ścianie.
  • Możesz wynająć firmę do wykonania wiercenia rdzeniowego.
  Zainstaluj komin: wykonaj otwór w ścianie
 • Zwilż przełom w ścianie: Teraz zakryj otwór wełną mineralną. W ten sposób unikasz mostków termicznych i spełniasz przepisy przeciwpożarowe. Wełna kamienna powinna mieć klasę palności A1.

W przypadku montażu komina ze stali nierdzewnej na ścianie:

 1. Złóż dolną część systemu kominowego razem: Podłączyć wspornik, płytę podstawy, element czyszczący i trójnik.
 2. Zamontuj otwór do czyszczenia: Przeprowadź trójnik przez otwór w ścianie. Następnie przymocuj uchwyt ścienny do ściany. Użyj do tego śrub ze stali nierdzewnej i zatwierdzonych kołków. W ten sposób zapobiegasz korozji kontaktowej, która może wystąpić, gdy stal nierdzewna wchodzi w kontakt ze stalą.
 3. Ważny: Otwór do czyszczenia musi znajdować się od 40 do 140 centymetrów nad powierzchnią stoiska. Powierzchnia stojaka (wspornik ścienny) musi mieć co najmniej 50 x 50 cm.
 4. Załóż długie elementy: Dodaj pierwszy element długości do koszulki. Elementy długości mają zwykle długość jednego metra. Zaznacz otwory do mocowania uchwytu ściennego do ściany. Następnie wywierć otwory w ścianie, włóż kołki i przymocuj uchwyt ścienny. Następnie włóż element długości do trójnika.
 5. Postępuj w ten sam sposób z pozostałymi elementami długości. Połącz elementy długości za pomocą pasków zaciskowych.

  Ważny: Aby zwiększyć stabilność komina ze stali nierdzewnej, należy przymocować wspornik ścienny najpóźniej po trzech metrach. Zdecydowanie należy przymocować przedostatni element długości do wspornika ściennego.
 6. Zamknięcie komina: Na koniec wykończenie jest umieszczane na ostatnim elemencie długości.
 7. Ważny: W przypadku wykonywania kilku połączeń kominowych może być konieczne dodanie dodatkowych elementów czyszczących.
 8. Zakryj otwór w ścianie i podłącz piec: Na koniec umieść rozetę ścienną na otworze ściennym od zewnątrz. W ten sposób chronisz przełom przed warunkami atmosferycznymi.

  Od wewnątrz łączysz przewód spalinowy z kominem i piecem. Rozeta ścienna zasłania otwór w ścianie od wewnątrz.

 9. Zatwierdzenie przez kominiarza: Wreszcie komin ze stali nierdzewnej i piec muszą zostać sprawdzone przez odpowiedzialnego kominiarza. Dopiero wtedy możesz uruchomić kominek.
Przykładowy zestaw komina ze stali nierdzewnej Skrócić rury ze stali nierdzewnej
Możesz skrócić rury ze stali nierdzewnej, jeśli uznasz, że są za długie. W przypadku rur dwuściennych należy pamiętać, że rurę wewnętrzną i zewnętrzną należy skrócić osobno. Niezbędne jest stosowanie brzeszczotów odpowiednich do obróbki stali nierdzewnej. Materiał jest bardzo twardy i w przypadku użycia nieodpowiednich materiałów do obróbki mogą wystąpić iskrzenia, wtrącenia stali i odkształcenia. Kominiarz jest pierwszym punktem kontaktu

Po zamontowaniu komina ze stali nierdzewnej z podstawą

Jeśli nie chcesz zawiesić komina ze stali nierdzewnej na ścianie, a raczej na podstawie, masz trzy różne opcje podstawy. Montaż na podstawie to z.B. istotne, jeśli chcesz zainstalować piec na parterze.

 • Stosujesz podstawę z rurą nośną, tacą na skropliny i klapą inspekcyjną
 • Używasz podstawy z odpływem kondensatu
 • Używasz podstawy z rurą nośną, którą można skrócić i odpływem kondensatu

Niezależnie od wybranego wariantu te same zasady dotyczące odległości od elementów palnych dotyczą również podstawy. Ponadto należy upewnić się, że komin ze stali nierdzewnej może stać stabilnie i poziomo na podstawie. Może być konieczne wylanie małego fundamentu betonowego.

Po ustawieniu podstawy z rurą nośną do komina ze stali nierdzewnej można przystąpić do montażu.

Jeśli nie masz pewności, lepiej zatrudnić specjalistyczną firmę

Jeśli odważysz się stworzyć przełom w ścianie, możesz również bezpiecznie pracować na wysokości i zabrać ze sobą doświadczenie techniczne, możesz również samodzielnie zamontować komin ze stali nierdzewnej. Dzięki systemowi plug-in montaż układu wydechowego jest stosunkowo łatwy w porównaniu do innych prac przy domu.

Jeśli jednak nie masz pewności co do wszystkich kroków, najlepiej pozyskać oferty od wyspecjalizowanych firm. Ponieważ ostatecznie w budowie kominów chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli nie jest to zagwarantowane w przypadku samodzielnej konstrukcji, potrzebni są profesjonaliści.

Wskazówka: Przeczytaj również nasze artykuły Koszty komina ze stali nierdzewnej i Komin ze stali nierdzewnej: Elastyczny i niedrogi

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here