Sadzenie bluszczu: wszechstronny ”,

Wygląd i wzrost bluszczu

Bluszcz może wspiąć się na ponad 20 metrów. Wspaniałą rzeczą w tej roślinie jest to, że jest to tak zwany samowspinacz, co oznacza, że ​​nie potrzebuje wieży wspinaczkowej ani pomocy do wspinaczki, aby wspinać się na te wysokie wysokości. Bluszcz tworzy kleiste korzenie, dzięki którym może utrzymać się na (prawie) każdej powierzchni. Liście mają charakterystyczny kształt i kolor od jasnozielonego do ciemnozielonego. Wiele odmian ma również ładny jesienny kolor, który waha się od żółtego przez różowy do czerwonego. Wraz z wiekiem - bluszcz ma ponad 500 lat - pień może mieć dobry metr grubości. Interesujące jest również to, że bluszcz zmienia się wraz z wiekiem – botanicy mówią o „postaci wieku” bluszczu. Ich cechy to:
 

 • W pewnym momencie bluszcz nie tworzy już pędów pnących, lecz pędy wyprostowane.
 • Kora nie jest już zielona do brązowoczerwonej, ale ma kolor jasnoszary.
 • Starszy bluszcz rozwija niepozorne, żółtawo-zielone kwiaty. Zawierają dużo nektaru, dzięki czemu służą pszczołom i innym owadom jako cenne źródło pożywienia, zwłaszcza że formują się dopiero we wrześniu, a więc zapewniają pożywienie poza sezonem ogrodniczym.
 • Kuliste owoce, które powstają wczesną wiosną, czyli po kwitnieniu, są lekko trujące dla człowieka, ale znajdują pożywienie dla ptaków domowych.

Właściwa lokalizacja i gleba dla bluszczu

W przeciwieństwie do większości roślin, bluszcz preferuje ciemne lub bardzo zacienione miejsca na zewnątrz. Wyjątkiem są niektóre odmiany, takie jak „Goldheart ” lub „Glacier ”, które mają kolorowe liście i trochę więcej światła - ale nigdy nie mają bezpośredniego światła słonecznego! - muszą w pełni rozwinąć swoje piękne kolory liści. Zwróć także uwagę na otoczenie: bluszcz ma mocne korzenie i rośnie tak energicznie, że w jego pobliżu przetrwają tylko wyjątkowo konkurencyjne rośliny. Na przykład wiśniowy wawrzyn i funkie sprawdzili się jako sąsiedzi.
Jeśli chodzi o glebę, bluszcz jest bardzo elastyczny i toleruje zarówno gleby suche, jak i kwaśne. Roślina preferuje gleby wapienne o wysokiej zawartości składników odżywczych i próchnicy. Idealnie są też trwale lekko wilgotne.

Dzięki przyczepnym korzeniom bluszcz rośnie zarówno na fasadach domów, jak i na ścianach, tworząc w ten sposób zaczarowany urok w ogrodzie.

Zdjęcie: Flora Press / Virginie Quéant

Posadź bluszcz

Ci, którzy chcą sadzić bluszcz na zewnątrz, powinni podjąć działania na wiosnę. Chociaż większość odmian i sam gatunek są odporne, roślina może rosnąć wystarczająco do zimy i przetrwać zimę bez szwanku.
Porada ogrodnika: Odetnij pędy bluszczu o około połowę na samym początku. To stymuluje rozgałęzianie i tworzy gęstszą ścianę liścia.

Właściwa pielęgnacja bluszczu

Jak często muszę podlewać bluszcz?

Mimo odpowiedniego doboru lokalizacji bluszcz zwykle zaczyna rosnąć dopiero po dwóch latach - ale potem bardzo szybko. Ściółkowanie gleby wokół korzeni pomoże utrzymać wilgoć w glebie, co ograniczy podlewanie do minimum. W każdym razie bluszcz na zewnątrz wymaga ręcznego podlewania tylko podczas ekstremalnie długich okresów suszy.


Czy muszę nawozić bluszcz??

Bluszcz nie wymaga nawożenia.


Czy muszę ścinać bluszcz??

Jeśli bluszcz zimozielony rośnie zbyt silnie i pokrywa np. okna lub drzwi, pnącze rośliny można przyciąć wiosną. Cięcie latem jest również możliwe, ale nie jest to wskazane ze względu na ochronę przyrody: wiele ptaków wykorzystuje liście bluszczu do gniazdowania w nich. Skróć więc długie młode pędy na wiosnę, a jeśli twój bluszcz rośnie szczególnie silnie i szybko powtórz proces po lecie. Musisz przekierować stare pędy kwiatowe wystające ze ściany na pędy boczne. To sprawi, że bluszcz będzie ładny i gęsty.

Pielęgnacja ogrodu Usuń bluszcz jak profesjonalista Nieważne, czy ze ścian, drzew czy w ogrodzie: dzięki tym wskazówkom możesz usunąć bluszcz i usunąć uporczywe, przyczepne korzenie.

Rozmnażaj bluszcz

Bluszcz jest przyjemnie łatwy do rozmnażania. Aby to zrobić, pod koniec lata odcinasz sadzonki z rocznych pędów, z których każdy ma dwa węzły i kilka liści. Dolny liść jest odrywany, a sadzonki sadzi się po trzy w doniczce z ziemią doniczkową. Umieść każdy tak głęboko, aby najniższy węzeł był w ziemi. Foliowa osłona lub plastikowy kaptur nałożony na doniczkę zapewniają równomierną wilgotność, co sprzyja powstawaniu korzeni. Najpóźniej po ośmiu tygodniach sadzonki bluszczu powinny wykształcić własne korzenie, aby można je było przenieść do pojedynczych doniczek. Mogą wtedy wyjść na zewnątrz następnej wiosny.

Wykorzystanie bluszczu

Użyj bluszczu do zazieleniania elewacji

Jako roślina do zazieleniania elewacji bluszcz to prawdziwy klasyk. W międzyczasie jednak należy dokładnie przemyśleć decyzję, bo bluszcz bardzo trudno usunąć ze ściany domu. Często zdarza się, że trzeba sięgnąć nawet po palnik gazowy, a także pracować ręcznie każdy centymetr za pomocą pędzla. Jeśli w ścianie domu były małe pęknięcia, korzenie bluszczu w większości je wysadziły, tak że konieczne są drogie naprawy. Jednak bluszcz sam w sobie działa jak naturalna warstwa ochronna i chroni ściany przed uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi. Jednak nie nadaje się do każdego rodzaju elewacji domu: na przykład bluszcz nie utrzymuje się na świeżych betonowych ścianach, ponieważ mają one wysoką wartość pH, której roślina nie może tolerować. Tutaj trzeba poczekać kilka lat z zazielenieniem. Doświadczenie pokazało, że bluszcz nie rośnie na jasno pomalowanych na biało lub silnie odbijających ścianach. Jedyne, co tu pomaga, to ciemniejsza warstwa farby. Sprawdzoną odmianą bluszczu do zazieleniania elewacji jest „Jezioro Balaton ”.

Użyj bluszczu jako rośliny doniczkowej

W sklepach dostępnych jest wiele odmian bluszczu, niektóre do domu, a niektóre na zewnątrz. Rośliny domowe zwykle nie są odporne, ale charakteryzują się szczególnie ładnymi rysunkami liści: Istnieje bluszcz wewnętrzny z białymi, złotymi lub czerwonawymi liśćmi. Jako roślina doniczkowa bluszcz rośnie znacznie wolniej i ogólnie pozostaje znacznie mniejszy. Szczególnie dobrze sprawdza się w wiszącym koszu lub wysoko na półce lub szafce, skąd pędy mogą wdzięcznie zwisać. Ale są też warianty, które są oferowane z własną kratką w doniczce, dzięki czemu mini bluszcz rośnie w atrakcyjną strukturę, na przykład w kształcie serca. Miły aspekt: ​​bluszcz jako roślina doniczkowa jest skutecznym oczyszczaczem powietrza w pomieszczeniu.

Jeśli chcesz wyhodować bluszcz jako roślinę doniczkową, idealne są wiszące kosze.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Bluszcz potrzebuje więcej opieki jako roślina doniczkowa niż na zewnątrz w ogrodzie. Najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej około 18 stopni Celsjusza i dlatego nie należy go umieszczać w pobliżu grzejnika. Roślina potrzebuje znacznie więcej światła w pomieszczeniu, ale nadal musi być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zaletą jest podwyższona wilgotność, taka jak w łazienkach. Bluszcz w doniczce również potrzebuje regularnego, ale oszczędnego podlewania. Jest nawożona co dwa do trzech tygodni konwencjonalnym nawozem płynnym. Zimą nie są potrzebne dodatkowe składniki odżywcze, a podlewanie również jest ograniczone. Najlepiej zimować bluszcz trochę chłodniej, ale temperatury nie powinny spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Ponieważ bluszcz ma równie silne korzenie w doniczkach, nowa donica jest potrzebna średnio co dwa lata. Ponadto regularnie sprawdzaj roślinę doniczkową pod kątem wciornastków lub łusek - najczęstszych szkodników roślin, które mogą pojawić się w domu.

Zimowa ochrona bluszczu

Zimą przydaje się ochrona bluszczu sadzonego w jaśniejszych miejscach przed zimowym słońcem za pomocą polaru lub czegoś podobnego.

Bluszcz nie zawsze musi zazieleniać fasady domów. Jego wzrost może być również wykorzystany jako roślina okrywowa.

Zdjęcie: Flora Press / BIOSPHOTO / Frederic Didillon

Choroby i szkodniki

Oprócz wspomnianych szkodników roślin domowych, w bluszczu mogą również wystąpić różne choroby liści, zwłaszcza na zewnątrz, które są zwykle spowodowane infekcjami grzybiczymi. W takich przypadkach rygorystycznie przycinaj swoją roślinę i usuwaj wszelkie zainfekowane części rośliny. Różnobarwne odmiany bluszczu okazały się również podatne na tzw. raka bluszczu, który również objawia się plamistością liści, zaczynając od brzegów. Tutaj również usuwane są dotknięte liście i pędy.

Bluszcz nie tylko zdobi elewacje domów, ale również doskonale nadaje się jako roślina doniczkowa.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Ważne odmiany bluszczu

Istnieje niezliczona ilość odmian bluszczu, ale nie wszystkie nadają się do zazieleniania elewacji. Poniżej podsumowaliśmy wybór popularnych odmian.

Bluszcz do zazieleniania elewacji

 • Bluszcz pospolity „Woerneri ”
 • Bluszcz pospolity „Jezioro Balaton ”
 • Bluszcz pospolity „Hibernica ”
 • Bluszcz pospolity ‘Dentata Variegata ’
 • Bluszcz pospolity „Profesor Seneta ”

Bluszcz do wnętrz

 • Bluszcz algierski (Hedera algeriensis)
 • Hedera helix „Złoty Koliber ”
 • Hedera helisa „Eva ”
 • Hedera helix „Chicago ”

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here