Drewno cisowe: tam, gdzie jest nadal używane ”,

W porównaniu z innymi gatunkami drewna cis ma bardzo rzucającą się w oczy twardziel: pomarańczowo-czerwoną do prawie ciemnoczerwonej. W powietrzu ciemnieje jeszcze bardziej, a następnie staje się pomarańczowo-brązowy lub czerwono-brązowy, często z lekkim fioletowym połyskiem. Twardziel stanowi większość pnia i jest wyraźnie oddzielona od jasnożółtego bielu. Biel zamyka jedynie ciemny rdzeń w postaci wąskiego pierścienia. W drewnie cisa łatwo dostrzec słoje roczne, co często powoduje bardzo atrakcyjne wzory. Pomimo tych słojów drewno cisa jest bardzo drobne i jednorodne.

Jakie właściwości ma drewno cisowe?

Cisy dorastają do 20 metrów wysokości, często są rozgałęzione i mogą mieć pnie o grubości od 60 do 80 centymetrów - czasem nawet grubsze. Jeśli staniesz przed cisem, zauważysz, że pień jest częściowo pozbawiony sęków do wysokości pięciu lub sześciu metrów. Ponadto drzewa rosną bardzo wolno – jeden cis może urosnąć nawet do 3.Żyj, by mieć 000 lat. Ta właściwość sprawia, że ​​drewno jest twarde, ciężkie i mocne, ale jednocześnie elastyczne i wytrzymałe. Twardziel jest szczególnie wytrzymała na nacisk i twarda, natomiast drewno bielu wytrzymuje naprężenia i jest elastyczne. Inną właściwością drewna cisowego jest to, że podczas wysychania prawie się nie wypacza, przez co traci bardzo niewiele ze swojej objętości. Cis jest również bardzo łatwy do malowania, wiercenia lub toczenia, bez żywicy przyklejającej się do ostrzy lub przeszkadzającej w toczeniu. Drewno posiada 2 klasę wytrzymałości, dzięki czemu jest wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i grzyby. Pod tym względem lepsze jest tylko drewno tropikalne. Te właściwości sprawiają, że cis jest idealnym drewnem dla rzemieślników.
Dobrze wiedzieć: Cisy są bardzo trujące i zawierają - z wyjątkiem czerwonego miąższu nasion - silnie trujące taksyny. Jednak ich udział w drewnie jest bardzo mały, z czego większość znajduje się w nasionach i igłach.

Nasiona i igły cisa zawierają wysoce toksyczne taksyny. Jednak ich udział jest niski w drewnie cisowym.

Zdjęcie: iStock / ajt

Drewno cisowe: gdzie jest używane?

Drewno cisowe było używane od epoki kamienia. Czy wiesz na przykład, że Ötzi miał łuk i rękojeść siekiery wykonane z drewna cisu? Nawet w średniowieczu cis był preferowanym drewnem na łuki i kusze: łuk Robin Hooda, podobnie jak wszystkie łuki w tamtych czasach, był wykonany z cisu. Jedna trzecia bieli i dwie trzecie twardzieli - dokładnie takie właściwości nowoczesnych łuków kompozytowych. Zapotrzebowanie było wówczas tak duże, że cisy w wielu częściach Europy Środkowej zostały prawie lub całkowicie zniszczone, a dziś prawie nie można znaleźć starych cisów. Nic więc dziwnego, że drewno cisa jest dziś rzadko spotykane, w Niemczech jest objęte ochroną przyrody i jest używane prawie tylko do specjalnych zastosowań.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Budynek z drewna daglezji: tutaj jest używany Budynek z drewna wrzośca: szlachetny materiał to coś nie tylko dla miłośników fajek Budynek z drewna heban: cenny i chroniony

Ze względu na swoje właściwości drewno cisa jest nadal poszukiwane, ale nie jest przetwarzane przemysłowo. Cis jest używany jako drewno tokarskie, do intarsji lub fornirów w budowie mebli, do produkcji instrumentów muzycznych oraz wszelkiego rodzaju drobnych narzędzi toczonych i rzeźb. Chociaż drewno cisa jest tylko nieznacznie trujące, nie należy go przekształcać w nic, co później miałoby kontakt z ustami. Łyżka wykonana na przykład z drewna cisowego nie jest dobrym pomysłem.

Ile kosztuje drewno cisowe?

Nawet jeśli jest popularne jako drewno tokarskie i zawsze jest jakoś używane, drewno cisowe jest rzadko sprzedawane w dużych ilościach i kosztuje do 4 w dobrej jakości i rozmiarze.000 euro za metr sześcienny. To znacznie więcej niż większość innych gatunków drewna i dwukrotnie wyższa cena dębu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here