Drewno dębowe: powrót ze stylem”,

W Europie, Ameryce Północnej i Azji rośnie około 500 gatunków dębów. Jednak obecnie szczególnie popularne są dąb szypułkowy, zwany także dębem niemieckim lub letnim, oraz dąb bezszypułkowy (również dąb zimowy). Oba są zwykle określane jako „dąb”, ale dostarczają dokładnie takie lokalne drewno, które jest obecnie tak popularne. Mają kolor od szarożółtego do żółtobrązowego, a ich roczne słoje są wyraźnie widoczne. Ziarno jest szczególnie równomierne. Popularny jest również tzw. „dziki dąb”. Nie jest to samodzielny gatunek dębu, ale po prostu ma szczególnie dużą liczbę gałązek. Zapewnia to intensywne kolory i mocne usłojenie.
Dąb jest nie tylko wyjątkowo wytrzymały, ale pasuje również do każdego stylu życia. Dlatego branża meblarska ponownie w całości opiera się na dębie – zwłaszcza na jasnym dębie. Nie wydaje się aż tak rustykalny i ciężki. Jeśli nie masz pewności, nie możesz się pomylić z jasnym dębem - ponieważ można go obrabiać i przetwarzać na wszystkie możliwe sposoby. Dąb jest popularny - nie tylko ze względu na pozytywny bilans ekologiczny rodzimego drewna.

Dąb jako wykładzina podłogowa jest obecnie bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie popularne są ciemniejsze odcienie z wyrazistymi wzorami.

Zdjęcie: iStock / Anselm Kempf

Jakie są typowe właściwości drewna dębowego?

 • Dąb jest szczególnie odporny na warunki atmosferyczne i wytrzymały, nawet w trudnych warunkach.
 • Solidność i trwałość sprawiły, że dąb stał się symbolem siły i wytrzymałości. Nie całe drewno jest trwałe przez tak długi czas.
 • Twardziel w środku jest twarda i ciężka. Jest łatwy w obróbce i wykazuje tylko niewielki skurcz.
 • Jest również bardzo odporny na atak owadów i grzybów.
 • Drewno dębowe zaliczane jest do 2 klasy trwałości i dlatego jest uważane za szczególnie trwałe w porównaniu z innymi rodzajami drewna.
 • Dzięki temu można go używać nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz.
 • Drewno dębowe można bez problemu suszyć, ale zajmuje to trochę czasu.
 • Solidne drewno jest mało zużywalne. 

Zastosowanie dębu wewnątrz i na zewnątrz

Dąb jest tak różnorodny, że równie chętnie stosowany jest w meblach, ogrodach i budownictwie. Szczególnie popularne są u nas meble z litego drewna - nie tylko ze względu na ich trwałość. Meble dębowe tworzą ciepłą atmosferę, dobry klimat w pomieszczeniu i oznaczają zrównoważony styl życia w zgodzie z naturą. W szczególności łóżka, stoły i krzesła, ale także biurka, półki i umywalki można znaleźć w dużym asortymencie z drewna dębowego. I oczywiście klasyka: zabudowana kuchnia z dębu. Występują również okna i drzwi wykonane z dębowych, parkietów i desek podłogowych, schody, balustrady, okładziny sufitowe i ścienne. I oczywiście jest również używany w ogrodzie - czy to do mebli ogrodowych, płotów, drewnianych chodników, tarasów czy kładek dla pieszych. Dąb stosowany jest jako belka w budynkach o konstrukcji szachulcowej. W magazynie żywności, na przykład jako beczka na wino. No i oczywiście dąb to doskonałe, trwałe drewno opałowe.

Drewno dębowe można wykorzystać na wiele sposobów: jako stół jadalny tworzy wyjątkowo ciepłą atmosferę i zapewnia zrównoważony styl życia.

Zdjęcie: iStock / undrey

Zalety i wady dębu

Zalety dębu są oczywiste. Charakteryzuje się długim okresem przydatności do spożycia, jest wytrzymała i bardzo odporna na owady, grzyby i wpływy atmosferyczne. Dąb jest twardy i prawie się nie wypacza. Dobrze wchłania impregnaty do drewna. Trawienie, wędzenie, glazurowanie i lakierowanie są możliwe bez żadnych problemów. Możesz jednak użyć nieobrobionego dębu również na zewnątrz. Dlatego ochrona drewna na zewnątrz nie jest już tak ważna. Po ugotowaniu na parze drewno staje się miękkie i giętkie. Podczas palenia nabiera ciemnego, intensywnego koloru. Słoje dębu są zawsze inne, dzięki czemu otrzymujesz niemal niepowtarzalne kawałki. Z czasem jednak drewno ciemnieje. Ma również tendencję do pękania. Problematyczne są też garbniki zawarte w dębie. Chociaż wspierają odporność twardego drewna, zapewniają również, że metale, takie jak gwoździe, zaczną rdzewieć i odbarwić drewno. Zalety i wady w skrócie:
Zalety

 • Długa trwałość
 • Odporny na szkodniki i warunki pogodowe
 • Elastycznie edytowalny
 • Indywidualny, naturalny talent
 • Pozytywny bilans środowiskowy, ponieważ jest dostępny jako lokalne drewno
 • Nawet w wodzie na stałe
 • Tylko nieznacznie się wypacza
 • Może być stosowany na zewnątrz bez obróbki

niekorzyść

 • Wilgotne drewno utlenia metale i odbarwia drewno
 • Kolor ciemnieje
 • Pęknięcia tworzą się szybko
Może zainteresować Cię także Drewno sosnowe do sypialni: Dlatego jego efekt jest idealny do sypialni Budowanie z drewna Lokalne gatunki drewna: Znaczenie i zastosowanie Budowanie z drewna Drewno klonowe: wygląd, właściwości i zastosowanie

Ile kosztuje drewno dębowe?

Nawet jeśli występują różnice w jakości, dąb jest generalnie wysokiej jakości i dość drogi ze względu na same swoje właściwości. Dąb domowy jest również bardziej popularny niż odrasta. Ceny bardzo się różnią - w zależności od tego, czego dokładnie chcesz. Ponieważ czasami nie tylko sam materiał, ale także proces produkcyjny sprawia, że ​​stoły lub łóżka są tak drogie. Możesz otrzymać tarcicę w różnych rozmiarach i grubościach średnio od około 800 do 1.600 euro za metr sześcienny. W przypadku wysokiej jakości towarów w bagażniku musisz również 2.500 do 3.Zapłać 000 € za metr sześcienny. Dąb parzony jest zwykle nieco droższy i kosztuje powyżej 1.000 euro. Czerwony dąb jest zwykle trochę tańszy. Powinieneś zaplanować średnio 35 euro za metr sześcienny jako drewno opałowe na dąb. Drewno bukowe jest tutaj dobrą i tańszą alternatywą.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here