Wypowiedzenie do użytku osobistego: kiedy jest to legalne??

Wynajmujący musi złożyć pisemne i szczegółowe wypowiedzenie do użytku osobistego. Wypowiedzenie musi dokładnie wyjaśniać, jakie istnieją powody do użytku osobistego oraz, w razie potrzeby, jak często i jak długo mieszkanie będzie używane. Jeżeli oświadczenie wynajmującego o wypowiedzeniu najmu jest bezprzedmiotowe lub kompletne, wypowiedzenie do użytku osobistego może zostać uznane za nieważne w sądzie ze względu na formę. Wynajmujący musi również przestrzegać regularnych okresów wypowiedzenia. Zależą one od tego, jak długo najem już istnieje: Najemcy, którzy mieszkają w lokalu do pięciu lat, mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Sześciomiesięczne wypowiedzenie dotyczy najemców, którzy mieszkali w nieruchomości przez okres do ośmiu lat - a najemcy, którzy mieszkali w mieszkaniu lub domu dłużej niż osiem lat, mają prawo do dziewięciomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

..

właściciel lub jego rodzina wprowadzają się do mieszkania

Jak już sugeruje termin użytku osobistego, wynajmujący udziela najemcy wypowiedzenia najmu, ponieważ sam chce się wprowadzić do mieszkania lub domu. Dotyczy to nie tylko wynajmującego, ale także innych potrzebujących. Wypowiedzenie do użytku osobistego może być również wydane, jeżeli:

  • Partner, współmałżonek, dzieci, pasierbowie lub wnuki
  • Dziadkowie, rodzice, teściowie lub siostrzenice i siostrzeńcy
  • Personel sprzątający i pielęgniarski do opieki nad bliskim krewnym

ewidentnie będzie korzystać z mieszkania po wypowiedzeniu najemcy. Jeśli chodzi o użytek osobisty, to nie chodzi o to, żeby wynajmujący czy członkowie jego rodziny przenosili do tego mieszkania swoje centrum życia, czyli mieszkali tam na stałe. Potrzeby osobiste mają również zastosowanie, jeśli wynajmujący zamieni go w drugi dom lub dom wakacyjny.
Jeżeli pomieszczenia mogą być wykorzystywane komercyjnie, a właścicielem jest firma, wypowiedzenie na użytek osobisty może być zgodne z prawem – pod warunkiem, że firma sama korzysta z lokalu po wypowiedzeniu. Społeczeństwo prawa cywilnego może również wypowiedzieć mieszkanie na własny użytek na rzecz jednego ze swoich członków.

Dalsze artykuły na ten temat Prawo i podatki Wypowiedzenie umowy na użytek własny: Najważniejsze orzeczenia Know-how w zakresie nieruchomości Rejestracja użytku osobistego i egzekwowanie go uczciwie Zrób to sam i naprawa Przeprowadzka: Ile kosztuje przeprowadzka?

..

Wielkość i lokalizacja mieszkania są uzasadnione

Przewymiarowane wymagania mieszkaniowe są powodem do kontestacji w przypadku wypowiedzenia na użytek własny. Oznacza: Wynajmujący nie może anulować czteropokojowego mieszkania o powierzchni 120 metrów kwadratowych, jeśli później jego córka zamieszka tam sama. To samo dotyczy sytuacji, gdy jego ponad 90-letnia matka z trudnościami w chodzeniu wprowadzi się do mieszkania na piątym piętrze bez windy. Najemcy powinni składać takie wypowiedzenia do użytku osobistego przez wynajmującego wyspecjalizowanemu prawnikowi.

..

potrzeby osobiste nie są symulowane

Jeżeli wynajmujący jedynie sfałszuje własne potrzeby, tj. nie korzysta z mieszkania zgodnie z wyjaśnieniem w zawiadomieniu po wyprowadzce byłego najemcy, to wypowiedzony najemca może dochodzić odszkodowania. W takim przypadku wynajmujący również musi liczyć się ze zgłoszeniem i karą za oszustwo. Jednak udowodnienie w sądzie pozornego użytku osobistego nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Znaki „Sprzedam” na oknach to za mało. Jako powód musisz być w stanie udowodnić, że użytek własny właściciela albo nigdy nie istniał, albo przestał istnieć przed upływem okresu wypowiedzenia. Oznaczałoby to, że właściciel powinien poinformować Cię, że nie ma już żadnego użytku osobistego - i że mogłeś zostać w mieszkaniu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here