Kondominium: Te dodatkowe koszty są ponoszone ”,

Pieniądze domowe

Dodatkowo istnieje tzw. dodatek domowy, który przeznaczony jest na utrzymanie i pielęgnację domu. Oblicza się tutaj średnio trzy euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Z reguły im starszy dom, tym wyższe koszty. Kupując kondominium, zwykle należysz do stowarzyszenia właścicieli domów. Wspólnie decydujecie na spotkaniu właścicieli o inwestycjach i niezbędnych pracach konserwacyjnych, na które można przeznaczyć pieniądze z domu. Ponadto zebrane kwoty muszą być również przeznaczone na pokrycie kosztów bieżących, które wpływają na cały dom. Należą do nich na przykład:
 

  • Koszty ogrzewania budynku
  • Prąd do oświetlenia w korytarzu lub do domofonu
  • Opłata administratora
  • Opłaty za prowadzenie rachunku
  • Wywóz śmieci
  • ubezpieczenie budynku
  • nadinspektor budynku
  • Utrzymanie schodów i ogrodu
  • Rezerwa konserwacyjna
Podatek od nieruchomości i raty kredytu

Nie zapominaj, że co roku musisz również płacić podatek od nieruchomości - zależy to od mieszkania. Dodatkowo przy finansowaniu musisz spłacać raty kredytu co miesiąc.

Co to jest rezerwa alimentacyjna?

Stowarzyszenie właścicieli domów płaci rezerwy na utrzymanie zarządzania nieruchomościami, które przechowują na osobnym koncie. Gwarantuje to wystarczającą ilość pieniędzy w przypadku drobnych i większych remontów lub napraw. Warto wiedzieć: Administracja nie może wykorzystywać rezerw na koszty bieżące. Chociaż nie ma prawnego obowiązku utrzymywania rezerwy alimentacyjnej, zaleca to ustawa o kondominium (WEG). Zasada jest taka: lepiej odłożyć trochę więcej niż musieć dokonywać kolejnych wpłat.
Istnieją różne opcje obliczeń. Jedną z opcji jest formuła Petera, która wymaga jednak znajomości kosztów budowy. Zakłada, że ​​w ciągu 80 lat 1,5-krotność kosztów budowy przypadnie na opłaty eksploatacyjne. Maksymalnie 70 procent powinno zostać zaliczone na poczet majątku wspólnego, a pozostałe 30 procent muszą zostać opłacone przez samych właścicieli.

Co dzieje się z rezerwą, gdy nieruchomość zostaje sprzedana??

Kiedy sprzedajesz kondominium, rezerwa trafia do kupującego.

Jak ustalane są dodatkowe koszty??

„Wysokość opłaty za dom zależy w mniejszym stopniu od wielkości osiedla, niż od jego stanu i wyposażenia” – wyjaśnia Julia Wagner, konsultantka stowarzyszenia właścicieli Haus & Grund Germany. Koszty dodatkowe w starszych, nieremontowanych budynkach mieszkalnych mogą być szczególnie wysokie. Nawiasem mówiąc, czynnik kosztotwórczy w nowych budynkach to nie tylko winda, rozbudowany ogród czy duże powierzchnie okienne na klatce schodowej, o które dbają profesjonaliści, również mają swoją cenę. Zadaniem zarządcy jest obliczenie przewidywanych kosztów eksploatacji apartamentowca oraz sporządzenie biznes planu. „Na dorocznym spotkaniu właściciele decydują o biznesplanie i na tej podstawie wyliczane są pieniądze domu” – wyjaśnia Wagner. To, ile płaci właściciel indywidualny, zależy głównie od jego udziału we współwłasności. Oznacza to, że właściciele mieszkań dużych ponoszą odpowiednio wyższe koszty niż właściciele mieszkań małych. Oświadczenie o podziale reguluje dokładnie, w jaki sposób podzielone są wydatki i co należy do majątku wspólnego. Jeśli jednak wspólnota właścicieli prowadzi np. wspólny system ciepłowniczy, rozliczenie następuje na podstawie rozporządzenia o kosztach ogrzewania. Dobrze wiedzieć: nawet jeśli mieszkanie jest puste, właściciel musi płacić miesięczny dodatek na mieszkanie.

Udział we współwłasności

Kupując kondominium, sprawdź, czy współwłasność została prawidłowo określona i czy jest poświadczona notarialnie.

Kiedy należna jest specjalna składka??

Może się również zdarzyć, że zarządca zażąda specjalnych opłat. To pieniądze na większe projekty, które np. z perspektywy czasu kosztują więcej niż oczekiwano. Specjalny wkład może być również wymagany, jeśli inny właściciel zbankrutuje i nie może już spłacać pieniędzy za dom. Wskazówka: Kupując kondominium, sprawdź, czy zarządca ma przyznane prawo do specjalnej składki. Jeśli tak, jako właściciel domu musisz być przygotowany na wyższe wymagania.

Właściciele uiszczają opłatę domową za sprzątanie klatki schodowej.

Zdjęcie: iStock / primipil

Czy koszty dodatkowe można przenieść na najemcę??

Wynajmując mieszkanie, jako właściciel masz możliwość przekazania lokatorom części comiesięcznych pieniędzy związanych z domem. Dokładne koszty są wymienione w Rozporządzeniu o kosztach operacyjnych (§ 1 BetrKV). Obejmuje to np. koszty dozorcy czy sprzątania budynku. Jednak kosztów administracyjnych, a zwłaszcza rezerwy na utrzymanie, nie można przenieść na najemcę.

Możesz być także zainteresowany Know-how w zakresie nieruchomości Jak stowarzyszenia właścicieli znajdują odpowiedniego zarządcę nieruchomości Prawo i podatki Wypowiedzenie umowy ze względu na potrzeby osobiste: Najważniejsze orzeczenia Know-how w zakresie nieruchomości Tym właśnie zajmuje się zarząd stowarzyszeń właścicielskich

Jak można zaoszczędzić na dodatkowych kosztach??

Jeśli chcesz płacić mniej pieniędzy za dom, musisz obniżyć koszty eksploatacji nieruchomości. „Często warto sprawdzić umowy z usługodawcami” – radzi Wagner. Czy rzemieślnicy i firmy konserwacyjne żądają uczciwych cen?? Czy ta sama wydajność jest tańsza w porównaniu z konkurencją?? Przejście na tańszego dostawcę gazu daje również możliwość obniżenia kosztów dodatkowych. W starszych budynkach wymiana przestarzałych systemów grzewczych może się opłacać. Ponieważ nowoczesny system działa nie tylko bardziej ekonomicznie, ale także koszty utrzymania są niższe. Istnieją również różnice cenowe między zarządcami nieruchomości. Aby kontrolować wydatki, a w najlepszym przypadku je ograniczyć, wymagane jest zaangażowanie właścicieli. Bo Ty decydujesz o swoim osiedlu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here