Kupowanie starego domu: 6 wskazówek, jak uniknąć problemów ”,

 • Istnieje wiele potencjalnych źródeł problemów, wad konstrukcyjnych i uszkodzeń konstrukcyjnych, z którymi należy się liczyć.
 • Remonty i renowacje starych budynków to skomplikowane przedsięwzięcie, które może trwać dłużej niż zakładano.
 • Nieoczekiwane koszty działań modernizacyjnych i remontowych mogą szybko nadwyrężyć budżet.
 • Prace remontowe wiążą się ze stresem i dużym wysiłkiem osobistym i mogą prowadzić do osobistych ograniczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
 • Można sobie wyobrazić dziedzictwo finansowe i prawne, takie jak opłaty gruntowe lub prawo pobytu na całe życie, które należy wyjaśnić.
 • Lokalizacja domu mogła być świetna tylko w przeszłości, nie jest już dzisiaj.

Praca przy przebudowie może być stresująca, nawet bardziej niż oczekiwano. Musisz być tego świadomy, kupując stary dom.

Zdjęcie: iStock / skynesher

Wskazówka 1 przy zakupie starego domu: prawidłowo oszacuj koszt remontu

Z grubsza możesz spodziewać się następujących kosztów remontu starego domu:
 

 • Nieruchomość z lat 30. lub wcześniej: około połowa ceny zakupu
 • Budownictwo powojenne: ok. 40 proc. ceny zakupu
 • Dom z lat 70. lub 80.: około 1/3 ceny zakupu.
 • Ostatnia nieruchomość: Ponownie, nie ma gwarancji, że nie poniesiesz kosztów remontu. Eksperci twierdzą, że mniejsze naprawy i prace kosmetyczne zwykle kosztują około jednej piątej ceny zakupu.
   

Jeśli więc spojrzysz na cenę zakupu i doliczysz sumę za remont starego budynku, to z dużą dozą pewności wiesz, ile tak naprawdę będzie cię kosztować stary dom. Nie zapominaj jednak, aby wziąć pod uwagę ewentualne dotacje, wystąpić o nie w odpowiednim czasie i we właściwej formie, a tym samym zmniejszyć wydatki przy remoncie starego domu. Nie tylko Bank KfW i Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) oferują różne dotacje, ale każdy kraj związkowy ma również własne pule dotacji na modernizację starych budynków.

Kupując stary dom, możesz liczyć się z wysokimi kosztami remontu. Oceń je wcześniej prawidłowo. Pomożemy.

Zdjęcie: iStock / SolStock

Remontuj stare budynki, burz lub kup nowy?

Remont jest zalecany tylko wtedy, gdy kosztuje mniej niż nowy budynek. Nowy budynek w tym samym miejscu byłby oczywiście możliwy tylko wtedy, gdyby stary dom został wcześniej zburzony. Ale bądź ostrożny: koszty rozbiórki domu mogą być wyższe niż koszty remontu.


Te braki oznaczają, że nie doceniasz kosztów remontu starego domu

Przed zakupem zapytaj o świadectwo energetyczne starego domu. Pokazuje jaką klasę energetyczną posiada w tej chwili dom i jaki rodzaj ogrzewania. Gazowe i olejowe instalacje grzewcze, które mają ponad 30 lat, muszą zostać rozbudowane zgodnie z rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV) i zastąpione nowym, nowoczesnym i energooszczędnym systemem grzewczym. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również pieców opalanych drewnem i pieców kaflowych, które zostały zainstalowane przed 1. styczeń 1995 zostały oddane do użytku. Ta praca jest dotowana przez państwo - ale nie w 100 proc. Dlatego chcąc kupić stary dom należy przyjrzeć się grzejnikowi z bliska i sprawdzić, czy trzeba go od razu wymienić, czy może działać jeszcze rok lub dwa, a potem zająć się projektem. Bo np. najpierw trzeba odnowić izolację termiczną.
Stare budynki mają typowe mostki termiczne, które trzeba było zidentyfikować i usunąć. Zwykle jest ich prawie nieskończona liczba. Aby jednak zmodernizować izolację termiczną, mur pod spodem musi być w dobrym stanie. Oznacza to również, że musisz sprawdzić fundamenty, znaleźć każdą infiltrację wody, każde wypełnienie azbestem, na przykład w nadprożu, każdą szczelinę w murze, każdą wilgotną ścianę i naprawić problemy u nasady. W przypadku starego domu mogą to być również grzyby lub saletra w murze lub na ścianach. Nową izolację termiczną można zastosować tylko wtedy, gdy wszystko jest w porządku. Słabym punktem starych domów jest często strop z drewnianych belek, który może mieć zarówno skazy, jak i wady konstrukcyjne i musi być wyremontowany i ocieplony.

Wskazówka 2 przy zakupie starego domu: Prawidłowo oceń, co możesz zrobić sam

Im starsza Twoja wymarzona nieruchomość, tym więcej pieniędzy będziesz musiał zainwestować w prace remontowe i modernizacyjne. Chyba że poprzedni właściciel wykonał już tę pracę za Ciebie. Następnie uważaj się za szczęściarza, ale prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić trochę więcej pieniędzy za nieruchomość. Kupując stary dom, nowi właściciele często starają się obniżyć koszty, wykonując jak najwięcej własnych prac przy renowacji starych budynków. Niestety wiele osób przecenia siebie i nie docenia, jak mozolna może być praca. Ale też ile czasu muszą spędzić i jak mało mają wolnego czasu.
Jeśli w ogóle nie masz doświadczenia w pracy przy domu, powinni Ci pomóc wykwalifikowani rzemieślnicy i niech pokażą Ci, co naprawdę możesz zrobić sam, nie wyrządzając krzywdy. Bez względu na to, jak dobrze może myśleć majsterkowicz, często wkradają się błędy, które profesjonaliści muszą następnie korygować i zamiast je zmniejszać, naprawdę powodują eksplozję kosztów. Proste prace, takie jak izolowanie rur grzewczych, wymiana okien i malowanie ścian, układanie krawędzi izolacji w jastrychu lub tapetowanie, są również wykonalne dla niedoświadczonych rzemieślników hobbystów. Bądź szczery wobec siebie i rzemieślników.

Doświadczony rzemieślnik podpowie Ci, co możesz zrobić samodzielnie na remont. Najlepiej to wyjaśnić przed zakupem starego domu.

Zdjęcie: iStock / didesign021

Wskazówka 3 przy zakupie starego domu: rozważ możliwą ochronę zabytków

Zabytkowe domy są szczególnym przypadkiem wśród starych nieruchomości. Każdy, kto kupuje tak stary budynek, musi być przygotowany nie tylko na ścisłą współpracę z Urzędem Ochrony Zabytków. Potrzebuje też mocnych nerwów, bo przy pomnikowej przygodzie nigdy nie wiadomo ze stuprocentową pewnością, czego się spodziewać w którym zakątku domu. Wymogi państwowe muszą być spełnione, ale oczywiście nie powinieneś rezygnować z nowoczesnego komfortu jako nowy właściciel. Ponieważ opieka i konserwacja świadków architektury z minionych dni jest dość kosztowna, większość prac na zabytkowym budynku można odliczyć od podatku. Zabytkowy budynek również nie potrzebuje świadectwa energetycznego. 
 

Porada 4 na zakup starego domu: Sprawdź internet i przyłącza wodne

Niezależnie od tego, czy sam budujesz dom, czy chcesz kupić stary dom, łączność z Internetem odgrywa obecnie ważną rolę. Przed zakupem dowiedz się, kto za ile pieniędzy sprzedaje internet na ulicy, na której znajduje się Twój wymarzony dom. Bo jeśli chcesz zamienić swój stary budynek w inteligentny dom, potrzebujesz bardzo stabilnego połączenia.
Ale w starym domu możesz napotkać znacznie poważniejsze problemy niż brak linii telefonicznej lub kabla światłowodowego. Być może zainteresuje Cię dom tak stary, że może nie ma nawet podłączenia do wody lub w ogóle nie ma podłączenia do kanalizacji, ale dom nadal ma własny szambo. Zdecydowanie powinieneś to sprawdzić. Aby nie było nieprzyjemnych niespodzianek podczas instalacji nowej toalety naściennej w starym budynku. A nawet jeśli są już rury wodociągowe i kanalizacyjne, należy je dokładnie sprawdzić. Istnieje ryzyko, że zawierają ołów. 
 

Połączenie z Internetem odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w inteligentnym domu. Zanim kupisz stary dom, sprawdź dostępne opcje.

Zdjęcie: iStock / Tero Vesalainen

Porada 5 przy zakupie starego domu: wyśledź strony skażone finansowo i prawnie

Dom może być pokryty skażonymi terenami (opłaty gruntowe, hipoteki) lub osoba trzecia może mieć roszczenia - na przykład prawo do dożywotniego pobytu. Dlatego przed zakupem koniecznie zajrzyj do księgi wieczystej. I sprawdź, czy wszystkie dodatki i zmiany są tam wymienione. W przeciwnym razie jako nowy właściciel jesteś odpowiedzialny za kontrolę.

Wskazówka 6 na zakup starego domu: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Ważna jest również lokalizacja nieruchomości. To, co 50 lat temu było dobrą lokalizacją, nie musi być dziś nieuniknione. Jednak niektórzy właściciele domów widzą to inaczej niż potencjalni nabywcy i nadal oddają się urokowi minionych dni. Więc dobrze rozejrzyj się po okolicy, zanim obejrzysz dom?. W międzyczasie w pobliżu starego domu wybudowano drogę, nawet zjazd na autostradę lub samą autostradę? A co z zanieczyszczeniem hałasem?? Czy dom znajduje się w okolicy, gdzie na przykład za trzy lub cztery lata planowany jest duży projekt miejski?? Może to być wszystko, od państwowego pokazu ogrodniczego po nowy basen. Zapytaj w ratuszu.
A co z supermarketami w zasięgu spaceru lub rowerem?? Jest co najmniej jeden mały sklepik na rogu? Jeśli planujesz założyć rodzinę, upewnij się, że w pobliżu znajduje się pediatra i apteka. Przedszkole i szkoła nie powinny znajdować się na drugim końcu dzielnicy. Chyba, że ​​tam pracujesz i możesz zająć się potomstwem w drodze do pracy. Ale kwestia lokalizacji i infrastruktury jest również ważna dla singli lub młodych par przy zakupie starego domu. I nie chodzi tylko o bary i kluby, w których można spotkać się ze znajomymi, ale też o przestępczość i o to, co sprawia, że ​​sąsiedzi tykają.

Wniosek dotyczący zakupu starego domu

Jest wiele dobrych argumentów przemawiających za zakupem starego domu. A kiedy znalazłeś stary budynek, który ci się podoba, ma świetną lokalizację i chciałbyś z cierpliwością i wytrwałością wyremontować swoją wymarzoną nieruchomość, to zrób nasz przegląd starego budynku i dowiedz się, co musisz wziąć pod uwagę przy zakupie stary budynek do kupienia. Zarówno dla portfela, jak i dla nerwów warto zainwestować w dobrego rzeczoznawcę budowlanego, który po dokładnym zbadaniu przed zakupem wskaże Ci wszystkie problematyczne miejsca w starym budynku. Możesz więc zdecydować, czy naprawdę jesteś zainteresowany kupnem starego domu i może spróbować obniżyć cenę, czy nie powinieneś się przez chwilę rozglądać. Foreclosures to zazwyczaj bardzo dobra okazja do zakupu starych domów, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ale powinieneś też wcześniej zobaczyć i sprawdzić nieruchomość. Jeśli nie jesteś już taki pewien, czy chcesz kupić stary dom, możesz być bardziej typem na nowy budynek.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here