Dom prefabrykowany z drewna: Niedrogi i przyjazny dla środowiska”,

Czy wiedziałeś?

Drewno, zwłaszcza konstrukcyjne, może przenosić duże obciążenia i jest tak samo odporne na ciśnienie jak żelbet - podpory drewniane są dziesięciokrotnie bardziej odporne na zginanie niż stal. 

Tradycyjne metody budowy domów prefabrykowanych

Dom prefabrykowany z drewna budowany jest na cztery sposoby: jako szkielet (na wzór szachulcowy), jako szkielet drewniany, w konstrukcji blokowej lub z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.
Tradycyjna konstrukcja szkieletowa: Pnie i podpory tworzą szkielet domu. Szczeliny (przedziały) wypełnione są kamieniami, ściany zewnętrzne ocieplone od wewnątrz, izolacja zabezpieczona przed wilgocią z pomieszczenia folią - materiał przeciwwilgociowy jest nieskuteczny.
Klasyczna konstrukcja szkieletowa z drewna: Słupki od podłogi do sufitu i poziome deski tworzą ramę ścienną w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Materiał izolacyjny pakowany jest pomiędzy słupki, przed nim montowana jest folia, a ościeżnice zamykane są od zewnątrz i wewnątrz okładziną z materiału drewnopochodnego. Fasada zakończona jest okładziną - chroni konstrukcję i izolację przed warunkami atmosferycznymi.
Tradycyjna konstrukcja blokowa: Dodajesz drewnianą deskę do ścian zewnętrznych za pomocą drewnianej deski, łączysz materiał jak stolarz. Istnieje wiele sposobów na utrzymywanie cennej energii grzewczej w domu - zwykle ściany domu z prefabrykatów izoluje się od wewnątrz i stosuje się paroizolację, aby zapobiec wnikaniu wilgoci z pomieszczenia do izolacji.
Innowacyjne drewniane elementy konstrukcyjne: Kondygnacyjne lub nadbudówkowe elementy ścienne, stropowe i dachowe wykonane z wielowarstwowego, klejonego litego drewna - nazywamy to drewnem klejonym krzyżowo - dostarczane są gotowe do montażu, solidnie połączone na budowie na pióro i wpust lub tablica tyłek . Elementy są mocno skręcone w rogach i połączeniach. Pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią drewnianych elementów konstrukcyjnych znajduje się tylko lite drewno, komponenty osiągają wysokie wartości izolacyjności termicznej bez dodatkowego materiału izolacyjnego i spełniają wymagania EnEV. Standard domu niskoenergetycznego lub pasywnego można osiągnąć za pomocą wszystkich popularnych materiałów izolacyjnych. Ściany są wiatroodporne, ale pozostają otwarte na dyfuzję - zaleta dla właścicieli budynków, którzy chcą „oddychać” ścian.

Możesz być także zainteresowany Nieruchomością Know-how Jak kontrolować koszty domów prefabrykowanych Planowanie budowy 16 nowoczesnych domów prefabrykowanych na każdy styl Planowanie budowy Budowa domu prefabrykowanego: Te 4 błędy mogą być drogie!

Zalety domu prefabrykowanego z drewna

Powodów, dla których warto zbudować dom prefabrykowany z drewna lub elementów z litego drewna jest z pół tuzina.

1. Indywidualna architektura

Budowniczowie, architekci i stolarze planują i budują domy prefabrykowane z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi tak samo osobiście, jak z każdym innym materiałem budowlanym. Wielkość i kształt domu, rozkład i wyposażenie domu można dowolnie planować, elementy konstrukcji drewnianej można łatwo łączyć z innymi materiałami. Projekt elewacji bazuje na guście klienta - ma on do wyboru od naturalnego, rustykalnego drewna i urokliwej kolorowej glazury po kryjącą warstwę farby lub elewację otynkowaną.

2. Skrócony czas budowy powłoki

Niezależnie od pogody elementy są wiązane w suchej hali gotowe do montażu, niskopodwoziowe prefabrykowane elementy przewożą na posesję. Stolarze lub pracownicy firmy budowlanej w krótkim czasie zakotwiczają je w piwnicy lub płycie podłogowej i łączą elementy ścienne, stropowe i dachowe z domem jedno- lub wielorodzinnym, biurem, warsztatem lub sklepem. Montaż jest prosty, a właściciele budynków mają możliwość zastąpienia braku kapitałów własnym wkładem własnym. Krótki czas budowy pozwala utrzymać podwójne obciążenie czynszami i zobowiązaniami bankowymi w rozsądnych granicach.

Ściany domu w konstrukcji szkieletowej są składane na placu budowy w ciągu dwóch do trzech dni w ramach rusztowania. Potem następują prace nad dachem i wnętrzem.

Zdjęcie: Büdenbender Hausbau GmbH

3. Budownictwo z elementami drewnianymi jest niedrogie

Naturalny materiał budowlany, drewno, waży niewiele - na gruncie budowlanym o niskiej nośności drewniane elementy budowlane mogą sprawić, że skomplikowane i kosztowne fundamenty palowe staną się zbyteczne. Otwory w ścianach są pomijane podczas produkcji zamiast wycinać - korzyść kosztowa dla klienta.

4. Dobry klimat w pomieszczeniu

Każdy kto chce budować i żyć zdrowo powinien zwrócić uwagę na oddychające i ekologiczne materiały budowlane. Folie konstrukcyjne z tworzywa sztucznego lub aluminium blokują naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniu – nie może być już wchłaniana i w razie potrzeby wypuszczana z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Materiały na bazie cementu lub gipsu wprowadzają wilgoć do nowych budynków murowanych, trzeba je "przeżyć na sucho". Oznacza to: Ostrożnie ogrzewaj i wietrz przez długi czas, aż względna wilgotność w pomieszczeniach wyrówna się na zdrowym poziomie - w przeciwnym razie możesz wkrótce walczyć z pleśnią. Z drugiej strony z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi budujesz suche konstrukcje: materiał jest technicznie suszony do 12 do maksymalnie 14 procent przed produkcją, montaż odbywa się bez wody budowlanej.

5. Izolacja krawężników i koszty rozbudowy elementów drewnianych

Dom prefabrykowany w stanie surowym z drewnianymi powierzchniami wykończonymi na zewnątrz i wewnątrz może być zamieszkany od zaraz. Jest piękny, wiatroszczelny i energooszczędny nawet bez tynkowania i folii, materiału izolacyjnego i odzieży. Oszczędza to koszty okładzin elewacyjnych i wyposażenia wnętrz. Jednocześnie powierzchnie drewnianych elementów konstrukcyjnych można uszlachetnić lub ukryć wszystkimi powszechnymi materiałami, na przykład okładziną z kamienia. Możesz cieszyć się wszystkimi zaletami domu drewnianego, ale możesz dostosować go na przykład do regionalnego stylu architektonicznego lub osobistego gustu.

Więcej o ekologicznym budownictwie Energia i klimat Reklama Buduj i mieszkaj ekologicznie: lista kontrolna przedstawiona przez Modernizacja Reklama Ekologiczne materiały izolacyjne: informacje na temat juty, trawy morskiej, słomy i co. Przedstawione przez Ogłoszenie o planowaniu budynków Budownictwo zrównoważone: Wskazówki dotyczące budowy i renowacji Przedstawił

6. Dom prefabrykowany z drewna jest ekologiczny

Produkcja i użytkowanie drewna wymaga stosunkowo mało energii. Aby porównać zapotrzebowanie na energię do produkcji różnych materiałów budowlanych, mierzone w kilowatach na metr sześcienny:

  • Drewno 560
  • Cegła pełna 1.160
  • Beton 5.000
  • Stal 46.000
  • Aluminium 196.000

Tak powstaje dom prefabrykowany z drewna

Prefabrykacja i prosty montaż chronią budowniczych przed opóźnieniami na budowie. Masywne elementy z drewna klejonego krzyżowo są prefabrykowane według indywidualnych planów architekta, klienta lub stolarza. Powierzchnie są dostępne z obu stron gładko strugane lub z częścią dzienną po jednej stronie. Otwory na drzwi i okna, schody i kominy budowane są wokół elementów elementarnych, a nie wycinanych jako kosztowne odpady.
Pionowe elementy ścienne można montować od podłogi do sufitu lub w jednym kawałku na kilku kondygnacjach – każdy pojedynczy element pełni funkcję tarczy usztywniającej. W przypadku elementów montowanych poziomo można ekonomicznie wykorzystać maksymalną długość produkcyjną 22 metry. Elementy konstrukcji drewnianej posiadają aprobatę Generalnego Inspektoratu Budowlanego. Montaż jest szybki i tani: dźwig podnosi elementy, a doświadczeni stolarze ustawiają je we właściwej pozycji i mocują na miejscu.

Po tym, jak dźwig z grubsza ustawił element ściany na miejscu, monterzy przesunęli go do najbliższego centymetra.

Zdjęcie: DAS HAUS / Eva Bolta

Połączenia są czyste i dźwiękoszczelne

Ściany domu prefabrykowanego stawiane są bezpośrednio na suficie. Pod spodem umieszczana jest strugana kantówka jako połączenie między ścianą a sufitem. Profile wykonane z kauczuku syntetycznego (EPDM = monomer etylenowo-propylenowo-dienowy) niezawodnie uszczelniają połączenia i tłumią dźwięki uderzeniowe i materiałowe.
Na stropach betonowych ściany montuje się również na struganym podkładzie modrzewiowym, co wyrównuje nierówności stropu betonowego. Uszczelnienie i odsprzęgnięcie dźwięku są tutaj również realizowane za pomocą profili EPDM. Ściany są doklejane na rogach, stolarz wkłada taśmę EPDM do uszczelnienia i mocno skręca elementy.

Oszczędzające miejsce instalacje elektroniczne w domu prefabrykowanym

Instalacje elektryczne mogą być prowadzone bezpośrednio w elementach ściennych, co oszczędza prace frezarskie. W ścianach z wieloma rowkami kable biegną w rowku wewnętrznym zamiast w piórze zewnętrznym, tworząc w regularnych odstępach kanały instalacyjne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here